Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integra i centralne zamykanie rolet

31 Mar 2012 21:43 3978 15
  • Level 23  
    Witam,

moje pytanie odnosi się do sterownika rolet ZAMEL SRM-10. Chciałbym, połączyć kilka takich sterowników poprzez złącza centralne i zamykać lub otwierać żaluzje przy rozbrajaniu/uzbrajaniu alarmu. I mam taką zagwostkę: Czy mogę z wyjścia centrali np. OUT 1 wyjść na przekaźnik i z niego na grupowe zamykanie? Rozumiem, że centrala podawała by tylko krótki impuls do sterownika, który wywoła już odpowiednie działanie?
  • OptexOptex
  • Helpful post
    Level 32  
    Nie znam modułu ZAMELA ale sterowałem roletami poprzez wyjścia niskoprądowe OUT 5-16. Miałem centralny przycisk do zamykania i otwierania rolet w obiekcie.Pod przycisk podłączyłem 2 przekaźniki (jeden do zamykania ,drugi otwierania) które poprzez kabelki były wpięte do OUT5 i OUT6 . Wyjścia niskoprądowe out 5-16 mają maksymalny prąd 50mA wiec przekaźniki muszą mieć mniejszy by nie uszkodzić tych wyjść. Wyjścia oczywiście możesz dowolnie oprogramować (w programie jest opcja sterująca roletami) czasy też możesz ustawić w/g potrzeby. Jeśli jednak chciałbyś zrobić zamykanie "strefowe" tzn np. parter oddzielnie ,piętro oddzielnie to musisz wykorzystać kilka wyjść OUT 5-16. .Napisałem o wyjściach niskoprądowych gdyż OUT1-4 szkoda stosować ,lepiej z nich sterować sygnalizatory ,zasilanie czujników itd gdyż mają wydajność prądową 3A max to się odnosi do zasilacza całej centrali wiec 2 wyjścia nie mają 6A tylko 3A minus prąd pobierany przez płytę centrali ,expandery,moduły ,klawiatury ,prąd ładowania akumulatora i inne.Każde wyjście ma ogranicznik prądowy 3A.
  • Level 23  
    Dzięki! Oczywiście miałem na myśli wyjścia niskoprądowe. Mam już przekaźniki 30mA, także wszystko powinno grać. Jednak właśnie potrzebuje, aby ktoś fachowym okiem spojrzał na stosunkowo krótką (2 strony) dokumentację tego modułu i poradził mi czy wystarczy aby centrala wygenerowała impuls np. 1 s lub 0.5s. Mnie osobiście wydaje się, że powinno wystarczyć, bo jak inaczej centrala dostawała by sygnał o wyłączeniu swojego wyjścia? Ale chciałem się skonsultować, chociaż najwyżej napisze do Zamela.

I jeszcze takie pytanie: jak ktoś spojrzy na instrukcje tego modułu, to można zobaczyć, że pod wejścia sterowania lokalnego jak i centralnego jest możliwość podpięcia przewodu L lub N (czyli sterowania albo tym albo tym). Rozumiem, że bez obaw (skoro producent oznacza literkę L) na te wejścia możemy podać 230V?

Pozdrawiam!
  • OptexOptex
  • Level 32  
    Ja miałem już działające rolety więc takie małe przekaźniki wstawiłem w puszkę z klawiszami zamknięcia /otwarcia a cienkim kabelkiem połączyłem je z centralką.Do danych modułu zajrzę ale experymenty raczej rób po konsultacji z producentem szkoda "uwalić" dobry moduł.
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 23  
    Dzięki wielkie! Zaraz napisze do Zamela i jakby co to się odezwę.
  • Level 21  
    Jak napisali wyżej możesz całkowicie pominąć sterownik zamela i sterować tylko przez integre.
  • Level 23  
    Mam kolejne pytanie: jakie są możliwości sterowania rolet balkonowych typu okno-drzwi-okno? Jeżeli klient zażyczy sobie możliwość sterowania każdą z tych rolet osobno to jak to rozwiązać? Instalować 3 osobne wyłączniki lub może istnieje sterownik np. z 3 wyjściami?

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Level 32  
    Do drzwi balkonowych wraz z oknami zastosuj 6 małych przekaźników po dwa na okno/drzwi (zamknij/otwórz). Jak będziesz chciał zamykać indywidualnie to przyciskami przy oknach/drzwiach lub z kodu (indywidualnego dla każdego "otworu" ) - jak podłączysz wykorzystując kilka wyjść z centrali jeśli zastosujesz jedno wyjście wspólne do wysterowania 3 przekaźników (zamknij) i drugie do (otwórz) to będzie można z przycisków na ścianie zamykać pojedynczo a z kodu centrali wszystko na raz (np. przy uzbrojeniu systemu -zamykanie a przy rozbrojeniu otwieranie) Sterownik jak ktoś pisał powyżej nie będzie potrzebny tylko same przekaźniki.
  • Level 23  
    humek, dzięki! Trochę źle się wyraziłem. Chodziło mi bardziej o sam fakt sterowania, pomijając zupełnie Integrę. Zastanawia mnie fakt czy do rolety okno-drzwi-okno potrzeba 3 przycisków naściennych, czy może istnieje sterownik (pomijając systemy inteligentnych budynków), który zastąpi mi "wystawę" łączników na ścianie?

Pozdrawiam!
  • Level 32  
    Witaj ponownie.Jeśli chcesz "na raz" wszystko zamykać i otwierać zastosuj jeden "sumaryczny" przycisk zamknij/otwórz ale gdybyś chciał pojedynczo sterować musisz mieć trzy. Do sterowania rolety masz 3 kabelki 1. -kabelek wspólny 2. kabelek -zamknij i 3 . -kabelek otwórz Zwarcie 1 do 2 czy 3 do 2 powoduje zadziałanie napędu rolety. Wszystko jest możliwe np. możesz zrobić sterowanie pilotami rolet - To wszystko to tylko twoja wyobraźnia a elektronika załatwi resztę .U znajomego widziałem sterowanie spłuczką w łazience za pomocą komendy głosowej, wszystko jest możliwe.
  • Level 9  
    Podłączam się do tematu. Otóż, mam u siebie w domu 15 rolet, podzielonych na góra i dół. 7+8. Każda roleta ma swój sterownik f&f (dwuprzyciskowy). I moge nia sterowac indywidualnie, jak równiez wspolnie (podzial - góra budynku, dól budynku).
    Normalnie sterowanie wyzwala sie przes impuls z L/N.
    Moje pytanie brzmi czy taki impuls moze pochodzic z wyjścia niskoprądowego integry? (rozumiem, ze jak najbardziej)... niemniej jednak wolę zapytac...
    I czy mozna ten jeden impuls z wyjscia niskopradowego wysterowac jednoczesnie do dwoch różnych obwodów rolet?
    (dodam iż, rolety działaja na dwóch różnych fazach).
  • Level 23  
    Moim zdaniem, taki impuls może pochodzić z wyjścia nisko-prądowego Integry, ale trzeba by zastosować przekaźnik i z niego dalej wyjść na grupowe sterowniki rolet.

Rozumiem, że te dwa różne obwody rolet to: parter i piętro? Do jednego wyjścia podepniesz (najprawdopodobniej) jeden przekaźnik, ze względu na ich obciążalność prądową, więc zostaje tylko z tego jednego przekaźnika sterowanie po prostu dwoma obwodami.
  • Level 32  
    Witaj krzemik! To banalnie proste, do każdego sterownika dokładasz 2 przekaźniki.Jeden po podaniu (chwilowo na okres 1sek) napięcia 12V prądu stałego z centrali integra będzie ci zamykał roletę czy rolety drugi ma otwierać .W opisie wyjść nisko prądowych w integrze masz coś o sterowaniu roletami ,możesz też wybrać wyjście i ustawić mu czas 1-2sek działania.Wyjście to przypiszesz do funkcji uzbrajania systemu np (wskaźnik czuwania) ,kombinacji jest dużo ,możesz dowolnie zapętlać wolne wejścia,wyjścia ze sobą tak by osiągnąć żądany efekt.Przekaźniki użyj takie których cewki nie pobierają więcej niż 50mA-to maksymalny prąd wyjścia nisko prądowego integry.
  • Level 23  
    humek, a co jeżeli autor chciałby sterować roletami ze względu na stan alarmu? Wtedy wykorzystuje dwa wyjścia np. OUT5 jako otwieranie, OUT6 jako zamykanie i co teraz? Podłączyć dwa przekaźniki (dopasowane do Integry), a następnie z każdego do sterowników centralnych na parter i piętro? Czyli pod jeden przekaźnik będą dwa sterowniki. Dobrze myślę?
  • Level 32  
    Do adwloader .Do każdego sterownika daj po 2 przekaźniki (zamknij i otwórz) i steruj z oddzielnych wyjść.W integrze możesz mieć ich dużo jak zastosujesz dodatkowe moduły wyjść. Wtedy możesz sobie je odpowiednio "posegregować" tak aby sterowanie pasowało Tobie .Pod jeden przekaźnik nie podpinaj dwóch sterowników. Tu przykładowo 2 wyjścia ,dwa przekaźniki rolety góra i 2 wyjścia dwa przekaźniki rolety dół.