Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega8][c][uart]Połączenie uC z telefonem przy różnych napięciach.

lukas_gab 04 Kwi 2012 19:09 1746 7
  • #1 04 Kwi 2012 19:09
    lukas_gab
    Poziom 15  

Witam !

Chciałbym podłączyć do megi8 telefon za pomocą UART. Z racji tego, iż używam ekranu LCD na 5V, to i uC pracuje na napięciu 5V. Telefon pracuje na napięciu 3,3V. W jaki sposób mogę połączyć te 2 urządzenia przez UART ?

Rozumiem, że muszę wyrównać napięcia. Problem pojawia się w tym - jak ? Jestem początkującym majstrem, jednak znalazłem parę sposobów, jednak nie wiem który jest dobry.

1 Jednym ze sposobów jest zastosowanie układu max232.
    2 Kolejne osoby polecają zastosowanie rezystora i diody.
    3 Jeszcze ktoś inny proponuje układ oparty na tranzystorach.

Który z tych 3 sposobów jest odpowiedni do mojego problemu. Bardzo proszę o podpowiedź, ew. poratowanie jakimś ciekawym linkiem, lub schematem.

Co więcej, w jaki sposób zapewnić komunikację z uC a jednocześnie zasilanie telefonu z sieci elektrycznej ?

Z góry dziękuję za pomoc !

Pozdrawiam !

0 7
  • Pomocny post
    #2 04 Kwi 2012 19:20
    akajarz
    Poziom 22  

Zobacz jak to zostało rozwiązane przy podłączaniu Atmega do modułu Bluetooth, który pracuje na 3,3V Link

0
  • #3 04 Kwi 2012 20:12
    Jj_Johnys
    Poziom 21  

Max232 konwertuje sygnały TTL (0, 5V) na poziomy RS232 (-12, +12).
    Najlepiej będzie zastosować transoptory. Tylko musisz dobrać takie, które poradzą sobie z odpowiednią prędkością.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Kwi 2012 20:36
    mirekk36
    Poziom 42  

Jj_Johnys napisał:

Najlepiej będzie zastosować transoptory. Tylko musisz dobrać takie, które poradzą sobie z odpowiednią prędkością.

Ależ skąd? no chyba że ktoś na siłę chce izolacji galwanicznej tylko wtedy to jeszcze pozostanie kwestia zasilania ;) Jeśli go nie odseparujesz to stosowanie transoptorów jest chyba mało racjonalne w tym przypadku - tak mi się wydaje.

Jest wiele sposobów i układów, które zapewniają dopasowanie poziomów napięć z 5V do 3,3V i odwrotnie. Począwszy od rezystora i diod zenera, czy dzielników rezystorowych po takie małe i sprytne układy z serii LVC jak np:

74LVC125

i sprawa rozwiązana z marszu ;) w bardzo dobry sposób

0
  • #5 04 Kwi 2012 21:06
    lukas_gab
    Poziom 15  

Dziękuję bardzo za podpowiedź. Zadam jeszcze parę pytań - czy lepiej zrobić dopasowanie napięć na owym 74LVC125 czy może jak z linka co kolega podesłał na 74AC14 w moim przypadku 74AC14B ?

Wracając do 74LVC125. Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ideę, ale czy cała filozofia opiera się na zasileniu układu, a potem zwarciu wejść, podpięciu ich pod +5V atmegi a wyjścia do telefonu ? W takim razie konwertujemy 5V na 3.3V, a jak tego dokonać w drugą stronę? tj. z 3.3V na 5V ?

Swoją drogą - wiecie może gdzie można dostać 74AC14B na terenie Wrocławia ? Nie uśmiecha mi się zamawiać układu za grosze i płacić krocie za przesyłkę.

Z góry dziękuję za dalszą pomoc i pozdrawiam !

0
  • #6 04 Kwi 2012 21:14
    mirekk36
    Poziom 42  

Nie nie - daj sobie spokój z tym AC jak już to 74HCT14 jeśli chcesz zrobić dokładnie tak jak na tym schemacie z BTM-xxx

w przypadku z 74LVC125 robimy inaczej, bo scalak zasilamy normalnie z 3,3V tak jak BTM, za to on ma wejście 5V Tolerant a na wyjściu do układu zasilanego 5V będzie miał odpowiednie stany logiczne żeby wykryć 0 i 1. A żadne rezystory wtedy nie będą potrzebne jak przy tym 74HCT14

0
  • #7 04 Kwi 2012 21:23
    lukas_gab
    Poziom 15  

Ok rozumiem, w takim razie wykorzystam 2 bufory z 74LVC125 w sposób taki, że piny 1 i 2 do RX uC pin 3 do Tx telefonu, piny 5 i 4 do RX tel a 6 do RX uC ? Zasilam, go z telefonu 3.3V i zwieram GND z GND uC ? Niby wszystko fajnie, ale czy da się w Polsce dorwać w przystępnej cenie ten układ w obudowie DIP ? A jeżeli nie to czy można zastosować jakiś inny układ w podobny bezproblemowy sposób, ale w obudowie DIP ?

Pozdrawiam !

0
  • #8 06 Kwi 2012 19:40
    Jj_Johnys
    Poziom 21  

Cytat:
    Ok rozumiem, w takim razie wykorzystam 2 bufory z 74LVC125 w sposób taki, że piny 1 i 2 do RX uC pin 3 do Tx telefonu, piny 5 i 4 do RX tel a 6 do RX uC ? Zasilam, go z telefonu 3.3V i zwieram GND z GND uC ? Niby wszystko fajnie, ale czy da się w Polsce dorwać w przystępnej cenie ten układ w obudowie DIP ? A jeżeli nie to czy można zastosować jakiś inny układ w podobny bezproblemowy sposób, ale w obudowie DIP ?

Więc chyba opto będą jednak najlepszym, jak również najprostszym i najtańszym rozwiązaniem w tej sytuacji. I nie musi tutaj chodzić o izolację obwodów.

0