Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel Fotowoltaiczny- jakie napięcie ładowania?

tomekp 05 Kwi 2012 09:36 10364 13
  • #1 05 Kwi 2012 09:36
    tomekp
    Poziom 10  

Witam
    Mam zamiar zakupić nowy panel fotowoltaiczny do ładowania akumulatora 12V i oto moje pytanie
    Posiadam akumulator 12V 100Ah, regulator EPIP-R 12V/24V(China)z wyłącznikiem zmierzchowym.
    Znalazłem na Allegro panel
    Moc: 165 WATT
    Napięcie nominalne: 23,60 V
    Napięcie maksymalne (jałowe): 29,90 V
    Prąd zwarcia: 7,85 A
    Prąd ładowania: 7,00 A
    Wymiary: 880x1680x35 mm (szer/wys/gr)

Napięcie nominalne jest 23,60V a nie jak w innych panelach fotowoltaicznych około 18V.
    Czy to nie z powoduje za wysokiego napięcia ładowaniu akumulatora?

0 13
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 05 Kwi 2012 10:49
    elektronik_lol
    Poziom 16  

no przeciez do tego masz regulator 12/24

1
  • #3 05 Kwi 2012 11:08
    krzyjak
    Poziom 29  

tomekp napisał:
    Witam
    Mam zamiar zakupić nowy panel fotowoltaiczny do ładowania akumulatora 12V i oto moje pytanie
    Posiadam akumulator 12V 100Ah, regulator EPIP-R 12V/24V(China)z wyłącznikiem zmierzchowym.
    Znalazłem na Allegro panel
    Moc: 165 WATT
    Napięcie nominalne: 23,60 V
    Napięcie maksymalne (jałowe): 29,90 V
    Prąd zwarcia: 7,85 A
    Prąd ładowania: 7,00 A
    Wymiary: 880x1680x35 mm (szer/wys/gr)

Napięcie nominalne jest 23,60V a nie jak w innych panelach fotowoltaicznych około 18V.
    Czy to nie z powoduje za wysokiego napięcia ładowaniu akumulatora?

Napięcie ładowania akumulatora kontroluje regulator. Po to on jest. Problemem w takich konstrukcjach jest bilans energetyczny. Pytanie czy w ciągu określonego czasu na przykład jednej doby energia pobierana z akumulatora nie będzie większa niż energia do niego dostarczona. Jeśli tak będzie to akumulator będzie niedoładowany o może się okazać, że regulator z czasem będzie szybko odłączał odbiorniki. Moc dla tego panelu jest podana dla maksymalnego oświetlenia, a Polska nie jest zbyt słonecznym krajem.

0
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #4 05 Kwi 2012 12:03
    Rzuuf
    Poziom 43  

Statystyki podają dla Polski ok. 1500 godzin słonecznych w ciągu roku - średnio 4 godziny dziennie, więcej w lecie (6) - bo dłuższy dzień, a krócej w zimie (2). Często też zdarzają się okresy pochmurne o długości nawet 2 tygodni, wtedy wydajność panela FV jest nawet 100 razy mniejsza.
    Jeśli panel nie będzie ustawiony "na wprost" do słońca, to oczywiście nie da pełnej mocy. Będziesz nim kręcił?

Dla porównania: Kalifornia ma 3000 godzin słonecznych, a w Bergen mają 320 dni deszczu w ciągu roku.

-1
  • #5 05 Kwi 2012 14:37
    tomekp
    Poziom 10  

Zakładam że nadchodzi bardzo ładny w pełni słoneczny dzień Panel zaczyna produkować prąd, wystawiać napięcie około 24V a akumulator jest rozładowany do 11V Pytanie: Czy regulator obnizy napięcie do około 14V ??

0
  • #6 05 Kwi 2012 14:59
    Rzuuf
    Poziom 43  

W opisie: http://www.solarsystemy.pl/regulator-ladowania-epipr-12v24v-20a-zmierzchowy-p-56.html pisze, że odbiornik o napięciu <11,1V zostaje odcięty, więc akumulatora zbyt głęboko rozładowanego (11V < 11,1V) nie zacznie ładować.
    Regulator "z bajerami" pewnie powinien dbać o to, żeby w żadnych warunkach nie uszkodzić akumulatora, a więc również koniec ładowania powinien nastąpić, zanim akumulator zacznie gazować (dla pracy cyklicznej przyjmuje się 2,4V/ogniwo, a dla pracy buforowej - 2,3V/ogniwo).
    Regulator ładuje impulsami prądowymi (PWM) sprawdzając, czy napięcie na akumulatorze nie przekroczyło progu końca ładowania.

0
  • #7 05 Kwi 2012 15:04
    krzyjak
    Poziom 29  

tomekp napisał:
    Zakładam że nadchodzi bardzo ładny w pełni słoneczny dzień Panel zaczyna produkować prąd, wystawiać napięcie około 24V a akumulator jest rozładowany do 11V Pytanie: Czy regulator obnizy napięcie do około 14V ??

Skoro regulator jest przystosowany do pracy z akumulatorem to jak może być inaczej. Regulator "dba" o prawidłowe ładowanie i rozładowanie akumulatora. Tu masz instrukcję obsługi.

1
  • #8 05 Kwi 2012 15:40
    tomekp
    Poziom 10  

To akurat nie jest dla mnie takie oczywiste, że regulatorowi uda się obniżyć tak mocno napięcie, ale skoro tak twierdzicie, to tak jest.
    Na razie wstrzymam się kilka dni z zakupem panelu.

0
  • #9 05 Kwi 2012 16:03
    krzyjak
    Poziom 29  

tomekp napisał:
    To akurat nie jest dla mnie takie oczywiste że regulatorowi uda się obniżyć tak mocno napięcie ale skoro tak Twierdzicie to tak jest
    Na razie wstrzymam się kilka dni z zakupem panela

Masz rację. Regulator dopuszcza do uszkodzenia akumulatora i co chwilę należy kupować nowy. Ot taka złośliwość producenta. W instrukcji jest schemat blokowy regulatora i tam wyraźnie widać, że akumulator jest ładowany nie bezpośrednio z panelu, ale przez sterownik PWM. Regulator posiada wskaźnik naładowania, więc musi sprawdzać, czy akumulator jest naładowany.

0
  • #10 07 Kwi 2012 10:18
    tomekp
    Poziom 10  

Obecnie mam panel fotowoltaiczny który nie przekracza napięcia 17V i ten regulator daje sobie świetnie radę, ale mam zamiar zakupić nowy panel o napięciu wyższym i nie wiem czy to będzie dobrze działać?

0
  • #11 07 Kwi 2012 12:47
    krzyjak
    Poziom 29  

tomekp napisał:
    Obecnie mam panel fotowoltaiczny który nie przekracza napięcia 17V i ten regulator daje sobie świetnie radę, ale mam zamiar zakupić nowy panel o napięciu wyższym i nie wiem czy to będzie dobrze działać?

TU jest napisane, że maksymalne napięcie panelu wynosi 24V/48V w zależności od trybu pracy. Widzę, że producent nie wysilił się zbytnio jeśli chodzi o dokumentacje regulatora.

1
  • #12 07 Kwi 2012 21:16
    tomeye
    Poziom 19  

Podaje więcej informacji odnośnie tego kontrolera:
    http://ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/23...10-ec-12v-24v-10a-do-instalacji-solarnej.html

Rozbudowany system kontroli oświetlenia: od zmierzchu do świtu lub od zmierzchy do świtu z opóźnieniem 2,4,6,8 godzin.

Regulator przeznaczony do ładowania akumulatorów w instalacji fotowoltaicznych o napieciu 12V lub 24V o mocy paneli do 10A. Posiada zabezpieczenia: przed nadmiernym capieniem ładowania, przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora.

Kontroler automatycznie rozpoznaje napięcie instalacji, jeśli napięcie akumulatora jest do 18V to uznaje że to instalacja 12V, od 18V do 36V że instalacja jest 24V.

Dane techniczne:

Napięcie 12V 24V
    Max Prąd Ładowania 10A 10A
    Max prąd obciążenia 10A 10A
    Zabezpieczenie przed przeładowaniem 14.4V 28.8V
    Zabezpieczenia przed rozładowaniem 11.1V 22.2V
    Punkt przywrócenia napięcia na wyj. 13.2 26.4V
    Wymiary (dł./szer./wys.) 115x59x34mm
    Temp. pracy -35st do +55st
    kompensacja ładowania -30,0mV/1 st. C/2V -60mV/1 st. C/2V

0
  • #13 21 Cze 2012 16:21
    dziuniek1
    Poziom 10  

Ja mam coś podobnego i działa bezproblemowo. Regulator jest odpowiedzialny za takie parametry ja w instrukcji i u mnie trzyma się ich - więc śmiało możesz łączyć.
    Ja ma 2 aku po 74Ah i nie ma żadnych problemów - czasami odłącza aku bo są przeładowane (jak nie zauważę ), a czasami odłącza odbiorniki jak jest za niski stan naładowania - latem nie ma problemu, zimą troszkę, ale niewielki.

0
  • #14 16 Cze 2014 09:53
    tomekp
    Poziom 10  

Zamykam temat
    Kupiłem regulator made in China z włącznikiem zmierzchowym (rewelacja) panel foto 140W i akumulator 100Ah i wszystko śmiga. Podłączyłem do tego zestawu 3 taśmy led 150 diód /na 5mb świeci codziennie 3h od zmierzchu. Jestem zadowolony z takiego zestawu

0