Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilacza stabilizowanego 0-30v 6A

03 Kwi 2012 17:56 2525 4
  • Poziom 8  
    Witam. Jest to mój pierwszy temat i czuję że od razu dostanę jakieś ostrzeżenie za zakładanie nowego tematu. Wiem, ta sprawa była poruszana naprawdę dużo razy, ale nawet po użyciu opcji Szukaj nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie moje pytania. Moje pytanie najpewniej jest umieszczone w nieodpowiednim dziale za co z góry przepraszam i proszę o ewentualne przeniesienie.

Ostatnio podjąłem się budowy zasilacza stabilizowanego 1-30v 6A. Pierwszym problemem jest to, że większość schematów jest projektowanych na 5A. Projekt bazuje na transformatorze toroidalnym 24v 200VA, więc myślę że 6A spokojnie można wyciągnąć.

Funkcje które powinien mieć zasilacz:
    -regulacja napięcie zgrubna i dokładna 0d ok 1-30v
    -regulacja prądu od 0-6A
    -wszystkie najbardziej przydatne zabezpieczenia

Poza tym mam kilka pytań.
    -Jakie przydatne funkcje oprócz w/w może mieć taki zasilacz?
    -Czy lepszy jest zasilacz na tranzystorach czy mikroprocesorowy? Różnice w kosztach budowy?
    -Najbardziej nurtujące mnie pytanie. Czy zamiast typowego zabezpieczenia przeciw zwarciowego na wyjściu w postaci bezpiecznika można zamontować jakiś układ który przy zwarciu wyłącza zasilacz nie paląc żadnych bezpieczników i innych części zasilacza?

Czekam na odpowiedzi.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 34  
    Zamiast odpowiedzi, kilka pytań do postu. Do czego ma służyć ten zasilacz? Czy chcesz mieć mercedesa dla samego posiadania, czy na pewno wszystkie bajery są Ci potrzebne? Czy z transformatora o napięciu wyjściowym 24V chcesz uzyskać 30V przy maksymalnym obciążeniu 6A? Jaki widzisz problem w przerobieniu zasilacza z 5A na 6A? Czy aby tego postu nie założyłeś z nudów?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 8  
    Wszystkie bajery nie są mi na pewno potrzebne ale te najbardziej przydatne raczej tak. Jeśli chodzi o trafo to coś dziwnego w tym ? Wszystkie znalezione przeze mnie projekty zasilaczy regulowanych do 30v były na transformatorach 24V. Jeśli 24 przy takich prądach będzie za mały to mogę zakupić 27, nie ma problemu bo jeszcze nie mam trafa. Co do przerobienia z 5 na 6A problemem jest to że nie wiem jakie zastosować tranzystory. Tematu nie założyłem z nudów, zasilacz muszę zrobić na zaliczenie do szkoły, tz. dowolny projekt ale ja wybrałem zasilacz bo wiem że na pewno mi się przyda i właśnie dla tego powinien mieć wszystkie potrzebne rzeczy. Ma to być konstrukcja która posłuży mi kilka lat a nie jakaś tandeta.
  • Poziom 8  
    Temat chyba do usunięcie bo z tego co widzę nikt nawet nie próbuje pomóc :/