Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother DCP-7030 - Błąd bębna, nagłe pogorszenie wydruku, wybijanie korków

qbiak1 03 Apr 2012 23:58 8695 9
 • #1
  qbiak1
  Level 9  
  Witam,

  Posiadam urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP-7030.
  Od nowości wydrukowałem na nim około 8500str - zużyłem toner startowy, 2 zamienniki Active Jet (teraz leci trzeci).

  Drukarka nigdy nie sprawiała najmniejszych problemów z wydrukiem, aż nagle, 2 tygodnie temu zaczęła bardzo brzydko drukować (brudzenie kartki, słabe zaczernienie, poziomy pusty pasek, pionowe ciemne kreski), poniżej załączam skany wydrukowanych kartek.

  Brother DCP-7030 - Błąd bębna, nagłe pogorszenie wydruku, wybijanie korków

  Brother DCP-7030 - Błąd bębna, nagłe pogorszenie wydruku, wybijanie korków

  Od tej pory wydrukowałem może kilkadziesiąt stron (wszystkie zabrudzone) ale wczoraj to już zupełnie odmówiła posłuszeństwa.

  Przy próbie wydruku wyrzuca BŁĄD BĘBNA - WYCZYŚĆ DRUT KORONOWY

  Czyszczenie nic nie dało. Poniżej zdjęcie bębna i toneru - może można coś z niego wywnioskować?

  Brother DCP-7030 - Błąd bębna, nagłe pogorszenie wydruku, wybijanie korków  Brother DCP-7030 - Błąd bębna, nagłe pogorszenie wydruku, wybijanie korków

  Brother DCP-7030 - Błąd bębna, nagłe pogorszenie wydruku, wybijanie korków

  Drukarka zaskoczy od czasu do czasu, czasem wydrukuje z zabrudzeniami, ale często pobiera papier wydrukuje stronę do połowy i się zatrzymuje "błąd bębna..."

  Drukarka nigdy jednak nie wyświetlała komunikatu o tym, że bęben się kończy, czy czegokolwiek innego.

  Czy mogę więc wnioskować, że bęben uległ nagłemu uszkodzeniu, lub dokonał żywota?

  Czy jeśli kupię nową kasetę z bębnem (tak, abym mógł do niej wsadzić wkład tonera i nie myśleć o niczym więcej) problem zostanie rozwiązany i drukarka zacznie normalnie działać? Z tego co się zorientowałem, koszt około 120zł.

  Chyba, że istnieje, jakaś inna - jeszcze mniej kosztowna alternatywa?

  ------------------------------------------------------------------------

  Nie wiem, czy w całej sprawie ma jakiekolwiek znaczenie fakt, że od dobrych kilku miesięcy, podczas włączania drukarki, kiedy zaczynała się rozgrzewać - w domu wybijało bezpieczniki (mam automatyczny, więc za każdym razem włączałem prąd ponownie i drukarka już chodziła bez problemu)
  Czytałem gdzieś, że to wina jakiegoś kondensatora w drukarce? (proszę mnie poprawić, jeśli się mylę). Nie zwracałem na to jednak uwagi, bo urządzenie cały czas drukowało idealnie.


  Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc!
  Pozdrawiam
 • #2
  mareklet
  Level 9  
  Nie masz czasami tonera na bębnie? Wyczyść go miękką szmatką.
 • #3
  qbiak1
  Level 9  
  Też mi się tak wydawało - już wcześniej spróbowałem przeczyścić. Zeszło wszystko, ale po wydrukowaniu paru kolejnych stron (kiedy drukarka łaskawie zaskoczyła i nie wyrzucała akurat błędu bębna) to zabrudzenie pojawiło się ponownie - co może być przyczyną?
  Proszę o dalsze porady.
 • #4
  mareklet
  Level 9  
  Uzupełniasz kasetę proszkiem, czy kupujesz nową kasetę z proszkiem? Jeśli uzupełniasz to możliwe że dostałeś jakiś wadliwy toner, może być wilgotny lub coś podobnego.
 • #5
  qbiak1
  Level 9  
  Kupuję wyłącznie nowe tonery. Pierwszy był startowy Brother'a, a kolejne to zamienniki Active Jet (czyli nie te najtańsze z Allegro, z których wysypuje się proszek jeszcze przed użytkowaniem). Ten toner działał bez zarzutu i sporo już na nim wydrukowałem (jednak nie sądze, aby zbliżał się do końca, bo drukarka ani razu nie raportowała i dotychczas jakość wydruku była ok)
 • #6
  mareklet
  Level 9  
  Wyczyść bęben i wsadź poprzednią kasetę. Zobacz co się będzie działo.
 • #7
  qbiak1
  Level 9  
  Niestety, nie posiadam. Czyli wychodzi na to, że pewnie będę musiał kupić nowy toner, żeby sprawdzić, czy obecny jest sprawny :(

  Jeśli jeszcze ktoś jest w stanie mi pomóc, to bardzo proszę.
  Może ktoś z okolic Katowic lub z Krakowa miał podobną sytuację i chciałby zarobić parę groszy?
 • #8
  wozniak.j
  Level 17  
  Problem tkwi w nieprawidłowym działaniu układów zasilających drukarki. Wybijanie bezpiecznika już wskazywało na to, że z drukarką dzieje się coś niedobrego. Jeżeli czujesz się na siłach, to możesz rozebrać drukarkę. Możliwe, że uszkodzone elementy (np. spuchnięte kondensatory) są widoczne gołym okiem. Generalnie należy sprawdzić czy zgadzają się napięcia z DTR.
 • #9
  arek4x4
  Level 13  
  Brother DCP-7030 - Błąd bębna. Mam taki dziwny objaw, że drukarka pokazuje błąd bębna. Podmiana bębna używki, który na drugim urządzeniu pracuje - nie pomogło. Co ciekawe - jak otworzę przednią klapkę, gdzie wymienia się bęben i toner, i zamknę ją - jest OK. Maszyna rusza. Drukuje kopiuje idealnie. Po wyłączeniu wyłącznikiem głównym i ponownym włączeniu po krótkiej chwili błąd bębna.
 • #10
  robert997

  Level 12  
  U kolegi qbiak1 winny jest wałek opc stąd wszelkie problemy,z jakością jak również zatrzymywaniem się kartek pod bębnem najprostszy sposób to wymian bębna na nowy,można też wymienić samą rurę,a elektrodę wyczyścić.

  ]?Może komuś się to przyda bo nie sądzę by kolega tyle czekał z rozwiązaniem tego problemu.