Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar matrycowy 8x80 + termometr oraz datownik z imieninami

rabbit2 06 Kwi 2012 11:53 39533 78
    rabbit2
    Poziom 19  
    Witam ,ja zrobiłem to tak żę na końcu tekstu dawałem 13 spacji tak żeby tekst schował się cały za wyświetlacz i dawałem znak #. Program po napotkaniu tego znaku # wychodzi z procedury wyświetlania scrola i mógł zacząć wyswietlać kolejny tekst.
    Ja zrobiłem to podobnie do tego:
    Code:

do
     tekst ="            pierwszy tekst              #"
    gosub wyswietl
    tekst ="              drugi tekst                 #"
    gosub wyswietl

loop

wyswietl:

tutaj czesc która odpowiada za wyswietlanie scrola

if litera="#" then return  --- tutaj jak rozpozna taki znak to wychodzi z procedurki wyświetlania i wraca do pętli głównej , pobiera nowy tekst i znów gosub wyswietl .

end

ja zrobiłem to podobnie.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    DylU02
    Poziom 12  
    Witam,
    projekt bardzo udany, wielki szacun dla autora:D
    Sam próbuję stworzyć podobne urządzenie, stąd mam pytanie: co zrobić, żeby diody świeciły ze 100% jasnością? Moja matryca będzie miała wymiary 8x40, z czego kolumny będą zrealizowane na rejestrach 74HC595. Zamierzam po kolei załączać każdą kolumnę, czyli dzieląc aktualnie zaświeconą kolumnę przez ich ilość uzyskuję 1/40 = 2,5% jasności każdej diody. Ktoś o sokolim wzroku będzie musiał dobrze się namęczyć żeby cokolwiek odczytać:) Myślałem o zwiększonym napięciu zasilania ale wątpię, że rozwiąże to mój problem, ewentualnie pozbędę się 320 diod:D Nawet gdybym po kolei załączał nie kolumny a wiersze to i tak uzyskam tylko 12,5% jasności. Jaką sztuczkę zastosować dla tego problemu? Pozdrawiam
    Hopen
    Poziom 12  
    Dzięki, to pokombinuje podobnie u siebie.

A możesz udostępnić wzory płytek i wsad?
    Krejzol_3000
    Poziom 12  
    DylU02 napisał:
    Witam,
    projekt bardzo udany, wielki szacun dla autora:D
    Sam próbuję stworzyć podobne urządzenie, stąd mam pytanie: co zrobić, żeby diody świeciły ze 100% jasnością? Moja matryca będzie miała wymiary 8x40, z czego kolumny będą zrealizowane na rejestrach 74HC595. Zamierzam po kolei załączać każdą kolumnę, czyli dzieląc aktualnie zaświeconą kolumnę przez ich ilość uzyskuję 1/40 = 2,5% jasności każdej diody. Ktoś o sokolim wzroku będzie musiał dobrze się namęczyć żeby cokolwiek odczytać:) Myślałem o zwiększonym napięciu zasilania ale wątpię, że rozwiąże to mój problem, ewentualnie pozbędę się 320 diod:D Nawet gdybym po kolei załączał nie kolumny a wiersze to i tak uzyskam tylko 12,5% jasności. Jaką sztuczkę zastosować dla tego problemu? Pozdrawiam

Ja podobną tablicę zrobiłem na dedykowanych driverach, tak jak ktoś wcześniej wspomniał może być to układ z rodziny SCT lub MBI, jasność(a właściwie to prąd) ustawia się jednym rezystorem dołączonym do układu, mimo tego można jeszcze bezprobemowo regulować jasność poprzez PWM(wyjście w układzie OE).

Jeżeli mimo wszystko upierasz się na 595 to w celu zwiększenia jasności trzeba zmniejszyć wartość rezystorów ograniczających prąd każdej kolumny(uwaga na zawieszające się programy).

Pozdrawiam
  • PCBway
    rabbit2
    Poziom 19  
    Witam

DylU02 napisał:

Cytat:
    Myślałem o zwiększonym napięciu zasilania ale wątpię, że rozwiąże to mój problem,

Im szybciej będziesz odświeżał wyświetlacz tym ciemniej będzie świecił . Ja właśnie tak zrobiłem ja ty piszesz , podkręciłem napięcie na regulatorze lm317 ( patrz schemat w pierwszym poście)

Krejzol_3000 napisał:

Cytat:
    (uwaga na zawieszające się programy).

... no i właśnie jeśli już tak zrobisz to miej na uwadze to że jeśli odświeżanie matrycy się z jakiegoś powodu zatrzyma , to aktualnie wyświetlane piksele mogą ściemnieć na zawsze :) Ja do puki nie ukończyłem programu , wszystkie próby robiłem na przykręconym zasilaniu właśnie z tego powodu .
    Slaby
    Poziom 12  
    Kolego rabbit2. Jasność świecenia nie zależy od szybkości odświeżania tablicy. Zależy tylko i wyłącznie od wartości współczynnika wypełnienia tego odświeżania a nie częstotliwości odświeżania.
    Jeśli tablica ma odświeżanie 1/8 to maksymalna jasność każdej diody w tablicy może wynosić 1/8 jasności, z którą świeciła by ta dioda przy zasilaniu prądem stałym. Czyli inaczej: jeśli w każda diodę wpychamy np 48mA impulsowo z odświeżaniem 1/8 to diody świecą tak jak by zasilane były prądem: 48:8=6mA i jaśniej nie będzie żeby nie wiem co! Nie ma znaczenia częstotliwość z jaką odświeżane są diody. Typowe diody LED mogą być odświeżane nawet z częstotliwościami rzędu dziesiątek kHz.
    Jasność można regulować albo regulując prąd wpuszczany w diody albo poprzez regulacje współczynnika wypełnienia odświeżania.
    Kolega ma rację pisząc, że jeśli program się zwiesi to diody mogą zgasnąć na zawsze ;) Choć zwykle nikt nie puszcza impulsowo prądów rzędu setek mA w diodę. Dobiera się też specjalnie diody o dużej wartości prądu przewodzenia statycznego nawet ok 50mA. dlatego konstruując takie tablice zakłada się jak najmniejsze prądy impulsowe a nawet stosuje się specjalne połączenie sygnału ENABLE (przy sterowaniu driverami) miedzy kontrolerem a sama matrycą poprzez dodanie kondensatora szeregowo w tej linii i odpowiednie spolaryzowanie rezystorami buforów wejściowych już na samej matrycy. Wtedy, jeśli nawet kontroler się przywiesi to prąd stały nie popłynie przez kondensator a rezystor polaryzujący bufor w samym wyświetlaczu spowoduje wyłączenie wyjść drivera. Tablica po prostu zgaśnie ale żadna dioda nie zostanie uszkodzona. Kondensator należy odpowiednio dobrać do częstotliwości odświeżania i do wydajności prądowej wyjścia czy to portu mikrokontrolera czy bufora wyjściowego w płytce sterującej.

Kolego DylU02 jak już wypisałem wyżej maksymalnie uzyskasz 12,5% z jasności która uzyskałbyś przy sterowaniu statycznym.
    8*40 to niewielka matryca może jednak pokusić się o sterowanie statyczne? to tylko 20 driverów np MBI5026. a przy sterowaniu statycznym możesz uzyskać 100% jasności... no prawie 100% :)
    rabbit2
    Poziom 19  
    Slaby napisał
    Cytat:
    Jasność świecenia nie zależy od szybkości odświeżania tablicy

.. może źle się wyraziłem , postaram się sprostować np

robię tak:

wyswietlam linie pierwszą
    waitus 200
    wyswietlam linie drugą
    waitus 200
    wyswietlam linie trzecią
    waitus 200
    itd.....

to każda linia będzie wyświetlana ok 200us
    Ustawiam prąd tak żeby piksele świeciły jasno. Teraz przy tym samym prądzie , zmienię program w ten sposób:

wyswietlam linie pierwszą
    wyswietlam linie drugą
    wyswietlam linie trzecią
    itd.....

to zapewniam cie że piksele będą słabiej świecić , bo będą krócej świecić. Ja te czasy świecenia poszczególnych linii ustawiam na jak najdłuższy dbając o to by nie było widać migotania , wtedy jaśniej świeca przy mniejszym prądzie.

Źle się trochę wyraziłem w poprzednim poście pisząc o odświeżaniu wyświetlacza chodziło mi o czas świecenia poszczególnych linii .

Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę :)
    danthe
    Poziom 30  
    Kol. Slaby, odnośnie sterowania statycznego to masz 100% racji, tylko spróbuj tym wysterować gotowe wyświetlacze matrycowe... Niestety nie da się. Trzeba matrycę złożyć z pojedynczych ledów.
    Kol. rabbit2, czy nie wygodniej było by Ci oprogramować multipleks w przerwaniu z timera np. T0, i nie bawić się w "waitus" itp?
    Slaby
    Poziom 12  
    Kolego danthe Masz zupełną rację :) matrycy nie da się inaczej posterować.
    Kolego rabbit2 Nieprawda. Zauważ, że pomimo że zwiększysz czas świecenia wiersza to zwiększysz również czas nie świecenia tego wiersza. więc współczynniki wypełnienia zostaje STAŁY. Cóż z tego że wiersz będzie świecił dłużej jeśli proporcjonalnie dłużej nie będzie on świecił. Proste obliczenie. jeśli dajesz czas świecenia 200us to po jego zgaszeniu do ponownego zaświecenia schodzi 200us*7 czyli 1,4ms. I teraz wiersz świeci 200us a nie świeci 1,4ms. Jeśli skrócisz czas świecenia wiersza do powiedzmy niech będzie 1us to do zaświecenia ponownego analogicznie minie czas 7us. Teoretyczna jasność nie zmieni się. Jednak tu jest inny problem. Mianowicie częstotliwość maksymalna z jaką można sterować diody w matrycy. Nawet czas świecenia 200us jest dość krótki. Duża rolę odgrywają tu pojemności własne diod, wyjścia układu HC itd.
    Ale ten czas spokojnie możesz wydłużyć :) mianowicie:
    żeby tablica nie migotała to musi mieć odświeżanie na poziomie 75Hz co przy wypełnieniu 1/8 daje częstotliwość wyświetlania wierszy 600Hz czyli czas wyświetlania 1 wiersza ok 1,67ms. I na taki czas ustaw wartości liczników i tak jak kolega danthe sugeruje rób to w przerwaniu :) Funkcja waitus nie jest szczęśliwą niestety. Do wyświetlania lepiej użyć przerwania od licznika.
    Z tego co widzę w nocie katalogowej to hc595 ma też wejście OE wiec... i jasnością da się posterować choć wtedy wyjścia tego HC wiszą w powietrzu wiec trzeba było by je wstępnie spolaryzować do plusa.
    Tak teraz patrze na schemat i widzę jeszcze jeden niuans, który ma ogromny wpływ na jasność świecenia. Mianowicie podpiąłeś katody diod bezpośrednio do wyjścia HC595. Jak wynika z noty katalogowej spadek na wyjściach tego układu już przy prądzie rzędu 6mA jest na poziomie 0.2V co daje rezystancję wyjścia ok. 33Ohm. Jednocześnie maksymalny prąd wejściowy to 35mA.
    Należało zastosować przy wyjściach HC595 układ z rodziny ULN np ULN2803. To wzmacniacze prądu typowe 8 liniowe. Mają one prąd kolektorów tranzystorów wyjściowych rzędu 0,5A. Wtedy uwzględniając napięcie nasycenia tranzystorów wyjściowych w tych układach dobrać rezystory ograniczające prąd diod.
    Wtedy też, można ten prąd podnieść do wartości przekraczających parametry układu HC, co zaowocuje zwiększeniem jasności świecenia. Oczywiście nie możemy przekraczać katalogowego prądu matrycy, który wynosi dla użytej ok 100mA, choć jest to prąd dla 1/10 współczynnika wypełnienia więc ja, żeby zostawić margines (bo to i współczynnik wypełnienia mniejszy i czas świecenia dłuższy) przyjął bym połowę tego prądu.
    I dla 50mA obliczyłbym rezystory.
    Gwarantuje Ci że przy 1/8 wypełnieniu i prądzie impulsowym 50mA Tablica będzie świecić jasno :) W nocy to nawet za jasno....
    Matryca ma znośną jasność: ok. 80mcd dla prądu 20mA i tablica będzie ładnie świecić.
    PKi
    Poziom 21  
    mirekk36 napisał:
    rabbit2 napisał:

Cytat:
    - na schemacie kropki (Junction) daje się tylko w miejscach gdy łączą się co najmniej 3 przewody a nie na każdym zgięciu

No tak , ale miałem już kilka takich przypadków że pomimo że na schemacie niby było połączenie to na płytce już go nie było , i po wytrawieniu płytki okazuje sie że brakuje kilku ścieżek i robota na nic. Teraz żeby mieć pewność ze wszystkie połączenia są również odzwierciedlone na płycie pcb klepie wszędzie te kropki .

No i takie problemy będziesz miał zawsze jeśli nie zakodujesz sobie w pamięci raz na zawsze, że połączenia na schemacie rysuje się poleceniem NET a nie WIRE tak jak ty to robisz. Przez to czasem coś ci nie łączy.....

A jak zaczniesz robić za pomocą NET to nie dość, że nigdy już nie spotkasz się z takim problemem, to jeszcze kropki będą się automatycznie stawiać tam gdzie potrzeba ;) ..... Nie mówiąc już o tym, że nigdy nic nie zginie po przejściu na PCB. To jest tylko kwestia poznania Eagla.

Ech, też miałem kiedyś taki problem, połączeń niewiele brakowało ale jednak. Oczywiście z NET. Od tego czasu zawsze jako kontrolę końcową klikam element i przesuwam go, jeśli wszystkie połączenia się ciągną to jest w porządku.

Niestety, da się zrobić poleceniem NET że połączenia nie ma a wygląda jak by było :) No i jest jeszcze DRC/ERC, używać!
    rabbit2
    Poziom 19  
    Witam.

danthe napisał:
    czy nie wygodniej było by Ci oprogramować multipleks w przerwaniu z timera np. T0, i nie bawić się w "waitus" itp?

.... to był tylko przykład żeby jaśniej opisać o co mi chodzi ,, ja nie używam wait , u mnie w tym czasie program przelicza i ustawia rejestr do kolejnej linii .

teraz do kol. Slaby .
    nie będę się tu sprzeczał bo nie uważam się za szpeca w tym temacie ale odpowiedz mi na coś takiego:

Uwaga to jest tylko przykłd . :)

mamy dwie diody led.

ustawiam jakiś tam prąd powiedzmy x mA

i taki program

do

właczam led 1
    waitus 400
    wyłaczam led1
    właczam led 2
    waitus 400
    wyłaczam led2

loop

teraz nie zmieniając prądu zasilającego ledy ,
    zmieniam tylko program tak :

do

właczam led 1

wyłaczam led1
    właczam led 2

wyłaczam led2

loop

i według ciebie w obu tych przypadkach ledy będą świecić z taka samą jasnością ???. Oczywiście chodzi mi o to jak będzie to widzieć ludzkie oko rzecz jasna. Według mnie w drugim przypadku będą słabiej świecić .

Jeśli tak to chyba zrobię test po świętach i wrzucę tu filmik żeby udowodnić to .
    Wielokrotnie to sprawdzałem nie tylko w matrycach ale i w 7 segmentowych wyświetlaczach , im szybciej przełączałem wyświetlanie segmentów tym ciemniej one świeciły ( tak przynajmniej widzi to ludzkie oko ) , a jak zmniejszyłem prędkość wyświetlania kolejnych segmentów tym jaśniej były dla mnie widoczne bez podkręcania prądu . Ale tak jak napisałem wcześniej nie będę się sprzeczał ale mimo wszystko zostanę przy swoim ;)

PKi napisał:
    Od tego czasu zawsze jako kontrolę końcową klikam element i przesuwam go, jeśli wszystkie połączenia się ciągną to jest w porządku.

... je też jeśli już nie wstawiam "kropek" to właśnie w taki sposób też robię , jest najpewniejszy .

Pozdrawiam
    Slaby
    Poziom 12  
    Kolego rabbit2 Oczywiście, że w takim przypadku jak napisałeś diody będą świecić ciemniej :)
    I to jest tylko potwierdzenie tego co ja pisałem. Zauważ, że zestaw instrukcji:

właczam led 1
    waitus 400
    wyłaczam led1

trwa o wiele dłuzej niż:

wyłaczam led1
    właczam led 2

natomiast w drugim przykładzie zestwa instrukcji:

właczam led 1
    wyłaczam led1

trwatyle samo co

wyłaczam led1
    właczam led 2

I teraz tak:
    W pierwszym przypadku czas na wykonanie instrukcji typu wyłączam led1 itp można pominąć, bo czas 400us jest bardzo długi w stosunku do czasu wykonania tej instrukcji. Natomiast w drugim przykładzie już nie wolno pominąć tego czasu bo program składa się tylko z tych instrukcji ;)
    Zauważ że w drugim przykładzie zmieniłeś współczynnik wypełnienia właśnie. Czyli współczynnik czasu trwania kiedy led jest włączona do czasu trwania kiedy jest wyłączona :)
    Przy okazji zmieniła się też (zwiększyła) częstotliwość odświeżania ale to nie ona zdecydowała że diody świeciły ciemniej.

Można przyjąć, że w drugim przykładzie diody świeciły połową jasności z pierwszego przykładu.

Ja rozważałem przypadki kiedy można pominąć czasy trwania samych instrukcji typu wyłączam led1 itp.

Pozdrawiam :)
    DylU02
    Poziom 12  
    Slaby napisał:
    Kolego DylU02 jak już wypisałem wyżej maksymalnie uzyskasz 12,5% z jasności która uzyskałbyś przy sterowaniu statycznym.
    8*40 to niewielka matryca może jednak pokusić się o sterowanie statyczne? to tylko 20 driverów np MBI5026. a przy sterowaniu statycznym możesz uzyskać 100% jasności... no prawie 100% :)

Dobry pomysł, ale mam zamiar niekiedy zasilać matrycę z baterii, a przy sterowaniu statycznym znacznie zwiększa się pobór prądu. Tak więc odpada:D
    komatssu
    Poziom 29  
    Chłopy, nie da się takiej matrycy LED 8x8 sterować statycznie, bo wewnętrznie jest już połączona w matrycę i ma wyprowadzone tylko wspólne wiersze i kolumny.
    Slaby
    Poziom 12  
    Kolego komatssu to, że matryce fabrycznie wyprowadzone mają tylko wiersze i kolumny wyjaśniliśmy już parę albo paręnaście postów wyżej...
    Kolego DylU02 zauważ, że taką samą jasność przy sterowaniu statycznym uzyskasz ładując w diody taki sam prąd statyczny jak średni prąd przy sterowaniu dynamicznym. Więc gdzie tu niby mniejszy pobór prądu przy sterowaniu dynamicznym? ;) Owszem masz trochę racji bo do sterowania statycznego potrzeba więcej driverów które same w sobie biorą parę mA prądu i tu tylko jest pewna acz niewielka oszczędność, ponieważ przy sterowaniu dynamicznym driverów jest znacznie mniej.
    VSS
    Poziom 21  
    rabbit2 napisał:

a propos wesołych świąt, czy zajączek przyniesie nam wsad do proca ? kilka osób pytało ale nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Zauważyłem, że elektronicy lubią przeładowywać swoje sprzęty bajerami, zapominając kompletnie o tym, że te taki np. zegarek ma stać w centralnym punkcie domu i powinien jakoś wyglądać. Niestety Twój zegar pomimo wszystkich zalet, wygląda jak żywcem wyjęty z autobusu. Na tak wielkim wyświetlaczu można jeszcze podać przepis na omlet, ciśnienie w Bangladeszu i wyniki lotto ale czy to jest w domu potrzebne? Czy nie lepiej jednak zmontować mały estetyczny zegar w zgrabnej obudowie?
    rabbit2
    Poziom 19  
    Witam .
    VSS napisał:
    a propos wesołych świąt, czy zajączek przyniesie nam wsad do proca ? kilka osób pytało ale nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.

.. po co komu wsad , przecież on będzie działał z urządzeniem zrobionym dokładnie jak na schematach z pierwszego posta. No chyba że ktoś chce sobie coś takiego zrobić to nie ma problemu.

Wszystkie niezbędne pliki , wsady , schematy , płytki itd są w załączniku kilka postów niżej .
    mirekk36
    Poziom 42  
    chaka napisał:
    Czy nie lepiej jednak zmontować mały estetyczny zegar w zgrabnej obudowie?

Tak można w ogóle obyć się bez elektroniki, np zatknąć drąga na polu przed domem i obserwować przez okno cień w celu odczytu godziny .... wtedy nawet obudowy nie będzie trzeba.

Inni w celu uproszczenia odmierzania czasu np. wydrapują po siedem kresek na ścianie, i pozwala im to tygodnie odmierzać. Tak też można - prosto i elegancko.

Myślę, że każdy robi to co lubi i dla każdego - określenie "prosto i elegancko" może oznaczać coś innego. A kto ma rację teraz odpowiedz ? ;)
    kuba2509
    Poziom 12  
    Witam i gratuluje projektu.
    Według mnie dobrze przemyślany i wykonany projekt.(lubię płytki na kanapkę)
    Do domu chyba bym go nie chciał ze względu na wielkość,ale zastanawiam się czy go sobie nie zrobić do pracy.Na wsad do eproma mam rozumieć że można liczyć.

Pytanie do Mirekk36

(A jak zaczniesz robić za pomocą NET to nie dość, że nigdy już nie spotkasz się z takim problemem, to jeszcze kropki będą się automatycznie stawiać tam gdzie potrzeba ..... Nie mówiąc już o tym, że nigdy nic nie zginie po przejściu na PCB. To jest tylko kwestia poznania Eagla)

mam Eagle 5.11.0 i niestety nie widzę nigdzie polecenia NET o którym piszesz,albo występuje w innych wersjach tego programu albo ja jestem ślepy,mógłbyś mi to wyjaśnić.
    Pozdrawiam
    mirekk36
    Poziom 42  
    kuba2509 napisał:

mam Eagle 5.11.0 i niestety nie widzę nigdzie polecenia NET o którym piszesz,albo występuje w innych wersjach tego programu albo ja jestem ślepy,mógłbyś mi to wyjaśnić.
    Pozdrawiam

Widzisz, ja mam także kupioną dokładnie tę samą wersję Eagle 5.11 ;) i zapewniam cię że jest ta opcja u ciebie ..... i u każdego - i to już od wielu wielu wersji wstecz. W zasadzie to nie pamiętam żeby jej kiedyś nie było ;)

zobacz sam:
    Zegar matrycowy 8x80 + termometr oraz datownik z imieninami

I na schematach ZAPOMNIJ lepiej o wykorzystywaniu polecenia "WIRE".
    VSS
    Poziom 21  
    rabbit2 napisał:
    Witam .
    VSS napisał:

.. po co komu wsad , przecież on będzie działał z urządzeniem zrobionym dokładnie jak na schematach z pierwszego posta. No chyba że ktoś chce sobie coś takiego zrobić to nie ma problemu. Wsad do atmegi 32 oraz do attiny 2313 wraz z schematem i pcb do eagla .

dziękuję za pliki, obiecuje, że zrobię ten zegar aby Twoja praca nie była na daremno.

Cytat:

Zawartości eepromu , czyli spisu imienin nie wstawię bo takiego nie mam . Zawartość do eepromu zapisywałem atmegą , specjalnie napisanym do tego celu programikiem .Nie posiadam programatora którym mógł bym zczytać zawartość eepromu i zapisać ją do pliku .Ale jeśli już ktoś wykona taki zegar i będzie mu brakować do pełni szczęścia tylko zawartości eepromu to poświecę się i zrobię jakiś programator , zczytam eeprom i wstawię go tutaj .

najprostszy to isp prog:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1603913.html lub
    http://www.lancos.com/prog.html#ludipipo

W razie zbudowania go i odczytania eeproma będę wdzięczny za jego zawartość.
    _Lutownica_
    Poziom 10  
    Na początku ja również chciąłbym pogratulować projektu i jestem wdzięczny za wsad bo myslę wykonać ten zegar, jeśli mi się uda to jedyną zmianą będą mniejsze wyświetlacze matrycowe ale zobaczymy co z tego wyjdzie...
    ŁukaszEK_ZENER
    Poziom 14  
    Witam.
    Ja również dziękuję koledze za wsad, już kompletuję elementy na zegarek, bo jest znakomity, jeśli tylko kolega mógłby się poświęcić i sczytać eeprom, to byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER
    ŁukaszEK_ZENER
    Poziom 14  
    Witam!
    Jestem już na ukończeniu twojego zegarka, mam tylko kilka pytań:
    1. Jeśli nie chcesz udostępnić źródeł to napisz od jakich adresów zapisywałeś w eepromie poszczególne adresy, to plik z imieninami sam sobie przygotuję.
    2. Jakiego pilota używasz do obsługi zegarka (model urządzenia do którego był przeznaczony (mam uniwersalny więc sobie zaprogramuję))
    3. Jak ustawiłeś fusebity w Mega32

Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER

P.S Pochwalę się jak dobrnę do końca
    krzysiekdg
    Poziom 13  
    Odświeżę nieco temat zrobiłem ten zegarek lecz nie potrafię zrobić sterowania z pilota, można zrobić jakoś manualne przyciski tak żeby działały?

Podpinając pin 11, 22, 23, 24, 25 po kolei do masy nic sie nie dzieje i nie mogę ustawić zegarka.
    kuba2509
    Poziom 12  
    Witam
    Kolego "krzysiekdg" również wykonałem ten zegarek tylko że dawno temu.
    Z tego co pamiętam miałem problem też ze zdalnym sterowaniem z pomocą autora tematu poradziłem sobie ze wszystkim. Jeśli mnie pamięć nie myli to jest tam 5 tranzystorów zwierających do masy , a zegar sterują tylko 4 komendy pilota. Tranzystor z nogi 11 ten na brzegu płytki jest włączany przy każdej komendzie, to znaczy że jak chcesz sterowanie manualne {działa bez problemu} to musisz zwierać równocześnie nogę 11 i jedną z pozostałych w tym samym czasie.

Mam nadzieje że pomogłem Pozdrawiam kuba2509
    krzysiekdg
    Poziom 13  
    kuba2509 Jak rozwiązałeś te przyciski coś mi nie wychodzi
    rabbit2
    Poziom 19  
    Witam , Dlaczego nie działa ci sterowanie pilotem ? Może pilot nie jest w standardzie RC5 ? W plikach umieszczonych w tym temacie jest źródło dla 2313 jest to prosta obsługa RC5 z Bascoma . Umieszczona dioda led przy końcówce 11 (2313) wskazuje odebranie sygnału z pilota ale tylko tego który którego kod jest wpisany w ten że źródłowy program . Trzeba zmienic sobie kody pod własnego pilota zgodnie z tabelą kodów RC5 ! . Ja używałem pilota od magnetowidu i dlatego w źródłowym w lini 99 jest
    "If Address = 5 Then " ----- 5 to adres dla pilota magnetowidów , dla pilota od TV trzeba wpisać zamiast 5 to 0 .

W linii 105 jest:
    " If Command = 32 Then " ------- 32 to kod przycisku z mojego pilota ty musisz sobie wpisać tu kody dla wybranych przez siebie przycisków na pilocie np: dla przycisku "1" kod bedzie 1 , dla przycisku"2" kod bedzie 2 dla przycisku"vol+" bedzie to 16 ,,, kapujesz? tu jest kilka kodów a wiekszość znajdziesz w sieci .

Command code Function
    0-9 0-9
    12 standby
    13 mute
    14 presets
    16 volume +
    17 volume -

Jeśłi chcesz sprawdzić czy twój pilot jest zgodny z rc5 to zamień linie 99
    z "If Address = 5 Then " na "If Address <> 99 Then " i linie 105 z "If Command = 32 Then" na "If Command <> 32 Then" wtedy powinien reagować (błyskac dioda led ) na każdy nacisniety przycisk na pilocie jeśli jest w rc5 .

A i jeszcze jedno nie ma tego na schemacie ale proponuje wstawić kondensator 100n pomiedzy końcówki VCC i GND (2313) , znacznie polepszyło stabilność 2313

Układ chodzi na wewnetrznym kwarcu 4 Mhz , jesli sie nie myle to 2313 standardowo jest ustawiony na 1Mhz trzeba to zmienic w fusebitach na 4Mhz .

Jeśli już nie ogarniesz sterowania z pilota możesz sterować ręcznie .
    i zrób tak :usuń 2313
    w miejsce gdzie była końcówka 16 podłącz +5v
    w czasie kiedy do 16 bedzie doprowadzane +5 atmega 32 bedzie reagować na stan przycisków w tym przypadku przyciski podłacz pod końcówki (po wylutowanej 3213) nr. 15 , 14, 13 ,12 w taki sposób żeby po naciśnięciu zwierały do +5 , czyli jedna końcówka przycisku do 15 a druga do +5 , kolejny przycisk 14 i +5v itd .

przycisk przy końcówce nr :
    15 odpowiada strzałce w dół
    14 w góre
    13 w lewo
    12 w prawo

Zegar ustawisz naciskając "w dół" do pojawienia sie napisu "ustawienia"
    potem "w prawo" napis ust. zegara , znowu w prawo , napis z godziną to strzałka w góre lub w dół żeby zmienić godzine , potem znowu w prawo i tak samo zmieniasz minuty na koniec znowu w prawo i znowu w prawo .
    Date ustawisz tak jak godzine tyle ze nie na napisie ustawienia tylko podczas wyświetlania daty .

Oczywiście możesz również zrobic to tak jak napisał
    kuba2509 też zadziała. A swoją drogą nie doczekałem się fotek "klona" od Kuby2509 :)

Pozdrawiam i powodzenia życze .

Ps. Rozumie że temat JTAG jest znany i że jest wyłaczony w fuse bitach bo inaczej port c w atmedze 32 nie bedzie działał tak jak powinien i tym samym sterowanie manualne jak i z pilota .