Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana procesora i wymiana karty pamięci - Acer Extensa 5220

05 Kwi 2012 23:46 3838 7
  • Poziom 18  
    Jestem w tym dziale pierwszy raz. Mam nadzieję że zamieszczam zapytanie w dobrym dziale

Mam laptop jak w temacie. Potrzebuję go używać do samochodowego interfejsu diagnostycznego którego wymagania sprzętowe są wyższe niż poziom mojego laptopa.

Mam za mały procesor i za małą kartę pamięci.

Moja karta pamięci to 1GB DDR2

Mam procecesor jednordzeniowy Intel Celeron 2.0 GHz. 533Mhz, 1MB L2 cache - takie dane znalazłem o moim procesorze na naklejce na komputerze.

Aby sprżet podłączony do mojego laptopa działał poprawnie sprzedawca sprzętu poinormował mnie że muszę mieć procesor dwurdzeniowy i 8GB karty pamięci.

Moje pytanie:

Czy taka przebudowa mojego laptopa jest możliwa? To znaczy czy zakupując procesor dwurdzeniowy i karte pamięci 8GB i montując to w moim laptopie laptop będzie działał poprawnie? To znaczy czy będzie się taki procesor i taka karta pamięci zgrywać z resztą laptopa?

Ewentualnie czym się kierować wybierając nowy procesor i kartę pamięci na allegro żeby pasowała do mojego laptopa?
  • Poziom 18  
    Po pierwsze ten temat już był: Link

Przeczytaj i zdecyduj sam jaki procesor wstawisz.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Z tego co znalazłem w tym manualu:
    http://www.manualowl.com/m/Acer%20Computers/Extensa-5220/Manual/114880 str. 11

Twój laptop jest w stanie obsłużyć dwurdzenowy procesor. Napisz jakie taktowanie musi mieć takowy by działał płynnie.

Co do pamięci ram. Wg manualna obsłuży do 4GB ale nie wiem czy platforma na upartego nie jest w stanie obsłużyć więcej. Inna sprawa że to wymaganie na upartego można by obejść używając pamięci wirtualnej, no chyba że wszystko ma chodzić tak płynnie jak tylko to możliwe.

Najtańszy procesor 2 rdzeniowy na allegro dostaniesz już za 30zł. Najlepszy za ~180zł.

Ale jako że nie siedzę w sprzęcie na codzień prosiłbym o potwierdzenie kogoś kto się zna lub miał do czynienia z takowym sprzętem.
  • Poziom 18  
    Według mnie to ten temat zaniża poziom bo już był podobny.
    Jakby autor tematu go przeczytał to wiedziałby, że może dać np Pentium Dual Core T2310-T2390 albo coś innego na socket "P" np T7100.

Co do Ram'u to: Jeśli masz chipset GL960 to maksymalnie 2Gb ram'u możesz mieć, jeśli masz chipset GL965 to 4GB ram'u podejdzie.
  • Poziom 15  
    Wtrącę się do tego tematu :)
    Tak, udało mi się wymienić w tej Extensie procesor, dołożyć RAMu, wymienić dysk na większy -> wszystko idealnie, ale:
    Obecnie chciałem z 3GB RAMu zrobić 4GB i mam problem. Jak się okazało 3GB będzie działać tylko w konkretnej konfiguracji 1GB w dolnym banku (patrząc od spodu lapka), a 2GB w górnym - po zamianie - Linux Mint wywraca się przy uruchamianiu, Windows XP również - w BIOSie jest ok.
    Kolejna kwestia to 2GB + 2GB -> tutaj jest jeszcze ciekawiej: w BIOSie znów ok, Mint się uruchamia (łącznie z GUI), ale już podczas pracy nie można uruchomić żadnej aplikacji. Dodam, że Mint jest 64 bitowy... Ktoś miał doświadczenia z tą Extensą na 4GB RAMu?
  • Poziom 18  
    Ja ostatecznie zaniechałem przebudowy swojego komputera. Skontaktowałem się ze sklepem z częściami do laptopów specjalizującym się wyłacznie w acerach.

Wszystko okazało się nie takie proste.

Okazało się że mój acer nie rozpozna 4GB RAM mimo że teoretycznie jest możliwosć zainstalowania kart 2GB+2GB. Rozpozna tylko 3GB z tego. A ja potrzebuję minimalnie 4GB. (Pisałem wcześniej że 8 ale 4 by wystarczyło jednak ostatecznie)

Ponadto z procesorem też nie jest to takie proste wszystko. Podobna sytuacja - nie każdy dobry procesor który jest teoretycznie możliwy do zainstalowania będzie działał w pełni swoich możliwości.

Ja ostatecznie zdecydowałem zakupić nowy komputer a swój sprzedać.

Pozdrawiam. Dziękuję za odpowiedzi na założony przez mnie temat. Nie pomogły w przebudowie komputera ale pomogły w zrozumieniu że nic z tego nie będzie. I zaoszczędziłem sobie rozczarowań.
  • Poziom 18  
    Przecież pisałem dwa posty wyżej od czego między innymi zależy od rodzaju chipsetu i wersji biosu.
    Ostatecznie można spróbować z ram'em 4GB w jednej kości.
  • Poziom 15  
    Procesor T7300

Chipset GL965

BIOS w wersji 1.35 -> najnowszy jaki można pobrać ze strony Acera. Może ktoś bawił się w flashowanie tego kompa BIOSem z innych źródeł?

Ram DDR2 4GB single jest stanowczo za drogi :(

Na jakiej pamięci komuś działało 4GB? Bo u mnie para Goodram 2GB 6300 + 2GB 5300 nie działa -> objawy jak w poprzednim poście.