Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty theremin (eterofon) zbudowany w oparciu o Arduino

exti 05 Apr 2012 23:07 7239 0
 • Prosty theremin (eterofon) zbudowany w oparciu o Arduino
  Theremin to ciekawy elektroniczny instrument muzyczny na którym gra się zbliżając i oddalając dłonie od anteny będącej jego częścią. Oryginalny instrument zbudowany przez rosyjskiego wynalazcę Lwa Termena miał dwie anteny: jedną odpowiedzialną za częstotliwość generowanego dźwięku i drugą, zmieniającą jego amplitudę.  Martin Nawrath z Akademii Sztuk Medialnych w Kolonii zbudował własny theremin, wykorzystując płytkę prototypową Arduino, bardzo prosty obwód elektroniczny i głośnik. Jego instrument ma tylko jedną antenę - zbliżając i oddalając od niej dłoń zmienia się częstotliwość płynącego z głośnika dźwięku.

  Wspomniany obwód to generator przebiegu prostokątnego zbudowany na czterech bramkach NAND (układ 7400). Równolegle z kondensatorem i cewką, odpowiedzialnymi za częstotliwość generowanego sygnału, włączona jest antena - pojedyncza pętla z drutu. Zbliżając do niej dłoń (lub inny przewodzący obiekt) zmieniamy jej pojemność i tym samym częstotliwość generatora, którego wyjście podłączone jest do cyfrowego wejścia Arduino. Załadowany na niego program zajmuje się całą resztą, czyli pomiarem odchyłki i wytwarzaniem dźwięku podawanego bezpośrednio na głośnik.

  Źródła:
  http://hackaday.com/2012/04/05/quick-and-easy-arduino-powered-theremin/
  http://interface.khm.de/index.php/lab/experiments/theremin-as-a-capacitive-sensing-device/ (szczegółowy opis, kod programu na Arduino, filmik pokazujący działanie)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2418 posts with rating 151, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.