Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiswitch Terra MSR-512 czy Signal MP-0512 + wzmacniacz Terra MA-025

zibi_47 03 Kwi 2012 21:41 4598 6
  • #1 03 Kwi 2012 21:41
    zibi_47
    Poziom 8  

Witam. Mam instalacje RTV-SAT w domu która będzie wykorzystywała multiswitch. Narazie antena naziemna jest podłączona "na krótko" do TV ale zaobserwowałem, że moje gniazdka TV-RD-SAT tłumią sygnał dosyć sporo (antena ze wzmacniaczem LNA177 ok 9m nad ziemią, 50km od PKiN, jakieś 10m przewodu pod tynkiem od poddasza do salonu) dlatego myśle nad dokupieniem dodatkowego wzmacniacza budynkowego Terra MA-025 gdyż posiadam także antenę FM oraz VHF. Ale ostatnio rozważełem kupno multiswitcha terra MSR-512 gdyż posiada (?) on wzmacniacz anten naziemnych a anteny połączyć zwrotnicą ZA-4M (FM i VHF tylko symetryzator). Pytanie czy to zagra lepiej czy też oddzielnie wzmacniacz (zyskuję wzmocnienie FM i VHF oraz oddzielną regulację) oddzielnie multiswitch?

0 6
  • #2 03 Kwi 2012 22:07
    telesat1
    Moderator na urlopie...

Co to jest ten wzmak?
    Proszę to poprawić!

0
  • #3 04 Kwi 2012 10:51
    _cheetah_
    Poziom 37  

Stosowanie kaskady wzmacniaczy przy odbiorze DVB-T bywa bardzo ryzykowne, ale oczywiście wszystko zależy od warunków lokalnych. Napisz coś więcej na początek:

- jaka antena TV i gdzie umieszczona?
    - jaka średnica kabla antenowego - ~5mm czy ~7mm?
    - używasz tylko DVB-T czy również analogu?

0
  • #4 04 Kwi 2012 18:21
    zibi_47
    Poziom 8  

Antena Dipol 44/21-59 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA177 umieszczona przy kominie na wysokości 9m, kabel ~5mm, narazie analog ale na dniach kupuję dekoder. Nie muszę używać jednocześnie wzmacniacza budynkowego oraz tego w puszcze ale tak jak pisałem gniazdko sporo tłumi (TV-RD-SAT). Czy może być tak, że to gniazdko zadziała poprawnie tylko po podłączeniu multiswitcha? Może pasmo satelitarne nie jest oddzielone od naziemnego i powstają zakłócenia?

0
  • #5 04 Kwi 2012 19:19
    _cheetah_
    Poziom 37  

Przy tego typu antenie TV, odległości ~50km i braku jakichś znacznych przeszkód terenowych, drzew czy budynków na kierunku nadajnika powinna być szansa na stabilny odbiór DVB-T na antenie pasywnej przy pojedynczym odbiorniku. Przy rozdziale na kilka rozdzielacz aktywny bywa przydatny, więc i multiswitch aktywny powinien się nadać.
    LNA-177 w takich warunkach może być zdecydowanie za mocny dla odbioru DVB-T.

Tym niemniej, tu tylko próba może coś konkretnego wykazać.

Co do kabla antenowego - do wymiany. Powinien być to kabel tzw. "satelitarny" (średnica żyły środkowej 1.0...1,13mm), o wysokim współczynniku ekranowania, co najmniej 90dB na UHF, na zewnątrz powinien być w wykonaniu do zastosowań zewnętrznych, czyli z PE, w kolorze czarnym. Jeśli ten na zewnątrz miałby ekran z AL, to dodatkowo MUSI być żelowany.

Kabel antenowy może być tego samego typu do anteny SAT, jak i TV.

I najważniejsze - bardzo dokładnie ustawić antenę TV na MAX jakości sygnału wskazywanej przez dekoder DVB-T.

Co do gniazda RTV/SAT - wygląda to na gniazdo Legranda. Otóż musisz wiedzieć, jaki jest to konkretnie typ gniazda, bo pod tym samym oznaczeniem ogólnym występują bardzo różniące się de facto gniazda. Sprawdź, czy jest to gniazdo:
    - przelotowe
    - końcowe
    - gwiazda

Dwa pierwsze typy mają duże tłumienia, bo są to gniazda przelotowe do budowy instalacji szeregowych.
    Trzeci typ ("gwiazda") to ten właściwy dobudowy instalacji multiswitchowej.

0
  • #6 04 Kwi 2012 21:11
    zibi_47
    Poziom 8  

Oczywiście kabel od anteny do miejsca gdzie będzie multiswitch jest zewnętrzny dokładnie Triset 113PE, gniazda są typu gwiazda (Schneider Anya), póki co nie mam dekodera więc nie nie ustawię tego w ten sposób. Czy sygnał analogowy jest bardziej wymagający od cyfrowego? Teraz mam dobry odbiór ale zaznaczam, że nie podłączałem bez gniazda właśnie dlatego zastanawiam się nad głównym dobrym wzmacniaczem budynkowym i multiswitchem lub multiswitchem terra, który ma już wzmacniacz toru naziemnego do tego regulowany, więc wszystko będzie można dostroić. Pytanie który zestaw wybrać?
    Co do przeszkód terenowych to na tej wysokości (9m) to drzewa raczej będą.

0
  • #7 04 Kwi 2012 23:14
    _cheetah_
    Poziom 37  

zibi_47 napisał:
    gniazda są typu gwiazda (Schneider Anya)
    jeśli to Schneider, to gniazdo powinno być wg ich nazewnictwa - "końcowe".

zibi_47 napisał:
    Czy sygnał analogowy jest bardziej wymagający od cyfrowego?
    to nie tak, bo dla prawidłowego odbioru sygnałów analogowych są trochę inne wymagania na instalacje antenową niż da sygnałów cyfrowych, co wynika bezpośrednio z zasady pracy odbiorników analogowych i DVB-T.

Moim zdaniem, generalnie, łatwiej jest odebrać poprawnie DVB-T niż analog.

zibi_47 napisał:
    Pytanie który zestaw wybrać?
    Zacząć od wyposażenia się w coś do odbioru DVB-T i sprawdzić możliwość odbioru bezpośrednio na odbiorniku DVB-T z anteny wyposażonej w symetryzator (wtyczka zasilacza antenowego zamieniona na normalną, ekranowaną wtyczkę antenową). Następnie dołożyć multiswitch i sprawdzić co wtedy. I dopiero po takiej próbie, jeśli się nie uda, kombinować co dalej.

0