Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie statecznika 2x58W - zamiana przewodów

deyocik 01 Apr 2012 08:36 8737 7
    deyocik
    Level 8  
    Witam,
    Kompletnie nie znam się na elektryce, a zadanie pewnie banalne. W jaki sposób przełożyć przewody z uszkodzonego statecznika do sprawnego? Statecznik sprawny, lampa też, przełożyłem przewody podobnie jak w uszkodzonym oryginale, lecz bez rezultatu a nie chcę dalej eksperymentować.

Podłączenie statecznika 2x58W - zamiana przewodów Podłączenie statecznika 2x58W - zamiana przewodów
    deyocik
    Level 8  
    Ten z przewodami
    czolo81
    Level 17  
    Stary statecznik jest czteroprzewodowy a nowy szejścioprzewodowy .Czyli że niezbędna jest pełna ingerencja w podłączenie oprawy.Na układzie zapłonowym masz schemat i według niego podłącz i na pewno zadziała.Z tym że elektroniczne układy zapłonowe są bardzo delikatne i nie wiem czy tego nowego nie spaliłeś,ale to sprawdzisz gdy wykonasz prawidłowe podłączenie.
    deyocik
    Level 8  
    Lampa jest zdjęta prosto z sufitu z budynku wybudowanego 5 lat temu (mała firma), więc instalacja nowa. Do niedawna świeciła, nagle zgasła. Wymiana świetlówek nie pomogła. Zdjąłem ją z sufitu i podłączam tak jak poradziłeś (na biurku przy pomocy trójżyłowego kabla pod gniazdko). Mam drugi taki tam statecznik - to samo. Mam drugą taką samą lampę (tyle tylko, że z modułem awaryjnym) - i nic. No nie mam pomysłu normalnie.

Przy starym stateczniku świetlówki na pół sekundy się zaświecą i gasną, przy nowym nawet nie próbują.

Dodano po 3 [minuty]:

czolo81 wrote:
    Stary statecznik jest czteroprzewodowy a nowy szejścioprzewodowy .Czyli że niezbędna jest pełna ingerencja w podłączenie oprawy.Na układzie zapłonowym masz schemat i według niego podłącz i na pewno zadziała.Z tym że elektroniczne układy zapłonowe są bardzo delikatne i nie wiem czy tego nowego nie spaliłeś,ale to sprawdzisz gdy wykonasz prawidłowe podłączenie.

Ha! Tyle tylko, że ja zielony jestem i ten schemat nic mi nie mówi :/ Myślałem, że można jakoś łatwo po prostu przewody przepiąć...
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Temat przeczyściłem ze szkodliwych porad.

Drogi autorze, musisz wykonać nowe połączenia według nowego schematu. Jeśli nie rozumiesz tego schematu, my inaczej go nie narysujemy. To jest forum techniczne, wymagamy minimum wiedzy.
    czolo81
    Level 17  
    A co do nowego połączenia oprawy to praktycznie musisz wszystkie stare przewody wyjąć z aparatów w lampie.Cyferki od jeden do sześć pokazują podłączenie jednej strony świetlówek a od drugiej strony wykonujesz mostki między drugimi końcami .Ot cała filozofia.Gdy jednak ten schemacik nic ci nie mówi to lepiej zaprzestań napraw bo braknie ci układów.A te nie są tanie.
    deyocik
    Level 8  
    czolo81 wrote:
    (...) musisz wszystkie stare przewody wyjąć z aparatów w lampie (...)

Tak zrobię. Postudiuję forum, przeanalizuję schematy, na pewno czegoś się nauczę, mam nadzieję, że nie popalę wszystkiego :) Dzięki, zamykam temat.

He! Aż mi wstyd, że zakładałem temat. Okazało się, że schemat czytelny, a podłączenie banalne:) Wszystko działa!