Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwora rozłączająca zasilanie

02 Kwi 2012 17:59 824 4
  • Poziom 8  
    Witam

Nie wiem czy to właściwy dział bo pytanie trochę trudno przyporządkować do istniejących na forum działów :)

Poszukuję zwory lub złącza, które można by zmostkować w zworę, do skonstruowania zabezpieczenia odcinającego zasilanie w momencie otwarcia obudowy. Zasada działania jest prosta - przy otwarciu obudowy zwora jest wypinana, przy zamknięciu obudowy dzięki prostej prowadnicy zwora wpinana byłaby z powrotem do gniazda załączając zasilanie oprawy.

Problem mój polega na znalezieniu odpowiedniej zwory lub złącza, które można by tu zastosować. Googluję od kilku dni i nic takiego nie mogę znaleźć.
    Złącz i zwor w internecie jest bardzo dużo tylko głównym wymaganiem jest to, że musi być jakiś sposób "naprawadzania" wtyku w gniazdo by przy luzach rzędu kilku milimetrów jedno w drugie "się wpięło". Resztę elementów redukujących niedokładności czy luzy między korpusem a pokrywą obudowy wykonam sam, potrzebuję tylko złącze lub zworę, która da się wpiąć przy luzie rzędu tych kilku milimetrów, tj sama się naprowadzi.
    Drugim wymaganiem jest to, że gniazdo musi mieć taką obudowę by nie było możliwości porażenia prądem - czyli żeby nie dało się dotknąć "paluchami" przewodów czy elementów gniazda pod napięciem.

Wymagania prądowe - napięcie 220v, prąd rzeczywisty około 2-3A, ale musi być spora nadwyżka wytrzymałości, więc 6A-10A to minimum.

Jeśli ktoś z Was spotkał się z taką zworą lub innym elementem, ktory można by zastosować w takim rozwiązaniu będę wdzięczny za jakiś namiar gdzie mozna coś takiego zakupić.
  • Poziom 14  
    A czy zamiast zwory nie można użyć wyłącznika krańcowego? Myślę, że zastosowanie takiego wyłącznika byłoby nawet solidniejszym rozwiązaniem.
  • Poziom 8  
    Wyłącznik krańcowy to była pierwsza myśl, ale odpada takie rozwiązanie - to musi być maksymalnie proste mechanicznie rozwiązanie - krańcówka po długim czasie "wciśnięcia" mogłaby nie zadziałać przy otwarciu pokrywy. wystarczy, że zbierze się brud, albo sprężyna pęknie i krańcówka nie spełni swojego zadania.

Z tego powodu rozłączenie zasilania musi być wykonane poprzez mechaniczne wyciągnięcie zwory.
  • Poziom 43  
    Wyłączniki bezpieczeństwa (tylko znacznie lepsze) są stosowane w przemyśle od zawsze, tylko że za ich gwarantowaną niezawodność trzeba trochę zapłacić.

Ta zwora to taki tani środek zastępczy i mimo bardzo prostej konstrukcji też może nie zadziałać (np zgrzeją się styki, albo pęknie uchwyt).
    Cytat:
    krańcówka po długim czasie "wciśnięcia" mogłaby nie zadziałać przy otwarciu pokrywy.
    wystarczy, że zbierze się brud, albo sprężyna pęknie i krańcówka nie spełni swojego zadania

Zależy od jakości krańcówki (w porządnych sprężyny wytrzymują miliony cykli, a brud nie dostaje się do środka), w pralkach i kuchenkach mikrofalowych są od tego krańcówki (odpowiedniej jakości), czujniki antysabotażowe w systemach alarmowych to też krańcówki.
    W niejednej maszynie przemysłowej widziałem krańcówki przy drzwiczkach i osłonach (w lepszych są te specjalne wyłączniki bezpieczeństwa).
    Brudu tam często nie brakuje a i tak działa.
  • Poziom 8  
    Cóż, ja to wiem, Pan to wie, niestety nie zmienia to faktu, iż projekt wymaga by było to rozwiązanie albo fizycznie odłączające przewód zasilający, albo polegajacy na wypięciu omawianej zwory.

Szukając różnych złącz natrafiłem na coś takiego:
    http://uk.farnell.com/harting/09-70-006-2812/insert-female-solder-staf-6/dp/3455142
    niestety nie mogę trafić na wersję montowaną na przewodzie z obudową osłaniająca punkty montowania przewodów. Może ktoś ma namiar na producenta podobnego rodzaju złącz albo podpowiedź po jakich frazach googlować, bo mnie kończą się już pomysły...