Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ibm A31p ładuje baterie do 30%

02 Kwi 2012 12:30 4823 35
 • Poziom 12  
  Witam. Mam problem z w/w laptopem jak w temacie ładuje baterie tylko do 30% czasem mniej i zielona dioda koniec ładowania.
  W załączniku wsad pamięci 24c01 może ktoś zresetuje? Może to coś pomoże.?
  Pozdrawiam.
  Pomierzyłem napięcia są tam trzy pary po dwa ogniwa i jest
  1. 3,76 V
  2. 3,83 V
  3. 3,76 V
 • Poziom 21  
  Spróbuj najpierw wyrównać napięcia na poszczególnych parach ogniw bo te co podałeś mają za duży rozrzut.Jak wyrównasz napięcia (zewnętrzną ładowarką po rozebraniu baterii) rozładuj ją po przez żarówkę samochodową (np.12V21W) mierząc napięcie na ogniwach.Jeśli różnica napięć nie będzie większa niż 0.05V to naładuj na full w powyższy sposób a następnie rozładuj już w laptopie do momentu wyłączenia (laptop włączony w pozycji BIOS) i ponownie ładuj w laptopie ale wyłączonym i tak przez min.3 razy (to się nazywa kalibracja) jeśli ogniwa są jeszcze dobre powinno być OK.W przeciwnym wypadku czeka cię wymiana ogniw
 • Poziom 12  
  Rozumiem że mam podładować zewnętrzną ładowarką poszczególne pary ogniw ale:
  - do jakiego napięcia ładować żeby były naładowane do pełna ?
  - jakim napięciem ładować ?
  - jaki prąd ładowarki i jaki czas ładowania ?
  Rozładowywać mam żarówką podpiętą pod złącze baterii tak aby obciążała wszystkie ogniwa?
  Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Ładowanie ogniw li-ion odbywa się w procesie cc-cv. Czyli potrzebujesz zasilacza laboratoryjnego ze stabilizacją napięcia i ograniczeniem prądowym.
  W dokumentacji ogniw są podane wartości prądu ładowania oraz napięcia ładowania. Jeśli nie możesz jej znaleźć, to ogólnie przyjęte są: napięcie ładowania 4,2 V na ogniwo, a prąd ładowania jest równy C (pojemności ogniwa).
  Ustawiasz na zasilaczu napięcie 4,2 V. Ograniczenie prądowe np. na 1,5 A i podłączasz pojedyncze ogniwo (gdy podłączasz 2 ogniwa połączone równolegle, to ograniczenia prądowe ustawiasz na 3 A). Ogniwo ładujesz do momentu, gdy prąd spadnie do 10% początkowej wartości - czyli ok. 0,15 A.

  Gdy tak naładujesz każdą sekcję baterii, to łączysz te sekcje równolegle i zostawiasz na min. 5 godzin relaksacji. Potem możesz je połaczyć szeregowo i podpiąć elektronikę.

  Jeśli chcesz sprawdzić ogniwa pod obciążeniem, to podłączasz to obciążenie do całego pakietu na raz. Wtedy widać najlepiej różnice napięć i oporności wewnętrznej.
 • Poziom 12  
  Witam ponownie po wyrównaniu napięć baterii i podłączeniu jej pod żarówkę 12V 21W wyraźnie na środkowej sekcji szybciej spadało napięcie więc wymieniłem te dwa akumulatorki i teraz po podłączeniu żarówki napięcia spadają równo ale efekt tego jest taki, że laptop w ogóle nie chce ładować baterii.
  Ibm A31p ładuje baterie do 30%

 • Poziom 32  
  Jeśli dobrze dobrałeś ogniwa, a na dodatek są one w dobrej kondycji, choć nie nowe, to powodem braku ładowania może być : przerwa bezpiecznika - sprawdź, lub zablokowany kontroler. W tym przypadku, gdy jest to bateria Sanyo jest gorzej. Ale sprawdź zabezpieczenia, spróbuj odczytać baterię w SBW lub be2works. Przydałoby się więcej wiadomości.
 • Poziom 12  
  Witam ponownie. Poprzednim razem chyba źle odczytałem pamięć. (Zaznaczam że odczytuje ją programatorem SiProg) i pewnie się coś wykrzaczyło teraz mam nadzieje że dobrze odczytałem więc proszę o ewentualny reset. Bezpiecznik jest Ok ma przejście między wszystkimi nóżkami.

 • Poziom 32  
  Odczytałeś wprawdzie zawartość części flashromu która jest edytowalna, ale jej nie zmienisz. Popatrz w zapisie linia 0x30 pierwsze dwa bity - to właśnie bity blokady. Są FF FF a muszą być 00 00. Również nieprawidłowo jest odczytana pojemność, czyli bity 3 i 4 (0A 5B). Reset ustawień można zrobić w tym wypadku mając urządzenie Sanyo Tools. Zgaduję, ale jest w baterii albo bq80201, albo bq8030 programowany jak 80201).
 • Poziom 12  
  W baterii jest BQ8011, BQ29310 oraz24c01. A nie ma opcji żeby wrzucić odczytany soft z innej baterii?

 • Poziom 32  
  A tej wersji baterii nie przewidziałem. Jest ona z epromem a nie jak myślałem z flashromem tylko. To może ułatwić sprawę. Jednak w tym wypadku opis zmian we wsadzie będzie się różnił od schematu, który ci podałem. Nie robiłem jeszcze baterii Sanyo z Bq8011 i zewnętrzną pamięcią. Muszę zobaczyć na ściągę ale to pewnie w poniedziałek lub wtorek. Chyba że ktoś bardziej oblatany ci pomoże teraz.
 • Poziom 28  
  Kolego pilot11 mogę zresetować ten wsad, tylko napisz jaką pojemność chcesz.
 • Poziom 12  
  krzychu1985^ napisał:
  Kolego pilot11 mogę zresetować ten wsad, tylko napisz jaką pojemność chcesz.

  Byłoby super 10,8v 4000mAh.
  Właśnie w SBW zauważyłam że jest opcja wyboru BQ8011 + 24c01.
  Ibm A31p ładuje baterie do 30%

 • Poziom 32  
  No fakt, tu nie ma różnicy, wsad eepromu jest taki sam jak wsad prd w przypadku z samym Bq8011.
 • Poziom 12  
  Coś jest jednak nie tak bo po wgraniu w/w wsadu do pamięci laptop próbuje ładować baterię poczym przestaje , dioda ładowania miga Baterymon nie może odczytać rodzaju baterii.

 • Poziom 32  
  Nie wiem, czy to coś zmienia, ale ja epromy do baterii Sanyo programuje bezpośrednio w baterii przez Sanyo Tool. I zamiast pliku .bin z wsadem mam plik prd, który zapisuję do pamięci. Mogę ci go wysłać, ale sbw tego nie przyjmie
 • Poziom 12  
  Ja tego eeproma nie programuje SBW tylko wylut i siprog + Ponyprog.

 • Poziom 32  
  Czy w sbw czy si-prog, to nie ma znaczenia. Fakt, że bateria nie działa. Napiszę później, muszę jeszcze raz popatrzeć na wsad.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Napisz mi jaka masz datę przy odczycie baterii w sbw. Tylko się nie pomyl.
 • Poziom 12  
  Wiesław Rzepka napisał:
  Czy w sbw czy si-prog, to nie ma znaczenia. Fakt, że bateria nie działa. Napiszę później, muszę jeszcze raz popatrzeć na wsad.

  Dodano po 35 [minuty]:

  Napisz mi jaka masz datę przy odczycie baterii w sbw. Tylko się nie pomyl.

  Nie mam adaptera do SBW więc nie mam sięjak tym programem połączyć z baterią.

  Dodano po 47 [minuty]:

  E chyba sobie dam spokój teraz po wgraniu nawet tego starego wsadu laptopnie widzi baterii. Chyba się coś usmażyło. Nowa bateria kosztuje 120Pln tak , że tragedii nie ma.

 • Poziom 32  
  No to jak tam chcesz. Może to i lepsze wyjście.
 • Poziom 12  
  Witam ponownie. Okazało się, że znajomy miał i mi podarował drugą prawie identyczną baterię tylko o pojemności 3,6Ah. Może z nią mi się uda ogniwa mają wszystkie równo po 3,98V, Baterymon pokazuje 6% i laptop mimo że niby ładuje nie chce więcej naładować. Załączam zczytanego 24c01 może kolega krzychu1985^ coś tym razem poradzi.
 • Poziom 12  
  Dzięki wielkie. Dziś już nie mam możliwości sprawdzenia tego wsadu, jutro rano sprawdzę i dam znać.
  Ps. Próbowałem jej wrzucić ten poprzedni zresetowany wsad ale nie zadziałało.

 • Poziom 32  
  Wydaje mi się, że i tak bateria nie będzie działała. Nie dlatego, że Krzysiu źle go edytował, ale dlatego, że ta bateria jest w takim stanie jak i poprzednia. Pomierz najpierw ogniwa, uważając aby nie zrobić jakiegoś zwarcia.
 • Poziom 28  
  Dokładnie, nie zawsze korekta eepromu pomoże w przypadku bq8011. Czasami kontroler się tak zablokuje, że trzeba przeprowadzać zmiany w kontrolerze, a zmiany w eepromie na nic się zdają.
 • Poziom 12  
  Po wrzuceniu w/w wsadu objaw podobny do poprzedniego z tym że laptop widzi baterie ale jej nie ładuje. Spróbuję wrzucić z powrotem stary wsad i zobaczę co będzie a oto screen z Baterymon na tym nowym wsadzie:
  Ibm A31p ładuje baterie do 30%

  Zastanawia mnie ta Current Capacity ( aktualna pojemność ) : 0 mA

  A jeszcze odnośnie stanu ogniw to:
  - bez obciążenia wszystkie trzy pary po równe 3,98 V
  - pod obciążeniem żarówką 21W 12 V napięcie spada ale jest równe na wszystkich trzech sekcjach po 3.85 V.
  W innym wątku przeczytałem że przy podłanczaniu elektroniki ogniwa musząbyć częściowo rozładowane żeby laptop podjoł ladowanie, nie wiem czy czasem umnie nie trzeba by ich trochę rozładować.

 • Poziom 32  
  Tak jak pisałem - sprawdź ogniwa, przekonasz się, że tu jest problem.
 • Poziom 12  
  Wiesław Rzepka napisał:
  Tak jak pisałem - sprawdź ogniwa, przekonasz się, że tu jest problem.


  Ogniwa sprawdziłem wynik post wyżej, ale nie wydaje mi się żeby to była wina ogniw bo po wrzuceniu starego wsadu na którym przedtem tylko do poziomu 6% ale bateria się jednak ładowała teraz nie ładuje się wcale efekt jest taki jak na tym wsadzie po resecie ale baterymon pokazuje inne wartości.
  Ibm A31p ładuje baterie do 30%

 • Poziom 32  
  Zgadza się, napięcia są w normie, odpowiedź pisałem zanim podałeś dane z pomiarów. Nie wiem czy kontroler wymaga rozładowania ogniw. Robiłem te baterie i nie pamiętam, żebym rozładowywał ogniwa. Wsad Krzyśka jest dobry, więc nie jest to jego wina. W tej chwili bq blokuje ładowanie, bo pewnie we wsadzie jest przekroczone CC. Nie wiem, czy nie musisz zapisać pliku w inny sposób. Poniżej masz zawartość pliku prd dla sanyo. Ja zapisuję go w takiej postaci. Nie wiem jednak, czy wpiszesz go do epromu philipsem, nigdy tego nie robiłem. Spróbuj, tylko zapisz wsad z rozszerzeniem a31.prd . Wsad jak widać nie różni się od zapisu w hex, ale możliwe, że format pliku ma znaczenie. W tej chwili nie mam innego pomysłu. Byłem pewien, że to wina ogniw.

  ;BQ8011DBT
  %016
  ;addr +0 +1 +2 +3 +4 +5 +6 +7
  0000 0000 0FA0 005A 0000 FFFF 00EE A500 0918
  0008 30C3 0000 104B 28AF C367 5DF9 0000 0000
  0010 FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF
  0018 FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF
  0020 FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF FFFF
  0028 FFFF FFFF FFFF FFFF FF01 FFFF FFFF FFFF
  0030 7890 01F6 9145 0013 0235 0000 0000 C078
  0038 6602 C081 0463 C079 0453 0000 0000 FFFF
 • Poziom 12  
  Może problem jest w tym, że nie robie odczytu interfejsem I²C i programem SBW tylko bezpośrednio z eepromu, może podczas zapisu eepromu program SBW dopisuje coś w bq8011. W innym poście dotyczącym baterii na tych układach ktoś pisał że bq8011 blokuje ładowanie gdy są zbyt duże różnice napięć między sekcjami albo jeśli się w złej kolejności opina ogniwa ale u mnie ani jedno ani drugie nie pasuje, pozatym napisał że odblokować można to tylko przez Sanyo tool.