Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][C]Dekodowanie sygnału pilota uniwersalnego/breloka

brzydal91 01 Kwi 2012 11:56 4494 16
  • #1 01 Kwi 2012 11:56
    brzydal91
    Poziom 12  

Witam serdecznie. Nie miałem pomysłu na lepszy temat. Kupiłem dzisiaj na giełdzie pilot uniwersalny do rtv.
    [Atmega8][C]Dekodowanie sygnału pilota uniwersalnego/breloka
    Na opakowaniu jest napisane że działa z min. Sony i Phillips czyli kodowanie RC5 jest, tak mi się przynajmniej wydaje. Faktycznie na moim tv Sony działa. Chciałem zrobić odbiornik na Atmega8, znalazłem jakieś źródła w internecie ale nie działają raczej tak jak powinny.
    Proszę o podpowiedź, czy to wina kodu, czy raczej ten pilot się do tego nie nadaje.
    Oto kod programu:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Do atmegi mam podłączony kwarc 8Mhz, odbiornik podczerwieni to TSOP31236. Odbiornik podłączony jest przez rezystor do zasilania i ma wpięty kondensator elektrolityczny równolegle o wartości 100uF. Na porcie C mam podłączone 6 diod led, ale niestety cały czas są zapalone, nie zmienia się w ogóle wartość na porcie.
    Może ktoś ma sprawdzoną bibliotekę na RC5 ?
    Pozdrawiam

0 16
  • #2 10 Maj 2012 13:27
    vidmo
    Poziom 14  

Na początek sprawdź czy inny pilot działa np. orginalny sony tzn czy odbierasz kod
    ps. to nie będzie rc5 ale to tylko przypuszczenia.
    Też zakupiłem te piloty wiec zabawę dopiero zaczynam.
    Dodam jeszcze ze pilot ma 2 diody IR jedna to ATRAPA ;)

Popraw pisownię.
    Dar.El

0
  • #3 10 Maj 2012 13:45
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Piloty te domyślnie nadają w kodzie RC5, Adres=0.
    Zmiana trybu nadawania jest dość kłopotliwa, pilot bardzo szybko zmienia kody
    i trudno jest złapać właściwy.

Do stanu "fabrycznego" można powrócić poprzez wyjęcie baterii i pozostawienie pilota na kilkadziesiąt sekund aby rozładował się wew. kondensator lub zwarcie blaszek
    od styków baterii.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #5 10 Maj 2012 16:04
    mirekk36
    Poziom 42  

Ja ze swojej strony dodam, że mam ten sam pilocik, nawiasem mówiąc bardzo jest fajny i oczywiście że działa na nim tak jak pisał wyżej RC5, ale nie ma problemu z przełączeniem na dowolny inny standard spośród tych które on obsługuje.

Jak zrobi się prawidłową procedurę odbioru RC5 w procku, to jego ponowne ustawienie na tryb RC5 jest banalnie proste..... Ale podobnie można zrobić dekodowanie Sony czy innego standardu i wtedy przestawiać go już szybko i wygodnie.

0
  • #6 10 Maj 2012 21:29
    vidmo
    Poziom 14  

Ja dodam plik sygnału (odbiornik KEY-C00SV ) jakiś z tv sony).
    Nie rozumiem tego początku. Czasy tez nie bardzo się zgadzają
    i nadal nie wiem czy to rc5.
    [Atmega8][C]Dekodowanie sygnału pilota uniwersalnego/breloka[/img]

Popraw pisownię.
    Dar.El

0
  • #7 10 Maj 2012 21:58
    mirekk36
    Poziom 42  

vidmo napisał:
    a ja dodam plik sygnału (odbiornik KEY-C00SV ) jakiś z tv sony)
    nie rozumiem tego początku czasy tez nie bardzo się zgadzają
    i nadal nie wiem czy to rc5
    [Atmega8][C]Dekodowanie sygnału pilota uniwersalnego/breloka[/img]

To na pewno nie RC5 - zobacz jaki długi pierwszy impuls - to HEADER więc wygląda to na kodowanie typu SPACE/PULSE czyli np Sony ;)

0
  • #9 11 Maj 2012 13:55
    mirekk36
    Poziom 42  

vidmo napisał:
    a ja wprowadzę mały zamęt twierdząc ze raczej to jest RC5 ;)

No rzeczywiście zamęt wprowadzasz ;) masz rację - bo gdzieś ty widział ramkę RC5, która ma różne długości połówek nadawanych bitów, czyli stanów wysokich i niskich ? może czas jednak poczytać o kodowaniu Manchester/bifazowym ?

0
  • #10 11 Maj 2012 14:07
    vidmo
    Poziom 14  

mirekk36 napisał:
    Ja ze swojej strony dodam, że mam ten sam pilocik, nawiasem mówiąc bardzo jest fajny i oczywiście że działa na nim tak jak pisał wyżej RC5, ale nie ma problemu z przełączeniem na dowolny inny standard spośród tych które on obsługuje.

Jak zrobi się prawidłową procedurę odbioru RC5 w procku, to jego ponowne ustawienie na tryb RC5 jest banalnie proste..... Ale podobnie można zrobić dekodowanie Sony czy innego standardu i wtedy przestawiać go już szybko i wygodnie.

Nie chciał bym polemizować ...
    dodam że cały czas rozmawiamy o tym mini pilocie z początku postu.
    Myśl mam taką ze zły odbiornik IR mam.
    ps. właśnie znalazłem inny i sprawdzę...

Popraw pisownię.
    Dar.El

0
  • #11 11 Maj 2012 14:18
    mirekk36
    Poziom 42  

vidmo napisał:

nie chciał bym polemizować ...
    dodam że cały czas rozmawiamy o tym mini pilocie z początku postu
    myśl mam taką ze zły odbiornik IR mam.
    ps. własnie znalazłem inny i sprawdzę...

Ale zauważ że to pilocik uniwersalny i mogłeś go sobie przestawić z RC5 na jakiś inny tryb albo autor mógł sobie przestawić - rozumiesz? i teraz śmiga mu ramka taka jak pokazał na oscylu a nie ma czym tego pewnie sprawdzić.

0
  • #12 11 Maj 2012 14:22
    vidmo
    Poziom 14  

Rozumiem... ale sprawdzilem inny pilot :)
    i wiesz... tak samo to wygląda tz. tez jest taka nie fajna ramka .
    Pilot (audio) to kenwood rc-f2 gdy załączam inne klawisze widać jak dane końcowe się zmieniają.

Popraw pisownię.
    Dar.El

0
  • #13 11 Maj 2012 15:09
    mirekk36
    Poziom 42  

vidmo napisał:
    rozumiem... ale sprawdzilem inny pilot :)
    i wiesz... tak samo to wygląda tz. tez jest taka nie fajna ramka
    pilot (audi) to kenwood rc-f2 gdy załączam inne klawisze widać jak dane końcowe się zmieniają

No dobrze ale czy dla ciebie każda ramka to RC5 ? .... Ramki różnią się od siebie i to mocno w różnych standardach ;) ... popatrz sobie tutaj:

http://www.sbprojects.com/knowledge/ir/index.php

0
  • #14 11 Maj 2012 16:35
    vidmo
    Poziom 14  

Założyłem tsop31236 i to samo czyli..
    odbiornik dobrze odbiera. Taki sygnał ma po prostu być.
    Należało by zacząć od tego że w żadnym poście nie stwierdziłem że to rc5
    po za ostatnim ;) (wprowadzając zamęt)
    Z tego co teraz widzę na oscyloskopie to jego w ogóle się nie programuje.
    Po naciśnięciu przycisku pilot wysyła 6 różnych kodów (tylko na tyle starcza mi pamięci w oscyl) i "programowanie pilota" nie przestawia kodów miejscami ale to tylko z wstępnych oględzin.

Popraw pisownię.
    Dar.El

0
  • #15 11 Maj 2012 17:00
    mirekk36
    Poziom 42  

vidmo napisał:
    założyłem tsop31236 i to samo czyli..
    odbiornik dobrze odbiera taki sygnał ma po prostu być
    należało by zacząć od tego że w żadnym poście nie stwierdziłem że to rc5
    po za ostatnim ;) (wprowadzając zamęt)
    z tego co teraz widzę na oscyloskopie to jego w ogóle się nie programuje
    po naciśnięciu przycisku pilot wysyła 6 różnych kodów (tylko na tyle starcza i pamięci w oscyl) i "programowanie pilota" nie przestawia kodów miejscami ale to tylko z wstępnych oględzin

No teraz to zamęt wprowadziłeś na MAX'a ;) .... weź przeczytaj sam co napisałeś i spróbuj to zrozumieć ;) .... ja nie mam zielonego pojęcia o co tobie chodzi.

0
  • #16 31 Maj 2012 23:14
    brzydal91
    Poziom 12  

Niestety dopiero teraz znalazłem czas, aby powrócić do dyskusji. Zbudowałem układ, posłużyłem się kodem znalezionym w internecie do odbioru RC5 poprzez przerwanie zewnętrzne. Wszystko działa, nawet kiedy pilotem przełączę np. kanał na tv Sony a potem znowu na odbiornik. Faktycznie pilot chyba wysyła kilka standardów na raz i przez to mój mikrokontroler każdą komendę odbiera podwójnie. Podejrzewam, że to jest właśnie tego przyczyną. Polecam ten pilocik, bo w necie można go kupić za mniej niż 2 zł. Dziękuję za wypowiedzi. Pozdrawiam

0
  • #17 03 Cze 2012 13:43
    Mickeyo
    Poziom 2  

brzydal91 napisał:
    Niestety dopiero teraz znalazłem czas, aby powrócić do dyskusji. Zbudowałem układ, posłużyłem się kodem znalezionym w internecie do odbioru RC5 poprzez przerwanie zewnętrzne. Wszystko działa, nawet kiedy pilotem przełączę np. kanał na tv Sony a potem znowu na odbiornik. Faktycznie pilot chyba wysyła kilka standardów na raz i przez to mój mikrokontroler każdą komendę odbiera podwójnie. Podejrzewam, że to jest właśnie tego przyczyną. Polecam ten pilocik, bo w necie można go kupić za mniej niż 2 zł. Dziękuję za wypowiedzi. Pozdrawiam

Może warto sprawdzić bit Toggle?

0
  Szukaj w 5mln produktów