Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ działający jak przełącznik 6 nóżkowy

04 Kwi 2012 21:05 1445 10
  • Poziom 9  
    Witam.
    Przepraszam za nieprecyzyjną nazwę tematu, ale naprawdę nie wiedziałem jak określić swój problem.
    No więc sprawa ma się tak : mam w pewnej instalacji taką sytuację, w której są dwa kabelki.
    Z "drugiej strony" mam 3 kabelki, które muszę móc spinać wszystkie ze sobą, ale jednocześnie móc wszystkie rozłączać. Potrafię to wykonać na dwóch przełącznikach lub jednym przełączniku 6 nóżkowym.
    Problem polega na tym, że muszę to wykonać jakoś za pomocą w/w wcześniej dwóch kabelków.
    To znaczy, że po drugiej stronie tych kabelków jest zwykły przełącznik i nie mogę go w żaden sposób zastąpić żadnym innym przełącznikiem.
    Czyli potrzebuję doprowadzić do sytuacji, w której tym jednym przełącznikiem (którego nie mogę zamienić) czyli tymi dwoma kabelkami, gdy obwód w tych dwóch kabelkach jest zamknięty to te 3 kabelki wszystkie są ze sobą złączone, ale gdy obwód w tych dwóch kabelkach jest otwarty (ten "niezastąpiony" przełącznik jest "wyłączony") to te wszystkie 3 kabelki są od siebie odizolowane.
    Ale nie mam jak to wykonać?
    Macie może jakąś koncepcję?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam. :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    yyyy.... Narysuj to chociażby w paincie... Ciężko zrozumieć z opisu OCK..
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Witam.
    Nic prostszego.
    Potrzebny jest przekaźnik z dwiema parami styków.
    Tyle że musisz to jeszcze zasilić. Możesz to zasilić przy włączniku, którego nie chcesz zmieniać, przy przekaźniku , który będzie zwierał te 3 przewody, lub gdzieś na przewodzie po między twoim włącznikiem a przekaźnikiem.
    Poniżej masz schemat.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Tyle że musisz to jeszcze zasilić.

No tak, cały układ jest oczywiście pod napięciem :)

Właśnie wiedzy o czymś takim mi brakowało, i dziękuję za schemat :) A czy mógłbyś podrzucić jakiś link do odpowiedniego przekaźnika ? ;)
  • Pomocny post
    Witam.
    McAffey napisał:
    A czy mógłbyś podrzucić jakiś link do odpowiedniego przekaźnika ? ;)

Żeby dobrać odpowiedni przekaźnik, trzeba wiedzieć więcej, niż nam tu napisałeś.
    Jakie napięcie zasilania?
    Jaki prąd będzie płynął przez te 3 zwierane przewody?
    Jakie napięcie po między tymi przewodami, jak są rozwarte?
    Do czego są te 3 przewody podłączone?

Jeśli prąd będzie mały, to wystarczy mały przekaźnik, np. taki:
    Ten przekaźnik ma cewkę na 12V DC. Jeśli takie było by napięcie zasilania, to był by dobry.
    Jeśli chcesz to zasilać napięciem 230V DC, to na takie napięcie musi mieć cewkę przekaźnik.
    Styki tego przekaźnika mogą przewodzić do 8A i pracować przy napięciu do 250V. Jeśli te parametry na tych 3 przewodach nie są większe, to taki przekaźnik wystarczy. Oczywiście prąd jest podany dla obciążenia rezystancyjnego (dla indukcyjnego będzie mniejszy).
    Jeśli potrzebujesz załączać większe prądy, lub przy wyższych napięciach, to trzeba dobrać inny przekaźnik, lub nawet stycznik (stycznik to wielki przekaźnik).
    Przekaźniki są do kupienia w prawie każdej hurtowni elektrycznej, oraz większości sklepów elektronicznych.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Jakie napięcie zasilania?
    Jaki prąd będzie płynął przez te 3 zwierane przewody?
    Jakie napięcie po między tymi przewodami, jak są rozwarte?
    Do czego są te 3 przewody podłączone?

Cała instalacja operuje na niskich napięciach, bowiem jest podłączona do akumulatora 12V. Ogólnie mowa jest o instalacji elektrycznej w motorowerze. Te 3 przewody są podłączone do kierunkowskazów, kontrolki kierunkowskazów i przerywacza (żeby mrugały). Co do linku, to dziękuję bardzo za zdjęcie, ale czy mógłbyś podać link do jakiejś aukcji bądź też oferty sprzedaży w jakimś sklepie, żebym mógł dowiedzieć się więcej o takim przekaźniku, ponieważ samemu nie potrafię takiego wyszukać, wszędzie znajduję tylko takie "zaawansowane" przekaźniki po kilkadziesiąt złotych, lub części samochodowe, nie za bardzo wiem w jakie słowa obrać wyszukiwanie.
  • Poziom 26  
    Można te kierunki zrobić prościej.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Można te kierunki zrobić prościej.

Zależy co masz na myśli mówiąc "zrobić kierunki" bo to co ja zamierzam wykonać prościej zrobić się nie da.
  • Poziom 26  
    Jeśli chodzi o samo włączenie awaryjnych, to sa gotowe przełączniki mające po kilka torów zwiernych, stare peugeoty i inne francuzy maja fajne.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Jeśli chodzi o samo włączenie awaryjnych, to sa gotowe przełączniki mające po kilka torów zwiernych, stare peugeoty i inne francuzy maja fajne.

Tak, do tego wystarczy ten zwykły przełącznik mający 6 nóżek, sęk w tym że chcę do tego użyć już gotowego przełącznika, którego niestety nie mam jak zamienić na żaden inny.
  • Pomocny post
    Witam.
    McAffey napisał:
    ale czy mógłbyś podać link do jakiejś aukcji bądź też oferty sprzedaży w jakimś sklepie, żebym mógł dowiedzieć się więcej o takim przekaźniku, ponieważ samemu nie potrafię takiego wyszukać

Na PW wysłałem Ci linki, ponieważ tu jest to nie zgodne z regulaminem p.3.1.18
    Jednakże uważam że taki zakup jest nie opłacalny, ponieważ przesyłka przekroczy wartość przekaźnika, a jest to popularny i łatwo dostępny towar w hurtowniach elektrycznych i sklepach elektronicznych.
    Zapytaj w hurtowni elektrycznej o przekaźnik z dwoma stykami przełącznymi, lub zwiernymi o prądzie minimum 8A, z cewką na 12V prądu stałego.
    Proponuje styki minimum 8A, ponieważ w twojej instalacji może płynąć spory prąd (jednak 8A raczej nie przekroczy).
    Ten przekaźnik, którego zdjęcie umieściłem przykładowo, ma dokładnie takie parametry, jakich potrzebujesz, i możesz się nim wzorować.
    Pozdrawiam.