Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór Naziemnej telewizji cyfrowej/chorągwica

05 Kwi 2012 15:13 4922 20
  • Poziom 9  
    Witam
    Zakupiłem ostatnio dekoder naziemnej telewizji cyfrowej WIWA HD85,moja antena z czasów "smoka analoga" to Yagi nieznam modelu ale jest identyczna jak ta http://allegro.pl/mocna-yagi-antena-tv-dipol-16-21-69-ze-wzmlna-177-i22446619.html w jej puszcze zamontowany jest symetryzator.

Po podłączeniu okazało się że MUX2 odbieram idealnie,jednak wogóle nie odbieram MUX3 ,po korekcji ustawienia anteny zacząłem odbierac MUX3 ale obraz zcina sie czasami przez moment jest ok,ale rzadko.Moje pytanie czy powinienem zmienić antene czy może dokupić jakiś wzmacniacz?Mieszkam około 15 km na południowy-zachód (gmina Siepraw) w linii prostej od nadajnika na Chorągwicy,z miejsca zamontowania anteny nadajnik przesłaniają tylko drzewa.

Co robić?

Regulamin 3.1.13 i pkt pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]
  • Poziom 20  
    Spróbuj na początek przestawić antenę w inne miejsce.Niekiedy wystarczy tylko troszkę przesunąć ją i jest ok.Jak by to nie pomogło to wzmacniacz będzie trzeba zakupić:)
  • Poziom 9  
    Własnie też to zauważyłem że niewielki ruch anteną i jest duża różnica w odbiorze.Przestawiać już próbowałem w różne miejsca,także w takie z którego przy pogodnym niebie w nocy widać światła chorągwicy,nic to nie daje nigdzie nie moge uzyskać dobrego odbioru.
    A możesz poradzić coś w sprawie tego wzmacniacza?
  • Moderator
    Wszystko tylko nie wzmacniacz.....
    To nie analog....
    Podstawa sukcesu to dobra i dobrze ustawiona antena.
    Szczególnie jak z tego samego masztu lecą emisje analogowe z mocami łącznie około 2 MW.
  • Poziom 9  
    A moja antena sie wogóle jeszcze do czegos nadaje poza analogowa transmisją?
  • Moderator
    Wbrew pozorom te stare POLKAT-owskie anteny YAGI były i klasę lepsze od współczesnych wyrobów. O ile nie jest to jakaś rzemieślnicza podróba...
    Warto wymienić symetryzator na nowy, na pewno trzeba wymienić kabel, antenę oczyścić i poskręcać, ale ona będzie jeszcze służyła długo......
  • Poziom 9  
    A dleczego wymiana kabla?do NTC jest jakiś specjalny?Czym oczyścić te antene papierem ściernym?jest bardzo zaśniedziała..
  • Moderator
    Samo "glancowanie" anteny nic nie pomoże. Chodziło mi głównie o oczyszczenie wszelkich punktów gdzie są miejsca mocowania, rozkręcenie śrub mocowania elementów do boomu i ponowne skręcenie, najlepiej z zastosowaniem jakiegoś smaru. Jeżeli śruby są skorodowane należy je wymienić, obowiązkowo na śruby stalowe aluminiowane.

Kabel ma to do siebie, że się starzeje. Jeżeli ma więcej niż 5 -czy 10 lat to zapewne mikropęknięcia spowodowały przedostanie się do środka wody i oplot mógł ulec korozji. Podobnie materiał izolacyjny żyły gorącej mógł ulec degradacji i ma już duże tłumienie. Dobre kable są w cenie powyżej 1,5 zł/m, nie kupuj żadnych bazarowych okazji czy "kabla z GS-u". Do instalacji zewnętrznych najlepiej użyć kabli żelowanych, wytrzymają znacznie dłużej i parametry nie ulegną zmianie.
    A symetryzator jest na tyle tani, że lepiej wymienić na nowy bu znów nie włazić na dach.
  • Poziom 28  
    Mux 3 nadaje kierunkowo z moca 2kW a mux 2 z mocą 63kW. Główna wiązka muxa 3 skierowana na ..Olkusz. Poczekaj w maju już będzie z mocą 25kW i na niższym 25 kanale.
  • Poziom 21  
    Kolega irekr bardzo dobrze pisze, tylko poza konserwacją anteny, wymianą symetryzatora oraz kabla, wymieniłbym złącza, bo może nie masz na "efkach" .

Kabel np. TRISET-zewnętrzny

Symetryzator np. taki

Złącza: Efka 6,8mm(na kabel wyżej podany) + wtyk antenowy-męski

Jeśli masz jakiś rozgałęźnik to warto też go wymienić na jakiś małostratny.

Montaż kabla do symetryzatora:
    A tak "efkę" zakładasz:

• Poziom 9  
    Aha, już rozumiem, czyli chodzi głownie o to żeby wszystkie elementy anteny miały ze sobą dobry styk. Rozdzielelacza nie posiadam, więc nie bedzie potrzeby jego wymiany.
    Mam jeszcze jedno pytanie, co myślicie o stosowaniu tzw. przelotek okiennych?Powodują jakieś straty?
  • Poziom 26  
    A może sprawdź w jakim paśmie pracuje antena ? , czy cyfrowa , czy analogowa , każda ma pasmo częstotliwości , ostra reakcja anteny(sygnał)może to warto przetestować? ale mogę się mylić. powodzenia

O czym tu kolega wypisuje - w jakim paśmie pracuje antena ? , czy cyfrowa , czy analogowa - .
    Regulamin pkt 3.1.17 . [SP5ANJ]
  • Poziom 21  
    Co do przejściówek okiennych to nie jest zalecane stosowanie ich, tym bardziej, że kolego chcesz uzyskać jak najmniej strat. Najlepszym sposobem będzie wywiercenie otworu pod parapetem, bądź można kabel zamaskować listwą przypodłogową o ile ową masz.
  • Specjalista Sieci, Internet
    mateuszek18183 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie, co myślicie o stosowaniu tzw. przelotek okiennych?Powodują jakieś straty?
    należy unikać ich jak przysłowiowego ognia. Nie dość, że powodują straty sygnału to jeszcze potrafią bardzo degradować jakość odbieranego sygnału, która to jakość jest podstawą dobrego odbioru DVB-T.

Jeśli masz okna nowego typu (wymieniane), to w 99% przypadków osadzane są na piankę. Wystarczy zwykle długi śrubokręt (z rzadka wiertarka) i można sobie swobodnie zrobić dziurę na kabel w tej piance, bezpośrednio przy ościeżnicy okna. Potem odrobina szpachli lub gipsu i po problemie.
  • Poziom 9  
    Zastosowałem sie do waszych wszystkich rad i efekt jest raczej mizerny..chyba bede musiał cierpliwie zaczekać aż zaczną nadawac MUX1.

a co konkretnie zrobiłeś?

Gdzie i w jaki sposób masz zamontowaną antenę?

Jakie masz wskazania siły i jakości sygnałów pokazywane przez Wiwę na obu mux-ach. mux-3 odbierasz na kanale k48 [690MHz]?

Problem może być w bardzo słabym sygnale mux-3 na twoim kierunku - popatrz tam - jesteś dokładnie we wcięciu. Wzmacniacz może być potrzebny.

Próbowałeś odbioru ze Skrzycznego: kierunki na nadajniki - jak włączysz opcję 'Satelita' znajdziesz swój dom :D
  • Poziom 21  
    Jeśli kolega mateuszek18183 może przeznaczyć jeszcze troszkę pieniędzy na instalację to, w takim razie proponuję zmianę anteny na np. TRI-DIGIT . Myślałem jeszcze o logarytmiczno - periodycznej antenie, lecz zysk na k.48 jest porównywalny z zyskiem Dipola 16elem. TRI-DIGIT powinien mieć zysk wyższy o około 3-4dB w porównaniu do wyżej wymienionych anten.

Wzmacniacz jest NIE WSKAZANY!!!

k.48 MUX-3 2kW
    k.50 TVP INFO / TVP Kraków 500kW
    k.53 Polsat 200kW
  • Poziom 9  
    Kabel antenowy taki jak mi polecano wyżej (12m),nowy symetryzator,antene wyczyściłem i wymieniłem zkorodowane śruby i mocno poskręcałem.tak odbieram na MUX3 na kanale 48,MUX2 mam wskaźnik jakości na full,natomiast MUX3 czasami mam połowe czasami troche więcej zdaża sie też ze całkiem zanika.Antene mam zamocowaną ok 8m nad ziemią na metalowym maszcie.Nie próbowałem ze skrzycznego myślisz że jest szansa złapać sygnał z tamtąd?
    mateuszek18183 napisał:
    MUX2 mam wskaźnik jakości na full,natomiast MUX3 czasami mam połowe czasami troche więcej zdaża sie też ze całkiem zanika.

Więc wygląda to na dwie możliwości:

1. za niski poziom sygnału na mux-3 z uwagi na twoją lokalizację (wcięcie ch-ki anteny nadawczej). W takim przypadku można by próbować zastosować jakiś mały wzmacniacz ze wzmocnieniem 10..15 dB max.Najlepiej byłoby mieć wzmacniacz zasilany z +5V i zasilić go z dekodera. Albo zasilacz zewnętrzny antenowy z regulacją napięcia zasilającego.

Ogólnie, powinien być to jakiś wzmacniacz masztowy / wewnętrzny z dużym dopuszczalnym poziomem wyjściowym, ale to spore koszty. Alternatywnie, można spróbować może APL.

2. przesterowanie głowicy dekodera silnymi sygnałami innych kanałów (mux-2 i analogi) powodujące zaniżanie poziomów mux-3 na wejściu odbiornika. Trzeba by sprawdzić stosując tłumik (najlepiej regulowany) lub odgałęźnik.

Niestety, można to sprawdzić jedynie poprzez odpowiednie próby.

mateuszek18183 napisał:
    Nie próbowałem ze skrzycznego myślisz że jest szansa złapać sygnał z tamtąd?
    trudno powiedzieć, ale w Krakowie potrafią odbierać Skrzyczne - mux-1.

seba65310 napisał:
    Wzmacniacz jest NIE WSKAZANY!!!
    pewnie, że nie, ale czasami nie ma wyboru. Popatrz na nadajnik w Raszynie - 10 - 15km od masztu, i bez problemu pracują mi wzmacniacze. Kwestia doboru sprzętu i warunków jego użycia.
  • Poziom 28  
    W Krakowie bez problemu odbieram Luboń, Skrzyczne, Kosztowy + czeski mux na siatce z LNA 177 ustawionej na Skrzyczne. Przy instalacji nim antena wylądowała 4 metry nad dachem i stała oparta o komin sygnał ze Skrzycznego był o 30 % mniejszy (to było jak działał tylko 38 kanał z mocą 1,25kW). Na dzień dzisiejszy zdaża mi się pixeloza na 48 kanale antenę mam obróconą ok 80 stponi na zachód od kierunku na Chorągwicę i też nie jestem w głównej wiązce sygnału choć nadajnik widze z okna.
    Poczekaj do maja na zmianę kanału na 25 i 25kW.