Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka do płytek PCB

mariuszporęba 01 Kwi 2012 14:11 20830 20
  • Wiertarka do płytek PCB

Witam,
    postanowiłem się pochwalić swoją konstrukcją mini wiertarki do laminatu i innych miękkich materiałów.
    Założeniem moim było zbudowanie takiego urządzenia jak najniższym kosztem (z tego, co znalazłem w warsztacie).

Wrzecionko zbudowałem z odpowiednio powyginanej blachy aluminiowej 2mm. Przednia osłona to blacha na obróbki blacharskie 0,5mm. Całość po zmontowaniu jest dość sztywna. Silnik pochodzi z wkrętarki Bosch 12V, na osi wrzeciona zamontowałem miniuchwyt wiertarski 0,5-6mm. Prowadnice przesuwu Z zrobiłem z dwóch 120mm odcinków prowadnic Igusa z "wózkami' z tworzywa sztucznego.
    Rama i podstawa wykonane są ze stali, aby były solidne, a nie drżały.
    Zasilanie układu to prostownik zbudowany z transformatora 72VA 13,5V i mostka prostowniczego 25A. Obudowa zasilacza pochodzi z uszkodzonego zasilacza komputerowego. W tylnej części wrzeciona zamontowałem mikrowyłącznik, który powoduje włączenie obrotów o przesunięcia wrzecionka na -Z.

Wiertarka do płytek PCB Wiertarka do płytek PCB Wiertarka do płytek PCB Wiertarka do płytek PCB

Koszt, jaki poniosłem wynosi 0zł. Wszystkie elementy pochodzą ze złomu lub uszkodzonych urządzeń. Całość pochłonęła ok. 12 roboczogodzin.

Po zbudowaniu wiertarki jedynym problemem są zbyt wysokie obroty, po kilku otworach wiertło się spaliło. Kolejnym etapem będzie zamontowanie regulatora obrotów (tu mam pytanie, jakie rozwiązanie zastosować - regulacja napięciem czy jakiś regulator PWM?).

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z urządzonka, na moje potrzeby spisuje się w 100% dobrze.
    Zapraszam do oceny i wyrażania swojej opinii. Zdjęcia robione są bez uchwytu wiertarskiego.

Pozdrawiam.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 01 Kwi 2012 14:18
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rzetelnie wykonane narzędzie. Przydałby się chyba otwór w podstawie, by wiertło nie wierciło w metalu.
    Regulator PWM. Schematów masz masę na forum.

• #3 01 Kwi 2012 14:33
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam i dzięki.
    Otwór, oczywiścię będzie, do tej pory podkładałem drewniany klocek.
    Teraz pozostanie zbudować regulator obrotów i urządzenie będzie kompletne.

pozdrawiam

• #4 01 Kwi 2012 16:45
    IMEX
    Poziom 20  

Cześć

Spaliłeś wiertło wiercąc CO??

Średnio obroty mini wiertarek maja 10-15 tysięcy i wierci się rewelacyjnie - ja mam 3 szt do 3 wielkości podstawowych wierteł dla PCB

Ciekawe gdybyś zainstalował silnik krokowy na oś Z

Jedną ciekawostkę ci dopowiem jak zrobić szlifierkę do wierteł - ja mam taką i jest rewelacja - rozbierasz stary dysk komputerowy, a najlepiej stary model sprzed 10-15 lat - żeby silnik chodził cały czas - odkręcasz głowice i do kosza - rozkręcasz talerze i zostają - i przykręcasz papier ścierny bardzo drobny - ja wstawiłem 1000 - skręcasz - i 12V - czasami trzeba dać i 5V ale to nie problem - i szlifiereczka do wiertełek - nie ma lepszej na pewno w 100%

pozdrawiam
    Grzesiek

• #5 01 Kwi 2012 17:03
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Dla sprawdzenia działania wiertarki zrobiłem kilka otworów fi 1,2mm w bakelicie i wiertło zrobiło się fioletowe:) Może po prostu bakelit powodował zacieranie się wiórów. Z posuwem ciekawy pomysł, ale dla mnie to zbytek.

BTW...dobry pomysł z tym administratorem systemowym:)

pozdrawiam

• #6 01 Kwi 2012 18:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 01 Kwi 2012 18:17
    mariuszporęba
    Poziom 19  

krzysztofer5 napisał:
    mariuszporęba napisał:
    na osi wrzeciona zamontowałem mini uchwyt wiertarski 0,5-6mm.
    Możesz rozwinąć tą kwestię ? Oś wrzeciona to wałek silnika ? Co to za uchwyt ? Gdzie kupiłeś i jak precyzyjny on jest. Jak zamontowałeś (jaki otwór w uchwycie) żeby nie było bicia promieniowego itd.

Uchwyt do mini wiertarki 0,5-6mm.
    Zdjąłem tą zębatkę, która jest na osi (wałek szlifowany fi5). Zdobyłem 15letni uchwyt polskiej produkcji w bardzo dobrym stanie. Mocowanie oryginalne uchwytu było na stożku, dorobilem tulejkę z otworem fi 4,8 (zawsze wiertło troszkę rozkopie otwór), taką tulejkę wkleilem klejem do metalu w uchwyt. Następnie, również na klej wcisłem na oś silnika. Bicie jest ok 0,3mm, troszkę sporo ale wiercąc płytkie otwory nie jest to wielka przeszkoda.

• #8 01 Kwi 2012 18:55
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 01 Kwi 2012 19:16
    Błażej

0.3 mm przy wiertle 0.8 mm, to bardzo, ale to bardzo dużo. Jeśli miałbyś to centrycznie, to wtedy warto stosować wiertła, o których wspomina DJ. Niestety nie tolerują one odchyłek i pracy z ręki.

• #10 01 Kwi 2012 19:45
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 01 Kwi 2012 19:58
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi. Owszem bicie występuje, ale zawsze wierciłem z ręki i było ok, więc teraz jest o niebo lepiej. Kwestia futerka i likwidacji bicia nie jest zamknięta, poprostu zależało mi na najmniejszych kosztach urządzenia, samo futerko nie ma bicia, jedynie osadzenie nie wyszło mi jak planowałem, ale myślę, żę rozwiąże tą kwestię, przykładając się do tego jak należy:)

pozdrawiam

• #12 01 Kwi 2012 20:22
    Błażej

Z małych, ale precyzyjnych silników, to są radzieckie silniki wysokoobrotowe, łożyskowane na łożyskach kulkowych, z toczonym korpusem. Na prawdę wysokiej jakości produkty. Pozostanie jedynie dobranie odpowiedniego zacisku.

• #13 01 Kwi 2012 20:29
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Błażej napisał:
    Z małych, ale precyzyjnych silników, to są radzieckie silniki wysokoobrotowe, łożyskowane na łożyskach kulkowych, z toczonym korpusem. Na prawdę wysokiej jakości produkty. Pozostanie jedynie dobranie odpowiedniego zacisku.

Sam uchwyt wg mnie jest ok. Zapięty na tokarce miał bicie ok 0,04mm (czyjnik zegarowy). Jak już napisałem wcześniej problem tkwi w mocowaniu uchwytu na osi silnika.

• #14 01 Kwi 2012 21:42
    Szopler
    Poziom 21  

Błażej napisał:
    ... Niestety nie tolerują one odchyłek i pracy z ręki.

Dużo zależy od ręki...
    Sam wywierciłem wiertłami HVM kilka tysięcy otworów "z ręki" i jakiejś wybitnie wielkiej ilości wierteł nie złamałem. Zdarza się ale bez przesady...
    Używam zwykłego FERM'a z alledrogo. Dobrą wiertarkę można zrobić używając wrzecion KRESS'a ale to już droższa półka. Najlepsza i tak będzie CNC, włączasz, wychodzisz na kawę, a po powrocie masz cały pakiet PCB powiercony.

• #15 01 Kwi 2012 22:42
    ZBIQ
    Poziom 17  

Kupiłem ostatnio uchwyt do wierteł DONAU z tme (koszt koło 50zł).
    Chciałem zamocować silnik od wkrętarki akumulatorowej, jednak średnica nie ta.
    Sam próbowałem podtoczyć ,a to oś silnika ,a to sam uchwyt - bicie w okolicach 0.2 mm. Porażka.
    Kolejnym przystankiem jest tokarz, jednak jak sam powiedział nie gwarantuje jakości swojej roboty. Człowiek już w podeszłym wieku, wrzecionko drobne a tokarka wielka.
    Zobaczymy.

Jutro odbieram swój wynalazek. Jak nie będzie dobrze to kolejnym przystankiem jest zegarmistrz! Czemu ja wcześniej na to nie wpadłem...
    Tylko trzeba znaleźć mistrza, któremu się chce podejmować taką robotę.

Pozdrawiam

• #16 01 Kwi 2012 22:56
    Dj Joker
    Poziom 26  

Tylko droga ta przerwa na kawę, oby sama kawa była tańsza...

Co do bić, własnie dlatego używam multiszlifierki, do tej pracy, choć chciałem zrobić wiertarkę do PCB, to spasowałem, i kupiłem multiszlifierkę, pospolity dremel, w komplecie dostałem komplecik wierteł, takich o jakich mówił Pan dj-MatyAS, i do tej pory żadne się nie złamało, mimo wiercenia przy większej prędkości.

I mimo mej mało pewnej ręki wierci się idealnie, teraz myślę tylko o jakimś statywie.
    Podziwiam precyzję wykonania obudowy i statywu, wygląda jak fabryczne, tylko czy tak samo działa?
    Nawet gniazdo i wtyk szR się znalazł. To się bardzo chwali, całkowita profeska, jak bym widział wiertarkę CNC. :)

Pozdrawiam. DJ JOKER

• #17 01 Kwi 2012 23:09
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Te uchwyty z TME są bardzo dobre. Mam taki w swojej wiertarce i też musiałem rozwiercić żeby dopasować do silnika. Potem nasadziłem na klej do metalu ale uprzednio wkręciłem w uchwyt wałek średnicy 2mm. Włączyłem silnik na niskie obroty , wycentrowałem obracający się wałek i poczekałem do zastygnięcia kleju. Obecnie bicie wiertła jest niezauważalne.

• #18 06 Kwi 2012 11:39
    expert242
    Poziom 12  

Witam.
    Estetyczny wygląd wiertarki, tylko w podstawie brakuje jakiegoś otworu. A co do obrotów silnika można dopasować jakąś przekładnie, która zwolni troszkę obroty. Ale i wydatek większy.
    Jaki wyniósł koszt budowy tej wiertarki

• #19 08 Kwi 2012 09:26
    Rafał Piwowarczyk
    Poziom 10  

Ogólnie konstrukcja wiertarki jest udana. Jeśli chodzi o regulację obrotów wrzeciona najlepiej było by użyć regulacji PWM. Ja zmontowałem sobie prosty regulator na ATTINY 26 i sprawuje się znakomicie gdyż przy niskich obrotach wrzeciona, silnik utrzymuje stały moment obrotowy. Jeśli jest Pan zainteresowany schematem regulatora proszę o kontakt.

• #20 05 Sty 2014 08:40
    mariuszporęba
    Poziom 19  

Witam po dłuższej przerwie.
    Wiertarka została ostatecznie ukończona, problemy z biciem uchwytu zostały maksymalnie ograniczone, 0,02mm jest wg mnie bardzo dobrym wynikiem. Pomogło rozwiercenie uchwytu, wbicie tulejki i ponowne wywiercenie otworu na wałek i wbicie na silnik (na klej). Tym razem wszystko zostało wykonane na tokarce wiec precyzyjnie.

Otworu w podstawie nie wierciłem i tak pod każdy laminat będę musiał podłożyć kawalek deseczki. Regulacja obrotów jest niepotrzebna gdyż mogę wiercić otwory o średnicy do 2mm. Koszt wykonania to 0zł. Zbudowałem ją z tego "co miałem w piwnicy".

expert242 napisał:
    Witam.
    Estetyczny wygląd wiertarki, tylko w podstawie brakuje jakiegoś otworu. A co do obrotów silnika można dopasować jakąś przekładnie, która zwolni troszkę obroty. Ale i wydatek większy.
    Jaki wyniósł koszt budowy tej wiertarki

pozdrawiam

• #21 07 Lip 2014 00:16
    expert242
    Poziom 12  

Witam.

To dobrze że ukończona konstrukcja. A nie warto by było pomyśleć o cyfrowym regulatorze obrotów wraz regulacją płynną i do niej dodać prosty ramienny stolik z podparciem PCB. np jakiś zrobiony z tworzywa np nacinając otwory wzdłuż podkładki pod PCB. Kwestia mierzenia, celowania można by dodać zwykły laser ze starego wskaźnika. Ustawić go po kątem aby planka lasera padała na element lub miejsce tak by było równo na środku z wiertłem.