Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy silnik dla satelitów redukujący 10-krotnie koszty powstał w Szwajcarii

panlis2010 01 Kwi 2012 00:12 3628 4
 • Nowy silnik dla satelitów redukujący 10-krotnie koszty powstał w Szwajcarii Naukowcy ze Szwajcarii ogłosili opracowanie nowego typu silnika mogącego zredukować koszty wynoszenia satelity w przestrzeń kosmiczną nawet dziesięciokrotnie. Tym samym, według opinii twórców, może on rozpocząć nową erę w przemyśle kosmicznym.

  Zespół odpowiedzialny za stworzenie silnika z Politechniki w Lozannie zbudował urządzenie ważące niespełna 200 gramów i wykorzystujące do swojej pracy "jonowy" płyn stanowiący mieszaninę związków chemicznych będących alternatywą dla dotychczas używanego paliwa.

  Silnik generuje odrzut w procesie, podczas którego jony zostają wyrzucone z mieszaniny i wydzielane przez pole elektryczne. Ma on posłużyć do obsługi mniejszych satelitów i rozwijać prędkość ok. 42 tys. km/h.

  Według obliczeń naukowców ważący ok. jednego kilograma nanosatelita wyposażony w podobny mini-silnik potrzebowałaby okresu sześciu miesięcy, aby dotrzeć do orbity Księżyca i tylko 100 ml paliwa, które wykorzystuje on do swojego działania. Pierwszym satelitą napędzanym nowym silnikiem będzie najprawdopodobniej CleanSpace One, czyli tzw. kosmiczny odkurzacz, którego zadaniem jest oczyszczanie orbity Ziemi ze śmieci spychając je w kierunku planety w celu samospalenia w atmosferze.

  Wideo: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qTAv7TsnjzA

  Źródło: Link

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  panlis2010
  Poziom 20  
  Offline 
  Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
  panlis2010 napisał 520 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2010 roku.
 • #2
  zygfryd.W
  Poziom 20  
  Tak jakby silnik jonowy:) Gwiezdne wojny powoli wkraczają w życie codzienne, kilka lat i go udoskonalą na tyle żeby zasilać większe statki mam nadzieję:)
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #4
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  A co w tym nowego - od lat znany jest projekt VASIMIR. Poza tym, że można go wykorzystać dopiero w przestrzeni kosmicznej, to coś jeszcze musi zasilać nadprzewodzące elektromagnesy. Energia nie bierze się z niczego. Stąd może owe 100ml cieczy jonowej wystarczy do podróży na Księżyc, tylko będzie jeszcze potrzeba paru kilogramów izotopu do wytworzenia energii elektrycznej, która te jony rozpędzi i tysięcy ton paliwa, które wyniesie to wszystko na orbitę. Nie mówiąc już o tym, że wskazane linki prowadzą do jakiś animacji i czegoś co jest na etapie koncepcji, a nie działającego prototypu. VASIMIR przynajmniej jest już zbudowany.