Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak ustawić antenę by najkorzystniej zbierała sygnał?

fotolokomotyw 06 Apr 2012 21:52 2867 5
 • #1
  fotolokomotyw
  Level 9  
  Witam wszystkich!

  Mam pytanie odnośnie tego jak zbierany jest sygnał z takiej anteny jak na obrazku, jak najkorzystniej ustawić antenę.
  Wiem na pewno, że powinna być w poziomie, ale czy środek kabla antenowego powinien być z prawej czy lewej patrząc do przodu?
  Czy tak jak na obrazku odbieram sygnały z kierunku A, B czy to nie ma znaczenia?

  Jestem początkujący i przepraszam za tak dosłowny język.

  Jak ustawić antenę by najkorzystniej zbierała sygnał?
 • #2
  kreslarz
  Level 35  
  Przy tego typu antenach nie powinno się stosować podłączenia jak na rysunku ze względu na różnicę impedancji między przewodem koncentrycznym (niesymetryczny) a anteną (symetryczna). Takie podłączenie powoduje, że ekran przewodu staje się częścią promiennika i przy nadajnikach emituje sygnał wielkiej częstotliwości, a także zmienia znacznie charakterystykę kierunkową anteny.
  Dla zapewnienia bezkolizyjnej współpracy takiego zestawu wymyślono symetryzatory, czyli układy transformujące z koncentrycznego przewodu na symetryczną antenę. W zależności od częstotliwości roboczej anteny, oraz jej przeznaczenia (odbiorcza lub nadawczo-odbiorcza) układ symetryzujący ma różną budowę.
 • #4
  kreslarz
  Level 35  
  Odbiorniki mają znacznie większą tolerancję na niedopasowanie impedancji anteny i toru przesyłowego niż nadajniki. Pamiętaj, że praktycznie cały zakres AR-109 za wyjątkiem niektórych stacji UKF-FM to emisje w polaryzacji pionowej. Jeżeli antena będzie ustawiona w takiej polaryzacji, a wymiary geometryczne dobrane do odbieranej częstotliwości, to odbiór będzie poprawny.
  Większość wątpliwości jest wyjaśniona w podanym przez Ciebie linku.
 • #5
  fotolokomotyw
  Level 9  
  Czyli antena powinna być pionowo. No a wracając do mojego pierwszego pytania to nie ma znaczenia, tak? I powinna być ćwierć falowa czy 1/2? bo wiele opinii czytałem...?
 • Helpful post
  #6
  kreslarz
  Level 35  
  W podanym przez Ciebie linku to jest dokładnie omówione. Przyjmuje się, że element podłączony do "gorącego" przewodu kabla koncentrycznego jest skierowany do góry, a podłączony do "ekranu" "patrzy" w dół.
  Ogólnie każde ramię tej anteny, to 1/4 fali, czyli cała antena to 1/2 fali.