Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szyfrowanie dysku twardego

pint 04 Kwi 2012 16:42 2144 14
  • #1 04 Kwi 2012 16:42
    pint
    Poziom 11  

Czy mogę w jakiś sposób zaszyfrować czysty dysk twardy truecryptem, a następnie zainstalować na niego system? Istnieje taka możliwość?
    Jeśli tak to jak to można zrobić?

0 14
  • #2 04 Kwi 2012 17:29
    SAAX
    Poziom 15  

Może się mylę ale jak można zaszyfrować coś czego nie ma. Musisz założyć przynajmniej jakiś folder.

0
  • #3 04 Kwi 2012 18:08
    Czebu
    Poziom 19  

pint napisał:
    Czy mogę w jakiś sposób zaszyfrować czysty dysk twardy truecryptem, a następnie zainstalować na niego system? Istnieje taka możliwość?
    Jeśli tak to jak to można zrobić?

SAAX. A może jemu chodzi o to, czy można w jakiś zewnętrzny sposób zaszyfrować ten dysk? Jakiś zewnętrzny program uruchamiany z drugiego dysku CD lub DVD. Ten program uruchamia instalator systemu, przechwytuje te pliki, które ma zapisać na dysku. Szyfruje te pliki i dopiero zapisuje zaszyfrowane pliki. Ale jest jeden problem co z sektorami rozruchowymi dysku. Też trzeba zaszyfrować. A wtedy za każdym razem trzeba uruchamiać ten szyfrator/deszyfrator z dysku CD. Albo zainstalować ten szyfrator na drugim dysku twardym. Jak się dobrze postarać. To można zrobić. Tylko, że to chyba będzie jakieś 5 lat badań, a może i więcej. No i może to trochę kosztować. To zależy od tego jaki system pint chce zainstalować. Jeżeli jakiś Windows, to będzie kosztować. Może dałoby radę zrobić ten szyfrator oparty o dystrybucje lub samo jądro linux? Ja piszę poważnie.

pint. Poszukaj w dokumentacji np. http://www.truecrypt.org/ lub http://pl.wikibooks.org/wiki/TrueCrypt Czy można zrobić tak jak Ty chcesz?
    No i niestety, jeżeli nie będziesz mógł tego zrobić tak jak chcesz, to musisz zapłacić za kody źródłowe programu TrueCrypt. Zapytać się autora jak mniej więcej to działa. I przerobić je tak jak sobie tego życzysz. Z tymi pieniędzmi nie jestem pewien. Sprawdź to jeszcze na stronie: http://www.truecrypt.org/

0
  • #4 04 Kwi 2012 19:06
    SAAX
    Poziom 15  

Zasadnicze pytanie w jakim celu chcesz zaszyfrować system?. Te dane są dostępne dla wszystkich . Nie wyobrażam sobie instalacji na zaszyfrowanym dysku. :D

0
  • #5 05 Kwi 2012 11:54
    szpila
    Poziom 16  

Ale te dane stają się niedostępne, gdy ktoś wyjmie ten dysk i zechce go podłączyć u siebie :)
    Można zaszyfrować cały dysk, ale najpierw trzeba na nim zainstalować system i truecrypt'a.

0
  • #6 05 Kwi 2012 12:36
    Jarosx9
    Poziom 35  

szpila napisał:
    Ale te dane stają się niedostępne, gdy ktoś wyjmie ten dysk i zechce go podłączyć u siebie :)
    Można zaszyfrować cały dysk, ale najpierw trzeba na nim zainstalować system i truecrypt'a.

Prawda, tyle tylko ze nie trzeba na nim instalować systemu ani truecrypta, chyba że to ma być dysk systemowy - wtedy system a później truecrypt. Choć radziłbym zastanowić się jedynie nad szyfrowaną partycją lub plikiem kontenerem. Zwłaszcza to ostatnie dla początkujących - idealne.
    Dopóki nie pozna hasła/pliku klucza to dane będzie miał niedostępne.

0
  • #7 06 Kwi 2012 15:14
    szpila
    Poziom 16  

Tak, tak. O instalacji systemu i truecrypta pisałem mając w domyśle zaszyfrowanie dysku systemowego. Osobiście korzystam z szyfrowanych kontenerów i w pracy z zaszyfrowanego całego dysku zewnętrznego.

0
  • #8 20 Maj 2012 14:48
    mar15ek
    Poziom 9  

Witam.
    Muszę oddać mojego laptopa do serwisu (nawala układ ładowania baterii).
    Nie chciałbym, żeby ktoś tam grzebał w moich plikach.
    Czy to dobry pomysł, żeby założyć hasło tym TrueCryptem.
    Dysk 500 GB podzielony na 100 GB partycja systemowa i 400 GB inne pliki.

0
  • #9 20 Maj 2012 14:52
    elly1337
    Poziom 15  

Ja kiedyś tak próbowałem (miałem zacryptowane C i D, z czego C to system) i bez odcryptowania dysku próbowałem reinstalke systemu zrobić i cały dysk mi uznało za miejsce nieprzydzielone - bezpowrotnie utraciłem wszystkie dane. Strasznie dużo nerwów. Teraz na formata odcryptowuje C:\ i potem ponownie crypcę.

0
  • #10 20 Maj 2012 15:33
    mar15ek
    Poziom 9  

Kurcze elly1337 nie wiem jak mam rozumieć Twoją odpowiedź.
    To dobry pomysł czy raczej nie?
    W serwisie raczej im niepotrzebny mój system ani moje pliki, bo mają swoje programy testowe uruchamiane z płyt albo pendrive. A jak dostane lapka z powrotem to będę miał wszystko nienaruszone.

0
  • #11 20 Maj 2012 15:46
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

mar15ek napisał:
    Muszę oddać mojego laptopa do serwisu (nawala układ ładowania baterii).

To oddaj go po prostu bez dysku.

0
  • #12 20 Maj 2012 16:00
    mar15ek
    Poziom 9  

jankolo napisał:
    To oddaj go po prostu bez dysku.

No niby dobry pomysł ale skoro jest na gwarancji to jakoś tak nie bardzo może go rozkręcać

0
  • #13 20 Maj 2012 16:09
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

A gdzie masz dysk w tym laptopie? Pod klawiaturą?

0
  • #14 20 Maj 2012 16:18
    mar15ek
    Poziom 9  

Nie zaglądałem ale chyba tam gdzieś jest.
    Laptop MSI GX740

0
  • #15 25 Maj 2012 08:05
    dexi
    Poziom 29  

1. Nie da się zainstalować systemu na zaszyfrowanym dysku twardym.
    2. Jeśli boisz się, że ktoś przeczyta twoje dane, zaszyfruj cały dysk. Uruchom TrueCrypta na całą noc i dzień. 500GB powinien przetrawić w ten czas.
    3. Uważaj, żeby nadgorliwi serwisanci nie poszli po najmniejszej linii oporu i nie przeinstalowali systemu. Stracisz wtedy wszystkie zaszyfrowane dane.
    4. Jak zasugerował jankolo, najlepszym wyjściem będzie chyba wyjęcie dysku.

0
  Szukaj w 5mln produktów