Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wolny komputer nawet przy live cd ubuntu

szynkaxd 05 Kwi 2012 10:19 1482 11
  • #1 05 Kwi 2012 10:19
    szynkaxd
    Poziom 8  

Witam
    Sprzęt (tyle co mi wiadomo):
    Dell obudowa pod monitor
    Pentium III 733? mHZ
    Płyta socked i815 (dell)
    SDRAM PC-133 256MB
    Zasilasz oryginalny dell
    Dysk WD 200GB

Problem:
    Dostałem go do naprawy uruchomilem włączał się ponad godzine w trybie awaryjnym też więc dałem sobie siana robie format usunołem partycje zrobilem nową . Nadszedł czas na kopiowanie nowych plików windowsa i tu zwiecha zostawiłem na noc rano 52% wiec odpuściłem...
    Znalazłem program do sprawdzania dysku wypaliłem na CD przeskanowałem bardzo sprawnie 0 błędów . Nadszedł czas na test pamięci ram z płyty oryginalnej ubuntu tak samo zostawilem test na noc i bylo ~60% dale sobie siana..
    Uruchamiam ubuntu bez instalacji na dysku i tu czarny ekran w lewym górnym rogu mruga _ i tyle stoi ;/

• #2 05 Kwi 2012 10:32
    jurek.adam
    Poziom 43  

Na początek zrób testy pamięci Memtestem i odczyt SMART w HD Tune.

• #4 05 Kwi 2012 10:58
    AnyKey
    Poziom 25  

tak

jeżeli ci się uda to zrób jeszcze test pamięci memtest'em

• #5 05 Kwi 2012 12:19
    Jarosx9
    Poziom 35  

To jest SMART dysku. Wynika z niego że dysk jest raczej ok (w 100% uszkodzenia nie wyklucza ale raczej jest to mało prawdopodobne), dla pewności odpal bez dysku i zrób test pamięci (Memtest, chyba jest na płycie live cd z Ubuntu). Po konsolą linuxa (Ubuntu itp.) możesz jeszcze zapuścić taki prosty test prędkości dysku:

Code:

hdparm -t /dev/sda

Spokojnie powinien mieć odczyt powyżej 40MB/sek.
    Czasem napędy oba nie wiszą na jednej taśmie, zobacz też czy wtyczki wpięte dobrze, jak masz możliwość to spróbuj rozdzielić albo zamienić kable.

• #6 05 Kwi 2012 12:22
    szynkaxd
    Poziom 8  

hdparm -t /dev/sda gdzie to wpisać ??

• #7 05 Kwi 2012 12:24
    Jarosx9
    Poziom 35  

Jeżeli jakieś live cd linuxa odpalisz - to w konsoli (może być System Rescue CD albo RIP Linux - są względnie małe i szybkie do ściągnięcia).
    Czy masz pewność że napęd CD/DVD/płyta nie jest uszkodzone? Objawy pasują.

• #8 05 Kwi 2012 12:28
    szynkaxd
    Poziom 8  

Napęd jest ok.
    Jak dostałem tego PC to odpalam i uuu godzina i konca nie widać ;) wiec naped jest raczej git. ;)

• #9 05 Kwi 2012 12:49
    Jarosx9
    Poziom 35  

szynkaxd napisał:
    Napęd jest ok.
    Jak dostałem tego PC to odpalam i uuu godzina i konca nie widać ;) wiec naped jest raczej git. ;)

Po czym wnioskujesz?
    Teraz to sobie możemy wymieniać w nieskończoność. Najlepiej zrób tak - wyjmujesz dysk, wkładasz do sprawnego komputera, testujesz i jesteś 100% pewien. To samo robisz z CD/DVD.
    Co do odpalania Live CD to by się przydały komunikaty jądra systemu w momencie zawieszenia - tzn. w boot managerze usuwasz z linijki parametrów jądra parametr quiet - i wtedy wyświetla przy starcie wszystko co robi na monitorze.

PS. Oczywiście zakładam że wszystko to odpalasz z minimalnym zestawem podłączonych komponentów (myszki, karty itp won).

• #10 05 Kwi 2012 13:42
    szynkaxd
    Poziom 8  

Ok załączyłem test ramu do piero 6% ;/ moze jutro rano się zakończy.

• #11 05 Kwi 2012 21:58
    szynkaxd
    Poziom 8  

54% ;/
    Nie mam takiej mozliwości bo nie mam napędu dvd/cd w swoim PC ;/

• #12 06 Kwi 2012 10:50
    Jarosx9
    Poziom 35  

Nie musisz czekać do końca, jeżeli przeszło te kilka czy kilkanaście procent, to najprawdopodobniej pamięć jest sprawna, choć nieco za wolno to idzie, poszukaj czy czasami w BIOS'ie pamięć cache itp. nie jest wyłączona, ewentualnie timingi/taktowania pamięci są w zgodzie z rozsądkiem.
    Nie rozumiem wzmianki odnośnie DVD - czego to ma niby dotyczyć?

PS. Czekam na komunikaty jądra linuxa? Np. w live cd Ubuntu 11.04 naciskasz po kolei - ESC, ESC, F6, ESC, i kasujesz BACKSPACE końcówkę linijki która się pojawiła. Opcji quiet i splash ma nie być.
    PS2. Po co wziąłeś ten komputer do naprawy skoro zielonego pojęcia nie masz o tym i nie wyciągasz też wniosków z tego co robisz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME