Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja z wykorzystaniem linii zasilania - rozwiązania dla oświetlenia

ghost666 31 Mar 2012 21:57 4857 2
 • Komunikacja z wykorzystaniem linii zasilania - rozwiązania dla oświetlenia

  Oświetlenie uliczne jest jednym z głównych odbiorców prądu elektrycznego na świecie. Ocenia się iż wszystkie formy oświetlenia publicznego - parkingów, tuneli, ulic itp. - zużywa ok 19% energii elektrycznej produkowanej na świecie. Dla miejskich aglomeracji lub fabryk i firm rozciągniętych na znacznej przestrzeni, koszty oświetlenia mogą być znaczną częścią wydatków na funkcjonowanie. Światłą uliczne ponadto pełnią rolę zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Zapewnienie sprawności świateł oraz efektywnego oświetlenia chodników o dróg zapewnia bezpieczeństwo pieszym i kierowcom. W związku z powyższym, wszystkie metody zapewnienia większej niezawodności czy efektywności świateł lub też redukcji kosztów ich użytkowania, są bardzo istotne.

  Automatyzacja oświetlenia ulicznego wymaga inteligentnego systemu komunikacji. Naturalnym wyborem jest tutaj komunikacja z wykorzystaniem linii zasilania. Sieci tego typu pozwalają redukować koszty użytkowania i instalacji poprzez wykorzystanie istniejącej infrastruktury energetycznej. G3-PLC to nowy system przesyłu danych z wykorzystaniem linii zasilania, przeznaczony do automatyzacji sieci energetycznej. Charakteryzuje się on znaczną przepustowością i szybkością transmisji przy zapewnieniu dalekiego zasięgu transmisji. W artykule opisane są korzyści z wykorzystania G3-PLC w systemach oświetlenia. Artykuł przedstawia realny przykład gdzie wykorzystano tą sieć do automatyzacji oświetlenia w tunelu, co zminimalizowało koszty utrzymania i napraw lamp.

  Systemy automatyzacji korzystające z G3-PLC pozwalają na dodanie do świateł ulicznych prostego interfejsu sieciowego. Taka dwukierunkowa komunikacja pozwala na zaawansowaną automatyzację instalacji, pozwalając między innymi na:
  » Precyzyjne włączanie i wyłączanie świateł w zależności od czasu, kalendarza astronomicznego oraz warunków pogodowych.
  » Oszczędzanie energii poprzez sterowanie intensywnością oświetlenia.
  » Monitorowanie ruchu,.
  » Monitorowanie stanu lamp - temperatury, zużycia prądu oraz stanu żarówek.
  » Monitorowanie zużycia prądu w czasie rzeczywistym.

  Komunikacja PLC posiada podobne zalety jak komunikacja bezprzewodowa. Jak w interfejsach bezprzewodowych nie jest wymagane używanie żadnych dodatkowych kabli, co więcej komunikacja zachowana jest nawet w przypadku braku widoczności - przez ściany, pod ziemią etc. Dzięki temu iż kanał komunikacyjny - kable energetyczne - jest własnością firmy użytkującej oświetlenie i sieć, nie występuje ryzyko zakłócenia inną transmisją bądź konieczność dzielenia pasma z innymi sieciami. Jako że sieci PLC nie wymagają widoczności nadajników to system jest zupełnie odporny na warunki atmosferyczne. Przy okazji działania system, jako że użytkuje kable energetyczne jako medium transmisji, może być wykorzystywany do przybliżonej lokalizacji miejsca uszkodzenia kabli, jeśli takowe nastąpi.
  Źródła:
  http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/5347


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 02 Maj 2012 23:42
  Nathir
  Poziom 14  

  W nocy zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze, więc ta redukcja kosztów gigantyczna by wg mnie nie była.