Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja.

Artur_97 06 Kwi 2012 14:45 7298 27
  • #1 06 Kwi 2012 14:45
    Artur_97
    Poziom 19  

Witam.
    Dzisiaj ze złomu przytaszczyłem silnik od odkurzacza zelmer, niestety tylko sam silnik, nic więcej już z niego nie zostało. Silnik sprawny, ciągnie jak rakieta i chodzi w miarę cicho. Jest ktoś w stanie określić co to za silnik i z jakiego dokładnie modelu odkurzacza pochodzi? Poniżej zamieszczam zdjęcia, mam podejrzenia że jest to typ 300. Za pomoc Daję ,,Pomógł".

Zdj:

Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja.

0 27
  • Pomocny post
    #2 06 Kwi 2012 15:04
    darek4455
    Poziom 20  

A oglądałeś obudowę tego silnika. Nic nie pisze?

0
  • #3 06 Kwi 2012 15:09
    Artur_97
    Poziom 19  

Niestety nic nie pisze, niby jest napis Typ ale jest kompletnie zamazany. Wie ktoś co to za silnik?

0
  • Pomocny post
    #4 06 Kwi 2012 15:18
    darek4455
    Poziom 20  

To skąd wiesz że ten silnik jest marki zelmer?

0
  • #5 06 Kwi 2012 15:26
    Artur_97
    Poziom 19  

Siedzę w zelmerze wystarczająco długo, i potrafię rozpoznać ich silniki. Jest to silnik z lat 80- no góra 90tych XX wieku. Nie wiem tylko jaki dokładnie typ, ale wydaje mi się że typ 300, bo wygląda podobnie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic683882.html
    Mam jednak wątpliwości, wydaje mi się że typ 300 jest ciut niższy.
    Proszę o wypowiedź kogoś znającego się w temacie.

0
  • Pomocny post
    #6 06 Kwi 2012 16:14
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Nie, to nie jest silnik typu 300. Jak zauważyłeś jest on trochę wyższy, a po rozkręceniu zobaczysz, że ma inny wirnik. Wirnik w tym silniku będzie miał symbol 108.1200. Jego moc również jest mniejsza. Osobiście taki silnik widziałem tylko w odkurzaczu zelmer 102.

0
  • #7 06 Kwi 2012 16:16
    Artur_97
    Poziom 19  

W zelmerze 102 znajduje się fabrycznie RH5500. A jaki to jest typ silnika kolega wie?
    Sprawdziłem dokładnie, jest on delikatnie (może koło 0,5-1mm) wyższy od silnika typ 217.

0
  • Pomocny post
    #8 06 Kwi 2012 18:11
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Artur_97 napisał:
    W zelmerze 102 znajduje się fabrycznie RH5500. A jaki to jest typ silnika kolega wie?
    Sprawdziłem dokładnie, jest on delikatnie (może koło 0,5-1mm) wyższy od silnika typ 217.

Otóż mylisz się ! W odkurzaczach serii 102 stosowano różne typy silników uwzględniane późniejszym oznaczeniem końcowym typu. Np 102b lub 102.8

A z tymy wysokościami to Pan Panie kolego sam sobie zaprzeczasz. Silnik typu 300 jest sporo wyższy od silnika typu 217. Wczesniej piszesz, że silnik, który posiadasz jest wyższy od silnika typu 300, a teraz z kolei że 1 mm wyższy od 217. Gdzie tu spójność ?

pzdr

Ps. Nie musisz klikać pomógł, bo nie pomógł ...

0
  • #9 06 Kwi 2012 21:23
    Artur_97
    Poziom 19  

Czyli wychodzi na to że mam silnik typ 300, jednakże aby założyć go do 251 musiałem sporo przerobić.

Dodano po 15 [minuty]:

Już działa, ciągnie jak prostytutka i działa cicho, jednakże dekiel lekko odstaje gdyż nie miałem oryginalnej gumy pod silnik, i dałem tą od RH 5500, szczotki tego silnika mają jeszcze 4,5cm, mogą jeszcze być czy trzeba je wymienić? W Rh5500 mam sczotki 0,5mm więc je raczej muszę wymienić.

Dodano po 2 [godziny] 2 [minuty]:

dzi_dziuś napisał:
    Artur_97 napisał:

Otóż mylisz się ! W odkurzaczach serii 102 stosowano różne typy silników uwzględniane późniejszym oznaczeniem końcowym typu. Np 102b lub 102.8

A z tymy wysokościami to Pan Panie kolego sam sobie zaprzeczasz. Silnik typu 300 jest sporo wyższy od silnika typu 217. Wczesniej piszesz, że silnik, który posiadasz jest wyższy od silnika typu 300, a teraz z kolei że 1 mm wyższy od 217. Gdzie tu spójność ?

pzdr

Ps. Nie musisz klikać pomógł, bo nie pomógł ...

Pisałem, że jest wyższy od typu 300, gdyż zamieściłem wyżej kilka postów temat w którym ktoś pytał o silnik typ 300, i na zdjęciu wydawał się niższy. Więc wychodzi na to, że posiadam silniczek typ 300. Jest wyższy od 271, nie mierzyłem ile dokładnie, ale max 3-4mm. A czy potrafi kolega dzi_dziuś ocenić po dźwięku co to za silnik? Mogę nagrać film.

0
  • Pomocny post
    #10 06 Kwi 2012 23:36
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Nie nie potrafię ich odróżnić aż z taką dokładnością. Możesz za to wyjąć z niego wirnik (10 min roboty) i odczytać symbol lub zrobić jego zdjęcie. Przy okazji masz pretekst, ażeby go wyczyścić. Ja uważam, że nie jest to silnik 300.
    pzdr

0
  • Pomocny post
    #11 07 Kwi 2012 00:10
    Splintar
    Poziom 10  

Witam macie racje napewno nie jest to silnik z wirnikiem 300 za długi , Artur a na kapie jakie masz oznaczenie na tym zdjeciu 2 jak by było dokładniejsze to by było widać na tej dolnej części rozszerzonej tam gdzie sa turbiny jest wybity w aluminium poczatek serii zerknij jaki.

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli nie ma żadnego to pozostaje wyjać wirnik jak kolega pisał i wtedy po problemie.

0
  • #12 07 Kwi 2012 09:25
    Artur_97
    Poziom 19  

Wyjąłem wirnik,sporo się nad tym namęczyłem gdyż łożyska mocno siedziały w tarczach. Wirnik ma takie same oznaczenia jak ten w Typ 300, wygląda też identycznie. Mam zamiar zaadoptować ten silnik do zelmera 102b, czy będzie on pasował? Z tego co się dowiedziałem jest to silnik typ 300 z pierwszego okresu produkcji (lata 78-81). Początek serii? Chodzi o ten napis 0/2 ?

0
  • #13 08 Kwi 2012 16:13
    Artur_97
    Poziom 19  

Odświeżam temat, dodaję zdjęcie porównywujące ten silnik do silnika typ 217, jak widać jest sporo wyższy, turbiny też ma sporo większe. Zmierzyłem wysokość tego silnika, wynosi ona 19cm (+/- 1mm).
    Poniżej zdjęcia:

Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja.
    Czy na podstawie tych zdjęć można już określić w stu procentach co to jest za silnik?
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #14 08 Kwi 2012 17:25
    zhudomel
    Specjalista AGD

Artur_97 napisał:
    Wirnik ma takie same oznaczenia jak ten w Typ 300
    Czyli jakie. Zamieszczasz zdjęcia, ale ciągle nie to co trzeba. Daj zdjęcia tej części obudowy turbin, na której jest wybity napis "Typ ..."

0
  • #15 08 Kwi 2012 17:41
    Artur_97
    Poziom 19  

Nie mogę wykonać tego zdjęcia gdyż jest on wybity w takim miejscu, że zasłania go plastik i musiałbym rozmontować cały silnik.

Dodano po 3 [minuty]:

Dobra jutro postaram się jakoś zrobić to zdjęcie, wie ktoś może jaką wysokość ma typ 300?

0
  • #16 09 Kwi 2012 21:53
    Artur_97
    Poziom 19  

Ten silnik ma 18cm, a typ 300 ma 17,5cm. Wychodzi więc że to nie jest typ 300, to co to do cho*ery jest? Ni to typ 300, ni to 217... Na silniku nie ma napisu Typ więc ciężko określić, proszę o wskazówkę czego zrobić zdjęcia, a je wykonam.

0
  • Pomocny post
    #17 09 Kwi 2012 22:02
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Artur_97 napisał:
    Ten silnik ma 18cm, a typ 300 ma 17,5cm. Wychodzi więc że to nie jest typ 300.

O czym trąbie od początku ....

Typ na obudowie starty ? Zrób zdjęcie całego wirnika oraz spisz oznaczenia z niego które są na tekturowych wkładkach w uzwojeniu. To też było już mówione.

0
  • #18 09 Kwi 2012 22:05
    Artur_97
    Poziom 19  

Wiem, sęk w tym że nigdy nie rozbierałem takiego silnika i mam mega problemy przy jego rozłożeniu i złożeniu. Wytłumaczysz krok po kroku jak to zrobić aby nic nie uszkodzić? Raz już go rozbierałem ale składałem go 5godzin.

0
  • Pomocny post
    #19 10 Kwi 2012 00:02
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Artur_97 napisał:
    Wiem, sęk w tym że nigdy nie rozbierałem takiego silnika i mam mega problemy przy jego rozłożeniu i złożeniu. Wytłumaczysz krok po kroku jak to zrobić aby nic nie uszkodzić? Raz już go rozbierałem ale składałem go 5godzin.

Artur_97 napisał:
    Siedzę w zelmerze wystarczająco długo, i potrafię rozpoznać ich silniki.

Nic już z tego nie rozumiem. Po co cała ta szopka z rozpoznaniem typu? Wszystkie silniki zelmera rozbiera się i składa według tych samych zasad . Szczególnie nie ma tu tajemnic dla kogoś siedzącego w Zelmerze wystarczająco długo .

0
  • #20 10 Kwi 2012 00:03
    Artur_97
    Poziom 19  

Siedzę w zelmerze tzn zbieram odkurzacze, silnika żadnego nigdy nie rozbierałem, ani nie wymieniałem łożysk itp. W tym moim czymś 300podobnym dolne łożysko jest zardzewiałe, musi więc zostać wymienione?

0
  • Pomocny post
    #21 10 Kwi 2012 00:06
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli chcesz naprawić silnik odkurzacza to wymiana łożysk jest jak najbardziej wskazana .

0
  • #22 10 Kwi 2012 00:14
    Artur_97
    Poziom 19  

W tym nie huczą, chodzą bardzo płynnie i bez oporów większych. Jedynie dolne jest lekko zardzewiałe, górne srebrne i błyszczące, turbiny dokładnie wyczyściłem. Muszę jakoś się dowiedzieć jaki to jest dokładnie typ silnika, i do jakiego typu odkurzacza mogę go wsadzić. Pzdr. Życzę dobranoc.

0
  • #23 10 Kwi 2012 11:16
    Artur_97
    Poziom 19  

Wedle wcześniejszej prośby, zamieszczam zdjęcia pod pokrywą turbin, zdjęcie ośki wirnika. Może one pomogą rozpoznać ten silnik?
    Zdjęcia:

Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja. Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja.

0
  • #24 10 Kwi 2012 13:35
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Cytat:
    Zrób zdjęcie całego wirnika oraz spisz oznaczenia z niego które są na tekturowych wkładkach w uzwojeniu. To też było już mówione.

A ze zdjęć jak nic nie wynikało tak nie wynika. Odkręćże teraz dwie śruby i wyjmij wirnik. Zrób to delikatnie po wyjęciu szczotek. Jeżeli łożysko będzie zapieczone, oprzyj silnik dłuższą osią wirnika na stole i opukuj tarczę lożyskową, powinien zejść. Możliwe, że w tym wypadku trzeba będzie odlutować, blaszki blokujące szczotki.

Do czasu pojawienia sie odpowiedniego zdjęcia, skoro naprawdę chcesz otrzymać pomoc, nie zabiorę głosu.

z pozdrowieniami

0
  • #25 10 Kwi 2012 14:19
    Artur_97
    Poziom 19  

Dzi_dziuś, ja mogę go rozebrać, ale jako że się na tym nie znam, i potem może się zdarzyć że nie będę mógł złożyć, to kto mi go złoży?

0
  • Pomocny post
    #26 10 Kwi 2012 17:50
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Z tego tematu już nic nie wyniknie.
    Artur, po przeczytaniu naszej private korespondencji i tego co na forum, odnoszę wrażenie, że robisz ze wszystkich, albo przynajmniej ze mnie głupka, a tego nie lubię.
    Rób co uważasz, ale z mojej strony pass, już powiedziałem wszystko.

IMHO kieruję prośbę do moderatora i szybkie zakończenie sprawy :(

0
  • #27 10 Kwi 2012 18:02
    Artur_97
    Poziom 19  

Z nikogo głupka nie robię. I nie mam zamiaru. Cóż, chce ktoś kupić ten silnik?Albo wymienić się za typ 300? Nie mam co z nim zrobić....

0
  • Pomocny post
    #28 10 Kwi 2012 18:25
    ROBSON33
    Moderator AGD

Kolejny silnik odkurzacza Zelmer- Identyfikacja.

0
  Szukaj w 5mln produktów