Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A

maxdila 04 Kwi 2012 15:37 13930 18
  • First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A

Witam.

Oto moja ostatnia konstrukcja: końcówka mocy w klasie A oparta o projekt Nelsona Passa - First Watt F5.

Dokumentacja wzmacniacza jest udostępniona przez jego twórcę za darmo:
    http://www.firstwatt.com/f5.html

Można w niej odczytać założenia autora, dobór elementów, porady dotyczące zasilania, chłodzenia oraz ustawienia punktu pracy.

Parametry:

Obudowa.

Radiatory 4 sztuki o wymiarach 45x150x200mm anodowane/czernione.
    Podstawa aluminiowa 10x220x330mm wyciągnięta ze złomu, frezowana na wymiar i pomalowana proszkowo.
    Panel przedni 15x330x220mm aluminiowy, frezowana powierzchnia, anodowany na kolor naturalny.
    Tył 3x220x195mm, aluminium anodowane/czernione.
    Góra 3x333x220mm, blacha perforowana.

Elektryka/Elektronika.

Gniazdo IEC z bezpiecznikiem, włącznikiem i filtrem.
    Transformator toroidalny 300W 2x17V, dwa mostki 25A, 4x22000uF/35V.
    Zasilacz stanu czuwania (transformatorek 3W 12V) włączający frafo przekaźnikiem sterowanym z selektora wejść (Pozycja 0 - czuwanie, pozycja 1 wejście pierwsze i włączenie transformatora analogicznie pozostałe 2 wejścia).
    Selektor 3 wejść na przekaźnikach sterowany przełącznikiem obrotowym.
    Potencjometr - drabinka rezystancyjna.
    Końcówki mocy wg. schematu z dokumentacji.

Wzmacniacz przed użytkowaniem trzeba wyregulować do czego służą dwa potencjometry na PCB. Regulację najlepiej wykonać po około 1h wygrzewania a dokładną po 2h. Po koło 2tygodniach użytkowania nalezy sprawdzić czy trzyma ustawienie które mogą się zmienić w skutek jak to autor nazwał "formowania" tranzystorów.

Po dwóch godzinach słuchania na poziomie siły głosu nie degradującym otoczenia wzmacniacz osiąga 45'C.

Jak na razie przesłuchałem dwie płyty co spowodowało że zaniechałem chęci przyszłego sprzedania tego kaloryferka.

Oto galeria z produkcji i finalnego wizerunku sprzętu:
    First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A First Watt F5 - Końcówka mocy w klasie A

Inne moje konstrukcje na elektrodzie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1432394&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1665240&highlight=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1908875&highlight=

Fajne!
  • #2 04 Kwi 2012 19:01
    redliniak1996
    Poziom 15  

Porządek w środku. Schludne wykonanie. Z czego jest ta siateczka na której stoi zasilacz?

• #3 04 Kwi 2012 19:17
    maxdila
    Poziom 15  

To chyba w tej konstrukcji najmniej istotne :] ale jak chcesz wiedzieć to wpisz w wiadomy serwis aukcyjny "tło fotograficzne".

• #4 04 Kwi 2012 19:37
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Witam,
    Chyba pierwszy "pasek" na forum ;) Konstrukcja solidna, podoba mi się wykonanie, design. Minimalistyczne i eleganckie wykonanie. Elektronika prosta jak to konstrukcje Pass'a. Mógłbyś dodać fotki samych płytek. W środku porządek, ładnie przemyślałeś rozmieszczenie podzespołów. Dodałbym małą diodkę pomiędzy gałkami, w wyfrezowanym otworze tak dla uzupełnienia całości. Jak coś więcej przyjdzie mi do głowy to napiszę. Teraz kilka pytań ;)
    1. PCB sam robiłeś czy jakieś zamówienie z AS(chyba kiedyś było robione)?
    2. Jak wyszło z kosztem całej konstrukcji?
    3. Gdzie kupowałeś radiatory?
    4. Jaki ustawiłeś prąd spoczynkowy?
    5. Możesz napisać coś więcej o wrażeniach z odsłuchu?

• #5 04 Kwi 2012 20:30
    nitros66
    Poziom 25  

Zacna konstrukcja. Osobiście w kwestii estetycznej ( raczej nie dyskutujmy o tym za wiele ) dodałbym nie diodkę, ale podświetlany metalowy wyłącznik z TME. Ile waży całość oraz gdzie anodowałeś radiatory?

Pozdrawiam,
    nitro66

PS.
    GC, Pass to teraz kolej na Williamsona :)

• #6 04 Kwi 2012 21:00
    maxdila
    Poziom 15  

nitros66 diody nie będę dawał bo był inny pomysł (patrz niżej).
    Anoda w zakładzie ELBIT w Czeladzi.
    Obudowy nie ważyłem, zważę niebawem, na rękę minimum 8kg.
    Co do Williamsona to niestety ale lamp nie tykam.

Irvine Kinneas od wewnątrz obudowy na wysokości pokręteł są otwory na diody 3mm, taki był plan żeby podświetlić po obwodzie pokrętła ale nie wypałi - efekt był by widoczny jedynie w ciemności.
    Komplet płytek mam zapasowy, juro im sesję zrobię.
    Odpowiedzi na pytania
    ad 1. zamówienie na AS które ja organizowałem, kupione od Petera Daniela: http://www.audiosector.com/
    ad 2. nie znam dokładnego kosztu bo składałem go parę miesięcy temu a teraz dokończyłem, szacuję że nie mniej niż 1000zł.
    ad 3. Radiatory dorwałem na allegro dawno temu.
    ad 4. Ustawiłem napięcie wg. porad Nelsona na rezystorach R11 i R12, na każdym powinno być 0,6V oraz co ważniejsze kontrolowałem przy tym DC na wyjściu bo można było ustawić w dwojaki sposób te 0,6V uzyskując różne wartości napięcia na wyjściu. Udało sie osiągnąć na obu kanałach odpowiednio 8mV i 14mV przy napięciu na rezystorach 0,580V.
    5. Wzmacniacz gra pięknie na tyle że moje w zasadzie gumowe ucho słyszy różnice pomiędzy nim a resztą... chyba ze to wina ładnej pogody :D i zaczynam się rozglądać za lepszym CD bo możliwe że z F5 można wcisnąć więcej.

• #7 04 Kwi 2012 21:03
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Radiatory można kupić anodowane dlatego wątpię żeby się w to bawił ;) Williamson był chyba ;) Swoją drogą Maxidial ma już swój styl jeżeli chodzi o design swoich ampów. Ilu pozycyjny przełącznik zastosowałeś w regulacji głośności? Rezystory widzę Elpod. Skąd brałeś gałki?

• #8 04 Kwi 2012 21:16
    maxdila
    Poziom 15  

Y nie, to nie elpody, zwyczajne metalizowane 1% 0,6W.
    Przełącznik 24 pozycyjny.
    Gałeczki kupione od kolegi z AS.

• #9 05 Kwi 2012 11:26
    maxdila
    Poziom 15  

Sprzęt zważony: 15,1kg
    Foto płytek:

• #10 05 Kwi 2012 12:27
    gervee
    Spec od PLC

Widzę, że w swoich konstrukcjach często wykorzystujesz profile montażowe (x). Jak to cenowo wychodzi? Możesz się pochwalić co to za profile ... ITEM czy coś innego?

• #11 05 Kwi 2012 12:45
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mi również podoba się konstrukcja. Od strony mechanicznej - mistrzostwo.
    Mam tylko pytanie:
    - po co?
    Przecież nawet przy ewentualnym serwisie masz złącza w płytce modułu selektora.
    Przydałby się również "wskaźnik" wybranego źródła w postaci delikatnego frezu na gałce i frezowanych cyfrach rzymskich na obudowie. Myślę, że nie zaburzyłoby to pięknego ascetycznego wyglądu. :idea:

Osoby, które będą chciały wykonać taką konstrukcję, mogą zastanowić się nad tym, aby była możliwość pominięcia drabinki i wpięcia przedwzmacniacza aktywnego.

• #12 05 Kwi 2012 13:09
    maxdila
    Poziom 15  

przemo-lukas a czemu nie, to tylko sygnał sterujący przekaźnikami i może sobie być tam szpulka 10metrów. tego kabelka jest tam tyle z prostego powodu - selektor miałem złożony dużo wcześniej niż obudowę, przełącznik umieszczam zazwyczaj na froncie - stąd taka długość a z czystego lenistwa nie miałem ochoty skracać tego kabelka bo w niczym nie przeszkadza. Myślę że ta odpowiedz w pełni cię usatysfakcjonuje.

gervee tak to item, profil 20x20mm, cena katalogowa to chyba 22zł netto za 1m przy zakupie minimum 6 metrowego odcinka przyciętego na 3 metry do transportu.

• #13 05 Kwi 2012 13:18
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

maxdila napisał:
    ... a z czystego lenistwa nie miałem ochoty skracać tego kabelka bo w niczym nie przeszkadza...

No wiesz. Przyzwyczaiłeś mnie (i nie tylko Ty) do pewnego poziomu: wszystko przemyślane, poukładane i w największym porządku. Oczywiście jest to nieistotne, ale przyznam, że pierwszy raz zwróciłem uwagą na to (powód :D ) w Twojej konstrukcji. :idea:

A konstrukcję przenoszę tam, gdzie moim zdaniem jest jej miejsce. :wink:
    Akustyka-TOP

• #14 05 Kwi 2012 16:36
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam. Na prawdę zacna konstrukcja. Mam pytanko co do mocy wyjściowej, bo wątpię że uzyskujesz te 25W na kanał przy transformatorze 300W. Robiłeś pomiary?

• #15 05 Kwi 2012 18:55
    maxdila
    Poziom 15  

Transformator ma 2x17V 2x8,8A, zalecane jest 6A ciągłego poboru z transformatora na kanał i 10A w piku. 60 - 70W idzie w radiator na każdy kanał daje to 140W, mierzyłem u mnie jest 156W poboru bez sygnału wejściowego.

Niestety nie jestem w stanie pomierzyć mocy wyjściowej bo nie posiadam oscyloskopu.

• #16 05 Kwi 2012 20:27
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Rozumiem, że te 156W to pobór na jeden kanał? Czyli przyjmując najmarniejszą sprawność 15% moc wyjściowa to i tak ponad 20W(oczywiście teoretycznie). Z drugiej strony amplituda dla 25W przy 8R to 20Vsk, a przy zasilaniu 17V musiałbyś niemal w 100% wykorzystywać napięcie zasilania. Także śmiem twierdzić, że pełna moc niestety nie jest osiągnięta. Jednak niema co gdybać trzeba pomierzyć ;)

Maxidial - mógłbyś mi podesłać na PW namiary na człowieka handlującego tymi gałeczkami?

• #17 05 Kwi 2012 20:31
    maxdila
    Poziom 15  

156W na wtyczce zasilania.

• #18 07 Kwi 2012 00:00
    indianka
    Poziom 13  

Po pierwsze gratuluję projektu i wykonania. Po drugie mam pytanie bo widzę , że kolega z okolicy. Jeśli to nie tajemnica, to gdzie wykonujesz wszystkie frezowania do swoich projektów i w jakim programie robisz do nich dokumentację. Wesołych Świąt!

• #19 07 Kwi 2012 00:22
    maxdila
    Poziom 15  

Wykonuje w pracy w wolnych chwilach/godzinach.
    Dokumentację wykonuje w bardzo popularnym programie freeware: karta papieru i głowa z szerokim pomysłem.
    Nie żebym nie umiał narysować rysunku technicznego z wymiarowaniem np. w Corel Draw, po prostu nie mam na to czasu i potrzeby.

Niestety dostęp do frezarki mam ostatnio utrudniony z powodu odejścia z pracy ale zdążyłem się zabezpieczyć:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME