Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ opóźniający do motocykla

31 Mar 2012 21:01 2250 6
 • Poziom 8  
  Na wstępie chciałbym serdecznie wszystkich przywitać ponieważ jestem nowy na forum i jeśli pytanie zadałem w złym miejscu to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.

  A teraz do sedna mojego pytanka do was fachowców otóż chcę stworzyć pewne urządzenie do motocykla na bazie elektrozaworu, który miałby się uruchamiać po określonym czasie np. 60-120 sekund po włączeniu zapłonu pojazdu. Po przeszukaniu większości postów wynalazłem taki oto schemat:

  Układ opóźniający do motocykla

  Z wynalezionych w domu podzespołów i powyższego schematu stworzyłem coś takiego:

  Układ opóźniający do motocykla

  Czy to ma prawo działać tak jak to sobie wymyśliłem. Nadmienię, że moja wiedza jest dosyć znikoma jedynie podstawy lekko znam. Nie wiem co zrobić z tym plusem za żarówką czy mogę tylko doprowadzić plus do elektrozaworu (w oryginalnym układzie była żarówka którą chcę zastąpić elektrozaworem) a minus połączyć znowu do masy?? Oryginalny schemat był wykonany na opóźnienie około 5 sekund czy po zmianie rezystora 39k na 390k zmieni mi się czas 10 krotnie czy muszę jeszcze manipulować kondensatorem (tym na schemacie 100uF)?? Ewentualnie jak mogę przerobić ten układ na tych moich podzespołach. Z góry dziękuje za odpowiedź pozdrawiam Krzysiek

  Na koniec jeszcze przepraszam autora schematu za jego wykorzystanie niestety nie pamiętam kto to był ale mam nadzieje, że się nie zezłości :)
 • Poziom 8  
  Spróbuje jeszcze coś dodać może pomoże. Urządzenie ma służyć do oliwienia łańcucha w motocyklu. Chciałbym aby elektrozawór otwierał się gdzieś około minutę później od włączenia zapłonu.
  Na rysunku jest istniejące połączenie.

  Układ opóźniający do motocykla

  Z żarówki ukradłem plusa podłączyłem do elektrozaworu a minus z zaworu podłączyłem do masy. I teraz pytanie jak podłączyć się tym schematem do mojego układu i czy ten układ zadziała w tym wypadku opóźni załączenie elektrozaworu?? dzięki za podpowiedź
 • Poziom 27  
  Ten układ nie zda egzaminu. W gotowych zestawach do smarowania łańcucha regulujesz dwie wartości:
  -co jaki czas ma się uruchamiać zawór
  - czas na jaki ma być uruchomiony
  I właśnie do takiego rozwiązania musisz dążyć.
 • Poziom 8  
  Zawór ma być otwarty cały czas a przepływ oleju regulowany jest osobnym ręcznym zaworkiem precyzyjnym to jest taka alternatywa dla sterowania otwierania i zamykania zaworu sprawdzona i na pewno działa. Te opisane ognienie ma służyć podczas uruchamiania zimnego motocykla aby olej nie kapał podczas rozgrzewania się maszyny jak i nie zabierał niepotrzebnie prądu przy i tak małym akumulatorku włączonych światłach na stałe itp.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Jeśli tak chcesz to przekaźnik z linka który podałeś będzie odpowiedni
 • Poziom 8  
  dzięki za pomoc do zamknięcia