Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PWM sprzętowy - sterowanie synchronizacją kanałów

04 Kwi 2012 11:19 1220 3
  • Poziom 11  
    Witam

Jestem na etapie projektowania sterownika oświetlenia. Ma on za zadanie sterowanie oświetleniem. Będzie tam kilkanaście kanałów dla LED (paski). Elementem wykonawczym będzie MOSFET. Sterowanie prawdopodobnie na PIC24. Miałem w zamyśle wykorzystanie sprzętowych kanałów PWM tak aby MCU pozostawało w większości czasu w uśpieniu. Napotkałem z tym jednak pewien "problem". Załóżmy że steruję trzema kanałami PWM z wypełnieniem 30%. Oczywiście nie trudno zmusić do tego MCU. Problem mój polega na tym że wszystkie PWM chodzą synchronicznie. Teoretycznie jeśli by je przesunąć o 1/3 okresu to nie pokrywały by się ze sobą (przy wypełnieniu 30%), zasilacz miał by wtedy bardziej komfortowe warunki pracy. Oczywiście zasilacz dobrany jest tak aby potrafił obsłużyć wszystkie kanały na 100% ale jeśli można mu ułatwić życie w pewnych momentach to tak bym chciał zrobić.

Znacie panowie jakieś metody (najlepiej na PICu) aby sterować synchronizacją sprzętowego PWM ?
  • PCBway

• Poziom 28  
    Co do
    maalek napisał:
    zasilacz miał by wtedy bardziej komfortowe warunki pracy
    to Kolega zmierza w dobrym kierunku, jednak interesuje mnie po jakie licho chce Kolega usypiać procesor? Usypianie (poza odczytami ADC) ma sens w sytuacjach, gdy korzystamy z zasilania bateryjnego. Sama idea sterowania paskami ledowymi to przeca spory pobór prądu - jak ma się do niego pobór prądu procesora? :)
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Usypianie MCU to raczej formalność przy poborze kilku amper przez LEDy. Bardziej chodzi o zastosowanie sprzętowego PWMa. Nie znalazłem nic w dokumentacji co by wskazywało na taką możliwość (synchronizacji).
  • Poziom 11  
    W międzyczasie napisałem do microchipa w tej sprawie. PIC32 nie wspomaga sterowania fazami PWM, polecają dsPIC33. Poniżej tekst który dostałem w odpowiedzi :

There are no PIC32's at this time that have phase aware PWMs, or even good tools to implement your own algorithm for phase control. PWMs with those features are typically on the switch mode power supply (SMPS) or the motor control parts. A future PIC32 may have a PWM peripheral that you can really take advantage of for phase control. I know we are considering making PIC32's that are more geared for motor control applications.

At this time, I would recommend considering a 16-bit part in the dsPIC33FJ64GS406/606/608/610 family. These have a much more fully featured PWM. These have many application notes for 3 phase power applications. They could also be used for motor control, but there is an entire line of dsPIC33FJxxxMC (MC- Motor Control) parts that are specifically geared for motor control. These may also be useful for your application.