Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat rozdzielnicy w konkretnym budynku

nowy1000 08 Apr 2012 12:11 11086 44
IGE-XAO
 • #31
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  andrefff wrote:
  kkas12 wrote:
  Skoro nie ma przepisu, to nie pisz Kolego że coś musi.

  Nie mam zamiaru z Kolegą polemizować o znaczeniu słowa "musi", bywają przypadki, że musimy zrobić coś, czego żaden przepis nie nakazuje, ale zdrowy rozsądek owszem.


  Kolego, ale Ty prezentujesz zdrowy rozsądek użytkownika (mieszkańca) a nie właściciela. Dlatego zejdź na ziemię i doradzaj właścicielowi (zarządcy), a nie jego klientom. Oczywiście, zgodnie z przepisami.
  I wiedz, że w hotelach np. instaluje się stałe, naścienne suszarki, a gniazdka w łazience nie ma. Bo właścicielowi hotelu nie opłaca się dawać tam gniazdek.
 • IGE-XAO
 • #32
  andrefff
  Level 36  
  Niby to dlaczego nie mam doradzać właścicielowi, jak może dobrze wyposażyć pokoje i łazienki w swoim hotelu, pensjonacie czy co to tam będzie w taki sposób, aby Jego goście opuszczali ten przybytek zadowoleni? Kto powiedział, że na tym forum reprezentujemy tylko interesy właściciela i wykonawcy ? Przecież to co Kolega pisze jest działaniem na szkodę właściciela, przy tak mizernym wyposażeniu, mało kto by chciał do Niego wrócić. Co mi chce kolega udowodnić, że w hotelach jest zakaz używania lokówek, szczoteczek do zębów, maszynek do golenia i innych. Czasy w których żyjemy powodują, że to właśnie dla klienta stwarzamy lepsze warunki i udogodnienia, aby do nas wrócił. Idąc tokiem rozumowania kolegi cofniemy się do epoki hoteli robotniczych z dykty. A gniazdka w hotelowych łazienkach się instaluje przykład pierwszy jaki znalazłem :
  Schemat rozdzielnicy w konkretnym budynku
 • #33
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  andrefff wrote:
  Niby to dlaczego nie mam doradzać właścicielowi, jak może dobrze wyposażyć pokoje i łazienki w swoim hotelu, pensjonacie czy co to tam będzie w taki sposób, aby Jego goście opuszczali ten przybytek zadowoleni?


  Nie mam nic przeciwko doradzaniu, ale nie prezentuj tego w sposób, który sugeruje że taki jest obowiązek prawny.
 • IGE-XAO
 • #34
  nowy1000
  Level 9  
  Mieszkańcami będą raczej przypadkowi ludzie. Kuchenka będzie gazowa zasilana z butli a zasilanie potrzebne jest tylko do iskrownika i raczej bez piekarnika. Odnośnie gniazd w kuchni jeśli podzieli bym na dwa obwody(z 2 faz) lodówka kuchenka i mikrofala jeden pralka zmywarka czajnik drugi obwód będzie ok? Wiadomo że ktoś tam pewnie coś sobie podłączy ale raczej nie wiele. Więcej niż osiem gniazd nie będzie na jednym obwodzie, tylko nie do końca rozumiem co to obwód. Dla mnie to jeden kabel z jednym bezpiecznikiem typu S... Kasprzyk dlaczego FR 63A?Kontrolki fazy raczej nie będzie chyba że przepisy wymagają. Myślę o żarówkach ledowych więc dużego obciążenia chyba nie będzie. Różnicówki do oświetlenia będą i osobna na zewnątrz. Nie rozumiem o co chodzi z tym uziemieniem w łazienkach. Instalacja wody i ogrzewania będzie plastikiem. Musze uziemiać każdy grzejnik i kran? W łazienkach nie będzie dodatkowych odbiorników ale gniazdko chyba będzie bo czasem się przydaje. Ale łazienki są tak małe że jedno obsłuży całą łazienkę (długość kabla od np suszarki). Zamiast bojlera będzie będzie po prosty gniazdo siłowe, jak odnosi się gniazdo 32A i 16A do bezpiecznika? I jak nie będzie kontrolek fazy to najszybciej sprawdzić właśnie w takim gnieździe.
 • #35
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Jeszcze raz i już ostatni napiszę, że wykonanie tego wszystkiego przekracza Twoje możliwości. Gdyby było tak proste, że udało by się napisać w kilku postach, to nie byłoby tego forum, ani szkół, do których chodzi się kilka lat, żeby zdobyć wiedzę dla początkujących.
  Na zasilaniu gniazd, ani na ich podziale, instalacja się nie kończy. To wszystko należy zrobić porządnie, od początku do końca, wychodząc od warunków zasilania i dokładnego zapoznania się z dokumentacją budowlaną oraz potrzebami inwestora.
  Potem trzeba zrobić normalny projekt, obojętnie czy w wersji "papierowej" czy elektryk będzie miał to w głowie.

  I nie zapominaj, skoro będziesz wynajmował pomieszczenia, to musisz mieć (formalnie to każdy jest do tego zobowiązany, chociaż osobom indywidualnym rzadko sprawdzają) przez cały okres eksploatacji obiektu, pełną dokumentację budowlaną, więc elektryk musi sporządzić dokumentację powykonawczą instalacji.
 • #36
  nowy1000
  Level 9  
  Retrofood nie będę robił tej instalacji bo elektrykiem nie jestem. Ale jeśli nie będzie tak jak narysował projektant to warto poznać opinie kilku fachowców. I właśnie odnośnie waszych praktyk. Co lepiej kupić kabel i wkopać go przed pierwszymi wylewkami czy wystarczy rura kanalizacyjna fi 50.Kabel 4x10 mm.
 • #37
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  nowy1000 wrote:
  Co lepiej kupić kabel i wkopać go przed pierwszymi wylewkami czy wystarczy rura kanalizacyjna fi 50.Kabel 4x10 mm.


  Najlepiej, to wynająć elektryka, który od razu w fundamentach wykona uziom fundamentowy. A potem zrobi resztę instalacji.

  Przeczytaj to: Uziom fundamentowy
 • #38
  nowy1000
  Level 9  
  Retrofood dzięki za Teorie uziomu. Ale nie ma (ja nie znalazłem) czy jest konieczność uziemiania każdego kranu jeśli instalacje jest plastikowa. Elektryk będzie ale najpierw kanalizacja potem pierwsza wylewka, woda i ciepło a elektryka na końcu. Zasilanie budynku będzie w ziemi. Budynek częściowo stoi na starym budynku w którym jest już stara wylewka, jest jej około 8cm a pod nią jest 25cm starego pustak który na powierzchni się rozsypuje ale w ziemi nie nawet konkretnym młotem udarowym. Więc lepiej teraz zrobić przepust niż jak dojdzie jeszcze przynajmniej 5cm betonu I dlatego pytam o to wszystko Was praktyków bo przyda się taka opinia żeby już nic nie przerabiać.
 • #39
  kkas12
  Level 43  
  Quote:
  ...czy jest konieczność uziemiania każdego kranu jeśli instalacje jest plastikowa.
  Pod żadnym pozorem nie wolno tego robić.
  Był kiedyś taki bzdurny zapis w Rozporządzeniu, ale na szczęście został wycofany.
 • Helpful post
  #40
  kasprzyk
  Electrician specialist
  nowy1000 wrote:
  Retrofood dzięki za Teorie uziomu. Ale nie ma (ja nie znalazłem) czy jest konieczność uziemiania każdego kranu jeśli instalacje jest plastikowa. ...


  Pisałem o tym w poście nr 19.
 • #41
  nowy1000
  Level 9  
  kasprzyk wrote:
  nowy1000 wrote:
  Retrofood dzięki za Teorie uziomu. Ale nie ma (ja nie znalazłem) czy jest konieczność uziemiania każdego kranu jeśli instalacje jest plastikowa. ...


  Pisałem o tym w poście nr 19.


  Tak pisałeś, ale nie zrozumiałem dlatego pytałem dalej. Dla mnie instalacja wodna wykonana nawet wężem ogrodowym jest przewodząca jeśli jest w niej oczywiście woda.
 • #43
  nowy1000
  Level 9  
  Kkas12 nie chcę być niewdzięczny ale jak już pisałem nie jestem elektrykiem i nie wiem np. którą jaką instalacje(poza elektryczną) uznać za przewodzącą. Odsyłanie mnie do lektury jest rozwiązaniem w przypadku kiedy potrzebował bym teorii o danym temacie z zamiarem stosowania tego w praktyce. Pytając czy mój mechanik dobrze zmienił mi koło w samochodzie powinienem znać budowę całego auta? Chyba nie. Rozumiem że każdy zapracował na swoją wiedzę i nie chcę psuć renomy swojego fachu ale ja wam chleba nie odbiorę bo w przypadku o którym jest rozmowa jestem inwestorem więc raczej dam zarobić. A pytam bo skoro mam nie nadający się projekt to dlaczego nie przerobić tego tak żeby nie było problemów później. Więc co tu jest bzdurą moje pytanie jak to zrobić żeby było poprawnie i wygodnie czy to że woda też jest jakimś tam przewodnikiem bo już naprawdę nie rozumiem.
 • Helpful post
  #44
  mar_cik
  Electrician specialist
  nowy1000 wrote:
  Rozumiem że każdy zapracował na swoją wiedzę i nie chcę psuć renomy swojego fachu ale ja wam chleba nie odbiorę bo w przypadku o którym jest rozmowa jestem inwestorem więc raczej dam zarobić. A pytam bo skoro mam nie nadający się projekt to dlaczego nie przerobić tego tak żeby nie było problemów później.

  Wynajmij projektanta, ustal z nim co potrzebujesz, zrobi wizję lokalną, narysuje i opisze wszystko jak trzeba, wyjaśni co i dlaczego. Po co się bierzesz za projektowanie skoro nie masz o niczym pojęcia?