Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Husqvarna 445 - lejący się olej

Boszax 02 Apr 2012 21:24 36255 18
    Boszax
    Level 20  
    Dzisiaj pierwszy raz odpalałem piłę z tematu po okresie zimowym. Okazało się, że nie podaje oleju na łańcuch za to strasznie leje się pod spodem. Trochę się wkurzyłem. Piła dosyć nowa, w tamtym roku oddawałem do serwisu bo nie podawała oleju na prowadnicę. Fachowcy zdiagnozowali zapchaną pompkę oleju, wyczyścili ją i po kłopocie. Ale już w tedy zauważyłem zwiększone wycieki. Postanowiłem sam zajrzeć do niej. Po odkręceniu sprzęgła i zdjęciu blaszki wszystko dokładnie oczyściłem, pompka nie wygląda na uszkodzoną niby wszystko OK. I tu moje pytanie. Jak lekko powinien działać odpowietrznik komory oleju? Ja przyznam szczerze, że dmuchając wężykiem przez odpowietrznik do zbiornika nie mogłem dać rady ustami, pompką do roweru również szło bardzo ciężko. Czy wskazuje to na uszkodzony odpowietrznik?
    helena33
    Level 27  
    A sprawdzałeś przy poluzowanym korku zbiornika oleju czy będzie smarować łańcuch?
    Czy łańcuch nie jest wyciągnięty? Prowadnica może mijać rowek w karterze (w tym modelu blacha) i olej nie dostaje się do prowadnicy, przez co cieknie bokiem.
    Częstym objawem braku smarowania, jest kompletnie zapchana prowadnica, i otwory w niej na smarowanie.
    Wadą może nie częstą, ale zdarza się, jest gumowy przewód który zakłada się na pompkę, w miejscu gdzie ma stykać się z karterem, gumka potrafi zrobić się jajowata, i wyciek gotowy.
    Boszax
    Level 20  
    Właśnie zapomniałem napisać. Wszystko wyczyszczone na glansik, prowadnica również. Po skręceniu wszystkiego. Odpaliłem przegazowałem kilka minut i nic zero oleju na prowadnicy. Za to pierwsze wycieki spod blachy. Pomyślałem, że zrobię test właśnie z odkręconym korkiem oleju. No i bingo strużka oleju jak w instrukcji pojawiła się na jasnym pieńku. Na łańcuch w końcu poszedł olej.
    I co o tym sądzicie?
    helena33
    Level 27  
    Wszystko wskazuje na ten odpowietrznik. Widać i w husqvarnie są te badziewne odpowietrzniki co ma Stihl.
    Ja to wybijam ze zbiornika, i specjalnie wyprofilowanym drucikiem wyciągam sprężynkę i ucinam jej trochę, ale tak robię w Stihlu. W HQV 445 jeszcze takiego przypadku nie miałem.
    Tylko te wycieki bokiem wcale mi tu nie pasują do odpowietrznika. Puszcza gumka. Albo źle złożyłeś.
    Boszax
    Level 20  
    Ale tam nie ma co źle złożyć. Pompka ma wystający gumowy dzyndzelek i wsadza się go do otworku w plastikowej obudowie. Nie ma żadnych utrudnień - proste jak budowa cepa Swoja drogą na pompka to pożal się Boże. Kawałek drucika na końcu sfrezowany,wsadzony do cylinderka i ta faska właśnie robi za pompkę.
    helena33
    Level 27  
    Boszax wrote:
    Kawałek drucika na końcu sfrezowany,wsadzony do cylinderka i ta faska właśnie robi za pompkę.

Nie zupełnie, jeszcze jest mimośród przy trybiku który pracuje z bolcem, dzięki czemu tłok pompy ma ruch posuwisto zwrotny w cylinderku w momencie gdy się obraca, i dopiero wtedy jest tłoczony olej. Gdy mimośród jest rozbity, tzn można tłokiem pompy robić luźne posunięcia wzdłuż jego osi, to tłok pompy nie będzie tłoczyć oleju, tylko będzie się obracał bez ruchu posuwisto zwrotnego. Ale to już wyższa szkoła :)
    Boszax
    Level 20  
    Ruch posuwisty- zwrotny jest. Przyjrzałem się dokładnie jak to działa. Zero jakiegokolwiek zużycia. Zresztą piła ledwo po gwarancji, używana baardzo sporadycznie. Może ktoś określić jak silny jest ten odpowietrznik? Rozumiem, ze działa on tylko w stronę do zbiornika, znaczy wpuszcza powietrze do środka? Nie wierzę że ta pompka daje większe ciśnienie niż ja dmuchając ustami? To musi być zapchany odpowietrznik.
    helena33
    Level 27  
    To go przeczyść albo wymień, na gwarancji i tak już nie zrobią.
    A może lało się taki olej. Za gęsty, za brudny, z dodatkami kleju do odpowietrzników :)
    Boszax
    Level 20  
    Poskręcałem już wszystko. Nie wiedziałem jak przeczyścić ten odpowietrznik, a tym bardziej jak go wyjąć. Od zewnątrz zrobiony jest z materiału koloru złotego jak do tłumików hałasu w pneumatyce. A w środku w baku jest tylko malutka dziurka. Jak pisałem próbowałem przedmuchać pompka ale szło bardzo ciężko i raczej nic to nie dało. W środę oddam pewnie piłę do serwisu. Tylko jak przekonać panów w serwisie że to odpowietrznik. Pewnie będą chcieli pompkę nową wstawiać?
    A zapomniałem dodać: olej zawsze kupowałem z przeznaczeniem do smarowania łańcuchów.
  • Helpful post
    helena33
    Level 27  
    Weź wkręta takiego jak do płyt gipsowych, czarnego (tylko bez wiertła) lekko wkręć się w odpowietrznik i wyjmiesz go kombinerkami, pod nim jest chyba gumowy odpowietrznik. W 440 445 450 są chyba takie same.
    Boszax
    Level 20  
    Tak mi się wydawało że to złote to jakiś tylko filtr powietrza. Ale dam już sobie spokój, nie będę rozkręcał drugi raz i tak ojciec płakał że popsuje i jeszcze gorzej będzie :D W środę piła trafi do profesjonalistów :D

Dodano po 32 [minuty]:

Jak może jeszcze to przeczytasz to w tej pile odpowietrznik wygląda tak

Husqvarna 445 - lejący się olej

A to strona ze wszystkimi częściami piły 445 :D : http://www.ereplacementparts.com/husqvarna-44...09-chainsaw-parts-c-114486_114487_114534.html Odpowietrznik jest na Page E numer 7 a 8 to ten złoty filterek. W tym "kaczym dziobie", tak nazwali na tej stronie ten odpowietrznik, jest jeszcze jakaś sprężynka??
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    Boszax
    Level 20  
    Czyli to tylko zamykająca się guma, jak nic powinno to lżej chodzić. Może ktoś w końcu potwierdzić czy tego typu odpowietrznik da radę się otworzyć pod wpływem siły powietrza dmuchanego z ust? Ech miałem piłę rozebraną mogłem to wyciągnąć.
    User removed account
    User removed account  
    Boszax
    Level 20  
    Ale czy da radę się otworzyć pod wpływem dmuchania w niego ustami? Czy trzeba większego ciśnienia?
    User removed account
    User removed account  
    Boszax
    Level 20  
    No właśnie a ja ledwo dawałem rade wtłaczać powietrze taką dużą pompką do roweru i to przy otwartym korku wlewu. Szło ale bardzo ciężko..
    pat321c
    Level 10  
    Witam, podpowie ktoś gdzie znajduje się ten odpowietrznik w Husqvarnie 445 Rancher. Wszędzie tego szukam i nic. Pilarka wyczyszczona jak nowa. Olej wylatuje z tej gumki, ale po wykonaniu kilku cięć przestaje lecieć i smarować prowadnicę. W serwisie bez zaglądania do pilarki stwierdzili, że to pompka oleju - w domu przejrzałem pompkę i jest czysta, jak nowa, zresztą cała pilarka ma 4 lata i jest bardzo mało używana. Pomocy !
    Boszax
    Level 20  
    w poście 11 tego tematu napisałem gdzie jest odpowietrznik w 445.