Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer na starszym komputerze.

Rolnik95 31 Mar 2012 22:02 2931 22
 • #1
  Rolnik95
  Level 18  
  Witam, Chciałbym postawić serwer plików na starym komputerze ok 600 MHz, 300 Mb Ram. Ma on działać na zasadzie dysku sieciowego, może kiedyś strona internetowa. Po prostu chodzi o to żeby trzymać na nim pliki. Myślałem nad systemem i czytając różne tematy na rożnych forach wybór padł na Debiana. Powiedzcie mi tylko jaką wersją powinienem się zainteresować i czy jest duży problem z instalacją i konfiguracją takiego serwera. Stawiałem "serwery" Ale na Windowsie. Czy ten komputer pozwoli na zainstalowanie środowiska graficznego ale czy można prosić o jakieś poradniki? W komputerze będą zainstalowane dwa dyski: jeden 40Gb na system i jakieś pliki i drugi 80Gb tylko na pliki. Te dyski chciałbym podzielić na partycje dla systemu i min 2 partycje osobne na pliki. Naprowadźcie mnie trochę ; ) Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  winuser2
  Level 17  
  Ta ilość pamięci nie jest duża. Środowisko graficzne zainstalujesz, lecz zajmie ono niepotrzebnie spory procent pamięci. Tak więc zostawiłbym samą konsolę i z jej poziomu wszystko skonfigurujesz. Zresztą konfiguracja programów typu httpd lub ftpd odbywa się z poziomu konsoli. Dla początkującego może to być trudne, ale w internecie leży tona dokumentów z tego zagadnienia. Ogólnie jak już uda Ci się postawić system i skonfigurować wszystkie usługi, to będzie działać bezproblemowo.

  Co do samego distro, odradzałbym Debiana, jego polityka jest taka "wolno ale stabilnie". Nie sprawdzi się to w przypadku tej maszyny. Ja bym raczej myślał nad Red Hat / Fedora lub jakimś BSD.

  Mimo tego, nie liczyłbym na osiągnięcie pełnych 100 Mbps w sieci LAN, a o 1 Gbps możesz marzyć, no chyba że masz dobrą (serwerową) kartę sieciową ze wsparciem sprzętowym, odciążającym procesor CPU. Tak samo demon serwera FTP zabije Ci ten procesor. Nie mówiąc już o HTTPD (no chyba że będą to jakieś ultra-proste statyczne HTML'e) :P
 • #4
  Rolnik95
  Level 18  
  Tak jak mówiłem, Strony może kiedyś, mi chodzi tylko i wyłączenie o serwer plików. Na komputerze podobnym tylko ze z XP miałem ładny transfer więc teraz też powinno spełnić oczekiwania, to nie będą duze pliki ale dużo. A czy mógłbyś mi podesłać jakąś dobra stronę, instrukcję, dokumentacje najlepiej po polsku do np tego Red Hat'a. Czy muszę coś doinstalowywać czy zainstaluje tylko ten system i to wszystko?
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #10
  starepc.pl
  Level 24  
  Mea culpa, ale laikowi i tak najlepiej dać naprostszą paczkę - będzie łatwiej zainstalować :)

  Pozdrawiam
 • #11
  Rolnik95
  Level 18  
  Dziękuję za odpowiedzi. Napisze w czwartek kiedy to będę stawiał dany serwer ale możecie przybliżyć cały proces instalacji? W punktach? Najpierw nagranie ubuntu serwera na płytkę, zbotowanie go na serwerze, potem przejście przez instalacje, potem ponowne uruchomienie i w konsoli odpalenie Webmina? Jak jest wgl z włączaniem i wyłączaniem takiego serwera na ubuntu. Czy można go wyłączać przez odłączenie zasilania? czy jakoś klawiszem Power? Albo czy jest opcja ustalenia kiedy ma się włączać i wyłączać programowo? Bez dodatkowych urządzeń bo one i tak będą tylko odłączać zasilanie.
 • #12
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  A nie prościej zainstalować "gotowca" w postaci FreeNAS albo OpenMediaVault (jeszcze lepszy)?
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  starepc.pl
  Level 24  
  Najbezpieczniej wyłączać normalnie - webmin powinien mieć coś takiego. Włączanie - można użyć Wake On Lan, jeżeli karta i router wspierają.

  Pozdrawiam
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  Rolnik95
  Level 18  
  Witam. Dzisiaj zainstalowałem Ubuntu Server i wszystko poszło okej, ale kiedy uruchomił się komputer ponownie, wszystko się zbootowalo i dostałem taka konsolę jak DOS. tylko ze z przodu jest napisane grub .. cos tam jeszcze..> i tyle. Co dalej? Jako pakiet zaznaczyłem print server i Sambe.
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #20
  starepc.pl
  Level 24  
  Czy czytacie posty autora tematu? Uruchomił Ci się bootloader.

  Wpisz w konsoli:
  >root(hd0,0)
  >setup(hd0)
  >quit
  ">" oznacza znak zachęty, nie wpisuj go do poleceń ;)
  Pozdrawiam
 • #21
  Rolnik95
  Level 18  
  Ludzie, teraz mam gorszy problem, wszystko sie pięknie zainstalowało tzn tak mi się wydaje (ponownie zainstalowałem ubuntu) Ale po restarcie komputer zawiesza sie po identyfikacji dysków i napędów i nie przechodzi w ogóle do bootowani ;/ Jakieś pomysły? Błagam ... Rece mi już opadają. Próbowałem różnych kombinacji... Dysk i naped na jednej taśmie, sam dysk, dam napęd. Kiedy nie m,a dysku podłączonego wszystko idzie okej i bootuje ale po podłączeniu dysku staje na identyfikacji, tzn identyfikuje dysk, napęd ale nie przechodzi dalej.
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  Rolnik95
  Level 18  
  Pamięc sprawna, taśmę wymieniałem, napęd odpinałem i nie rusza, bios przywrócony, odczyt smart nie wiem jak zrobić i testu dysku nie robiłem, ale byl okej, jakiś miesiąc temu kiedy owy test robiłem.