Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyrejestrowanie/przerejestrowanie pojazdu?

lojtek 03 Kwi 2012 12:37 2059 27
 • #1 03 Kwi 2012 12:37
  lojtek
  Poziom 17  

  Witam.

  Od pewnego czasu mam motor i jestem współwłaścicielem (niepełnoletnim) Właścicielem jest mój wujek. Mam zamiar sprzedać motor, lecz nie mogę, ponieważ, gdy ktoś będzie chciał przerejestrować motor, to muszę iść do sądu rodzinnego, aby on mógł przerejestrować. Nie wiem czy to prawda, lecz tak powiedzieli mi w urzędzie.

 • #2 03 Kwi 2012 12:46
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  A co z tym wujkiem?

 • #3 03 Kwi 2012 12:52
  lojtek
  Poziom 17  

  Nie rozumiem, wujek żyje:P

  Dodano po 4 [minuty]:

  Razem próbowaliśmy wyrejestrować, skuter wyrejestrowałem, a motoroweru nie udało mi się.

 • #4 03 Kwi 2012 12:52
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  Wiec po co sąd?! Najlepiej niech wujek "odsprzeda" swoją część motoru dla Ciebie (ja tak zrobiłem z autem którego wartość była na umowie 4tys., "sprzedałem" swoją część dla drugiego współwłaściciela za 2 tys. i on przerejestrował już tylko na siebie, skarbówka też nic nie chciała bo kwota była za mała). Wtedy przerejestruj go na siebie i możesz sprzedać bez problemów z dalszym przerejestrowaniem.
  Problemem może być tutaj Twoja niepełnoletność (nie wiem czy na osobę niepełnoletnią można zarejestrować pojazd, nawet przez sąd).
  W razie co sprzedajcie go razem, tzn. na umowie sprzedaży musisz widnieć Ty i wujek i nie będzie problemu (to by było najszybsze i najprostsze rozwiązanie)

 • #5 03 Kwi 2012 12:58
  lojtek
  Poziom 17  

  Ok, dzięki za pomoc.

 • #6 03 Kwi 2012 13:00
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  PS.

  lojtek napisał:
  to muszę iść do sądu rodzinnego, aby on mógł przerejestrować. Nie wiem czy to prawda, lecz tak powiedzieli mi w urzędzie.

  Bzdura, żaden sąd nie przepisze Ci od tak części czyjegoś majątku jeśli ta osoba żyje (zresztą jak by nie żyła to tez nie było by takie proste bo są jeszcze spadkobiercy). Tak że w urzędzie trochę bzdur Ci nagadali.

 • #7 03 Kwi 2012 13:03
  lojtek
  Poziom 17  

  To muszę iść do urzędu po jaki dokument? I jeśli wujek mi odsprzeda to będę właścicielem, i nie będę mógł sprzedać, bo jestem nie letni.

 • #8 03 Kwi 2012 13:28
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  Najprościej to sprzedaj motor razem z wujkiem, tzn. na umowie sprzedaży musieli byście widnieć Ty i wujek (i podpisy obojga was) to jest najprostsze (bez dodatkowych kosztów i ganiania).
  Jeśli chcesz to zrobić inaczej to najpierw dowiedz się w urzędzie czy jako osoba niepełnoletnia możesz kupić motor i zarejestrować go tylko na siebie? Jeśli tak to niech Ci wujek odsprzeda "swoją część" motoru i przerejestruj go na siebie (dodatkowe koszty i czas) i dalej ze sprzedażą i kolejnym przerejestrowaniem nie będzie problemu.
  Jeśli nie będziesz mógł zarejestrować tylko na siebie to poproś kogoś żeby Ci pomógł (tata, mama czy pełnoletni brat, nie musi mieć nawet prawka) i niech wujek odsprzeda swoją część tej osobie. Wtedy przerejestrujecie na siebie i tą drugą osobę (dodatkowe koszta i czas) i dalej z następną sprzedażą i kolejnym przerejestrowaniem nie będzie problemu. Aczkolwiek jest to rozwiązanie bez sensu ponieważ motor znowu będzie miał 2 właścicieli i obaj muszą być na umowie dalszej sprzedaży (a dodatkowo dochodzą koszty z przerejestrowaniem i stracony czas), czyli sytuacja analogiczna do tej gdzie w dowodzie jesteś Ty i wujek, tylko tracisz czas i pieniądze - jednym słowem nie warto tak kombinować (chyba że są jakieś inne "warunki" takiego postępowania).
  Tak więc najprostsza i najtańsza jest pierwsza opcja, tj. sprzedaj motor "razem z wujkiem" (tzn. jako współwłaściciele).
  A do dokonania kupna-sprzedaży motoru nie potrzeba żadnych dokumentów z urzędu, dopiero przy przerejestrowywaniu mogą być potrzebne ale o tym powiedzą Ci już w urzędzie.

 • #9 03 Kwi 2012 13:40
  lojtek
  Poziom 17  

  Zrobiłem raz tak, to koleś który ode mnie odkupił motor nie mógł go przerejestrować, powiedział, że musi mieć zgodę sądu rodzinnego.

 • #10 03 Kwi 2012 14:35
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  lojtek napisał:
  Zrobiłem raz tak

  Tzn. sprzedałeś samodzielnie motor którego byłeś jedynie współwłaścicielem? Jeśli tak to się nie dziw, po prostu jest to niezgodne z prawem i to ewentualnie z Twojej winy.
  Tak w ogóle to czegoś tu nie rozumiem... czemu po prostu nie chcesz sprzedać motoru wspólnie z wujkiem (skoro obaj jesteście współwłaścicielami tego motoru to tak powinno to się odbyć).

 • #11 03 Kwi 2012 16:47
  lojtek
  Poziom 17  

  Normalnie sprzedałem z wujkiem, były 2 podpisy.

  Dodano po 1 [godziny] 50 [minuty]:

  No i dalej nie wiem co.

 • #12 03 Kwi 2012 17:19
  daavid117
  Poziom 42  

  Bez sensu. Po pierwsze to Ty nie wyrejestrowujesz niczego. To dopiero osoba kupująca przerejestrowuje pojazd. Nie można wyrejestrować pojazdu bez zezłomowania go. Dlatego Ty po prostu sprzedajesz i na umowie widnieją podpisy obu współwłaścicieli - od tego momentu już Cię nic nie obchodzi. Pierwsze słyszę by ktoś w urzędzie doczepił się o to, że współwłaściciel motoroweru jest nieletni... Może chodzić o prawo do posiadania własności materialnej (jest coś ten deseń), ale skoro jeździsz motorowerem to 16 lat ukończone masz i to Cię już też nie obchodzi. Wielu moich znajomych za szkolnych czasów miało motorowery "na siebie" i nie mieli żadnych problemów ze sprzedażą.

 • #13 03 Kwi 2012 20:13
  lojtek
  Poziom 17  

  Ale podobno teraz weszło takie prawo od roku 2011, nie wiem czemu, ale kupujący nie może przerejestrować motoroweru.

 • #14 03 Kwi 2012 20:56
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  Pierwsze słyszę o czymś takim... problem z przerejestrowaniem przez kupującego chyba wynikał z błędów w papierach albo niespełnieniu warunków rejestracji (np. przegląd).
  Przerejestrowanie motoroweru opiera się o takie same przepisy jak przerejestrowanie samochodu czy motoru (sam kupowałem auto w zeszłym roku, a brat w ostatnim półroczu kupił dwa motory i nie było żadnych problemów z przerejestrowaniem).
  Zresztą przerejestrowanie pojazdu leży w gestii kupującego, a nie sprzedającego (czyli Ciebie). To kupujący ma dopilnować aby wszystko do przerejestrowania było "tip top", a Ty jako sprzedający powinieneś mieć tylko umowę z poprawnymi danymi osobowymi, danymi pojazdu i podpisami.

 • #15 03 Kwi 2012 22:29
  lojtek
  Poziom 17  

  Zrobię tak, weźmie mój tata zarezerwuje kolejkę w urzędzie, po czym pójdzie przerejestrować motor na siebie i zobaczymy czy będą wołać, zgodę sądu.

 • #16 03 Kwi 2012 22:32
  daavid117
  Poziom 42  

  lojtek napisał:
  Zrobię tak, weźmie mój tata zarezerwuje kolejkę w urzędzie, po czym pójdzie przerejestrować motor na siebie i zobaczymy czy będą wołać, zgodę sądu.
  Musisz więc spisać z ojcem umowę kupna/sprzedaży (wraz z wujkiem) lub przekazać jako darowiznę (również na papierze).

 • #17 04 Kwi 2012 10:43
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  lojtek napisał:
  Zrobię tak, weźmie mój tata zarezerwuje kolejkę w urzędzie, po czym pójdzie przerejestrować motor na siebie i zobaczymy czy będą wołać, zgodę sądu.

  Postępowanie bez sensu, motorower znowu będzie miał dwóch współwłaścicieli, dodatkowo dochodzą koszta z przerejestrowaniem na Ciebie i i tatę i stracony czas (i tak jak wspomniał daavid117 do przerejestrowania potrzebna jest umowa kupna-sprzedazy lub darowizny).
  Dodatkowo jeśli w obecnym dowodzie rejestracyjnym wujek jest wpisany jako "pierwszy właściciel" a Ty jesteś tylko dopisany w tym dowodzie to przy przerejestrowywaniu na Ciebie i tatę trzeba wydać całkowicie nowy dowód, co generuje większe koszty przerejestrowania (gdy pojazdu "pozbywa" się współwłaściciel dopisany w dowodzie to go tylko wykreślają z dowodu i przybijają pieczątkę, bez ponownego wydawania dowodu rej.)
  I cały czas nie rozumiem jednego... co do tego wszystkiego ma sąd?!? Najpierw dowiedź się dokładnie o co chodziło z tym sądem i co ten sąd miał potwierdzić/zrobić? Inaczej stracisz czas i pieniądze, a nie wiadomo czy to w ogóle potrzebne.

 • #19 04 Kwi 2012 21:37
  lojtek
  Poziom 17  

  No, to tak poszedł mój ojciec do urzędu z przerejestrowaniem motoru na siebie, a ja poszedłem z nim. No to na początku daję umowę kupna sprzedaży i baba w okienku mówi tak. "" Musi mieć Pan wniosek, bo sprzedający jest osobą nie pełnoletnią a ma odziały w motorze"" No to ja się odzywam, że jestem tą osobą niepełnoletnią, a ona na to, że mogę być zmuszany do tego sprzedania. No to ja odpowiadam, że próba sprzedania jest moją decyzją bo brakuję mi pieniędzy na edukację. Odpowiedziała mi, że niestety, ale musi być wniosek z sądu.

 • #20 04 Kwi 2012 22:22
  daavid117
  Poziom 42  

  lojtek napisał:
  "" Musi mieć Pan wniosek, bo sprzedający jest osobą nie pełnoletnią a ma odziały w motorze"" No to ja się odzywam, że jestem tą osobą niepełnoletnią, a ona na to, że mogę być zmuszany do tego sprzedania. No to ja odpowiadam, że próba sprzedania jest moją decyzją bo brakuję mi pieniędzy na edukację. Odpowiedziała mi, że niestety, ale musi być wniosek z sądu.
  Jak zmuszany jak jesteś z rodzicem?! Przecież to totalna bzdura. Pierwsze słyszę o takich utrudnieniach. Coś tu nie gra.

 • #21 04 Kwi 2012 22:33
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  No i od razu sprawa się rozjaśniła, problemem nie jest wujek tylko Twoja osoba (gdyż jak wspomniałeś jesteś niepełnoletni). Przerejestrowanie na Ciebie i tatę nic nie da ponieważ znowu osoba niepełnoletnia (Ty) będzie współwłaścicielem pojazdu i będą kolejne komplikacje. Jeśli chcesz to załatwić raz i mieć spokój to spisz umowę kupna-sprzedaży gdzie Ty i wujek sprzedajecie motor Twojemu tacie (w razie potrzeby zróbcie to przez sąd, aczkolwiek jest to dla mnie dziwne) i przerejestrujcie motor tylko na Twojego tatę, wtedy dalsza sprzedasz i kolejne przerejestrowywania będą odbywały się bez takich problemów i ceregieli.
  PS. Osobiście uważam, że jest to co najmniej dziwne, że nawet jako osoba niepełnoletnia nie możesz sprzedać (legalnie z umową) pojazdu jakim jest motorower. Radził bym Ci jeszcze zadzwonić, gdzieś do urzędu komunikacji (tylko do inne filii) i spytać czy coś takiego (tj. orzeczenie sądowe) jest konieczne (może wystarczy orzeczenie opiekuna prawnego - tj. rodzica, tylko Pani w urzędzie nie raczyła o tym wspomnieć...). Ewentualnie na Twoim miejscu spróbuj uzyskać jakieś informacje w sądzie grodzkim (dla Twojej "okolicy") odnośnie tej sytuacji.

 • #22 05 Kwi 2012 09:18
  lojtek
  Poziom 17  

  Przecież, tata rejestrował tylko na siebie i mu nie kazali.

 • #23 06 Kwi 2012 10:17
  lojtek
  Poziom 17  

  Więc trzeba mieć zgodę sądu rodzinnego.

 • #24 07 Kwi 2012 00:11
  pawel-jwe
  Poziom 30  

  lojtek napisał:
  Więc trzeba mieć zgodę sądu rodzinnego.

  Konkretnie na co ta zgoda? (albo raczej według jakiego prawa zgoda sądu)
  I wyprzedzając odpowiedź, dlaczego zgoda opiekuna prawnego (tj. rodzica) nie wystarczy?

 • #25 07 Kwi 2012 11:52
  lojtek
  Poziom 17  

  Jeszcze raz pójdę w środę, może będzie ktoś inny w okienku i przyjmie. Wezmę napiszę na samym dole, że wyrażam zgodę na sprzedaż w/w pojazdu, za zgodą opiekuna(rodzica)

 • #26 07 Kwi 2012 11:59
  eurotips
  Poziom 33  

  Tak to jest jak się jest totalnym ablegatem i niczego się nie kuma.
  Pani w urzędzie pewno wskazała podstawę prawną ale jak ona mówiła o jakimś rozporządzeniu czy ustawie to ty oczywiście nie raczyłeś niczego zanotować bo łatwiej durnia strugać niż czegoś się samemu dowiedzieć. Twój ojciec też nie lepszy.

  Moderowany przez ANUBIS:

  3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

 • #27 07 Kwi 2012 12:14
  lojtek
  Poziom 17  

  Chyba, wiem co mówiła, durnia to ty sobie w rodzinie szukaj.

  Moderowany przez ANUBIS:

  3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

 • #28 07 Kwi 2012 13:05
  daavid117
  Poziom 42  

  Skoro wiesz, to po co ten temat? Pani "w okienku" na pewno udzieliła Ci wszystkich wymaganych informacji.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME