Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka do płytek PCB

mariuszporęba 01 Apr 2012 14:11 21721 20
 • Wiertarka do płytek PCB

  Witam,
  postanowiłem się pochwalić swoją konstrukcją mini wiertarki do laminatu i innych miękkich materiałów.
  Założeniem moim było zbudowanie takiego urządzenia jak najniższym kosztem (z tego, co znalazłem w warsztacie).


  Wrzecionko zbudowałem z odpowiednio powyginanej blachy aluminiowej 2mm. Przednia osłona to blacha na obróbki blacharskie 0,5mm. Całość po zmontowaniu jest dość sztywna. Silnik pochodzi z wkrętarki Bosch 12V, na osi wrzeciona zamontowałem miniuchwyt wiertarski 0,5-6mm. Prowadnice przesuwu Z zrobiłem z dwóch 120mm odcinków prowadnic Igusa z "wózkami' z tworzywa sztucznego.
  Rama i podstawa wykonane są ze stali, aby były solidne, a nie drżały.
  Zasilanie układu to prostownik zbudowany z transformatora 72VA 13,5V i mostka prostowniczego 25A. Obudowa zasilacza pochodzi z uszkodzonego zasilacza komputerowego. W tylnej części wrzeciona zamontowałem mikrowyłącznik, który powoduje włączenie obrotów o przesunięcia wrzecionka na -Z.  Wiertarka do płytek PCB Wiertarka do płytek PCB Wiertarka do płytek PCB Wiertarka do płytek PCB

  Koszt, jaki poniosłem wynosi 0zł. Wszystkie elementy pochodzą ze złomu lub uszkodzonych urządzeń. Całość pochłonęła ok. 12 roboczogodzin.

  Po zbudowaniu wiertarki jedynym problemem są zbyt wysokie obroty, po kilku otworach wiertło się spaliło. Kolejnym etapem będzie zamontowanie regulatora obrotów (tu mam pytanie, jakie rozwiązanie zastosować - regulacja napięciem czy jakiś regulator PWM?).

  Ogólnie jestem bardzo zadowolony z urządzonka, na moje potrzeby spisuje się w 100% dobrze.
  Zapraszam do oceny i wyrażania swojej opinii. Zdjęcia robione są bez uchwytu wiertarskiego.

  Pozdrawiam.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mariuszporęba
  Level 19  
  Offline 
  mariuszporęba wrote 460 posts with rating 120, helped 8 times. Live in city Poręba. Been with us since 2005 year.
 • #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Rzetelnie wykonane narzędzie. Przydałby się chyba otwór w podstawie, by wiertło nie wierciło w metalu.
  Regulator PWM. Schematów masz masę na forum.
 • #3
  mariuszporęba
  Level 19  
  Witam i dzięki.
  Otwór, oczywiścię będzie, do tej pory podkładałem drewniany klocek.
  Teraz pozostanie zbudować regulator obrotów i urządzenie będzie kompletne.

  pozdrawiam
 • #4
  IMEX
  Level 20  
  Cześć

  Spaliłeś wiertło wiercąc CO??

  Średnio obroty mini wiertarek maja 10-15 tysięcy i wierci się rewelacyjnie - ja mam 3 szt do 3 wielkości podstawowych wierteł dla PCB

  Ciekawe gdybyś zainstalował silnik krokowy na oś Z

  Jedną ciekawostkę ci dopowiem jak zrobić szlifierkę do wierteł - ja mam taką i jest rewelacja - rozbierasz stary dysk komputerowy, a najlepiej stary model sprzed 10-15 lat - żeby silnik chodził cały czas - odkręcasz głowice i do kosza - rozkręcasz talerze i zostają - i przykręcasz papier ścierny bardzo drobny - ja wstawiłem 1000 - skręcasz - i 12V - czasami trzeba dać i 5V ale to nie problem - i szlifiereczka do wiertełek - nie ma lepszej na pewno w 100%

  pozdrawiam
  Grzesiek
 • #5
  mariuszporęba
  Level 19  
  Dla sprawdzenia działania wiertarki zrobiłem kilka otworów fi 1,2mm w bakelicie i wiertło zrobiło się fioletowe:) Może po prostu bakelit powodował zacieranie się wiórów. Z posuwem ciekawy pomysł, ale dla mnie to zbytek.

  BTW...dobry pomysł z tym administratorem systemowym:)

  pozdrawiam
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  mariuszporęba
  Level 19  
  krzysztofer5 wrote:
  mariuszporęba wrote:
  na osi wrzeciona zamontowałem mini uchwyt wiertarski 0,5-6mm.
  Możesz rozwinąć tą kwestię ? Oś wrzeciona to wałek silnika ? Co to za uchwyt ? Gdzie kupiłeś i jak precyzyjny on jest. Jak zamontowałeś (jaki otwór w uchwycie) żeby nie było bicia promieniowego itd.


  Uchwyt do mini wiertarki 0,5-6mm.
  Zdjąłem tą zębatkę, która jest na osi (wałek szlifowany fi5). Zdobyłem 15letni uchwyt polskiej produkcji w bardzo dobrym stanie. Mocowanie oryginalne uchwytu było na stożku, dorobilem tulejkę z otworem fi 4,8 (zawsze wiertło troszkę rozkopie otwór), taką tulejkę wkleilem klejem do metalu w uchwyt. Następnie, również na klej wcisłem na oś silnika. Bicie jest ok 0,3mm, troszkę sporo ale wiercąc płytkie otwory nie jest to wielka przeszkoda.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  0.3 mm przy wiertle 0.8 mm, to bardzo, ale to bardzo dużo. Jeśli miałbyś to centrycznie, to wtedy warto stosować wiertła, o których wspomina DJ. Niestety nie tolerują one odchyłek i pracy z ręki.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  mariuszporęba
  Level 19  
  Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi. Owszem bicie występuje, ale zawsze wierciłem z ręki i było ok, więc teraz jest o niebo lepiej. Kwestia futerka i likwidacji bicia nie jest zamknięta, poprostu zależało mi na najmniejszych kosztach urządzenia, samo futerko nie ma bicia, jedynie osadzenie nie wyszło mi jak planowałem, ale myślę, żę rozwiąże tą kwestię, przykładając się do tego jak należy:)

  pozdrawiam
 • #12
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Z małych, ale precyzyjnych silników, to są radzieckie silniki wysokoobrotowe, łożyskowane na łożyskach kulkowych, z toczonym korpusem. Na prawdę wysokiej jakości produkty. Pozostanie jedynie dobranie odpowiedniego zacisku.
 • #13
  mariuszporęba
  Level 19  
  Błażej wrote:
  Z małych, ale precyzyjnych silników, to są radzieckie silniki wysokoobrotowe, łożyskowane na łożyskach kulkowych, z toczonym korpusem. Na prawdę wysokiej jakości produkty. Pozostanie jedynie dobranie odpowiedniego zacisku.


  Sam uchwyt wg mnie jest ok. Zapięty na tokarce miał bicie ok 0,04mm (czyjnik zegarowy). Jak już napisałem wcześniej problem tkwi w mocowaniu uchwytu na osi silnika.
 • #14
  Szopler
  Level 21  
  Błażej wrote:
  ... Niestety nie tolerują one odchyłek i pracy z ręki.


  Dużo zależy od ręki...
  Sam wywierciłem wiertłami HVM kilka tysięcy otworów "z ręki" i jakiejś wybitnie wielkiej ilości wierteł nie złamałem. Zdarza się ale bez przesady...
  Używam zwykłego FERM'a z alledrogo. Dobrą wiertarkę można zrobić używając wrzecion KRESS'a ale to już droższa półka. Najlepsza i tak będzie CNC, włączasz, wychodzisz na kawę, a po powrocie masz cały pakiet PCB powiercony.
 • #15
  ZBIQ
  Level 17  
  Kupiłem ostatnio uchwyt do wierteł DONAU z tme (koszt koło 50zł).
  Chciałem zamocować silnik od wkrętarki akumulatorowej, jednak średnica nie ta.
  Sam próbowałem podtoczyć ,a to oś silnika ,a to sam uchwyt - bicie w okolicach 0.2 mm. Porażka.
  Kolejnym przystankiem jest tokarz, jednak jak sam powiedział nie gwarantuje jakości swojej roboty. Człowiek już w podeszłym wieku, wrzecionko drobne a tokarka wielka.
  Zobaczymy.

  Jutro odbieram swój wynalazek. Jak nie będzie dobrze to kolejnym przystankiem jest zegarmistrz! Czemu ja wcześniej na to nie wpadłem...
  Tylko trzeba znaleźć mistrza, któremu się chce podejmować taką robotę.

  Pozdrawiam
 • #16
  Dj Joker
  Level 26  
  Tylko droga ta przerwa na kawę, oby sama kawa była tańsza...

  Co do bić, własnie dlatego używam multiszlifierki, do tej pracy, choć chciałem zrobić wiertarkę do PCB, to spasowałem, i kupiłem multiszlifierkę, pospolity dremel, w komplecie dostałem komplecik wierteł, takich o jakich mówił Pan dj-MatyAS, i do tej pory żadne się nie złamało, mimo wiercenia przy większej prędkości.

  I mimo mej mało pewnej ręki wierci się idealnie, teraz myślę tylko o jakimś statywie.
  Podziwiam precyzję wykonania obudowy i statywu, wygląda jak fabryczne, tylko czy tak samo działa?
  Nawet gniazdo i wtyk szR się znalazł. To się bardzo chwali, całkowita profeska, jak bym widział wiertarkę CNC. :)

  Pozdrawiam. DJ JOKER
 • #17
  RAFAŁ.M
  Level 19  
  Te uchwyty z TME są bardzo dobre. Mam taki w swojej wiertarce i też musiałem rozwiercić żeby dopasować do silnika. Potem nasadziłem na klej do metalu ale uprzednio wkręciłem w uchwyt wałek średnicy 2mm. Włączyłem silnik na niskie obroty , wycentrowałem obracający się wałek i poczekałem do zastygnięcia kleju. Obecnie bicie wiertła jest niezauważalne.
 • #18
  expert242
  Level 12  
  Witam.
  Estetyczny wygląd wiertarki, tylko w podstawie brakuje jakiegoś otworu. A co do obrotów silnika można dopasować jakąś przekładnie, która zwolni troszkę obroty. Ale i wydatek większy.
  Jaki wyniósł koszt budowy tej wiertarki
 • #19
  Rafał Piwowarczyk
  Level 11  
  Ogólnie konstrukcja wiertarki jest udana. Jeśli chodzi o regulację obrotów wrzeciona najlepiej było by użyć regulacji PWM. Ja zmontowałem sobie prosty regulator na ATTINY 26 i sprawuje się znakomicie gdyż przy niskich obrotach wrzeciona, silnik utrzymuje stały moment obrotowy. Jeśli jest Pan zainteresowany schematem regulatora proszę o kontakt.
 • #20
  mariuszporęba
  Level 19  
  Witam po dłuższej przerwie.
  Wiertarka została ostatecznie ukończona, problemy z biciem uchwytu zostały maksymalnie ograniczone, 0,02mm jest wg mnie bardzo dobrym wynikiem. Pomogło rozwiercenie uchwytu, wbicie tulejki i ponowne wywiercenie otworu na wałek i wbicie na silnik (na klej). Tym razem wszystko zostało wykonane na tokarce wiec precyzyjnie.

  Otworu w podstawie nie wierciłem i tak pod każdy laminat będę musiał podłożyć kawalek deseczki. Regulacja obrotów jest niepotrzebna gdyż mogę wiercić otwory o średnicy do 2mm. Koszt wykonania to 0zł. Zbudowałem ją z tego "co miałem w piwnicy".

  expert242 wrote:
  Witam.
  Estetyczny wygląd wiertarki, tylko w podstawie brakuje jakiegoś otworu. A co do obrotów silnika można dopasować jakąś przekładnie, która zwolni troszkę obroty. Ale i wydatek większy.
  Jaki wyniósł koszt budowy tej wiertarki


  pozdrawiam
 • #21
  expert242
  Level 12  
  Witam.

  To dobrze że ukończona konstrukcja. A nie warto by było pomyśleć o cyfrowym regulatorze obrotów wraz regulacją płynną i do niej dodać prosty ramienny stolik z podparciem PCB. np jakiś zrobiony z tworzywa np nacinając otwory wzdłuż podkładki pod PCB. Kwestia mierzenia, celowania można by dodać zwykły laser ze starego wskaźnika. Ustawić go po kątem aby planka lasera padała na element lub miejsce tak by było równo na środku z wiertłem.