Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie są wady i zalety zamkniętego układu centralnego ogrzewania?

Tomcio7 05 Kwi 2012 16:06 6862 18
  • #1 05 Kwi 2012 16:06
    Tomcio7
    Poziom 17  

Jakie są wady i zalety zamkniętego układu centralnego ogrzewania?

Witam,

Obecnie posiadam kocioł na paliwo stałe pracujący w obwodzie otwartym. Zamierzam obecną instalację wyposażyć również w dwu-funkcyjny piecyk gazowy. Ponieważ piecyk gazowy "nie powinien" pracować w obwodzie otwartym wymyśliłem taki schemat jak na rysunku powyżej. W związku z tym moje pytanie - czy wyżej przedstawiony układ będzie pracował prawidłowo? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Na rysunku jest zaznaczony zawór zmieniający obieg CO. Jeżeli pracuje tylko piecyk gazowy to zawór jest w pozycji "1" tak aby nie ogrzewać kotła. Jeżeli pracuje kocioł to zawór oczywiście w pozycji "2", w tym przypadku jednocześnie może pracować piecyk gazowy...

Czy to ma sens?

Czy wymiennik: http://allegro... będzie się nadawał? Cena jest konkurencyjna.

Moderowany przez mirrzo:

Usunąłem link do aukcji

1 18
  • #2 05 Kwi 2012 17:01
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Wepnij wymiennik równolegle do kotła.
    Potrzebne będą tylko 2 trójniki.
    Zawory na kotle stałopalnym pewnie masz (tylko jego ewentualnie trzeba będzie odłączać od instalacji gdy nie działa).

Ekonomia kiepska, kocioł gazowy i tak będzie działał w wyższej temperaturze niż instalacja.

0
  • #3 05 Kwi 2012 20:33
    krzyzak11
    Poziom 15  

Wymiennik płytowy to najtańsze rozwiązanie, ale czy najlepsze. Co będzie z obiorem ciepła z kotła stałopalnego?
    Ja jestem zwolennikiem bufora, najlepiej multiwalentnego, wtedy przy paleniu w kotle stałopalnym będziesz miał i cwu. Kocioł gazowy wpinasz za buforem i nie marnujesz gazu na wygrzew bufora. Natomiast kocioł stałopalny wygrzewa bufor po to aby potem oddawać. Uwierz mi ta inwestycja naprawdę Ci się opłaci.

0
  • #4 05 Kwi 2012 20:49
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 05 Kwi 2012 21:20
    Tomcio7
    Poziom 17  

Na schemacie nie zaznaczyłem wszystkiego. Obecnie woda wychodząc z kotła węglowego nie ogrzewa tylko CO ale również spory boiler, a w nim jest umieszczona wężownica za pomocą której ciepła woda dostarczana jest do -kranów :-) Oczywiście będzie również opcja grzania ciepłej wody za pomocą piecyka 2-funkcyjnego.

Obecnie, pytam się WAS - a zwłaszcza tych którzy znają się na tym - czy zaproponowane przeze mnie rozwiązanie będzie działać sprawnie i efektywnie (powiedzmy co najmniej na 90% tego co by było gdyby nie było wymiennika)..

Niestety rozwiązanie zaproponowane przez "Grzegorz Siemienowicz" dotyczące podłączenia wymiennika równolegle do kotła z różnych względów nie jest przeze mnie akceptowalne.. Zdaję sobie sprawę że jest efektywniejsze, ale jak uzyskam sprawność powyżej 90% w moim rozwiązaniu to jestem zadowolony). Piecyk gazowy nie jest kondensacyjny więc na powrocie CO nie potrzebuję niskiej temp. aby mieć wysoką sprawność.

Odbiór ciepła z kotła węglowego będzie odbywał się na takiej samej zasadzie jak dotychczas w obwodzie otwartym z wykorzystaniem tego co ziemia daje (grawitacji) i pompki.

0
  • #6 06 Kwi 2012 00:20
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

W Twoim schemacie układ otwarty nie będzie działał grawitacyjnie.

0
  • #7 06 Kwi 2012 09:10
    Tomcio7
    Poziom 17  

Na schemacie nie będzie działał - gdyż nie potrafię rysować schematów instalacji grzewczych. W rzeczywistości działa grawitacyjnie, wspomagany pompką.

Wróćmy do głównego pytania:
    "czy wyżej przedstawiony układ będzie pracował prawidłowo? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? "

0
  • #8 06 Kwi 2012 11:59
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Tomcio7 napisał:
    Na schemacie nie będzie działał - gdyż nie potrafię rysować schematów instalacji grzewczych. W rzeczywistości działa grawitacyjnie, wspomagany pompką.

Nie będzie działał. Opór przepływu wymiennika płytowego jest zbyt duży.

Tomcio7 napisał:

"czy wyżej przedstawiony układ będzie pracował prawidłowo? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? "

Będzie przy cyrkulacji wymuszonej pompą działał.

Moderowany przez mirrzo:

"Będzie przy cyrkulacji wymuszonej pompą działał."
    Co to za cudak? Nie nadaję ostrzeżenia, bo to byłoby już ostatnie :), a nie chcę się jeszcze z kolegą rozstawać. Proszę panować nad swoją pisownią.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0
  • #9 06 Kwi 2012 14:57
    1tropek
    Poziom 23  

Tomcio7 napisał:

Wróćmy do głównego pytania:

Z podkreślonego tekstu, wynika, że układ już pracuje.
    Ja w miejsce wymiennik płytowego dałbym coś takiegoLink

szczególnie jeśli instalacja CO jest stalowa.

0
  • #10 06 Kwi 2012 16:03
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

1tropek napisał:

Z podkreślonego tekstu, wynika, że układ już pracuje.
    szczególnie jeśli instalacja CO jest stalowa.

Masz gdzieś parametry tego wymiennika ? Szukałem w sieci ale nie znalazłem. :cry:

0
  • #11 06 Kwi 2012 22:48
    mirrzo

Moderator na urlopie...

1tropek napisał:

Ale to jest maleństwo. Można wycisnąć 8 l/min dla Δt 40C

0
  • #12 10 Kwi 2012 20:58
    tala30
    Poziom 10  

A nie łatwiej zamontować kociołek gazowy z możliwością pracy w układzie otwartym.
    Jak się nie mylę, to Termet ma taki w swojej ofercie, być może inne firmy też.

0
  • #13 10 Kwi 2012 22:04
    Watchbuyer
    Poziom 12  

tala30 napisał:
    A nie łatwiej zamontować kociołek gazowy z możliwością pracy w układzie otwartym.
    Jak się nie mylę, to Termet ma taki w swojej ofercie, być może inne firmy też.

Zgadza się, z tym że to jest jednofunkcyjny Termet Unica (turbo - zamknięta komora spalania). Ale jaki to problem dołożyć mu zasobnik c.w.u. - nawet lepiej będzie działać.
    Może to faktycznie lepsze wyjście niż ten cały wymiennik płytowy, co wprowadza tylko zamęt w układzie i blokuje grawitację.

0
  • #14 10 Kwi 2012 22:56
    Tomcio7
    Poziom 17  

Instalacja została przygotowana do pracy w układzie otwartym dla piecyka i kotła. Producent podaje iż do uruchomienia piecyka wystarczy 5bar. Instalacja CO została podniesiona tak aby ciśnienie było co najmniej 6bar, i tak wskazuje analogowy miernik.
    Po włączeniu piecyka przez serwisanta okazało się że piecyk wskazuje ciśnienie 4bar - i nie włącza się. Sterownik czeka na ciśnienie co najmniej 5bar...i tu jest lipa jak....

Stąd pomysł zrobić mały obwód zamknięty z wymiennikiem ciepła, a z wyjścia wymiennika szeregowo z piecem w obwód otwarty.

0
  • #15 10 Kwi 2012 23:09
    tala30
    Poziom 10  

Tak z ciekawości podpytam, jaka jest różnica wysokości pomiędzy stałopalnym a gazowym. :?:

0
  • #16 10 Kwi 2012 23:49
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Tomcio7
    Skąd takie ciśnienia ? Zaworów bezpieczeństwa nie ma w tym układzie ? Przy ok 3 bar powinny wyzwolić się i upuścić nadmiar ciśnienia z układu CO.
    Chyba, że czegoś nie wiem :(

0
  • #17 10 Kwi 2012 23:55
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Kocioł gazowy (przynajmniej mój) ma zawór bezpieczeństwa 3bar.

0
  • #18 11 Kwi 2012 08:20
    Tomcio7
    Poziom 17  

Mylicie jednostki
    1 MPa == (10 bar), albo ja mylę - słup wody ma 6 metrów wysokości w systemie otwartym czyli ciśnienie wynosi 6bar albo 0,6bara :/ aż wstyd że nie wiem

0
  • #19 11 Kwi 2012 08:45
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Tomcio7 napisał:
    ... słup wody ma 6 metrów wysokości w systemie otwartym czyli ciśnienie wynosi 6bar albo 0,6bara ...

6m słupa wody, to 0,6 bara

0