Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja RTV,Ethernet i Telefon

06 Kwi 2012 18:09 1867 13
  • Poziom 36  
    Witam.
    Jestem w trakcie remontu własnego domu a, że nigdy tego nie robiłem to chciałem się dowiedzieć od fachowców, czy ogólna koncepcja jest do przyjęcia, czy też muszę coś skorygować. Proszę o wskazanie ewentualnych błędów.
    Instalacja RTV,Ethernet i Telefon Instalacja RTV,Ethernet i Telefon
    Chyba nie w tym dziale zamieściłem jeżeli któryś z moderatorów może przenieść to proszę.
  • Poziom 25  
    Nie widzę błędów.
    Gdy będziesz kładł kable to pamiętaj by położyć więcej niż potrzeba np. od switcha do gniazda dwie skrętki. To tak na przyszłość aby umożliwić ewentualną rozbudowę.
  • Poziom 35  
    A co z drugim satelitą? Sprawa przyszłościowa.
    Musisz uwzględnić swoją lokalizacje przy ewentualnym projektowaniu instalacji antenowej. Dobór anten UHF, FM i ewentualnie wzmacniacz jeżeli będzie w ogóle będzie potrzebny.
  • Poziom 36  
    Nie jestem aż takim fanatykiem TV żeby odbierać z dwóch satelit, a wzmacniacz to raczej tak, do Trzeciewca w linii prostej 38km 754m. Jeszcze jedn pytanie odnośnie tel. Istnieje jakiś rozdzielacz, czy po wyjściu z Liveboxa po prostu wszystkie przewody skręcić w jakiejś puszce.
  • Poziom 35  
    Może kolega nie jest fanatykiem :D telewizji satelitarnej ale są zapewne jeszcze inni domownicy którym gusta mogą się zmienić i co wtedy? Zapewne multiswitch będzie na poddaszu i te parę przewodów dokładnie cztery nie powinno w niczym przeszkadzać.
  • Poziom 36  
    Ale wtedy multiswitch musiałby być 9x8 i konwerter octo ?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W jakim celu konwerter Octo?
    Wystarczy 2xQuad + Multiswitch 9/4.
    Polecam stronę. www.dipol.com.pl
  • Poziom 36  
    Nie znam się na instalacjach antenowych, ale już załapałem dwa Quattro i zez tak ?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Tak, 2 x Quatro w zezie. Antena 85 lub 90 Alu.

Przy 40 km od nadajnika DVB-T odbiór może się udać na dobrej antenie pasywnej + multiswitch (ewentualnie z aktywnym torem TV). Wszystko zależy od lokalnych warunków odbiorczych.
  • Poziom 36  
    A taka antena jak ta będzie działać bez wzmacniacza ?
    Link
  • Specjalista Sieci, Internet

tak, ta antena może działać bez zasilania i wtedy zachowuje się w sposób typowy dla anteny pasywnej (zysk ~17dB, szerokość wiązki przedniej poniżej 40°). Podając zaś napięcie uaktywnia się wzmacniacz w antenie. Sprytne rozwiązanie. :D

To bardzo dobra antena, jednakże warto wrócić uwagę na następujące kwestie, jeśli planuje się pracę w trybie aktywnym:

• Antena posiada wbudowany wzmacniacz pracujący w trybie BOSS czyli po polsku pisząc - Automatycznej Regulacji Wzmocnienia (ARW). Jest to bardzo dobre rozwiązanie zdejmujące z użytkownika problem doboru wzmacniacza (czy w ogóle jego zastosowania), w znacznym stopniu ograniczające możliwość przesterowania wzmacniacza.

Ale, nie ma róży bez kolców :D Przy pracy z włączonym wzmacniaczem automatyka wzmacniacza będzie się spisywać dobrze, jeśli wszystkie sygnały odbierane przez antenę będą na zbliżonych poziomach. Natomiast, jeśli antena odbierze jakiś silny analog lub sygnał zakłócający (CDMA, GSM, LTE....) system automatyki anteny może zadziałać błędnie, powodując niepotrzebne obniżenie poziomów wszystkich sygnałów, w tym pożądanych DVB-T.

• przy pracy ze wzmacniaczem nie ma jak włączyć filtru odcinającego LTE i GSM-y (powinien być włączony przed wzmacniaczem).

Alternatywnie, do pracy pasywnej możesz rozważyć przykładowo: NEO-85, MX-045, UHF-200
  • Poziom 36  
    Raczej nie ma możliwości odbioru jakiegoś innego silnego sygnału, w kierunku na Trzeciewiec w linii prostej, nie mam żadnych stacji bazowych, kompletna pustka najbliższa w tym kierunku jakieś 25 km. A co do anten to wolałbym pozostać przy tej antenie, powodem jest zakup wszystkich elementów instalacji jednego producenta.
    I jeszcze jedno pytanie, jeśli założę tę antenę ze wzmacniaczem, to w chwili gdy się okaże że wzmacniacz będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał to samo odłączenie zasilacza od sieci wystarczy, czy muszę coś tam poprzerabiać. Zasilacz będzie taki jak ten:
    Link
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    andrefff napisał:
    I jeszcze jedno pytanie, jeśli założę tę antenę ze wzmacniaczem, to w chwili gdy się okaże że wzmacniacz będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał to samo odłączenie zasilacza od sieci wystarczy, czy muszę coś tam poprzerabiać.
    Odłączasz zasilacz, łączysz kable antenowe złączami F + przejście FF-FF ("beczka")

andrefff napisał:
    A co do anten to wolałbym pozostać przy tej antenie, powodem jest zakup wszystkich elementów instalacji jednego producenta.
    ja osobiście nie uważam takiego postępowania za bezwarunkowo korzystne, zarówno od strony technicznej, jak i ekonomicznej. Owszem - antena + zasilacz - OK, co do reszty osprzętu, tu decydują względy techniczne i ekonomiczne.
  • Poziom 36  
    No właśnie chodzi o ekonomię jeden sprzedawca, jeden koszt wysyłki, a Televes to jednak dobra firma z tego co sobie poczytałem. Koszty to w tej instalacji sprawa drugorzędna, porównywałem podobne urządzenia, to zaoszczędziłbym może 200 zł, a i tak zaoszczędzę na montażu kolega mi zrobi jak wróci na urlop z Eire, ja zrobię coś u niego i będzie ok.