Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz do DVD z wyjściem SPDIF. Schemat układów wejścia i regulacji.

05 Sty 2005 09:26 2594 9
  • Poziom 10  
    Witam, piszę tutaj trochę z rozpędu ...
    Pytanie takie : czy znajomy jest wam taki temat jak wzmacniacz/końcówka mocy do stacjonarnego DVD z wy SPDIF ( optyczne )? Standartowo powinien mieć wyjścia w układzie 5.1 ( filmy DVD ), regulację wzmocnienia, korektor, balans itp. Chodzi mi o jakość dźwięku i łatwośc wykonania takiego układu . Samą końcówkę można zrobić na tda ( mam nawet taki schemat ) , stąd potrzeba schematu układów we i regulacji.
    Pozdrawiam
    Mirk
  • Poziom 42  
    Witam! Coś tam się obiło o uszy, dobrze myślisz, jeżeli DVD ma wyjścia analogowe, to nic ino robić, kiedyś chciałem taki ładny kupić synowi, ale jak zobaczyłem cenę ponad 2000zł to mnie cofnęło i zbudowałem 6x60W i wyszło mnie to 400zł z obudową, ale lepiej to zrobić na tanich kościach i małej mocy, gdzieś w elektroniku widziałem taki komplet do zrobienia, nie wiem czy jest potrzebna Ci barwa tonu, w DVD wszystkie regulacje, idą z pilota.
    Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Jeżeli twoje DVD nie jest wyposażone w wyjścia analogowe 5.1 , a tak chyba jest skoro pytasz o wzmak z wejściem SPDiF ewentualnie optyczne to będziesz miał mały problem ponieważ potrzebujesz wzmacniacz z DEKODEREM AC3(Dolby Digital) a z tego co mi wiadomo na elektrodzie od pewnego czasu SPECE próbują ugryźć ten temat ale chyba jeszcze im się nie udało - do zdekodowania można użyć kartę dźwiękową z wejściem SPDif i dekodować to przy pomocy komputera. Na marginesie dodam abyś zapomniał o "Jakiś" TDA - ewentualnie TDA7294, STK lub LM3886, rezta jest do d..., Średnia cena kości to 19 - 25 zł/szt czyli około 120-130zł kości , 30-50 elementy dodatkowe, 100-150 Trafo , i obudowa - uzbiera się z 400zł - ale zostaje problem dekodowania AC3 więc zastanów się czy nie taniej wyjdzie kupno jakiegoś używanego np. na allegro niż zbudowanie wzmaka który nie obsłuży twojego DVD

pozdro
  • Poziom 10  
    Witam i dzięki za szybką odpowiedź . Te tdki to TDA 1514A - mam gdzieś schemat do końcówki 4x25W(sinus) zatem zrobienie układu 6x25W ( jako układ 5.1 do filmów ) nie jest dużym problemem . Wyjście z DVD mam optyczne SPDIF ( analogi muszę sprawdzić bo nie pamiętam ) - stąd moje pytanie o jakość modułu we z regulacją . Co do dekodera to muszę przeczytac dokładnie instrukcję DVD-ka - czy jest to już zdekodowane ( choć wątpię ).
    Pozdrawiam
    Mirk
  • Poziom 10  
    Witam, w sprawie tego sprzętu : jest to kombo ( DVD odtwarzacz i magnetowid ). Wyjście audio-analog jest na cinch, oraz optyczne spdif . I do tego wyjścia właśnie poszukuję końcówki ( najlepiej 5.1 - do filmów wystarczy ).
    Pozdrawiam
    Mirk
  • Poziom 28  
    Witam sprubuj zrobic na mia1892 zrobiłem taki i ciacha od 4 lat koncówki na tda2005 w mostku chodzi pieknie tylko ja nie moge słuchać na ful bo zjedli by mnie sąsiedzi
  • Poziom 19  
    guard10 napisał:
    Witam sprubuj zrobic na mia1892 zrobiłem taki i ciacha od 4 lat koncówki na tda2005 w mostku chodzi pieknie tylko ja nie moge słuchać na ful bo zjedli by mnie sąsiedzi

czy nie chodziło tobie o uPC1892 jeżeli tak to jesteś w błędzie proponując ten układ. Jest on dobry ale tylko do dekodowania podstawowego Dolby Surround I, jest to matryca filtrów pasmowoprepustowych, przesuwników fazy itp. służy do dekodowania dżwięku Dolby SR I (analogowego) ze stereofonicznego sygnału audio np. wyjście TV, DVD - chinch ,euro.
    Wyjście optyczne SPDIF wymaga:
    1. wejścia optycznego w dekoderze
    2. dekodera cyfrowego
    a tego niestety układ 1892 firmy Nec nie zapewnia
    http://katalog.elektroda.net/index.php?d_start=0
    Układ ten dodatkowo trzeba wyposażyś w linię opóźniającą dla kanału Surround ok.25 ms (w tym systemie do wyboru masz: Lprzód - Pprzód; Centralny - suma L+P +filtr dolnoprzepustowy; 1 Kanał Surround (podłączony do dwóch(równolegle) głośników)
    Dźwięk Dolby Digital DD-AC3 jest zakodowany cyfrowo - 6 kanałów próbkowanych 48000Hz przeplecione ze sobą i skompresowane odpowiednim algorytmem MPEG2 (dla informacji - plik muzyczny 6-o kanałowy zapisany w formacie AC3 z częstotliwością próbkowania 48kHz na kanał zajmuje mniej miejsca ok. połowę niż plik muzyczny AUDIO CD z częstotliwością próbkowania 44100 Hz)
    Jedynym wyjściem do podłączenia i delektowania się przestrzennym dźwiękiem DD-AC3 z wyjścia SPDif jest kupno dekodera (amplitunera) z drugiej ręki - nowe kosztują średnio 1000 zł, ewentualnie jakiś zestaw Creative z wbudowanym dekoderem (z wejściem optycznym) i głośniczkami

pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Witam

Mam pytanko do kolegi Delta , mam podobny problem tj chcałbym połączyć stacjonarne DVD z wyściem optycznym do wejścia spdif karty dźwiękowej (w celu dekodowania DTS ). Masz może scemacik takiej przejściówki . Ktoś tu na elce mówił o takiej przejściówki z wykorzystaniem odbornika TORX173 ale nie miał żadnego schematu .

Pozdro
  • Poziom 19  
    Jeżeli schemat przejściówki jest na elce to użyj szukaj i wpisz spdif konwerter czy cos podobnego, ja niestety nie posiadam takowego, ewentualnie jak znajdę troche czasu to poszukam i dam Tobie linka
    Z tego co się orientuję to karty typu SB live platinium i SB audigy w full wersjach miały w wyposażeniu wyjście optyczne ( ale czy wejście to nie potrafię powiedzieć) Ta odpowiedź nic nie wnosi do postu tak więc Moderator niech usunie punkty przydzielone automatycznie za udzieloną odpowiedź

pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam po małej przerwie ... w międzyczasie poprzeglądałem oferty sklepów i cena takiego amplitunera trochę mnie zaskoczyła :) O kupnie z drugiej ręki na razie nie myślę - ktoś kto ma taką zabawkę raczej nie sprzeda jej chyba że kupi nową z jakąś super zabawką :)
    Zacząłem także sprawdzać zestawy głośników z zewn. wzmacniaczem ( między innymi creativa ) i chwilowo to wydaje mi się jedynym rozsądnym rozwiązaniem ( oczywiście cenowym ). Mam pytanie : czy ktoś ma coś takiego i jakie są wrażenia ?
    Pozdrawiam
    Mirk