Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odzyskać srebro z urządzeń elektrycznych.

marvin2007 05 Kwi 2012 11:49 23561 8
  • #1 05 Kwi 2012 11:49
    marvin2007
    Poziom 11  

Witam,
    na początku chce zaznaczyć, że kompletnie nie wiem gdzie umieścić ten temat, więc jeśli nie ten dział, proszę o przeniesienie.

Głównie chodzi mi o "większe" ilości srebra. Wiem, że na strykach różnych przełączników czy przerywaczy znajdują punkty z srebra.

Czy w telewizorach, tunerach czy komputerach można znaleźć, gdzieś srebro, aby domowym sposobem to odzyskać?

• #2 12 Kwi 2012 08:55
    Chris_W
    Poziom 36  

Zwykle w sprzęcie powszechnego użytku (mowa o elektronice) - są pewne ilości srebra i złota - ale to są ilości bardzo małe, liczone w ułamkach gramów. Na kilogram telewizora, "elektronika" stanowi kilka procent i zawiera jakieś setne części procenta metali szlachetnych - więc w całości telewizor zawiera parę ppm grama złota (moje oszacowanie). Musiałbyś mieć tego kilka ton aby uzyskać kilka/kilkanaście gramów srebra czy złota. W domowych warunkach (np. mieszkanie w bloku) nie jest możliwe uzyskanie takiego złota.

• #3 12 Kwi 2012 10:00
    homman
    Poziom 26  

Oj nie zgodzę się...

Nie chce podawać głupich informacji ale na discavery oglądałem że sztabka złota idzie dziennie na produkcję płyt głównych.

Więc nie są to taaaaak małe ilości.

Zajmują się tym firmy. Bo w śmieciach jest naprawdę kasa. Tylko kogo stać jak takie urządzenie kosztuje kilkanaście mln.

Co do srebra hmmmmmmm Niby jestem biologiem i nie przychodzi mi na myśl żadna prosta reakcja by je odzyskać. Ponieważ srebro zabezpiecza się tlenkiem srebra.

http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/srebro-odzysk.htm

Tu masz jak odzyskują firmy z klisz rtg. Jest kilka firm w polsce.

• #4 12 Kwi 2012 10:14
    Chris_W
    Poziom 36  

Ile tych płyt głównych "schodzi z taśmy" dziennie - kilka tysięcy? Ile masy stanowi płyta w całym komputerze? Wyjda promile masy całych urządzeń - cały ten entuzjazm z recyklingiem elektroniki jest spowodowany "zagęszczeniem" metali w niektórych typach elementów, bloków funkcjonalnych urządzeń (np. procesory, PCB komputerów, czy telefonów GSM) - natomiast nikt nie przelicza tego na mase całych urządzęń . Prawo nakazuje recykling całych urządzeń, a nie tylko ich elementów - rozbiórka komputera PC jest czasochłonna, rozbiórka TV kineskopowego jeszcze bardziej, to powoduje że biznes nie jest taki piękny jak to sie maluje w przypadku czystych procesorów. Co robić z żelastwem po obudowach, co ze szkłem z monitorów (odpad niebezpieczny)? Co robić z akumulatorami i bateriami? Musi istnieć ręczna rozbiórka i segregacja - czy to w domach (edukacja proekologiczna) czy w zakładach recyklingowych - nie można zemleć wszystkiego razem np. baterii, obudów i elementów elektronicznych razem, bo traci się na procesie technologicznycm.

• #5 12 Kwi 2012 10:19
    homman
    Poziom 26  

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

A ty w to wierzysz ??

O ile się nie mylę poza odzyskiwaniem srebra z rtg
    Złota z procesorów i płyt głównych
    Oponami czy to nakłada się nowy bieżnik czy na granulat.
    To nic się nie robi :)
    Tzn pionki próbują coś.

W rzeczywistości unia daje dotacje. Dotację się bierze. A sprzęt kontenerkiem do afryki.
    Jak by to każdy rozbierał wiesz jakie są koszta ??

• #6 12 Kwi 2012 10:28
    0__0
    Poziom 30  

Prawo nakazuje recykling całych urządzeń tyle że jednocześnie nie zabrania przecież naprawy -pokaż mi takiego eksperta który stwierdzi czy płyta główna pochodzi z nielegalnej rozbiórki czy może z naprawy działającego urządzenia. A co do żelastwa z obudów to na złom - u mnie obecnie kilogram stali na złomie skupują od 80gr -jak stare i ciężkie obudowy to można na tym pewnie więcej zarobić niż na złocie :) Ja ostatnio zrobiłem czystkę w garażu , poświęciłem cały dzień ale za samą stal dostałem 400zł , a zostało jeszcze do posegregowania full miedzi (cewki odchylania od tv - pamiątka po dawnych latach gdy prowadziłem serwis rtv i kilka worków aluminium w formie radiatorów z pc .

• #7 12 Kwi 2012 13:55
    Chris_W
    Poziom 36  

homman napisał:
    Jak by to każdy rozbierał wiesz jakie są koszta ??

Przecież ja o tym pisałem - że złoto jest w procesorach (powiedzmy 1-5%), ale w całym komputerze jest go kilkaset razy mniej (na każdy kilogram urządzenia) - rozumiesz różnicę między elementem urządzenia (procesor), a komputerem (procesor + płyta+dyski+napędy+zasilacz+obudowa)? - procesor to kilka dekagram, a komputer to kilka kilogram - to jest sto rzędów różnicy - a ta dotakowa masa jest plastikiem i żelastwem trudnym w rozbiórce i utrudniającym dostanie sie do tego złota. W całym komputerze zawartość złota jest praktycznie taka sama jak w procesorze z tego komputera - więc sam pomyśl nad opłacalnością biznesu kiedy - warianty są takie:
    - płacić ludziom za robiórki w firmie recyklingowej (napędzasz gospodarkę)
    - zemleć, stopić, wytrawić wszytsko jak leci - zmarnować setki razy więcej materiałów/energii aby uzykać tyle samo złota co w jest w procesorach tych urządzeń (np. komputery)
    - składować lub wywozić
    Wcale odzysk nie jest taki piękny - tymbardziej jeśli "malujemy" go na podstawie 100x większej zawartości metali jaka jest w procesorach i z tym porównujemy. Dla procesorów to jest piekny biznes - ale recykling dotyczy zwykle całych urządzeń bo nikt za Ciebie tego nie rozbierze.
    0__0 -> ciekaw jestem czy podjąłbyś się rozbierania komputerów - oddajesz płyty i procesory, reszta jest Twoja.
    Prawo precyzuje że sprzedawca powinien przyjąć zużyty sprzęt i przekazać go do recyklingu - nigdzie tam po drodze nie ma nic na temat rozbierania - jak ktoś chce może rozbierać i oddawać do recyklingu same procki (np. sprzedawca komputerów) - a sobie zostawiać obudowy. Jeszcze nie wiem czy firma recyklingowa zechce przyjąć urządzenie któe nie jest urządzeniem a jego elementami - szczególnie jeśli ich recykling bazuje na odzysku - jeśli tylko wywożą i składują to im wszystko jedno - liczy się "zaksięgowana sztuka"

• #8 12 Kwi 2012 14:08
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Stare procesory intela z serii 486 są skupowane pod kątem odzyskiwania z nich złota. Jak masz takowe to możesz coś zarobić. Poszukaj w necie, są firmy które się tym zajmują. Może mają w ofercie skup innych podzespołów.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME