Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża JVC CA-ME38 Wyłącza się.

Vathaz 02 Kwi 2012 23:05 3028 0
    Vathaz
    Poziom 10  
    Witam,

Mam problem z naprawą wieży (jak w temacie). Problem polega na tym, że wieża przy próbie włączenia - od razu (po około pół sekundy) przechodzi w tryb standby.

Filmik: Link

Przepraszam za jakość, nagrywane k800i jednakże widać jak wieża się zachowuje.

Dostałem tą wieżę do naprawy. Klient narzekał, że najpierw miał problem z odczytem płyt potem wieża kompletnie przestała się włączać. Podjąłem się tego z racji, że takie awarie najczęściej udawało mi się naprawiać poprzez wymianę kondensatorów w pobliżu zasilania bądź powodem były zimne luty. Teraz jednak jest inaczej. Załączam schemat z zaznaczeniem które kondensatory wymieniłem (na kilku widać było wylany elektrolit na płytę).

Moje spostrzeżenia są takie: wieża natychmiast wyłączała się po próbie uruchomienia (ułamek sekundy) więc odłączyłem płyty cd w celu odciążenia układu (wypiąłem złącze zaznaczone na schemacie) różnica była w tym że wieża wyłączała się po odrobinę dłuższej chwili (0,5 - 1 sekundy) więc uznałem że wieża kiepsko sobie radzi z obciążeniem. No i właśnie potrzebuję waszej pomocy. Wykluczam zimne luty ponieważ polutowałem wszystkie luty na nowo na wszystkich płytkach.

Co ciekawe po tej operacji i po wymianie części kondensatorów:
    (C542(4,7uF 50V);
    C543(4,7uF 100V);
    C529(220uF 25V);
    C544(3300uF 35V);
    C547(220uF 16V);
    C635(2,2uF 50V);
    C528(470uF 35V);
    C501(3300uF 63V)
    - zaznaczone na schemacie na czerwono)
    ...wieża się uruchomiła, tuner działał, kasety też jednak po podpięciu płyt podczas próby wysunięcia tacki (miał trudności wysunąć, nie miał sił) po kilku sekundach znowu wieża przeszła w tryb standby. Ponowne odpięcie płyt nic nie pomogło znowu przestało się włączać. Zaznaczam że żadnego elektrolitu przy tym nie wysadziło, niczego nie popaliło. Zachowuje się ogólnie jakby nie miała siły podtrzymać napięcia. Za podtrzymanie napięcia odpowiada przekaźnik który po prostu od razu się rozłącza podmieniałem go na inny o tych samych parametrach również nie przyniosło to rezultatu. Aha jest jeszcze coś przy każdej nieudanej próbie uruchomienia grzeje się tranzystor q501 (zaznaczony na zielono na schemacie) jednakże jego wymiana również wiele nie wniosła, drugi podstawiony również się grzeje i reakcja jest ta sama więc problem leży gdzie indziej

Wieżę naprawiam dla znajomego, nie chcę się bez sensu pakować w koszta. Dlatego proszę o pomoc co należało by sprawdzić? Co przeoczyłem? W elektronice jestem jeszcze bardzo świeży dlatego proszę o wyrozumiałość męczę się już drugi tydzień a przy okazji chętnie się pouczę fachu. W razie jakby były konkretne propozycję, które elementy wymienić prosiłbym o zaznaczenie ich na schemacie bądź po prostu o numer elementu na płycie głównej. (Może któraś końcówka mocy nawala?) Załączam pdf z dokumentacją i schematami (wygląd płytek około strony 50 dalej są również opisy poszczególnych elementów).

Dodano(07.04.2012)
    Podmieniłem stabilizatory IC502, IC503 (MC7812CT) na L7812CV oba - nic nie pomogło. Stare pomierzyłem omomierzem oba mają na nóżkach 2,3 po 700 ohm zresztą tak samo jak nowe. I tu ciekawostka jak są przylutowane na płycie, na stabilizatorze IC503 na nóżkach 2,3 jest owszem tak samo 700ohm natomiast na IC502 na 2,3 jest zwarcie (ewentualnie poniżej 10 ohm - miernik za 20 zł). Coś jest po drodze upalone i zwiera teraz pytanie tylko co :( okiem nic nie widać :(

Dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam Vathaz

Proszę poprawić:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    (dj-MatyAS)

Wieża JVC CA-ME38 Wyłącza się. Wieża JVC CA-ME38 Wyłącza się.

Poprawione i przepraszam :)

Problem rozwiązany problem leżał po stronie mostka prostowniczego i powyższych kondensatorów. Po drodze wyszła jeszcze wymiana pasków napędowych, czyszczenie głowic i lasera. Wieża działa jak należy :)