Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik CONTRAVES 200 Series -powoduje zadziałanie bezpieczników .

04 Kwi 2012 14:12 1423 6
 • Moderator Projektowanie
  Witam !

  Zupełnym przypadkiem zostałem poproszony o rozeznanie się w temacie naprawy takiego falownika.

  Sytuacja wygląda następująco - wrzeciono obrabiarki CNC obraca się w prawo, różne prędkości - wszystko na pozór działa, po kilku minutach maszyna powoduje zadziałanie bezpieczników w hali.
  Przy obrotach w lewo, efekt nie występuje.

  Mam dokumentację łącznie ze schematem, ale to technologia z roku 1987 więc zanim coś tknę, wolałbym dowiedzieć się mniej więcej gdzie szukać problemu.

  Jakiekolwiek wskazówki ?

  Dałoby się jakoś przełączyć zaciski, żeby falownik generował przebiegi niby na obroty w lewo, a silnik kręcił się w prawo ?
 • Pomocny post
  Spec od Falowników
  Jakie "bezpieczniki na hali"? Może wyłącznik różnicowoprądowy?
  Da się - wyjście z falownika to 3 fazy - zamienić 2 z nich i wrzeciono będzie się kręcić w drugą stronę. Dodatkowo zamienić sygnały na wejściach "FWD-forward" i "REV-reverse" czy jak je tam nazwali, i efekt będzie odwrotny, czyli wszystko kręci się znowu w dobrą stronę. I okaże się, czy winę ponosi falownik, czy silnik.
 • Moderator Projektowanie
  Dzięki za podpowiedzi.
  Bezpiecznik, który zadziałał to 20A zwykły "es" w szafie w tej maszynie. Dzieje się to różnie - po chwili od włączenia, lub po kilku minutach. Na obrotach w lewo nic się nie dzieje.
  Sygnały na wejściu zamieniam tylko po to, żeby nie trzeba było modyfikować programu tak ?
 • Poziom 28  
  Ja bym szukał winy mechanicznej, zanim rozebrałbym falownik, prawdobodobnie łozysko się zacina w jedną stronę (grzeje się pokrywa od łożysk?)
 • Spec od Falowników
  Dziwna zależność. Bezpiecznik na zasilaniu falownika może wylecieć, gdy jest np. uszkodzony warystor na wejściu falownika albo kondensator filtra wylał i czasami sobie zaiskrzy między ścieżkami (ale to drugie to byłoby z efektami specjalnymi - smród, błysk). Tylko że raczej nie byłoby to zależne od kierunku pracy. Jeśli jest zwarcie na silniku, to falownik jest w stanie i ma ograniczyć prąd do bezpiecznej wartości zanim bezpiecznik rozłączy. Jeśli tego nie robi, to już "pozamiatane". Ale w takim przypadku falownik w ogóle by nie działał.
  Zamiana FWD/REV - tak, chodzi o to, aby wynikowe obroty były właściwe.
  Trzeba zrobić jakiś ruch, aby przybliżyć wyjaśnienie. Np. właśnie zamiana faz.
  Oczywiście sprawdzenie płynności ruchu w obie strony ręcznie albo podmiana wrzeciona na inne pewne też jak najbardziej celowe.
 • Poziom 21  
  Witam.Zobacz czy do zabezpieczeń falownika są dołączone inne odbiorniki.Pozdrawiam
 • Moderator Projektowanie
  Panowie, póki co dziękuję za pomoc, sytuacja trochę się ustabilizowała... sama. Kolega zauważył, że przy zadaniu prawych obrotów żarzy się lekko dioda od lewych i na odwrót, ale póki co działa i nie "wywala korków". Temat pewnie wróci niebawem, ale to postaram się mieć falownik na stole i chociażby coś pomierzyć.

  Pozdrawiam !