Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik indukcyjny czy inwerter- jaką pralkę electroluxa wybrać?

lottee 31 Mar 2012 20:16 156862 35
NDN
 • #1
  lottee
  Level 10  
  Witam,
  chciałabym kupić pralkę ładowaną od góry. Czynnikiem decydującym jest oczywiście żywotność pralki pralki. Znalazłam informacje, że niektóre modele electroluxa mają silniki indukcyjne, inne - silniki typu inverter.
  http://www.ceneo.pl/ProductsComparison.aspx?categoryId=360&productId=7120215&productId=14204240&productId=7624178&productId=7624162
  Wiadomo, ze wraz z zastosowaniem nowych technologii cena szybuje w górę. Czy warto zatem zainwestować w pralkę, która będzie miała jeden z tych silników? Jeśli tak, to w który z nich? Proszę o porównanie tych typów silników.

  Szukałam informacji o silniku typu inverter, ale jedyne co znalazłam to, że pracuje on ciszej i jest bardziej ekonomiczny niż "zwykły" silnik. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć czym rózni się ten silnik, czy jest rodzaj silnika asynchronicznego?

  Będę niezmiernie wdzięczna za szybką odpowiedź, chciałam wybrać sie na zakupy jeszcze przed świętami, bo póki co to pralki nie mam wogóle:(
 • NDN
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  antekch
  Level 21  
  Wszystkie te pralki maja taki sam silnik.
 • #4
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Po przeczytaniu opisu mogę przypuszczać, że silnik typu inwerter, będzie czymś w rodzaju direct drive, spotykanego w LG. Faktycznie zapewnia to cichszą pracę i mniejsze wibracje, ale opinie trzeba poczytać na forum. Chyba bezpieczniej wziąc zwykly indukcyjny (chociaż to rozwiązanie stare jak świat, a nie nowoczesne) z paskiem i uzywać pralkę przez lata : )
  Ps. Poczytaj jeszcze czy wybrane modele mają rozbieralne zbiorniki - to ważne !
 • NDN
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Na stronie producenta podają, że dwa modele mają silnik indukcyjny, który nikt mi tutaj nie wmówi, że może być komutatorowym :), a jedna ma silnik typu inwerter ...
  Szczerze powiedziawszy, nigdy sie z tym określeniem nie spotkałem stąd moje przypuszczenie o bezposrednim napedzie, który jak gdzieś czytałem jest wykorzystywany przez inne firmy ..
 • #7
  lottee
  Level 10  
  W odpowiedz na posty chciałam zaznaczyc, ze informacje jakie udalo mi sie w miedzyczasie wyszukać pokrywają się z uwagami ostatnich 3 przedmowców.
  Jedyne co udało mi sie dowiedzieć napewno ze strony producenta electroluxa to to, że:"Silnik inwerter zwiększa wydajność i zapewnia niezwykle cichą pracę." Teoretycznie oznaczałoby to, że jest to silnik na wzór direct drive spotykanego w LG. Oczywiscie, nie udało mi sie znalezc zadnego porządnego artykułu na temat silnika direct drive po polsku.
  Zatem o ile "an Inverter Duty Motor" znaczy po polsku silnik inverter to udało mi sie znależć jeden artykul po ang. z grubsza tlumaczący rożnice miedzy silnikiem indukcyjnym i inverterem:
  http://www.ehow.co.uk/how_8001234_explain-inverter-duty-motor.html
  Calkiem ladnie pasuje to do opisu direct drive w LG:
  http://www.washingmachineadvisor.com/direct-drive-washing-machines.html
  Zatem czy możemy uznać, żę inverter duty motor znaczy silnik inverter?

  Wiec jak sądzicie: zaufać silnikowi inverter czy lepiej wziac cos sprawdzonego i skierować się ku indukcyjnemu?

  Dodano po 13 [minuty]:

  Z tego co mi sie udalo zrozumiec, silnik inverter to taki silnik indukcyjny ulepszony ze względu na większą( w stosunku do indukcyjnego) odporność na zmainy napięcia i lepszy system chłodzenia. Ze względu na to miały być mniej awaryjny. Zgadzacie sie z tym?

  Btw, dzi_dziuś ponieważ jestem raczej zielona w kwestii tego jak zmieniały sie silniki w pralkach na przestrzeni lat stąd pytanie: silnik indukcyjny chyba swoją drogą do takich starych jak świat nie należy? O ile dobrze rozumiem, przez długi czas stosowane były silniki komutatorowe (szczotkowe), tak?
 • #8
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  lottee wrote:
  Btw, dzi_dziuś ponieważ jestem raczej zielona w kwestii tego jak zmieniały sie silniki w pralkach na przestrzeni lat stąd pytanie: silnik indukcyjny chyba swoją drogą do takich starych jak świat nie należy? O ile dobrze rozumiem, przez długi czas stosowane były silniki komutatorowe (szczotkowe), tak?


  Otóż absolutnie odwrotnie !. Silniki indukcyjne były stosowane w polarach już 40 lat temu. Silniki ze szczotkami to stosunkowo nowy pomysł z lat 90. Wprowadzono je, ponieważ są przyjemniejsze jeżeli chodzi o sterowanie zarówno kierunkiem jak i prędkością obrotową. Silniki indukcyjne potrzebują tutaj, większej rozbudowy elektrniki, a przy tym są mniej awaryjne co gryzie się z ideą współczesnego sprzętu. W silnikach komutatorowych szczotki zużywają się czasami szybko, a i często przy takiej usterce silnik nie nadaje się do naprawy. Dlatego teraz właśnie firmy chwalą się tym, że stosują silniki indukcyjne, pisząc że to nowe rozwiązanie itd. itp.
  Silnik direct drive, to nie tyle typ silnika co sposób przeniesienia napędu (direct drive - bezpośredni napęd). Jeżeli faktycznie mówimy o takim silniku to lepiej go jeszcze sobie odpuścić.

  Kierowałbym się tutaj raczej w kierunku sprawdzonego silnika indukcyjnego z napędem paskowym.
 • #9
  Anonymous
  Anonymous  
 • #10
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  adrianarktos12 wrote:
  Niech kolega nie opowiada bajek. Specjalnie dzwoniłem do znajomego z Electrolux. Silnik sterowany inverterem (falownik) mają wszystkie ww modele. Silnik Indukcyjny nie może mieć zmiennej prędkości obrotowej bez zastosowania falownika.


  To jest oczywiste dla każdego.

  Jednakże i ja uruchomiłem swoje znajomości i dowiedziałem się co innego, i po wpisaniu odpowiedniego hasła w wyszukiwarkę wszystko okazało się jasne ! Silnik indukcyjny sterowany falownikiem to co innego, a tutaj mamy do czynienia z silnikiem inwerterowym czyli UWAGA:

  Inne: Silnik inwerterowy
  Silnik ten jest zintegrowany z bębnem pralki, nie posiada natomiast paska który przenosi napęd, co gwarantuje mniejsze drgania i poziom hałasu, a przez to sprawia że silnik jest niemalże bezawaryjny.

  Info ze strony: http://www.techbaza.pl/produkt/opis-techniczny/pralka-electrolux-timemanager-ewt136640w/6716

  I tak, przypadkiem okazało się, że mam racje i bajek nie opowiadam ..

  pozdrawiam :)
 • #11
  Anonymous
  Anonymous  
 • #12
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Cóż. Pozostaje mi zwrócić honor.
  Napisałem również zapytanie do firmy electrolux gdzie dowiedziałem sie że:

  Witam serdecznie
  Używamy tych określeń wymiennie Inverter lub silnik indukcyjny
  Z poważaniem
  (...)
  Electrolux Infolinia

  Tak więc jednak nie miałem racji i czasami zdarza mi się opowiedzieć bajkę ...
  pozdrawiam :)
 • #13
  lottee
  Level 10  
  Dziękuje serdecznie za wasze odpowiedzi. adrianarktos12 i dzi_dziuś za tę dyskusje zasługujecie na medal :D
  Mam jeszcze takie pytanko: jeśli 136641 jest tegoroczną wersją zeszłorocznego 136640 to czy moze to znaczyc, ze 136640 miał jakaś wadę, która została poprawiona czy to poprostu zwykły chwyt marketingowy?
 • #14
  Anonymous
  Anonymous  
 • #15
  lottee
  Level 10  
  W sklepie, z którego chce wziąć są w tej samej cenie. Którą kupować?
 • #16
  Anonymous
  Anonymous  
 • #17
  lottee
  Level 10  
  Wcale nie tak glupie. Mowiles o 136640 i ladnym pasku. Co kobieta moze wiedziec o tym jak zmieniają sie numerki? :D

  Dodano po 48 [sekundy]:

  W każdym razie dzięki. Zamawiam:)
 • #18
  Anonymous
  Anonymous  
 • #19
  dunajek
  Level 1  
  Silnik inwerterowy
  Bezszczotkowy silnik inwerterowy nie generuje tarcia, w konsekwencji nie przegrzewa się. Tradycyjny silnik szczotkowy potrzebuje czasu aby uniknąć przegrzania – jest w stanie maksymalnie obracać bęben 70% czasu pracy. Natomiast, silnik inwerterowy wykorzystuje 95% czasu pracy na obracanie bębna, z przestojami krótkimi na tyle aby bęben na chwilę się zatrzymał.
  Tym sposobem, zastosowanie silnika inwerterowego pozwala na oszczędności energii na poziomie 25% z zachowaniem najwyższej efektywności prania.

  ps. To chyba wszystko co powinno być w tym temacie :)
 • #21
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  dunajek wrote:

  Tym sposobem, zastosowanie silnika inwerterowego pozwala na oszczędności energii na poziomie 25% z zachowaniem najwyższej efektywności prania.

  ps. To chyba wszystko co powinno być w tym temacie :)

  A zaoszczędzone w ten prosty sposób pieniążki możemy wydać na zakup nowej elektroniki sterującej silnikiem gdy ta zakończy swój żywot ;)
 • #22
  stefunn
  Level 1  
  Witam serdecznie.
  1. Dla pewności zrozumienia tematu: silnik indukcyjny to to samo co iwerter?
  Rozumiem za tym, że zarówno przy pralkach Elektrolux jak i przy LG zastosowano tę samą technologię i nie ma mowy [mówię o LG] żeby Direct Drive był silnikiem zintegrowanym z bębnem pralki [choć ta firma daje wieloletnią gwarantę na silnik...]

  2. Zastanawiam się nad tymi dwoma firmami LG vs Elektrolux [zwłaszcza jeśli chodzi o servis].

  Będę wdzięczny za radę i z góry dziękuję za odp. na pytania.

  Pozdrawiam noworocznie :-)
 • #23
  movzx
  Level 40  
  stefunn wrote:
  nie ma mowy [mówię o LG] żeby Direct Drive był silnikiem zintegrowanym z bębnem pralki
  Proszę odnieść się chociażby do materiałów producenta - DD właśnie polega na bezpośrednim napędzie bębna bez pośrednictwa paska. Tzw. "pancake motor".
  http://www.lgblog.co.uk/wp-content/uploads/2012/07/lg-direct-drive-vs-belt-and-pulley.jpg
  Tak samo terminologia taka jak "silnik indukcyjny" itp. - są to pojęcia dobrze wyjaśnione w dostępnych materiałach.
 • #24
  pitt82
  Level 13  
  szukałem i szukałem......niestety nigdzie (poza producentami pralek) nie znalazłem informacji co to jest silnik inwerterowy. Moje zdanie - każda ściema jest dobra - przykład: cyfrowy kondensator elektrolityczny - cyfrowy jest dlatego, że posiada miernik napięcia zamontowany na nim - miernik z wyświetlaniem cyfrowym.
 • #25
  astw
  Level 18  
  pitt82 wrote:
  szukałem i szukałem......niestety nigdzie (poza producentami pralek) nie znalazłem informacji co to jest silnik inwerterowy.


  Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie maila do producenta.
 • #26
  pitt82
  Level 13  
  Na e-mail dostałem odpowiedź - jest to silnik indukcyjny ze sterownikiem.
  Witam,
  Tak dokładnie tak jak Pan mówi.
  Call Centre Coordinator
  Consumer Care & Aftermarket

  Electrolux Poland Sp. z o.o.


  Wydaje mi się, że będzie to silnik indukcyjny sterowany
  poprzez jakiś inwerter. Proszę o potwierdzenie.
 • #27
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  pitt82 wrote:
  szukałem i szukałem......niestety nigdzie (poza producentami pralek) nie znalazłem informacji co to jest silnik inwerterowy. Moje zdanie - każda ściema jest dobra - przykład: cyfrowy kondensator elektrolityczny - cyfrowy jest dlatego, że posiada miernik napięcia zamontowany na nim - miernik z wyświetlaniem cyfrowym.
  Dokladnie

  Dodano po 4 [minuty]:

  lottee wrote:
  Czy ktoś mógłby wytłumaczyć czym rózni się ten silnik, czy jest rodzaj silnika asynchronicznego?
  Tak, tylko sterowany falownikiem.
  dzi_dziuś wrote:
  direct drive,

  Brak paska, bęben napędzany bezpośrednio pierścieniem z elektromagnesami.
  adrianarktos12 wrote:
  tylko LG ( na chwilę obecną z tego co mi wiadomo)

  oraz Samsung, mam taką wlaśnie, ładowana od gory, ale niestety produkowana wyłacznie na rynek USA Kanady i Brazylii (120VAC/60Hz)
  dzi_dziuś wrote:
  Silnik ten jest zintegrowany z bębnem pralki, nie posiada natomiast paska który przenosi napęd, co gwarantuje mniejsze drgania i poziom hałasu, a przez to sprawia że silnik jest niemalże bezawaryjny.

  Czyli Direct Drive, co znowu jacyś producenci kombinuja ? Fakt, że taki silnik też musi miec falownik, czyli Inverter.
  stefunn wrote:
  y Direct Drive niejest silnikiem zintegrowanym z bębnem pralki [
  Wlasnie ze jest!
  stefunn wrote:
  Będę wdzięczny za radę i z góry dziękuję za odp. na pytania.
  Kup Direct Drive, nie ma paska, praktycznie zadnych przekladni, no i cisza przy praniu :D
 • #28
  peter falk
  Home appliances specialist
  Krzysztof Kamienski wrote:
  Fakt, że taki silnik też musi miec falownik, czyli Inverter.

  I tu się mylisz, jeśli chodzi o pole magnetyczne.
  Obecna wiedza Twoja o napędach bębna w pralkach jest znikoma w świetle tego co napisałeś:

  oraz Samsung
  Krzysztof Kamienski wrote:
  no i cisza przy praniu :D

  Taka cisza, jak przy starcie i lądowaniu 747 na przykrótkim lotnisku.
  Ile pralek "od zaplecza" w życiu widziałeś?
  Złożę się, że dwie - te swoje :D
 • #29
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  peter falk wrote:
  I tu się mylisz, jeśli chodzi o pole magnetyczne.
  Acha, krasnoludki kręcą bębnem. Wobec tego, Falk, jak nazwiesz układ zasilający zespół elektromagnesów, nazwę go stojan, by wytworzyć wirujące pole magnetyczne i obracać bębnem ? Detektor kryształkowy ? Ja nazwę go Falownik, albo napęd BLDC, w sumie na jedno wychodzi, przy czym ten drugi termin stosuje się do silników synchronicznych trój lub więcej fazowych zasilanych z przetwornic. Tak jak w Direct Drive. Co do halasu, stwierdzam obiektywnie ze mam dwie, jedna tutaj, drugą w Polsce (Samsung ), obie z DD i raczej są one cichsze, przynajmiej od Ciebie na Forum :cry: Może i faktycznie coś tam naprawiasz, młotkiem i obcęgami, bo napewno nie oscyloskopem. Pozdrawiam Piotrusiu, i do lektury zachęcam, w przerwach między czeskim browarem. N/p co to są anteny dielektryczne, silniki z wirującym stojanem, etc,etc...
 • #30
  wesmar
  Level 22  
  Odnośnie silników mogę napisać bo rozbierałem sterownik. Co prawda w lodówce samsunga, ale jest to silnik PMSM, czyli maszyna synchroniczna z magnesami stałymi w tym przypadku neodymowymi. Sprawność 93 %, 10 lat gwarancji. Przykładowe noty na temat silników i aplikacji podaję w załączniku.