Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlicznik i wysokie rachunki za prąd

bella_isa 03 Kwi 2012 14:19 7586 12
  • #1 03 Kwi 2012 14:19
    bella_isa
    Poziom 2  

Witam. Jestem nowa na formum. Znalazłam się tutaj z powodu wysokich rachunków za prąd. Będę bardzo wdzięczna za radę, co z tym fantem zrobić.
    Wynajmuję dom, który jest jednym z dwóch na posesji. W jednym zamieszkują właściciele (dwie rodziny liczące w sumie 7 osób w tym troje dzieci), a w drugim ja z rodziną (4 osoby w tym dwoje dzieci). Z poboru prądu i wody rozliczam się na podstawie wskazań podliczników, znajdujących się w garażu, który jest częścią budynku, który wynajmuję, ale z garażu korzystaja wyłącznie właściciele (ja nie mam do niego dostępu).
    Budynek, który zajmuję składa się: na dole z trzech pomieszczeń gospodarczych ( w tym dwa maleńkie) i kotłowni, na górze z mieszkania ok.60m2. Wodę mamy ogrzewaną przez piec CO (opcjonalnie bojler elektryczny, ale z niego nie korzystamy, a znajduje się również w garażu, o którym wcześniej wspomniałam i mogę go podłączyć za pomocą kabla, który mam przeciągnięty do kotłowni), maszynkę do gotowania mamy na gaz. Z piekarnika elektrycznego korzystamy 1-3 razy w miesiącu. Poza tym w całym domu jest ok. 20 żarówek (o różnej mocy), 3 komputery, telewizor, mikrofalówka, toster, pralka, zmywarka (dwie ostatnie używane na programach ekonomicznych). Nie posiadamy żadnego piecyka na prąd, czy tzw. farelki. Dodatkowo chodzi tez pompka od pieca CO, ale z tego co nas poinformowano, bierze prądu tyle co żarówka, no i wyłączamy ją przed pójściem spać, gdy w piecu nie rośnie już temperatura.
    Zużycie prądu wyszło nam ostatnio 900kwh na 2 miesiące. Różnice pomiędzy rachunkami są znaczne. Na przestrzeni roku wahają się od 537kWh - 998kwh. Czy to jest możliwe, żebyśmy zużywali tyle prądu?
    Czy podlicznik, na podstawie którego odczytywane jest nasze zużycie może być uszkodzony? Dodam, z rachunku udostępnionego mi prze właściciela wynika, że całkowite zużycie (dla 3 rodzin) za ostatnie 2 miesiące wynosiło 1539kWh z czego 900kWh przypada na naszą rodzinę. Pytałam wśród znajomych i nikt nie ma takich rachunków.
    W związku z powyższym mam tez pytanie, czy istnieje możliwość założenia w miejsce podlicznika licznika, który będzie odczytywany przez zakład energetyczny i będą wystawiane osobne rachunki? Zależy mi na dwóch taryfach. Kiedyś korzystałam z dwóch taryf w innym mieszkaniu i dużo można było zaoszczędzić. Ewentualnie jaki byłby koszt? Czy na podstawie umowy najmu mogę załatwić z Energą coś takiego?
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i rady. Rachunki opiewające na prawie 600zł. jak na moje możliwości są bardzo wysokie i muszę dojść do tego, co jest przyczyną tak wysokich wskazań.

• #2 03 Kwi 2012 15:48
    mandrakee
    Poziom 12  

Tak to spore rachunki, 900kw za 2 miesiące to na miesiąc średnia wychodzi 450kw, to jest możliwe z tym że trudno powiedzieć coś dokładniej bez dokładnych danych, napisałaś że 3 kompy ale nie napisałaś jakie? Uśredniając np laptop zużywa średnio 80 wat na godzinę ale już komputer stacjonarny z dodatkowymi głośnikami i monitorem to ok 300wat. 20 żarówek i każda średnio po 60wat, pralka w jednym cyklu prania zużywa od 0,5 do 1,2 kilowata i jak to wszystko zliczyć.....
    Przykładowo zestaw komputerowy 300wat-
    300wat = 0,3kw razy ilość godzin dziennie przyjmijmy 8 godzin razy 30 dni to daje miesięczne zużycie 72kw razy cena 0,66 za kilowat to koszt prądu za sam komputer wychodzi 46,08zł
    A u ciebie są 3 kompy
    Do tego oświetlenie jedna żarówka 60 wat 6 godzin świecenia dziennie to daje 10,8kw czyli 6,91zł (za 1 żarówkę)

Jeśli by ci się chciało posprawdzać moc wszystkich urządzeń i sprawdzić dzienny czas pracy każdego to mogłabyś w przybliżeniu obliczyć miesięczne zużycie prądu przez twoją rodzinę

wzór jest prosty moc urządzenia w watach (zamieniasz na kilowaty1kw=1000wat np 300wat to 0,3kw z reguły na każdym sprzęcie jest tabliczka znamionowa z podaną mocą urządzenia) razy ilość godzin dziennie i razy 30dni = miesięczne zużycie prądu danego urządzenia

Jeśli okaże się że zgadza się to z odczytami licznika to pozostaje ci świadome oszczędzanie prądu, nie zostawianie włączonych kompów i świateł jeśli nikt nie korzysta, albo zmiana np żarówek żarowych na ledowe (ja tak zrobiłem ze względu na duże rachunki za prąd np zamiast żarówek 60wat tradycyjnych to żarówka o porównywalnej mocy świecenia ledowa zużywa 4,2 wata to daje ponad 90% oszczędności na oświetleniu), zresztą sposobów na oszczędzanie prądu jest cała masa wystarczy w google wpisać oszczędzanie energii w domu a wyskoczy masa stron dużo czytania i można się sporo dowiedzieć.

Dodano po 6 [minuty]:

A jeśli nie dasz rady sama policzyć to podaj dokładniejsze dane sprzętu i ilości godzin to mogę Tobie to podliczyć.

I dodam że nie chodzi o modele tylko np telewizor ile wat zużywa bo np telewizor plazmowy zużywa ok 350 wat, zwykły kineskopowy ok 120wat a lcd 80 (to tak w przybliżeniu dla telewizorów ok 37cali)

• #3 03 Kwi 2012 19:01
    traction
    Poziom 10  

Witaj.

Sprawa faktycznie jest trudna. Najpierw tak jak kolega pisał powinnaś oszacować zużycie energii elektrycznej wszystkich odbiorników w domu. Jeżeli okaże się że stan licznika przewyższa znacznie twoje obliczenia, to można zacząć szukać przyczyn tego problemu. Jak stara jest twoja lodówka? (z doświadczenia wiem, że stara lodówka może doprowadzić ludzi do bankructwa ;) Jak masz znajomego elektryka, poproś żeby zmierzył pobór prądu najmocniejszych i najczęściej używanych odbiorników w domu. W jakim stanie ogólnie jest instalacja na obiekcie? Jeżeli niema żadnych anomalii to można powoli zacząć podejrzewać że płacisz nie tylko za siebie.
    Jeżeli masz bezpieczniki w domu można odłączyć wszystkie urządzenia i mierzyć czy któryś z obwodów jest nadal obciążony. Ale jeżeli robił to "złodziej fachowiec", to rozgałęzienie będzie przed twoimi bezpiecznikami. Dostęp do twojego licznika ułatwiłby trochę sprawę. Co by nie było znalezienie takiego rozgałęzienia może być bardzo trudne.
    Jeżeli chodzi o licznik, to z tego co się u mnie orientuję zakład energetyczny montuje licznik tylko na przyłączu i wątpię, żeby w jakimś rejonie kraju było inaczej.
    Pozdrawiam.

• #4 03 Kwi 2012 20:05
    Miniax
    Poziom 30  

Można kupić jakiś tani licznik, zamontować go bezpośrednio przed zabezpieczeniem głównym lokalu i jak przyjdzie rachunek, to porównać odczyt z rachunkiem, jeżeli jest znaczna rozbieżność to zgłaszać do ZE, jeżeli niewielka, to znaczy, że po prostu macie taki duży pobór.
    Co do dwóch taryf, to warto sobie przeliczyć zużycie energii o poszczególnych porach, bo w wielu wypadkach rozliczenie dwutaryfowe może wyjść drożej niż "zwykłe".

• #5 03 Kwi 2012 20:39
    mandrakee
    Poziom 12  

Ale po co od razu kupować licznik i narażać się na może niepotrzebne koszty, naprawdę najprościej to wziąć kartkę spisać wszystkie urządzenia elektryczne przy każdym wpisać moc z tabliczki znamionowej i mniej więcej ilość godzin pracy w ciągu doby takiego urządzenia, potem robi się kawkę i na spokojnie w godzinę albo i mniej można sobie podliczyć i jeśli wyjdzie dużo mniej to wtedy można myśleć co dalej, ale tak myślę że te 450kw miesięcznie to może i być tyle ja mam mieszkanie 40m2 2 kompy mikrofala lodówka pralka tv tuner itd itp i zużywam miesięcznie ok 350kw a u autorki postu dochodzi jeszcze zmywarka ma większy dom więcej światła więcej kompów pompa od CO.... wydaje mi się że to może być takie zużycie.... ale nie ma co gdybać jak nie wiadomo jaki to sprzęt może stara lodówka która potrafi zużyć rocznie 500kw ...

Z braku dokładniejszych danych pozostaje czekać na kolejną wypowiedź autorki tematu.

• #6 03 Kwi 2012 21:12
    bella_isa
    Poziom 2  

Dziękuję Wam naprawdę bardzo bardzo serdecznie za zaangażowanie w temat i wszystkie rady.
    Lodówkę mam na szczęście klasy A+ (więc nie archaik). Chciałabym też zaznaczyć, że na przestrzeni roku moje rachunki wahały się od 537kw do 998kw na 2 miesiące.
    Odnośnie dwóch taryf (tzw. taryfy wieczory i weekendy), to korzystanie z niej dało mi kiedyś duże oszczędności. Obecnie jednak dostaję raz na dewa miesiące karteczkę z kwotą, jaką mam uiścić i to cała dokumentacja.
    Już zaplanowałam z mężem spis domowych urządzeń elektrycznych i obliczenie poboru prądu. Oczywiście podzielę się z Wami wynikami.
    Dziękuję za dotychczasowe rady i liczę na kolejne, gdy już dokonam podliczenia.
    Pozdrawiam cieplutko :-)

• #7 03 Kwi 2012 21:24
    Miniax
    Poziom 30  

mandrakee napisał:
    Ale po co od razu kupować licznik i narażać się na może niepotrzebne koszty, naprawdę najprościej to wziąć kartkę spisać wszystkie urządzenia elektryczne przy każdym wpisać moc z tabliczki znamionowej i mniej więcej ilość godzin pracy w ciągu doby takiego urządzenia,

Moc z tabliczki swoją drogą, ale oszacować wiarygodnie czas pracy urządzeń z uwzględnieniem poboru mocy jest prawie niemożliwe. Np. można spisać z piekarnika 3 kW, ale ile czasu podczas pracy piekarnik faktycznie pobiera te 3 kW ?
    Według mnie takie podliczenie daje za duży błąd aby wynik był wiarygodny. Chyba, że przy obliczeniach przyjmiemy najgorszą opcję a wynik i tak wyjdzie znacznie niższy od tego na rachunku.
    Natomiast zakup prostego licznika zamknie się w 100 zł, więc też nie przesadzajmy z kosztami, zwłaszcza że to wydatek jednorazowy.

• #8 03 Kwi 2012 21:39
    mandrakee
    Poziom 12  

A więc czekamy na obliczenia.

Miniax wiadomo, że nie da się aż tak dokładnie obliczyć a szczególnie przy urządzeniach działających czasowo (np płyta elektryczna, piekarnik, żelazko) zawsze w to miejsce można przyjąć jakąś średnią a jeśli jednak po obliczeniach wyjdzie jakieś 15-20% różnicy w jedną czy w drugą stronę to można przyjąć, że jest faktycznie takie zużycie prądu jakie jest.

• #9 04 Kwi 2012 13:34
    mandrakee
    Poziom 12  

bella_isa załączam plik excela ma on już gotową tabelkę, wystarczy w białe kratki wpisać sobie nazwy urządzeń podać moc i ilość godzin dziennie pracy takiego urządzenia a reszta sama się wyliczy (miesięczne zużycie prądu i roczne dla każdego urządzenia) a w pionie podliczy ci zużycie wszystkich urządzeń razem miesięcznie i rocznie, jest też opcja do wpisania ceny za 1kw wtedy też podliczy Tobie kwotowo.

A jeśli się okaże że naprawdę zużywacie tyle prądu to ten arkusz się przyda mając już wpisane urządzenia będziesz mogła sobie poprawiać pozycje w tym arkuszu i będziesz widziała jak się zmienia zużycie i koszt prądu.
    Sam go napisałem i korzystałem z niego jak chciałem obniżyć u siebie rachunki za prąd.

Prosty w obsłudze i ułatwi Tobie liczenie.

• #10 04 Kwi 2012 13:39
    mandrakee
    Poziom 12  

Zapomniałem dodać,że należy wypełniać tylko białe pola, pola szare i żółte to są funkcje i one same się wypełnią.

• #11 04 Kwi 2012 13:57
    bella_isa
    Poziom 2  

mandrakee, WIELKIE DZIĘKI :-) Skorzystam na pewno.
    A wracając jeszcze do wczorajszej dyskusji, to traction zwrócił uwagę na stan instalacji i anomalia. Otóż anomalia sie zdarzają. Miałam kilka takich przypadków, że gdy wkładałam wtyczkę do gniazdka, to wysiadał prąd w całym domu (wywalało nawet bezpieczniki przy głównym liczniku). Raz stopiła mi się wtyczka od odkurzacza podczas sprzątania. Sąsiad tłumaczył, że mam za mocny odkurzacz. Tylko gdy mieszkałam gdzie indziej, to nic takiego się nie działo. Wiem, że gdy była ta sprawa z odkurzaczem, to sąsiad coś tam z moim mężem naprawiali w gniazdkach. Uziemienie nie było podłączone, czy coś...niestety się nie znam... :(
    To na razie tyle. Odezwę się, gdy już wszystko pospisujemy.
    Jeszcze raz dzięki :-)

• #12 04 Kwi 2012 19:42
    traction
    Poziom 10  

bella_isa napisał:
    to wysiadał prąd w całym domu (wywalało nawet bezpieczniki przy głównym liczniku). Raz stopiła mi się wtyczka od odkurzacza

Jeżeli odkurzacz jest sprawny i jest to zwykły odkurzacz domowy, to sytuacja przez ciebie opisana w sprawnej i dobrze wykonanej instalacji NIEMA PRAWA się zdarzyć. Jak stara jest instalacja w tym domu? Zgadując po opisanych przez ciebie objawach mógłbym stwierdzić że są problemy potocznie mówiąc z "zerem" (albo raczej jego brakiem). Niestety telepatycznie żaden z nas ci tego nie sprawdzi, a jeżeli już zaistniały tak niebezpieczne sytuacje w przeszłości, moja rada to wziąć elektryka i to jak najszybciej (i nie kolegę właściciela, tylko prawdziwą firmę). Wykonają przegląd instalacji i pomiary. Jeżeli będzie wszystko ok to będziesz szukać powodów wysokich rachunków gdzie indziej, ale przynajmniej będziesz pewna że instalacja jest bezpieczna.

• #13 06 Kwi 2012 00:52
    ceber1
    Poziom 14  

Przede wszystkim to powinna pani wyłączyć wszystkie sprzęty W godzinach kiedy sąsiedzi są i sprawdzić czy będzie licznik chodził Bo przy podziałach instalacji z podlicznikiem często się okazuje że jakiś obwód może iść w inne pomieszczenie Lub wyłączyć bezpieczniki pani i czekać czy właściciel nagle zacznie szukać prądu Cuda się zdarzają

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo