Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xsara I 1,9D klima: wentylator się nie załącza - problem z dmuchawą

04 Kwi 2012 12:46 3732 6
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,
    Autko: Citroen Xsara I 1.9D 70KM, klimatyzacja, silnik XUD, 1999
    problemy:
    1. W lutym wymieniono mi nagrzewnicę - po prostu padła podczas mrozów i trzeba było. Po wymianie nagrzewnicy nie mogę zmienić siły nawiewu. Siła jest tak, jakby gałka siły nawiewu była mniej więcej w położeniu środkowym.
    Nie działa AUTO, nie da się wyłączyć nawiewu, zmniejszyć ani zwiększyć.
    Co może być powodem?

2. Teraz robi się ciepło. Ciśnienie w układzie chłodniczym podskakuje dość mocno i, nawet po zgaszeniu silnika, nie załącza się wentylator na chłodnicy (żaden z dwóch).
    Termostat się otwiera, bo w pewnym momencie temperatura spada na chwilę, ale potem rośnie.

Co mogę zrobić?

Pozdrawiam,
  • Poziom 14  
    Jezeli chodzi o cisnienie w ukladzie to moze jest zle odpowietrzony.
  • Poziom 9  
    daro131313 napisał:
    Jezeli chodzi o cisnienie w ukladzie to moze jest zle odpowietrzony.

Układ odpowietrzony, wentylatory działają. Styki na jednym wentylatorze były zaśniedziałe, stąd brak ich rekacji.

Niemniej wentylator we wnętrzu samochodu dalej nie działa. Natężenie prądu przy przekręcaniu gałki biegu wentylatora jest zmienne wraz z położeniem gałki, jednak wentylator nie reaguje na jego zmienność.
  • Poziom 14  
    Tam ma sie zmieniac napiecie(V) a nie natezenie(A).Czy mirzyles to na wtyczce wentylatora ?
  • Poziom 12  
    Mam taki sam problem. Po włączeniu zapłonu jest ok. lecz jak przekręcę rozrusznikiem i uruchomię silnik to po około 2 sekundach uruchamia mi się wentylator w kabinie na max obrotach pomimo że pokrętło jest na zero. Nie reaguje na kręceniem pokrętłem na auto czy 0,1,2,3,4. Po podłączeniu na laptopie pokazało błąd "Dmuchawa przerwa" defekt stały.
    Co mogło się zepsuć?
    W wentylator wpięte są 3 wtyczki.
    1-jest z czerwonym grubym przewodem
    2-jest z czarnym grubym przewodem
    3-to wtyczka z kilkoma cienkimi przewodami
    Obojętne którą z wtyczek wypnę to wentylator przestaje się kręcić.
    czy jest jakiś moduł do regulacji obrotów lub coś innego i gdzie i jak do tego dotrzeć?
    Mam xsare2 z 2001 2,0HDI z klimatyzacją auto.
  • Poziom 9  
    Pomimo że wątek już stary i pewnie dawno rozwiązany jednak autorzy nie opisali rozwiązania, a to źle bo ktoś może mieć podobny problem -tak jak ja. U mnie były objawy takie jak u Korsarz50 (wentylator pracuje na max., klima nie działa) -powód padnięte tranzystory mocy Motorolla MJ11015 (2 szt. -pracujące równolegle) w module sterowania wentylatora nawiewu -dostały przebicia. Moduł jest przykręcony do silnika wentylatora. Zamienniki ON Semiconductor MJ11015 działają ok. Cena 15-20 zł za szt. Wymiana to 2 godz. z wymontowaniem wentylatora, wymianą tranzystorów i kawą w międzyczasie. Należy pamiętać o paście termoprzewodzącej pod tranzystory.
    Moje auto: citroen xsara II 2.0 hdi z klimą.
  • Poziom 10  
    przy wymianie drugiego całego silnika wentylatora usterka nie znikła . nawiew pracuje tylko na max i czasami sie załącza tylko