Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zewnętrzna lampa halogenowa z czujnikiem

05 Apr 2012 21:15 2337 4
 • Level 17  
  Przeszukałem Google i elektrodę, ale nie mogę znaleźć informacji na temat tych lamp. Dokładnie chodzi o lampy diodowe. Wcześniej miałem lampę z żarówka 500W, ale czas tej lampy dobiegł końca i czas na nową. Na aukcjach są różne, najwięcej jest chyba:
  - ledowa 10W z jedną diodą
  - smd 10-25W z dużą ilością diod 36-136
  Jak jest z jasnością świecenia takich zestawów?
  Niektóre mają 136 diod i kosztują 50 PLN i mają 10W natomiast inne posiadają 99 diod, 25W i kosztują prawie 140 PLN, a jeszcze inne 36 diod, 10W i kosztują około 80 PLN, tak więc co będzie najlepszym wyborem?
 • Level 12  
  Jeśli chodzi o diody to różnią się właściwościami, np w tych droższych lampach 1 dioda odpowiada mocy świetlenia 3 diod z tańszej lampy, zużywając przy tym mniej prądu (to tak w bardzo dużym skrócie i w bardzo dużym uproszczeniu)

  A co do wyboru to jeśli idzie o zużycie prądu w lampach led to i tak jest niewielkie więc tego parametru już chyba nie musisz brać pod uwagę, a najważniejszy którym powinieneś się kierować to jasność, jeśli miałeś w poprzedniej lampie żarnik o mocy 500wat i ta jasność była dla ciebie w sam raz to lampa led którą wybierzesz powinna mieć zbliżoną jasność.
 • Level 17  
  Poniekąd rozjaśniłeś trochę temat, ale skąd mogę wiedzieć, która z lamp będzie miała podobna jasność? Ta 500 owszem świeciła dobrze, tak więc gdyby udało się znaleźć tak mocno świecącą ledową to byłoby ok.
  A jeszcze widziałem ledowe, ale z mlecznym szkłem, nie widać tych wszystkich diod, ale czy takie szkło nie osłabia światła?
 • Electrician specialist
  Witam
  Niestety możesz nigdy się na odległość nie dowiedzieć - diody to zupełnie inne źródło światła od np. halogenów (bo pewnie takowy posiadałeś) - nie ma lepszego rozwiązania, jak udać się do sklepu/ hurtowni i organo-leptycznie przetestować, chyba, że znajdzie się ktoś na forum i ma przed sobą takie źródła światła do porównania.
  Pozdrawiam
 • Level 31  
  Najlepiej patrzyć na strumień świetlny (lumeny lm). Zobacz ile mają zwykłe żarówki i halogeny:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BCar%C3%B3wka
  http://pl.wikipedia.org/wiki/strumie%C5%84%20%C5%9Bwietlny
  Dla ledów też powinna być podana ilość lumenów.
  Zwróć też uwagę na barwę światła leda (temperatura barwowa) i wskaźnik oddawania barw CRI.
  Jak na aukcji jest podawana tylko moc lampy ledowej, można w przybliżeniu oszacować ilość światła porównując z innymi ledami o takiej mocy, na przykład:
  http://www.tme.eu/pl/katalog/diody-led-mocy-pozostale_112916/