Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn głośnikowych na głośniku SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC

pablooo24 03 Kwi 2012 09:41 5477 34
  • #1 03 Kwi 2012 09:41
    pablooo24
    Poziom 9  

Witam serdecznie, od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zbudowania swoich własnych autorskich kolumn. W tej chwili posiadam kolumny JAMO seria EXTREME X-570. Słucham muzyki Dance, Techno itp, pomieszczenie w którym "stoi" sprzęt to 35m2 lub 22 m2. Moim marzeniem zawsze było wykorzystanie głośnika o wymiarach 15cali. Wiem że w warunkach domowych jest to nie uzasadnione (przynajmniej tak mi się wydaje ;) ) Ale miałem już mniejsze kolumny Scherzo 350 i czułem niedosyt. Lubię naprawdę mocne uderzenie i miękki kontrolowany bas. Przeglądając ofertę w oko wpadł mi głośnik STX'a SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC , ze szczątkowych informacji w necie wynika że jest to dobry głośnik w przystępnej cenie. Znalazłem jeszcze głośniki stx 42-300-4-sc który mogę mieć w dobrej cenie ale słyszałem o nim dużo złego. Ciekawi mnie bardzo czy mój sprzęt uciągnie takie Kobyły i da satysfakcjonujące efekty. W tej chwili posiadam Amplituner kenwood KRV-X9090D który teoretycznie posiada 120W na kanał w sinusie przy 8 Ohm. Sprzęt jest u nas (w Polsce) ganiony natomiast na niemieckich stronach był w latach produkcji bardzo chwalony. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony. Budowałem kilkanaście lat temu Kolumny na głośnikach Tonsila i od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Chciałem zasięgnąć rady fachowców bo wiem że moja wiedza w tej chwili w porównaniu do Was jest nikła. Jakie proponowalibyście obudowy do tych głośników? Zakładałem że ma być to budowa trójdrożna i zastanawiam się jakie dobrać głośniki średniotonowe oraz wysokotonowe. W przypadku głośników wysokotonowych biorę również pod uwagę głośniki wstęgowe ale ich wybór jest strasznie ograniczony as i ceny są małoprzystępne. Na allegro znalazłem coś takiego RBT-95 IMG STAGE LINE link do strony http://allegro.pl/glosnik-wstegowy-rbt-95-img-stage-line-i2230023468.html . Proszę o wszelkie głosy za i przeciw oraz wszelakie rady i sugestie za co z góry serdecznie dziękuję. Znalazłem na allegro gotowe kolumny z głośnikiem 15cali ale... jest to firma Audiomega model Signum a opinie o ich sprzęcie są straszne. Oto link do strony Allegro http://allegro.pl/okazja-kolumny-piekne-drewniane-stx-1000w-i2240177030.html Z tego co mi się wydaje w kolumnach zastosowali głośnik 42-300-8-sc ale tak jak pisałem są to tylko moje przypuszczenia i porównywanie fotek obu głośników. Pozdrawiam gorąco i dziękuję za zainteresowanie tematem.

0 29
  • #2 03 Kwi 2012 12:45
    DDN
    Poziom 31  

To co chcesz zrobic niema najmniejszego sensu. Glosnik estradowy w domu 35m/kw nastepna sprawa to jest subwoofer nie da sie z tego zrobic zadnego 3way chyba ze jestes gluchy, next sprawa to wstega do tego to juz zupelne nieporozumienie i ten amplituner... To sie nadaje do malych kolumn domowych a temu stxowi potrzeba dac z 600watt by zagadal.

0
  • #3 03 Kwi 2012 13:01
    pablooo24
    Poziom 9  

Witam, zasugerowałem się opisem tego głośnika ze strony STX'a. Jest on w dziale głośników domowych i jest na "miękkim" zawieszeniu, czyżby Stx popełnił błąd? A co powiesz odnośnie głośników 42-300-4-sc lub 42-300-8-sc ?

0
  • #4 03 Kwi 2012 13:12
    DDN
    Poziom 31  

Oznaczenia podobne jak w estradowych za bardzo nie mam jak to na szybko sprawdzic (mobilny internet) ten 42 to w sumie ciekawy przetwornik zrobi kawal dzwieku nie ma co ukrywac.

0
  • #5 03 Kwi 2012 13:29
    pablooo24
    Poziom 9  

Dokładnie, oznaczenie głośnika o którym mówię jest bardzo podobne do głośnika estradowego SW.STX.15.3.800.8.F.A.MC jednak ten głośnik jest inny: zawieszenie jest sztywne, kosz głośnika jest aluminiowy. Parametrów nie porównywałem.Może ktoś zerknąłby fachowym okiem. Zastanawiają mnie te kolumny Audiomegi, może to byłaby jakaś dobra baza do przeróbki ?

0
  • #6 03 Kwi 2012 14:28
    DDN
    Poziom 31  

Te kolumny nawet nie maja dobrych obudow. Pozostaje ci poszukac czegos innego lub zlecic komus zrobienie tego czego ci potrzeba.

0
  • #7 03 Kwi 2012 17:59
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC Jest to głośnik typowo basowy, duża średnica, moc i skuteczność, trzeba przyznać że będzie w stanie przepompować duże ilości powietrza.

Jednak darował bym sobie robienie na nim konstrukcji 3 drożnej, tym bardziej do domu. Zrób sobie nadstawki a tego zastosuj jedynie do podparcia ich basem, a z tego przetwornika powinno go byś sporo. Nie znam tego głośnika, ale wydaje mi się że jest wart uwagi.

Jednak musisz liczyć się z tym że przy takich mocach stosuje się raczej zwrotnice aktywne, więc to kolejny koszt.

0
  • #8 03 Kwi 2012 19:27
    pablooo24
    Poziom 9  

DDN napisał:
    Te kolumny nawet nie maja dobrych obudow. Pozostaje ci poszukac czegos innego lub zlecic komus zrobienie tego czego ci potrzeb.
    co jest nie tak z tymi obudowami? Chodzi o konstrukcje czy materiał z jakiego zostały wykonane?

Dodano po 5 [minuty]:

Luke15 napisał:
    , trzeba przyznać że będzie w stanie przepompować duże ilości powietrza.

Jednak darował bym sobie robienie na nim konstrukcji 3 drożnej, tpym bardziej do domu. Zrób sobie nadstawki a tego zastosuj jedynie do podparcia ich basem,
    a jaki inny z głośników o takiej średnicy polecałbys do konstrukcji trojdroznej? Czy ten drugi o którym pisałem wcześniej nadawalby się?

0
  • #9 04 Kwi 2012 18:54
    DDN
    Poziom 31  

Tak te obudowy sa robione z byle czego niby plyta lub nawet mdf ale 3ciej kategori jak chcesz to na dwa lata to prosze. Juz lepsza pod tym wzgledem jest meblowka nawet i 20letnia bo kiedys to meble byly takie ze szafa jak spadla ze schodow to sie schody zniszczyly. A nie lepiej ci kupic jeden ten subbas zrobienie mu odpowiedniej obudowy i dokupienie wzmacniacza-zrobic kolumne do basu?

0
  • #10 05 Kwi 2012 08:41
    pablooo24
    Poziom 9  

DDN napisał:
    Tak te obudowy sa robione z byle czego niby plyta lub nawet mdf ale 3ciej kategori jak chcesz to na dwa lata to prosze

W opisie na aukcji piszę że są to drewniane obudowy i tym się zasugerowałem. Myślałem że będą lepsze od i nie ukrywam ładniejsze od zwykłych obudów z płyt MDF.

DDN napisał:
    A nie lepiej ci kupic jeden ten subbas zrobienie mu odpowiedniej obudowy i dokupienie wzmacniacza-zrobic kolumne do basu?

Myślałem też nad tym, byłaby to dobra opcja. Narazie zakupiłem głośniki stx 42-300-4-sc za nieduże pieniążki i to będzie bazą do projektu. Głośniki są tanie i na nich mogę poeksperymentować. Troszkę na tym forum było już na temat tego głośnika - opinie dobre oraz złe. Dla mnie atutem jest "niewielka" moc tego głośnika z którą poradzi sobie wzmacniacz domowy. Chciałem Was zapytać jaką obudowę radzilibyście do tego głośnika? Opinie na tym oraz na innych forach są różne, jedni twierdzą że max 70l inni znowu zdecydowanie więcej. Druga sprawa: jakie głośniki dla średnich i wysokich tonów polecalibyście tak aby zgrywałoby się to. Myślałem aby całość wykonać na głośnikach STX'a ale inne opcje też wchodzą w grę. Budżet jest bliżej nie określony- poprostu chciałbym to wszystko złożyć w rozsądnych pieniążkach. Liczy się najbardziej przyjemność z samego projektu ;) Z góry przepraszam za natłok pytań oraz lamerskie podejście oraz proszę o wyrozumiałość. Tak jak wczesniej pisałem w DIY bawiłem się około 12lat temu więc w tym temacie i podejściu do niego wieeeele się zmieniło.

0
  • #11 05 Kwi 2012 12:02
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

To że głośnik ma dużo mocy, nie oznacza że wzmacniacz domowy go nie pociągnie ;) Paczkę 1kW możesz napędzać nawet wzmacniaczem o mocy 10W i będzie grać. Przy słabym wzmacniaczu skupił bym się na jak największej skuteczności głośnika niżeli na jego mocy która nie jest żadnym wyznacznikiem.

Jest to głośnik 15" więc obudowa 70L była by raczej nieco mała. Proponował bym 80-110L ale to trzeba zasymulować i zobaczyć jak będzie najlepiej, bo na oko to chłop w szpitalu umarł ;)

0
  • #12 05 Kwi 2012 13:21
    pablooo24
    Poziom 9  

Czyli jednym słowem wprowdzić parametry głośnika do Programu i dobierać. Czy mogę liczyć na Waszą pomoc w interpretacji wyników? nigdy tego nie robiłem i podejrzewam że będzie cięzko z prawidłową interpretacją wyników z mojej strony.

0
  • #13 05 Kwi 2012 13:45
    dabyl
    Poziom 11  

SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC można z powodzeniem stosować w aplikacjach domowych - to, że ma dużą średnicę nie robi z niego głośnika stricte estradowego (a chyba taki właśnie tok rozumowania przyjął kolega DDN). Miękkie gumowe zawieszenie, stosunkowo ciężka membrana (158g - proszę porównać z typowo estradowym WM.STX.15.2.500.8.F.S.MC), niska dobroć i częstotliwość rezonansowa świadczą o tym, że to głośnik w sam raz do większego subwoofera do domu. Do tego ma sporą efektywność - jest to kolejny plus, ponieważ można po tym wnioskować, że jednak nie będzie potrzebował tych nominalnych kilkuset watów do napędzenia (oczywiście biorąc pod uwagę średnie efektywności kolumn domowych oscylujące w okolicach 90dB). Nie da się jednak ukryć, że jego optymalna aplikacja to aktywny subwoofer a nie kolumny 3-drożne.

DDN napisał:
    To co chcesz zrobic niema najmniejszego sensu. Glosnik estradowy w domu 35m/kw

Nie widzę najmniejszego problemu w zastosowaniu głośnika 15-calowego (czy to estradowego czy stricte domowego) w domu - zwłaszcza, że kolega pablooo24 wspomina o pomieszczeniu o powierzchni 35 m2. Ja swego czasu miałem w domu (w pokoju 25m2) kolumny, w których dołem zajmowały się dwie estradowe 18-calówki w OB i w mojej ocenie był to jeden z lepszych zestawów jaki u mnie gościł. To, że głośnik ma te 30-40-kilka centymetrów średnicy i nominalnie kilkaset watów nie znaczy, że trzeba mu dostarczać takich mocy i słuchać muzyki z natężeniem spotykanym tylko na estradzie. Każdy głośnik możemy sobie zastosować w naszej domowej konstrukcji - kwestia przemyślenia sprawy, sensownego uzasadnienia takiej a nie innej aplikacji, doświadczenia w temacie oraz, a może przede wszystkim, zdrowego rozsądku.

DDN napisał:
    Tak te obudowy sa robione z byle czego niby plyta lub nawet mdf ale 3ciej kategori jak chcesz to na dwa lata to prosze. Juz lepsza pod tym wzgledem jest meblowka nawet i 20letnia bo kiedys to meble byly takie ze szafa jak spadla ze schodow to sie schody zniszczyly.

Dziwna opinia... Akurat materiał, z którego wykonane są obudowy, to najmniejszy problem z tymi kolumnami. Bardziej obawiałbym się doboru przetworników względem siebie i "zwrotnicy Janbo" - te dwie sprawy mogą świadczyć o tym, że jednak całe kolumny są "skopane" i nie warto zawracać sobie nią głowy - nawet traktując je jako bazę do przeróbek.

pablooo24 napisał:
    Czyli jednym słowem wprowdzić parametry głośnika do Programu i dobierać. Czy mogę liczyć na Waszą pomoc w interpretacji wyników? nigdy tego nie robiłem i podejrzewam że będzie cięzko z prawidłową interpretacją wyników z mojej strony.

W nocie katalogowej tego głośnika producent podaje optymalne objętości i częstotliwości, na jakie zaleca je stroić - i tym bym się sugerował. Ale oczywiście polecam Ci również przesymulować kilka innych opcji. Przeanalizujemy wyniki i coś się wymyśli ;)

1
  • #14 05 Kwi 2012 13:49
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Dążysz do jak najlepszej pod względem liniowości charakterystyki przenoszenia - czyli brak jakichkolwiek podbarwiań charakterystyki dźwięku.

Jednocześnie musisz zwracać uwagę na pojemność obudowy, aby nie przesadzić, oraz opóźnienie grupowe - mniejsze = lepsze.
    Pamiętaj, aby powierzchnia BR była w granicach 1/4 a najlepiej 1/3 powierzchni membrany aby powietrze miało odpowiednią powierzchnię promieniowania - wtedy koło parametrów tunelu w zakładce Vent Mach parametr ten zabarwi się na zielono, i dążysz do jak najmniejszej wartości, ale jak już jest na zielono to jest dobrze. Barwa czerwona, oznacza zbyt dużą prędkość powietrza w tunelu i możesz być pewny że będzie świszczeć.

To tak ogólnie najważniejsze parametry.

Pozdrawiam

0
  • #15 05 Kwi 2012 15:02
    pablooo24
    Poziom 9  

Luke15 napisał:
    Dążysz do jak najlepszej pod względem liniowości charakterystyki przenoszenia - czyli brak jakichkolwiek podbarwiań charakterystyki dźwięku.

Dziękuję Koledzy za zainteresowanie tematem :) Czyli dobierając pozostałe głośniki muszę sprawdzić charakterystykę przenoszenia tak aby (najlepiej) była kontynuacją poprzedniej charakterystyki: GDN->GDM->GDW .Wydaje mi się aby również dobierać głośniki pod względem skutecznośći. GDN ma 91dB więc pozostałe powinny być o porównywalnej skuteczności, przynajmniej tak myślę. Zastanawiam się które głośniki z oferty STX'a byłyby najlepsze do tej konstrukcji, czy lepiej byłoby zastosować dwa głośniki średniotonowe? Boję się że tony niskie będą dominować nadf resztą pasma ;)

0
  • #16 05 Kwi 2012 21:37
    DDN
    Poziom 31  

Tak bo na poczatku jak ten temat znalazlem to pomyslalem o ostatnio popularnym przetworniku estradowym o bardzo podobnej nazwie. Inna sprawa to nadal nie widze sensu robic kolumn o mocy 1kW i grania nimi w domu nawet na 20% bo to nie zagra chyba ze mamy problemy z uszami albo w szafie same ubrania typu dres. Takie glosniki nie pokaza przy niskiej mocy nic ciekawego to tak jak by kupic sobie auto co ma 500KM i jezdzic nim do warzywniaka.

0
  • #17 15 Kwi 2012 00:48
    dabyl
    Poziom 11  

DDN, zwracanie głównej uwagi na "moc" głośników użytych w zestawach domowych świadczy, za przeproszeniem, o nieznajomości tematu. W naszych domach słuchamy przeważnie na kilku watach - więc jaki sens robić kolumny na niskośredniakach, które wytrzymują np 150W - i ta moc jest wręcz standardowa? No taki sens, że one po prostu tyle wytrzymują - co nie znaczy, że tyle potrzebują do "poprawnego grania". Owszem, zapas mocy wzmaka nie zaszkodzi w przypadku dużych głośników, ale nie jest warunkiem koniecznym. Duży głośnik grający w roli niskotonowca przeważnie wygrywa z małym głośnikiem w tej samej roli, już dzięki swoim rozmiarom. "Przeważnie", bo oczywiście zależy to od jego parametrów, ale generalnie można przyjąć, że 15 cali poradzi sobie na basie lepiej niż 8 cali. Jego moc nie ma tutaj wiele do rzeczy - podobnie jak zawartość garderoby użytkownika. Czy nie wykorzystam jego mocy, tych 500W - nie wiem, w warunkach domowych nie ma to dla mnie znaczenia - natomiast mam sporą korzyść w postaci SD z 15 cali zamiast SD z 8 cali.

Samochodem z silnikiem o mocy 500KM zajedziemy do warzywniaka bez najmniejszego problemu - i ta jazda wcale nie będzie gorsza, niż jazda bryczką z silnikiem wyciągającym "zaledwie" 100KM. Mieć wystarczającą ilość, a mieć zapas - no sam oceń co jest bardziej korzystne. W dużych niskotonowcach oprócz "zapasu mocy" mamy jeszcze korzyść z wielkości membrany - czy to źle?

Generalnie chodzi o to, że na basie lepiej sprawdzi się (rozpatrując głośniki stricte niskotonowe) 15 cali z zasilaniem 50W niż 8 cali z mocami rzędu 100W.

0
  • #18 15 Kwi 2012 13:15
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

dabyl napisał:
    Samochodem z silnikiem o mocy 500KM zajedziemy do warzywniaka bez najmniejszego problemu - i ta jazda wcale nie będzie gorsza, niż jazda bryczką z silnikiem wyciągającym "zaledwie" 100KM.

Teraz odpowiedz sobie na pytanie jak ze spalaniem? ;)

Co będzie dla Ciebie korzystniejsze? Ta sama droga - bo do warzywniaka. Samochód z 500KM silnikiem spalający 16L/100Km czy silniczek 100KM spalający dajmy na to 6L/100Km ? ;)

Moderowany przez dj-MatyAS:

Kolega widzi jakiś powód, aby zaśmiecać temat roztrząsaniem podanego przykładu? Merytorycznych wiadomości brakło?
    3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Z przykrością (bo ostatnio wykazywał Kolega dużą poprawę w swoich postach) - Ostrzeżenie.

0
  • #19 15 Kwi 2012 16:13
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 15 Kwi 2012 18:26
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

No fakt, może nie powinienem tego tak ujmować, ale byłem przekonany że autor postu do którego się odnosiłem zrozumie o co chodzi - bo moje przesłanie miało odzwierciedlenie w przetwornikach o których mowa - o czym wyjaśnił Pan powyżej. Ja to tylko inaczej sformowałem ale jednak każdy, nawet małe dziecko zrozumiało by o co chodzi.

Duży głośnik - silnik 500KM. Mały głośnik - silnik 100KM.

dj-MatyAS napisał:
    Każdy głośnik najlepiej pracuje w okolicach swoich możliwości średnich - maksymalnych. Przy podaniu na głośnik kilkuset watowy mocy kilku watów, jego zniekształcenia (a zwłaszcza przy dużej, a więc i ciężkiej membranie) będą znacznie większe niż w zakresie "nominalnym".
    Tak więc zapas nie koniecznie jest korzystny...

W odniesieniu do silników. Czy silnik 500KM uzyskuje swoje najlepsze walory przy powolnej jeździe? Niestety nie, i tak samo jest z głośnikami - dlatego do jazdy miejskiej czy rodzinnej, wybierzemy auto 100KM ze względu na jego właściwości które lepiej spiszą się w naszych zapotrzebowaniach niżeli auto z dużym silnikiem które potrzebuje dużych prędkości aby pięknie brzmieć czy nie zamulać silnika.

Pozdrawiam ;)

Przykro mi że zostałem źle zrozumiany, naprawdę nie miałem złych intencji ;).

0
  • #21 17 Kwi 2012 21:57
    Granat :)
    Poziom 34  

dj-MatyAS napisał:
    dabyl napisał:
    czy to źle?
    - Po części - Owszem.
    Każdy głośnik najlepiej pracuje w okolicach swoich możliwości średnich - maksymalnych. Przy podaniu na głośnik kilkuset watowy mocy kilku watów, jego zniekształcenia (a zwłaszcza przy dużej, a więc i ciężkiej membranie) będą znacznie większe niż w zakresie "nominalnym".
    Tak więc zapas nie koniecznie jest korzystny...

Ośmielę się nie zgodzić.
    Porównujecie silniki spalinowe z głośnikami, tak jakby zasada działania była analogiczna. 8-O
    To o czym pisze kolega MatyAS tyczy się np. wzmacniaczy mocy. Natomiast w głośniku ważny jest stosunek siły napędu (mocy magnesu itd.) do masy membrany i podatności zawieszeń. Z tych parametrów oblicza się dobroci, zwane dalej parametrami T/S. Jeśli tutaj się wszystko zgadza, to głośnik zagra poprawnie, niezależnie od przyłożonej mocy, chyba że:
    1). zostanie osiągnięty limit mechaniczny Xmax
    2). zostanie osiągnięty limit termiczny
    A kiedy powyższe punkty mają miejsce? Przy małej, czy przy dużej mocy?

Owszem, duże membrany mają problemy z odtwarzaniem 'wyższego' pasma. Ale czy dlatego, że są ciężkie? A co, nie można użyć układu napędowego, który będzie sprawnie tym poruszał? Można. Problemem jest to, że takie źródło przestaje zachowywać się jak punktowe. Głośnik z membrana stożkową zaczyna promieniować tą samą częstotliwość tak jakby z różnych miejsc, co zawęża kąt propagacji wyższych częstotliwości. Poza tym, wstępuje efekt dzielenia się nieidealnie sztywnej membrany, efekt dopplera.
    Mało tego, niektóre z tych zjawisk brzmią przyjemnie i są pożądane w efekcie końcowym (np. piece gitarowe). Ale od tego jest konstruktor, żeby miał świadomość, co czym 'grozi'.

0
  • #22 17 Kwi 2012 22:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 17 Kwi 2012 23:14
    Poziom 34  

O samochodach było ogólnie do udzielających się w tym temacie.
    Ten fragment z książki jest wyrwany z kontekstu. Górny odchył, przy dużej mocy, można wyjaśnić np. zjawiskiem kompresji mocy. A dolny? Z czego się bierze? Może ja tym razem czegoś nie wiem.

0
  • #24 18 Kwi 2012 11:10
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 18 Kwi 2012 13:07
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Wydaje mi się że wykres musiał być oparty na jakiś pomiarach, bo chyba nikt by sobie tak po prostu czegoś nie wymyślił i nie przedstawił w książce.

Co to za książka, jeżeli można wiedzieć ?

0
  • #26 18 Kwi 2012 15:01
    Poziom 34  

Pewnie Witort, ten sam który pisał o przesunięciu fazowym 90° w kanale BR :)
    Prawie codziennie używam zestawu, którego moc łączna wynosi kilka kW. Gdyby powyższy wykres był prawdziwy dla podanych wartości, to jak okropnie by to musiało grać 50dB poniżej headroomu. A tak czasem robię jak chcę grać cicho i gra doskonale.
    Zauważcie, że na tym wykresie wystarczy zmniejszyć moc o 40dB, żeby ciśnienie spadło 50dB, więc coś jest chyba nie tak. Dlatego ciekaw jestem co ten wykres konkretnie przedstawia. Jaki głośnik, jakie warunki, pozostałe podzespoły itd. A może jest z tych tzw. poglądowych, czyli rozpatrujący pewne zależności z pominięciem liczb. Jak się podstawi konkretne wartości to często okazuje się, że dane zjawisko jest pomijalne, względem innych mu towarzyszących.
    Poczekajmy na "dalszą część".

0
  • #27 18 Kwi 2012 20:21
    dabyl
    Poziom 11  

dj-MatyAS napisał:

Nie neguję tego, bo fizyki nie przeskoczymy, niemniej jednak uważam, że należałoby się zastanowić nad tym, jaki tak naprawdę ma to wpływ na odbierane przez nas dźwięki wydobywające się z naszych kolumn (w tym przypadku konkretnie chodzi o dolny skraj pasma). Skoro w zestawieniu głośnik z dużą mocą + wzmacniacz o mocy mniejszej od niego (powiedzmy głośnik 500W i wzmacniacz 80W - czyli standardowy domowy tranzystorowiec) ustalamy jako pewnik, że wystąpią zniekształcenia przy cichym (bo ten właśnie przypadek rozpatrujemy - przyjmijmy, że chodzi o "standard mieszkaniowy" bez wchodzenia w konflikty z sąsiadami) słuchaniu, to jaki będzie ich udział w dźwiękach, jakie będziemy słyszeć i czy będzie on dla nas odczuwalny na tyle, żeby przeszkadzać w odbiorze muzyki? Nie jestem teraz uszczypliwy tylko pytam - bo przyznam, że nie wiem jak to wygląda. Nigdy tego nie mierzyłem, jednak z doświadczenia stwierdzam, że jest to tak naprawdę "nie do wychwycenia uchem".

W mojej ocenie problem zniekształceń, jakie występują w zestawieniach "mocny głośnik" + "słaby wzmacniacz" ma miejsce w sytuacji, gdy głośnik o niskiej efektywności (przyjmijmy 84dB, ale nadal może być dużej mocy - częsta sytuacja w małych subniskotonowcach z ciężkimi membranami i niskim Fs) podłączymy pod słaby wzmacniacz (tym razem już mniej niż te wspomniane wcześniej 80W) i chcemy efektywnością dogonić kolumny, które mają powiedzmy te 88dB i do tego chcemy posłuchać muzyki nieco głośniej. Wtedy owszem, wystąpią słyszalne zniekształcenia, ale będą one spowodowane przesterami wzmacniacza obsługującego subwoofer, który to wzmacniacz po prostu "nie wyrobi".

Weźmy jednak pod uwagę fakt, że głośnik, o którym tak naprawdę rozmawiamy w tym wątku czyli SW.STX.15.3.800.8.F.S.MC, ma efektywność deklarowaną przez producenta na poziomie 95dB, membranę "nie aż tak ciężką" biorąc pod uwagę fakt, że to 15 cali (porównajcie np z niektórymi subniskotonowcami 10-12 cali), oraz... no właśnie - 15 cali. Ja nie twierdzę, że akurat ten konkretny przetwornik to najszczęśliwszy wybór do pokoju, niemniej jednak nie skreślał bym go tylko z uwagi na jego "800W". Prędzej zastanowił bym się nad jego pozostałymi parametrami (czy akurat takich szukam), oraz nad tym, czy taki kolos faktycznie jest mi w pokoju niezbędny, bo przyznam, że obecnie słucham - choć non stop, to raczej "w tle". Jeśli potrzebuję głośniej - idę na koncert ;)

Przy wyborze głośnika niekoniecznie trzeba się skupiać głównie na jego rozmiarze (choć ten jednak ma znaczenie ;) ) i akceptowanej przez niego mocy (w domyśle chodzi o określenie tych parametrów jako "duże"). Przetworniki charakteryzuje sporo innych parametrów i cech, które są istotniejsze - no co najmniej równie istotne. Ważniejsze jest jednak to, abyśmy wiedzieli co i dlaczego robimy i czego oczekujemy od wybranego przez nas zestawu.

0
  • #28 18 Kwi 2012 22:33
    Poziom 34  

Cytat:
    Na rysunku 8-26 jest przedstawiona przykładowa charakterystyka zespołu głośnikowego; z charakterystyki tej wynika, że zespół głośnikowy najlepiej pracuje w zakresie od 0,02% do 20% mocy znamionowej (zakres 30dB). Szczególnie niekorzystne jest zakrzywienie charakterystyki przy bardzo małej mocy, wskazujące na to, że zespół (oraz pojedynczy głośnik) ma pewien "próg czułości".

To chyba musiało być bardzo dawno... Z ciekawości wykonam podobne pomiary i zobaczymy co wyjdzie. Zakres 40dB powinien już wykazać tę tendencję, a więc nie będzie trudno. Zastanawiam się tylko... jaki współczesny głośnik wybrać do tego eksperymentu?

0
  • #29 20 Kwi 2012 00:24
    Sound Wave
    Spec od akustyki

Odnośnie tego wykresu to zgodzę się z jego "górną" granicą - zjawisko kompresji itp. jednak dolny zakres jest mocno przesadzony - z moich obserwacji wynika, że przy b. małych mocach zmianie ulega Fs ale SPL - a na pewno nie w takim zakresie. Domyślam się, że to może być wykres z osławionej książki Witorta odnoszącej się chyba do lat 60tych :P

0
  • #30 20 Kwi 2012 08:32
    pablooo24
    Poziom 9  

Obserwuje temat i powiem szczerze że są tak rozbieżne opinie że sam już nie wiem co myśleć. Niestety z głośnikami STX 42-300-sc nic nie wyszło, tzn Pan od którego miałem je kupić nie wysłał ich i "ściemnia" na potęgę, Natomiast nowe są już niedostępne chyba że Koiledzy mogą wskazać jakiś sklep internetowy w którym są jeszcze dostępne. Może jesteście w stanie wskazać jakiś inny głośnik 15" godny uwagi który byłby w podobnym przedziale cenowym a byłby na "miękkim" zawieszeniu. Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem. Każda wskazówka z Waszej strony jest na wagę złota.

0
  Szukaj w 5mln produktów