Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook piekarnik MF-830X - resetowanie błędu (F06, F03...)

TadekK 01 Kwi 2012 21:13 4486 0
    TadekK
    Poziom 12  
    Witam,

Ponieważ walczę z błędem F06 tego piekarnika - na razie bez większych sukcesów - odkryłem przez przypadek możliwośc pozbycia się statusu błędu. Okazało się, że moduł sterowania piekarnika zapamiętuje stan błędu i nie pozwala dalej przejść bez jego zresetowania. Niestety nie mam serwisówki i nie znam normalnej procedury resetowania - przez przypadek wpadłem na "obejście". Jeżeli piekarnik wyświetla uporczywie błąd F06 lub inny Fxx i nie pozwala nic zrobić należy wykonać następującą procedurę, która u mnie zadziałała:
    1) przy podłączonym zasilaniu piekarnika należy wyłączyć złączkę czujnika temperatury (6-pinowa złączka z przodu modułu mocy z podłączonymi na środku jedynie dwoma cienkimi przewodami - u mnie niebieskim i brązowym. Przewody są czysto sygnałowe, istotnie cieńsze od przewodów zasilania grzałek i wentylatorów). Po odłączeniu czujnika temperatury natychmiast pojawia się błąd F01 i zaczyna pracować wentylator chłodzący piekarnika - sterowanie dostaje informację o wysokiej temperaturze...
    2) w tym stanie odłączamy i ponownie włączamy zasilanie piekarnika (np poprzez wyłączenie i włączenie właściwego bezpiecznika w skrzynce rozdzielczej) - nadal pojawia się błąd F01 (awaria czujnika temperatury)
    3) włączamy na właściwe miejsce złączkę czujnika temperatury (bez ruszania zasilania piekarnika). Natychmiast znika błąd F01

Po tej procedurze błąd F06 także znika i piekarnik zaczyna poprawnie pracować - aż do następnego razu... Najwyraźniej sterowanie zapamiętuje tylko jeden, aktualny błąd Fxx i czeka na jego usunięcie. W związku z tym "przykrycie" błędu F06 błędem F01 i skuteczne usunięcie błędu F01 pozwala piekarnikowi ożyć... Oczywiście procedura działa tylko ze sprawnym czujnikiem temperatury...

Z tego doświadczenia można wysnuć jeden wniosek (niezbyt konstruktywny) - tak na prawdę to nadal nie wiadomo, gdzie szukać problemu F06 z komunikacją...