Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sposoby na ładowanie ogniw 18650

01 Apr 2012 15:11 37125 1
 • Level 1  
  Witam wszystkich, jestem tutaj nowy i chciałbym wszystkich serdecznie pozdrowić. Zdaje sobie sprawę z profesjonalizmu jaki panuje na tym forum i obawiam się ze moje pytanie może być trochę nie na miejscu. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Przejdę od razu do sedna. Do czasu kiedy nie kupie akumulatora żelowego do oświetlenia roweru, chciałbym przez jakiś czas do tego celu wykorzystać ogniwa 18650, niestety nie mam do nich odpowiedniej ładowarki. Moje pytanie brzmi czy mógłbym kilkurazowo ładować te ogniwa zasilaczem laboratoryjnym? Ładowanie ogniw miałoby się odbywać w metalowej puszce z ograniczonym dostępem tlenu w razie zapłonu. Proszę mi udzielić odpowiedzi jak duże jest ryzyko zapłonu i po jakim czasie zniszczę ogniwa. Dodam, że są to ogniwa 18650 SANYO ze starej z baterii z laptopa. Planuje ładować je prądem 14,8V i 500mA.

  Dodatkowo chciałbym spytać, co forumowicze sądzicie o ładowaniu ogniw li-ion za pośrednictwem komórki, która jest przystosowana do pracy z bateriami li-ion? Taki sposób widziałem na zagranicznym forum, ale nie było jednak opinii, jak to się sprawdza.


  Proszę o wyrozumiałość, ale jeśli jednak ten temat okaże się niedorzeczny proszę mi to powiedzieć a od razu go zamknę.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Helpful post
  Level 28  
  Temat obszernie omówiony w sieci, są nawet filmy pokazujące eksplozję akumulatora, gdy przekroczone zostaną parametry naładowania, aczkolwiek przy zachowaniu ostrożności, nie przekraczaniu napięcia 4,2 V na ogniwo i pilnowaniu aby się nie nagrzewało, do latarki rowerowej może wystarczyć prowizorka.
  Musisz pamiętać, że chwila nieuwagi i pożar gwarantowany, więc lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie starego laptopa z akumulatorem li-ion i zasilaczem jako kompletu.
  Materiały z doświadczeń z akumulatorami litowo-jonowymi są w archiwach elektrody, np:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic45065.html
  Pozdrawiam