Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wspólne połączenie Satel CA 10 z modułem f-my Ropam MGSM 3.5

31 Mar 2012 21:48 3750 12
  • Poziom 10  
    Witam szanownych kolegów,

mam w instalacji alarmowej centralkę Satel CA 10. Wykorzystuję 8 wejść. Chciałbym dołożyć do niej moduł GSM. Znajomy udostępnił mi swój nieużywany sprzęt firmy Ropam - moduł powiadomienia i sterowania Ropam MGSM 3.5

Chciałbym zapytać o możliwość połączenia tych dwóch urządzeń. Jestem amatorem w tej kwestii i nie chciałbym uszkodzić elementów systemu. Zakładam dwie opcje:
    1) Wykorzystuję dwa wyjścia programowalne, niskoprądowe z CA10 i zapinam je na dwa wejścia MGSM,a. Takie rozwiązanie (o ile ruszy) daje mi jednak możliwość rozpoznania dwóch zdarzeń, zarejestrowanych przez centralkę Satela

2) Mostkuję (i tu mam spore wątpliwości) wejścia z Satela i z wejściami MGSM (liczba wejść się zgadza). Ustawiam na pracę w tym samym trybie (część NO część NC). Rozwiązanie to wymagałoby oczywiście pełnego "doprogramowania" wejść MGSM`a ale miałbym dokładniejsze info SMSowe o tym "gdzie" zaszło zdarzenie.

Czy takie mostkowanie jest bezpieczne? I czy to jedyne wyjście? Czytałem ze dwa razy instrukcję do MGSMa, z 10 razy "Instalatora" do Satela i nie widzę innych możliwości.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • OptexOptex
  • Poziom 2  
    Witam
    ca 10 ma 6 w pelni programowalnych wyjsc a wiec mozesz wysterowac 6 informacji do wyboru. 1,2,3, i 4 wyjscie jest wysokopradowe wiec potrzebujesz przekaznika aby zamienic je na nc/no. wyjscie ktore wykorzystujesz jako sygnsalizator moze ci sluzyc rownoczesnie jako informcje do nadajnika o alarmie. Jezeli zrobisz wg swojego planu to bedziesz mial informacje o naruszeniu kazdej czujki 24/h nie zaleznie od tego czy system jest uzbrojony czy tez nie. Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    minio-21 napisał:
    wyjscie ktore wykorzystujesz jako sygnsalizator moze ci sluzyc rownoczesnie jako informcje do nadajnika o alarmie.
    tak oczywiście ale dałbym w szereg zasilania sygnalizatora bezpiecznik gdyż jak "intruz" urwie sygnalizator i wyrwie przewody które się zewrą to sygnał na modem ropam nie pójdzie .W wypadku bezpiecznika o wartości mniejszej niż wydajność prądowa wyjścia centrali bezpiecznik przepali się a przekaźnik zadziała z wyjścia i modem wyśle powiadomienie.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi. Czy oznacza to, że nie ma szans abym po stronie MGSMa "widział" wszystkie 8 czujek, które "widzi" Satel CA10?
  • Poziom 2  
    witam, kolega humek ma oczywiscie racje - naturalnie
    ten nadajnik ma 8 wejsc ca 10 ma 6 wyjsc chyba jasne:
  • Poziom 10  
    Faktycznie nie przemyślałem skutków ubocznych mostkowanie czujek pomiędzy centralkami... SMSami obrywałbym przy każdym "impulsie" z czujki bez względu na status uzbrojenia MGSMa.

Postanowiłem więc dzisiaj przesyłać do MGSMa tylko jedną informację o alarmie. W tym celu chciałem wykorzystać wyjście niskoprądowe Satela CA10, oznaczone jako OUT 5 oraz wejście I7 lub I8 MGSMa. Jak pewnie koledzy wiedzą, wejścia te można wyzwalać podaniem/zdjęciem plusa lub masy w zależności od ustawień na zworkach modułu MGSM. Zdjąłem więc zworę J8, ustawiłem w programie konfiguracyjnym aby wejście I8 było NC. I teraz:
    1) Zasilanie MGSMa, "pociągnąłem" z wyjścia zasilacza 12V (gniazda sąsiadujące z Out5/6), COM z Satela (również z gniazda sąsiadującego z Out5/6) podałem na minus MGSMa. Obie centralki działają. Ropam widzi sieć GSM, wysyła testowego sms i na tym etapie wszystko jest OK. No może poza cholernym programem Partner GSM, który przy próbie pobierania konfiguracji z modułu, wyświetla dialog, że pobranie zakończone sukcesem, a potem wywala całą aplikację podając jako powód jakieś błędy programy związane z operacjami na łańcuchach znaków.
    Zapis konfiguracji działa OK.

2) Ciągnę kabelek z Out5 do I8.

3) Satelowym kontrolerem na ścianie programuję sobie wyjście Out5 na funkcję "01. Alarm przy włamaniu (Burglary)..." Jest to funkcja domyślna wyjścia Out1, pod którym mam syrenę. Czas na 10s, Stan aktywny na +12V. Brak przypisania do stref, sygnał ciągły

4) Uzbrajam alarm, naruszam czujkę i...

... i za pierwszym razem było OK. Alarm wyje, Partner GSM w trybie podglądu ONline pokazał naruszenie wejścia I8. SMS nie poszedł bo kasa na karcie się skończyła. Wymieniam kartę, chcę zrobić test i niestety MGSM nie reaguje na alarm.
    Miernikiem sprawdzam złącza na centralkach... Na Satelu 0V, na I8 MGSMa jakieś dziwne 9V, którego pozbywam się ściągając zworę J7 odpowiedzielną przecież za wejście I7!!! Odpalam alarm po raz drugi, miernik na wyjściu Out5 Satela... alarm wyje ale wyjście Out5 ma 0V... przepinam i konfiguruję Out6 tak samo jak Out5... Uzbrojenie - naruszenie - alarm... ale na wyjściu Out6 też cisza. Czy ktoś ma jakiś pomysł bo ja już po 5h walki zgłupiałem... :-(

• Poziom 15  
    Witam

Po pierwsze w trybie on-line nie ma transmisji z wejść tylko podgląd ich stanu.
    Jeżeli OC pracują jako stan aktywny +12V (GND) to wejścia I7 i I8 też jako NO.
    Zworki JI7 i JI8 służą do konfiguracji ww. wejść do wyzwalania poprzez +12V a nie GND.
  • Poziom 10  
    ropam napisał:
    Po pierwsze w trybie on-line nie ma transmisji z wejść tylko podgląd ich stanu.

Tak ale czy to uniemożliwia zaobserowanie w Partnerze zmiany stany wejścia wywołanej 12V na Out5 Satela?

ropam napisał:
    Zworki JI7 i JI8 służą do konfiguracji ww. wejść do wyzwalania poprzez +12V a nie GND.

Czyli instrukcja kłamie na str. 14/15, czy ja jej dobrze nie zrozumiałem?:
    Instrukcja do Ropam MGSM 3.5

• Poziom 15  
    Witam

Myli Pana opis OUT5 i OUT6 w CA10.
    Są to wyjścia OC więc mogą mieć stan: HiZ lub GND.
    Więc w konfiguracji stan '+12V' na OC oznacza fizycznie GND (masa).
    Uwagi co do opisu stanów proszę kierować do producenta CA10.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za wyjaśnienie.

ropam napisał:
    Uwagi co do opisu stanów proszę kierować do producenta CA10.

Ech... ostatnio spotykam się z nagminnym bałaganem w działaniu polskich firm usługodawczych, sprzętodawczych... Pomoc "online" mówi coś innego niż pomoc telefoniczna, a one obie przeczą instrukcji urządzenia. Chyba szkoda czasu na dawanie uwag.

Czy mógłbym prosić o wskazówkę, jak w takim razie powiadamiać ropam o alarmie w satelu? Może nie muszą to być wejścia I7/I8? Na elektrodzie znalazłem post, gdzie ktoś podłącza się (Satel) Out5 -> Ropam (I1).
  • Pomocny post

Poziom 15  
    Witam

OUT5 (polaryzacja +12v, MONO, ALARM) -> I1 (NO, SMS naruszenie i/lu powrót np ALARM/ ALARM SKASOWANY, zalecam także VOICE lu CLIP),
    OUT6 (polaryzacja +12v, MONO, CZUWANIE) -> I2 (NO, SMS naruszenie i powrót np. CZUWANIE ON/CZUWANIE OFF ),

Pozdrawiam
    Robert H.
  • Poziom 10  
    Panie Robercie, dziękuję bardzo! Temat można zamknąć.