Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Filtry korekcyjne - norma ISO 8041 (implementacja cyfrowa w LabVIEW)

matmix1 03 Apr 2012 22:26 2075 0
Computer Controls
    matmix1
    Level 10  
    Witam,

aktualnie konstruuję pół-przenośne urządzenie do pomiaru drgań. Pół-przenośne, bo płytka z mikrokontrolerem, który programuję w LabVIEW jest zasilana z usb. Do pomiaru wykorzystuję czujnik przyspieszenia na EVAL-ADXL325Z, następnie układ kondycjonujący zasilany bateriami, bądź z płytki ewaluacyjnej - wzmacniacz skalujący, filtr antyaliasingowy oraz 12-bitowy przetwornik MCP3204 (3 kanały).

Zgodnie z normą ISO 8041 dot. mierników drgań, w urządzeniach tego typu powinny być zaimplementowane odpowiednie filtry korekcyjne. Uznałem, że najprostszym rozwiązaniem będzie implementacji cyfrowa tych filtrów. Jak już wspominałem, mikrokontroler LPC2378 programuję w LabVIEW 2011 Embedded Module for ARM Microcontrollers. Niestety moduł ten jest troszkę "okrojony", gdyż posiadając dodatkowe toolkity tj. Sound&Vibration albo MathScript zainstalowane w LabVIEW 2011, w module do programowania ARM'a są niedostępne. W normie można znaleźć przykładowe rozwiązanie implementacji filtru Wk jako funkcję w programie MATLAB:

Code: scilab
    Log in, to see the code

Brak możliwości skorzystania z funkcji pozwalającej używania skryptu napisanego w MATLAB'ie pod LabVIEW, zmusiła mnie do pośredniej implementacji filtrów. Najpierw stworzyłem skrypt generujący współczynniki filtru IIR dla każdego stopnia - filtr górnoprzepustowy, dolnoprzepustowy, przejścia a-v oraz stopnia wznoszenia (wszystkie transmitancje podane w normie), później stworzyłem subVI pozwalający wybrać typ filtru korekcyjnego (odpowiednie współczynniki wyliczone w MATLAB'ie) utworzonego z bloków IIR Cascade Filter with I.C.. Poniżej przedstawiam skrypt oraz zrzut ekranowy ze stworzonego subVI.

Code: scilab
    Log in, to see the code

Filtry korekcyjne - norma ISO 8041 (implementacja cyfrowa w LabVIEW)

Prosiłbym o Waszą opinię co do mojego rozwiązania. Czy filtr korekcyjny jako subVI w LabVIEW został zrobiony poprawnie. Nie jestem przekonany co do użytych bloczków IIR Cascade Filter with I.C.
  • Computer Controls