Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

centralne ogrzewanie układ otwarty schemat czy poprawny

kubik224 02 Kwi 2012 01:39 16646 15
  • #1 02 Kwi 2012 01:39
    kubik224
    Poziom 9  

Jak w temacie potrzebuję pomocy ze schematem układu c.o. z naczyniem wyrównawczym.dołączam obrazek.Mile widziane sugestie.

3 15
  • #2 02 Kwi 2012 03:11
    Giepeski
    Poziom 11  

Moim skromnym zdaniem schemat masz kolego do poprawki.
    Gdybym to robił u siebie, to powroty z dobudowanej części budynku puściłbym znacznie niżej, tak jak na poniższym rysunku.
    Wówczas nawet przy braku napięcia ogrzewanie powinno działać.
    Domniemam, że instalacja w starej części budynku jest sprawna, bo na Twoim schemacie w starej części brakuje połączeń pionów ze zbiornikiem wyrównawczym, lub odpowietrzeń przy grzejnikach

0
  • #3 04 Kwi 2012 00:28
    kubik224
    Poziom 9  

odpowietrzniki są na końcach pionów.
    W tej chwili jest to układ grawitacyjny z rurami przy piecu ok 70 mm, ale ze względu na dobudówkę musi zostać zmieniony na wymuszony.
    Tej rury powrotnej z dobudówki nie da się puścić tak jak narysowałeś. Szła by w połowie wysokości pomieszczenia przez środek garażu.
    Najpierw była założona pompa na dobudówkę ale wtedy jeden z pionów w starym budynku był zimny.

1
  • #4 04 Kwi 2012 00:40
    saskia
    Poziom 38  

kubik224 napisał:
    [
    Tej rury powrotnej z dobudówki nie da się puścić tak jak narysowałeś. Szła by w połowie wysokości pomieszczenia przez środek garażu.

Moze wiec poprowadz ja po posadzce, lub pod nia i zmien uklad pompy oraz zaworu roznicowego.

0
  • #5 04 Kwi 2012 23:04
    kubik224
    Poziom 9  

saskia napisał:
    [
    Moze wiec poprowadz ja po posadzce, lub pod nia i zmien uklad pompy oraz zaworu roznicowego.

zmienić układ na co?
    zawór róznicowy , pompa na obejściu.
    odnośnie tej rury w posadzce :
    1.dawać ją w podłogę tylko po to żeby układ pozostał grawitacyjnym?
    2.grzejniki są zasilane różnie od dołu, z boku, łazienkowy z góry.. Moim zdaniem bez pompy i tak nie pójdzie.

A może zastosować zawór trójdrogowy
    załączam zdięcie

0
  • #6 11 Kwi 2012 10:08
    mirrzo

Moderator na urlopie...

kubik224 napisał:
    2.grzejniki są zasilane różnie od dołu, z boku, łazienkowy z góry.. Moim zdaniem bez pompy i tak nie pójdzie.

1. Tak
    2. zastosuj grzejniki z podłączeniami bocznymi
    Powrót z grzejników z części dobudowanej zrób dołem, nie górą.

0
  • #7 11 Kwi 2012 11:34
    kubik224
    Poziom 9  

mirrzo napisał:
    kubik224 napisał:

1. Tak
    2. zastosuj grzejniki z podłączeniami bocznymi
    Powrót z grzejników z części dobudowanej zrób dołem, nie górą.

2. grzejniki kupione były już wcześniej i muszę przy takich zostać
    rury z części dobudowanej nie da się puścić dołem bo szła by w podłodze a do pieca miała i tak by pod górkę. Robić będę to u ojca, który nie zgodzi się na kucie podłogi w garażu.

lub drugi schemat z pompą na zasilaniu

0
  • #8 11 Kwi 2012 20:27
    mirrzo

Moderator na urlopie...

kubik224 napisał:
    ...rury z części dobudowanej nie da się puścić dołem bo szła by w podłodze a do pieca miała i tak by pod górkę. Robić będę to u ojca, który nie zgodzi się na kucie podłogi w garażu.

Albo grawitacja, albo łzy ojca.
    Ten syfon w podłodze da się pokonać. Możesz wszystkie powroty w podłodze puścić, to będą zaciągały te z dobudowanej części.

0
  • #9 12 Kwi 2012 09:01
    kubik224
    Poziom 9  

Panowie ale czy ten układ z pompą na zasilaniu będzie działał

0
  • #11 12 Kwi 2012 22:36
    pablowp1
    Poziom 22  

Będzie działał, ale CWU w bojlerze będzie wychładzane przez grawitację po zaprzestaniu pracy pompy CO. Dla tego układu należałoby poprowadzić osobną rurę od bojlera do naczynia na nitce zasilania.
    To rozwiązanie:
    1 odpowietrza bojler bez żadnych akcesoriów,
    2 ładuje bojler nawet w grawitacji,
    3 nie wychładza wody z bojlera po zaprzestaniu pracy pompy CO.

0
  • #12 18 Kwi 2012 06:59
    kubik224
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedno pytanko czy zawór trójdrożny esbe vrg 131 będzie dobry do ustawienia mojego układu czy lepiej jakiś inny. Najlepiej cenowo nie drogi. Ma on służyć tylko do wyregulowania przepływu na dwa obiekty

0
  • #13 07 Sie 2012 22:13
    kubik224
    Poziom 9  

witam po przerwie
    jurto zaczynam walkę z rurami i mam kolejne pytanko zawór trojdrogowy zastosować na zasilaniu czy powrocie tak jak narysowalem na drugim rysunku ?

0
  • #14 08 Sie 2012 08:43
    markmd
    Poziom 24  

Na zasilaniu. I przy układaniu rur w miarę możliwości przyjmij zasadę, że ogrzana woda wędruje w górę, a schłodzona w dół.

0
  • #15 10 Sie 2012 21:22
    kubik224
    Poziom 9  

markmd napisał:
    Na zasilaniu. I przy układaniu rur w miarę możliwości przyjmij zasadę, że ogrzana woda wędruje w górę, a schłodzona w dół.

jeżeli na zasilaniu to zawór trojdrogowy umieścić za zbiornikiem CWU ? , a powrót z tej dobudowanej części to wpiąć do powrotu bez różnicy gdzie czy też ciągnąć aż do pieca i tam trójnikiem do pieca
    I drugie pytanie czy układ otwarty działa normalnie z pompą czy trzeba zrobić z niego zamknięty

0
  • #16 11 Sie 2012 08:47
    markmd
    Poziom 24  

Nie trzeba robić układu zamkniętego dla pompy. Zawór trójdrożny za zbiornikiem cwu. Powrót (jeśli to nie jest wielki problem) lepiej dołem w pobliże pieca, ale przy wymuszeniu będzie działać z dowolnego miejsca.

0