Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technikum elektroniczne, a przyszłość?

06 Kwi 2012 12:39 5999 19
  • Poziom 10  
    Witam!
    Właśnie kończę gimnazjum i zastanawiam się nad wyborem szkoły. Wybór padł na technikum elektroniczne. Jednak chciałbym się Was zapytać jaką pracę mogę podjąć po takim technikum? Zamierzam iść po szkole średniej na studia, ale zaoczne. Dlatego chciałbym podjąć pracę po technikum.
  • Computer Controls
  • Poziom 34  
    Wybrałeś technikum elektroniczne - tam trzeba myśleć, a z tym chyba masz problem, dlaczego? - od lat o tej porze roku pojawiają się identyczne tematy, wystarczy poszukać poczytać i potem zadawać już konkretne pytania.
  • Poziom 20  
    Teraz wszystko opiera się na elektronice Więc można stwierdzić że ten kierunek jest przyszłościowy.
    Myślę że bez problemu znajdziesz pracę.
  • Computer Controls
  • Spec od sprzętu Unitra
    darek4455 napisał:
    Myślę że bez problemu znajdziesz pracę.
    Najpierw trzeba się czegoś nauczyć bo samo kończenie szkoły o niczym nie świadczy.
  • Poziom 36  
    Nie liczy się szkoła, a praktyczna wiedza i doświadczenie to Ci powie 99% pracodawców. Sadza się kandydata na dzień próbny i to decyduje o zatrudnieniu bądź nie. Dla mnie cenniejszy jest chłopak po technikum z pasją i praktyką nabytą we własnym zakresie niż magister elektroniki najlepszej uczelni, nie mam czasu, ani środków na przyuczanie ludzi do zawodu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Oj niestety nie zawsze tak jest...

Powiem na własnej skórze.
    Firma z mln kapitałem zakładowym.
    1 dzień dzwoni do mnie kierownik. Dzień dobry znaleźliśmy pana stronę wszystko super. I pogadaliśmy sobie że się chce przeprowadzić. No a oni włąsnie tam szukali pracownika.

3 dni później dział HR... no niestety szef się nie zgadza na pana zatrudnienie i nie potrzebnie by sie Pan do nas fatygował na rozmowę. Bo niestety wszyscy pracownicy muszą mieć inż. Gdyż takie są STANDARDY naszej firmy...

Niestety bezrobocie duże a pracowników masę. To pracodawcy wydziwiają. Niedługo na kasę po ekonomii

A wiecie co było najlepsze ?
    Zadzwoniłem i spytałem do jednej firmy czy mam wziąć strój roboczy czy tylko wizytowy. To zdziwko złapali że po co jak to...

Zamiast wziąć człowieka posadzić na warsztat. Dać coś do naprawy...

3 przypadek zaraz po technikum serwis xero.
    Dzień dobry jak sie pan nazywa itd..
    Jaki ma Pan znak zodiaku...
    Waga
    A to niestety dziękujemy.
    Że co ??
    No niestety nie nadaje się Pan.
    Wychodząc powiedziałem że ma Pani tu standardowe xero XXX mógłbym je rozebrać i złożyć no ale przecież się nie nadaje i wyszedłem.

O rekrutacjach typu wszystko ok... Nagle miejsce nie to tylko 30km stąd. I nagle nie umowa o pracę tylko o dzieło lub zlecenie wspominał nie będę.

---------
    Tak Polska to dziwny kraj..
    A w sprzęcie medycznym to też kosmos. 4 lata mi zeszło zanim ktoś przygarnął mnie pod skrzydła w sensie większa firma....
    3 miesiące robiłem na czarno za darmo (za koszty dojazdu i 300pln) I nawet na staż mnie nie chciał bo go skontrolują. A firm medycznych jest z 50 max w polsce :( reszta to 1 osobówki po ZTM.
    I jeszcze pytanie czemu pan 6 miesięcy nie pracował... A co miałem za 1 tyś pln pracować ?? Więcej zarobie naprawiając zdalnie i serwisując "znajomym".

Polska to dziwny kraj...

Np do siemensa masz co roku staże i dziękujemy. A 6 pracowników takich koszących po x tyś pln. I zmiana.

Albo standard staż/ przedłużenie stażu/ 1/2 etatu 3/4 etatu i na bruk :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    Powiem tyle.

Jak już pisałem na jednym temacie w 2008 roku. Na zaocznych nie otworzyli inż biomed, informatyki w medycynie, biotechnologii, ani automatyki. Kumplowi zamknęli transport i coś tam.
    Najlepszy uczeń poszedł na zarządzanie...
    Ja poszedłem na inż środowiska. Bo szkoda według mnie iść na elektrotechnikę - kabelki i sieci. Dla elektryka ok. Czy EIT bo to jest taki zlepek wszystkiego a niczego. Z elektroniki nauczysz się tyle co w technikum. A reszta to cad i programowanie. + maaaaaaaaaaaaaaaaaasę wzorów nie wiadomo po co komu. Więc szkoda mi było wydawać kilka tyś.. Jak nie ma automatyki.

Po roku na inż środowiska wszystkich wybili. do 20 osob. A ci co zaliczyli mogli się przenieść. Więc poszedłem na biologię.Zawaliłem jak widzę bo mógłbym mieć inż nic nie robienia. Ale inż.

A powiedz mi po co ci mgr czy inż na serwisanta ??

Prawda jest taka że jedyne czego się nauczysz to liczenia i projektowania. ( a do projektowania... jakoś nie potrafię )

Już w technikum było tak że ludzie lutownicy w rękach nie mieli. Na studiach jest identycznie.
    Większość studentów nie powie ci jaka to obudowa, nie odróżni tranzystora od stabilizatora.
    Powiem więcej na studiach nie dowiesz się jak sprawdzić czy dioda w obwodzie jest sprawna. Nie wiedzą nawet jak sprawdzić tranzystor. Za to idealnie wiedzą jak działa.

Sam dopóki solidnie nie przysiadłem na myślałem że to jakiś wzmacniacz bo tak nauczyciele to tłumaczą. Zamiast powiedzieć że to zwykły przełącznik jest baza to włączony nie ma to wyłączony.

Co do Polski powiem tyle. Wpisz na www.infopraca.pl biedronka. Ostatnim razem jak patrzyłem w dużym mieście w polsce było 400osób na miejsce :)

--- POPRAWKA w biedronce coś nie ma już miejsce więc tesco 460 osób
    http://www.infopraca.pl/praca/pracownik-marketu-tesco-elk/elk/2977514
    Pokaż znajomym jak chcą do pl wracać

Pracy dla elektroników jest masę... ale za 1500 2 tyś max. A w zasadzie to po co być elektronikiem żeby wymiatać toner z rolek w kserze?? Odkręcać 2 śrubki ?? Minolta wymaga studiów :)
  • Spec od Falowników
    homman napisał:

Sam dopóki solidnie nie przysiadłem na myślałem że to jakiś wzmacniacz bo tak nauczyciele to tłumaczą. Zamiast powiedzieć że to zwykły przełącznik jest baza to włączony nie ma to wyłączony.

Ta sprawa nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. I jeden, i drugi pogląd ma swoich zwolenników. :idea: :D :D
  • Poziom 12  
    Witam
    Aby nie zakładać nowego wątku piszę tu. Chciałbym abyście mi polecili/doradzili jakie technikum mam wybrać, bo już mam mętlik w głowie. Interesuje się elektroniką, robotyką, programowaniem sterowników PLC. Jestem z lublina. Zastanawiałem się nad szkołami:
    -elektroniczne przy ul. Wojciechowskiej - (podobno wysoki poziom)
    -ul. Magnoliowa zespół szkół, kierunek mechatronik - (podobno niski poziom)
    -ul długa kierunek elektronik.
    Z początku chciałem iść na Wojciechowską, wysoki poziom, itd. Niestety o programowaniu PLC mogłem zapomnieć. Na targach zobaczyłem walkę robotów minisumo, od razu przyciągnęła moją uwagę. To była ul.magnoliowa, moje zamiary od razu się zmieniły, chciałem tam iść.
    Jednak spotkałem się z wieloma negatywnymi opiniami na temat tej szkoły. I teraz już sam nie wiem. Co mam brać pod uwagę wybierając szkołę, zainteresowania? czy poziom?
    Wszystkie sugestie mile widziane.
    Z góry dzięki
  • Poziom 26  
    PLC i roboty = automatyka

I patrzysz na technikum rankingi i opinie które lepsze.

W tech elektronicznym się tego nie nauczysz. Chyba że sam. A nie napisałeś gdzie mają jakie kierunki.
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedź.
    Oczywiście na rankingi patrzyłem - wszystkie tech z kierunkiem mechatronik nie mają miejsca w rankingach :cry:
    Szukałem kierunku automatyki ale w lublinie go chyba nie ma. :|
    Lubię pisać programy na PLC czy lutować, tylko nie chce się zarabiać ~ 1500.
    Myślałem żeby iść na mechatronika ponieważ myślę że jest to kompromis między hobby a pracą w przyszłości.(czy się mylę?) Po mechatronice można naprawiać elektronikę w autach. Czy takie zawody są dobrze płatne? A może inny kierunek? Czy pozostaje mi zbierać kasę i próbować zakładać własną działalność?
  • Poziom 26  
    Ludzie CZYTAJCIE

Piszę setny raz.
    Nie ma osoby takiej jak mechatronik w samochodach. To propaganda.
    Jest mechatronik np. w Gliwicach w Oplu.
    Obecnie jak ostatnio szukałem dla jednego pana by mu udowodnić w Polsce elektronik miał 300 ofert a mechatronik 80.

Elektroniką samochodową zajmuje się elektronik samochodowy. Lub też elektryk samochodowy.
    Mechatronik to osoba projektująca i nadzorująca roboty przemysłowe lub też nadzorująca automatyków. Odsyłam do Wikipedii.

W Polsce nie ma firm produkujących roboty. Więc nie ma pracy. A do utrzymania ruchu bierze się automatyków i elektryków lub też elektroników. Zależy do czego.

Żaden zawód w Polsce z powyższych nie przynosi kokosów bez bycia specjalistą. Nawet informatyk. Informatyk zarabia ok 3 tyś netto. Jedynie programiści, ludzie od baz SQL i naprawdę zaawansowani sieciowcy dobrze zarabiają.

W serwisie/ utrzymaniu ruchu zarobisz 1,5 -3,5 tyś netto.

Jak będziesz specem Fanuca czy czegokolwiek innego. Nawet specem serwisu CNC możesz mieć dobre zarobki. Możesz być specem serwisu automatyki łodzi itd. Bez tego zarobisz 1500

Odsyłam do moja-pensja.pl i pracuj.pl Bądź podobnych żeby nie reklamować akurat tych.
  • Poziom 12  
    "Technik mechatronik
    Absolwent może podjąć pracę:
    - serwisant urządzeń gospodarstwa domowego
    - w charakterze programisty sterowników PLC
    - w firmie zajmującej się montażem elektroniki w domkach jednorodzinnych
    - w branży samochodowej
    - jako serwisant w zakładzie elektronicznym"

cytat ze strony szkoły, ja zrozumiałem to po swojemu. :)
    Ok, ostatnie pytanie.
    Jeśli na stronie szkoły piszę jak wyżej to mam to rozumieć że są to tylko przykładowe zajęcia jakie mógłbym wykonywać?

Cytat z wikipedii:
    "Przedmiotem zastosowań mechatroniki jest między innymi wytwarzanie:

- układów sterowania pojazdami
    - nowoczesnych zabawek
    - zaawansowanych urządzeń powszechnego użytku oraz elektroniki użytkowej
    - urządzeń automatyki i robotyki, w tym robotów przemysłowych
    - obrabiarek sterowanych numerycznie
    - aparatury medycznej
    - mikrosystemów
    - narzędzi do pomiarów w zakresie nano

Zadaniem mechatronika nie jest naprawa konkretnego elementu mechanicznego bądź elektrycznego, lecz jego zdiagnozowanie oraz jak najszybsza wymiana i regulacja."
  • Poziom 26  
    Cytując
    Cytat:
    " serwisant urządzeń gospodarstwa domowego"

Jak każdy elektronik bo masz podstawy elektroniki

Cytat:
    - w charakterze programisty sterowników PLC

Bo masz podstawy programowania. Podobnie logo na elektroniku. W praktyce mało się nauczysz.

Cytat:
    - w firmie zajmującej się montażem elektroniki w domkach jednorodzinnych

Czyli po prostu elektryk

Cytat:
    - w branży samochodowej

Czyli Gliwice Opel

Cytat:
    - jako serwisant w zakładzie elektronicznym

Jw

Cytat:
    Jeśli na stronie szkoły piszę jak wyżej to mam to rozumieć że są to tylko przykładowe zajęcia jakie mógłbym wykonywać

Tak są to zajęcia zgodne z tytułem technik mechatronik. I masz je napisane na suplemencie do dyplomu.

Cytat:
    " między innymi wytwarzanie:"

Czyli projektowanie a takich firm nie ma jw.

Cytat:
    - układów sterowania pojazdami

Brak w Polsce. Jedynie Gps ale tam robią elektronicy.

Cytat:
    - nowoczesnych zabawek

Nie znam może i jest jakaś firma.

Cytat:
    - zaawansowanych urządzeń powszechnego użytku oraz elektroniki użytkowej

Do tego trzeba być inżynierem i znać CADa. Czyli mowa tu o dowolnym konstruktorze elektroniki.

Cytat:
    - urządzeń automatyki i robotyki, w tym robotów przemysłowych

Brak w Polsce. Jedynie montaż, konserwacja i programowanie.

Cytat:
    - obrabiarek sterowanych numerycznie

Jak najbardziej. Ale do tego trzeba mieć kurs programisty lub operatora CNC np. A kierunek nie ma znaczenia

Cytat:
    - aparatury medycznej

Moja branża. Bez inż elektronika lub inż biomedycznego i obsługi programów inżynieryjnych się nie pokazuj.

Cytat:
    - mikrosystemów

Inż elektronik lub programista mikrokontrolerów, avr itd.

Cytat:
    - narzędzi do pomiarów w zakresie nano

Elektronik, Nanotechnolog, inżynieria materiałowa.

Cytat:
    "Zadaniem mechatronika nie jest naprawa konkretnego elementu mechanicznego bądź elektrycznego, lecz jego zdiagnozowanie oraz jak najszybsza wymiana i regulacja."

Dokładnie. Nie będziesz się znał jak coś działa. A automatyk tak. Więc twoim zadaniem jest koordynacja automatykami tak by przywrócić sprawność maszynom. W Polsce brak ogromnych firm produkcyjnych. Więc w praktyce robi to Kierownik utrzymania ruchu. Jedynie w Gliwicach jest 3 czy 4 mechatroników (i co ważne automatyków). Pełniących funkcje nadzorcze nad innymi automatykami.

Trzeba po protu umiejętnie czytać :)
  • Poziom 12  
    Czyli ogólnie nie warto iść w tym kierunku, lepiej na automatyka?
    Proszę o doradzenie.
  • Poziom 26  
    Dokładnie.

I to miałeś napisane na samej górze. Że najlepiej iść na elektronika bo masz najogólniej, a w technikum będą zmieniały ci się preferencje 25 razy. A w wolnych chwilach jak ci się nie znudzi czytać automatykę, czy zrobić kurs cnc, plc. Chyba że jesteś pewny że chcesz automatykę wtedy takie technikum. Ale ich jest niewiele może z 4 dobre w kraju.

Podobnie jak technikum ELEKTRYCZNE tylko jeśli myślisz o dużych napięciach. Słupach, energetyce, elektrowniach itp.

Pisałem to chyba wyżej że 5 lat temu pfu już 10 lat temu do technikum szedłem jak ten czas leci.. Była moda na mechatronikę, jedyny kierunek w regionie któryś tam w Polsce. I na szczęście tam nie poszedłem. Zazwyczaj organizują go technika samochodowe lub elektryczne. Które o programowaniu nie mają pojęcia. A jedynie mechanika i elektryka.

Podobnie jak nie warto iść studiować EiE jak masz jakieś preferencje. Bo to kierunek o wszystkim i o niczym lecz za tą wypowiedź każdy mnie tu je. W twoim wypadku proponuje studia z automatyki jak ci się nie znudzi. Lub studia mechatroniczne jak chciałbyś zostać kierownikiem. Ale mieć mniejszą wiedzę elektroniczną i programowania. Lub chciałbyś projektować jakieś maszyny w przyszłości. Np jakieś zgrzewarki. Kierunek bardziej jak budowa maszyn.
  • Poziom 16  
    sorry1 napisał:

Lubię pisać programy na PLC czy lutować, tylko nie chce się zarabiać ~ 1500.

Ale nie oszukuj się, programowanie PLC czy lutowanie nie jest warte więcej jak 1500 zł - tego nauczy się każdy dobry student czy absolwent technikum w 2 tygodnie.
  • Poziom 26  
    Starałem się mu to samo wyperswadować... jak się w czymś nie wyspecjalizuje to kicha. Będzie ciągnął przewody po domach.

Podobnie jak informatyk który nie ma DARU programowania będzie naprawiał pasjansa Pani Basi.
    Zaznaczam daru bo większość ludzi mimo że potrafi po kilku latach klepania kodu rezygnuje.
    8h dzień w dzień piszesz kod. I z tego wynikają te pensje że mało ludzi ma dar. A papierek informatyka jest nic nie wart. Lepiej zamiast studia zrobić kurs Cisco + 3 lata w programowaniu.

Specjalista automatów lutujących (nie podam firmy) zarabia 10 tyś dla info więc lutowanie to nie taka prosta rzecz :) Trzeba tylko być specjalistą. I najczęściej podróżować po Polsce lub całej europie.