Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia CCTV - szukam przyczyny

Jacek28 07 Kwi 2012 02:04 7017 26
  • #1 07 Kwi 2012 02:04
    Jacek28
    Poziom 19  

Trafił mi się dziwny przypadek. Jest to tani system monitoringu na skrętce, kilka kamer wewnątrz i jedna zewnętrzna (jakieś 20m kabla) , na której w nocy widać zakłócenia jak na filmie (co dziwne zakłócenia wzmagają się kiedy się włączy światło w jednym z pomieszczeń wewnątrz):
    http://www.youtube.com/watch?v=cb4S2Vsc64g&feature=youtu.be
    pisząc o zakłóceniach mam na myśli przemieszczające się pionowe pasy, reszta to dym z komina.
    - kamery są zasilane z jednej fazy zasilaczem impulsowym stabilizowanym,
    - napięcie 11,5V pod obciążeniem (próbowałem również z zasilaczem z regulacją i nawet 13V nic nie zmienia),
    - w dzień problem jest mało widoczny,

podejrzewam jakieś zakłócenia sieci energetycznej, tym bardziej , że na skalę zakłóceń ma wpływ włączenie światła jarzeniowego w jednym z pomieszczeń (to światło nie dochodzi do zewnętrznej kamery).
    Zastanawiałem się nad separatorem galwanicznym, ewentualnie kondensatorem (ktoś polecał na forum 47u), jednak chetnie wysłucham propozycji kogoś kto spotkał się z podobnymi objawami i je zniwelował.

0 26
  • Napad.pl
  • Pomocny post
    #2 07 Kwi 2012 03:57
    markovip
    Poziom 34  

Tak, to zakłócenia elektromagnetyczne z dławika świetlówki. Kondensator tu mało pomoże, trzeba za-ekranować dławik. Ewentualnie dać filtr EMI.
    Spróbuj jeszcze zmienić parę w skrętce.

1
  • #3 07 Kwi 2012 09:37
    Jacek28
    Poziom 19  

markovip napisał:
    Tak, to zakłócenia elektromagnetyczne z dławika świetlówki. Kondensator tu mało pomoże, trzeba za-ekranować dławik. Ewentualnie dać filtr EMI.
    Spróbuj jeszcze zmienić parę w skrętce.

W jaki sposób najlepiej zaekranowac dławik i gdzie zastosować ten filtr EMI ? Niestety z oświetleniem nie miałem zbyt dużo do czynienia. Pisząc o zmianie pary w skrętce masz na myśli parę sygnalową czy zasilającą ? Sygnałowej nie ruszałem z zasilającymi kombinowałem na rózne sposoby. Zasilanie jest puszczone na 2x2 przewody skrętki ze wzgledu na odległość. Próbowałem różne kombinacje zarówno jako + np. pomarańczowy i zielony a masa bialo pomarańczowy i biało zielony jak i + pomarańczowy i pomarańczowo biały a masa zielony i zielono biały (chyba lepsze jest to pierwsze rozwiązanie gdyż powinno być bardziej symetrycznie).
    Zapomniałem jeszcze dopisać, że zauważyłem taką prawidłowość, że zakłócenia na tej kamerze zewnętrznej są mniejsze, jeżeli odłączę zasilanie od kamery wewnętrznej z tego pomieszczenia ze świetlówkami (jednak zasilanie tej kamery jest pociągnięte z odległego punktu i innego pomieszczenia, ale ewidentnie tak to wygląda).

0
  • Pomocny post
    #4 07 Kwi 2012 13:15
    markovip
    Poziom 34  

Zasilanie powinno podawać się na: + biało-pomarańczowy, pomarańczowy, a masę na biało-brązowy i brązowy. Para niebieska i zielona dla danych są skrosowane. To w przypadku sygnału cyfrowego z PoE. Nie wiem wiem czy w przypadku analogowego będzie tak samo, musisz poeksperymentować.

W jednym z dużych hoteli, jak modernizowałem kamery IP na analogowe, nawet przy stu metrów kabla nie miałem problemów. Ale jak wiadomo kabel koncentryczny jest najlepszy.

Rozumiem, że zastosował kolega transformatory video. :?:

0
  • #5 07 Kwi 2012 13:42
    Jacek28
    Poziom 19  

Transformatorki video oczywiście są. Czym uwarunkowane jest takie stosowanie kolorów jak piszesz? Rozumiem, że para pomarańczowa i brązowa powinny być równej długości i chodzi o zachowanie symetrii ? Swoją drogą czy jest to mocno istotne ?
    Druga sprawa to skrosowana para niebieska i zielona - prawidłowe połączenie to jedna para = jeden biegun sygnału czy lepiej pojedyncze przewody z jednej pary ? Kiedyś próbowałem różnych schematów i jakoś nie widziałem różnicy.

0
  • #6 07 Kwi 2012 17:15
    markovip
    Poziom 34  

Nie, nie chodzi tu a symetrię. Każda para ma inną długość skręcania, to zapobiega przesłuchom między parami.
    Najlepszym rozwiązaniem byłaby instalacji kabla koncentrycznego dobrej jakości.
    Możesz jeszcze cudować z filtramy, np. EMI (wpisz w google) na zasilaniu kamery, na pewno będzie łatwiej go zrobić, aniżeli na dławik świetlówki.

Pozdrawiam

0
  • #7 07 Kwi 2012 17:36
    kreslarz
    Poziom 35  

Podstawowa sprawa, to zweryfikowanie, czy zakłócenie pojawia się na zasilaniu, czy na parze sygnałowej. Bardzo pomocne będzie tu zastosowanie na chwilę lokalnego zasilania z akumulatora 12V do zakłócanej kamery. Jeżeli objawy nie znikną, to jest problem z torem sygnałowym. Jeżeli natomiast już obraz będzie OK, to może źródłem zakłóceń jest sam zasilacz do kamer. Wykonaj taką próbę, będzie o wiele łatwiej diagnozować dalej.
    Wesołych Świąt!

0
  • Napad.pl
  • #8 07 Kwi 2012 18:43
    Jacek28
    Poziom 19  

kreslarz napisał:
    Podstawowa sprawa, to zweryfikowanie, czy zakłócenie pojawia się na zasilaniu, czy na parze sygnałowej. Bardzo pomocne będzie tu zastosowanie na chwilę lokalnego zasilania z akumulatora 12V do zakłócanej kamery. Jeżeli objawy nie znikną, to jest problem z torem sygnałowym. Jeżeli natomiast już obraz będzie OK, to może źródłem zakłóceń jest sam zasilacz do kamer. Wykonaj taką próbę, będzie o wiele łatwiej diagnozować dalej.
    Wesołych Świąt!

Podobny test już zrobiłem wcześniej, zapomniałem o tym wspomnieć. Podpiąłem kamerę z pomieszczenia ze świetlówką bezpośrednio do zasilacza a ten do gniazdka w tym pomieszczeniu. Zakłócenia były nieco mniejsze, ale i tak większe niż po całkowitym odpięciu kamery. Wygląda na to, ze kamera jest "anteną" zakłóceń i przenosi je po swoim okablowaniu. Podpinanie pozostałych kamer do oddzielnych zasilaczy również próbowałem. Akumulatora nie miałem akurat przy sobie, ale sprawdzę to niebawem. Zasilacz na pewno nie jest winny, sprawdzałem na kilku ze stałym napięciem oraz tak jak pisałem na modelu regulacją również.
    Dla klienta problem nie istnieje, gdyż zanim nadejdzie zmrok świetlówki już są wyłączone, ale ja nie wyobrażam sobie tak zakończyć sprawy, więc drążę temat.
    Być może w tej sytuacji koncentryk byłby lepszym rozwiązaniem.

0
  • #9 07 Kwi 2012 20:26
    gigi-44
    Poziom 26  

Szczerze mówiąc na zakłócenia zaczynam od separatora masy i jeszcze się nie przejechałem. Pary na 20m kabla nie powinny mieć wielkiego znaczenia.

0
  • #10 07 Kwi 2012 21:32
    kreslarz
    Poziom 35  

Jak podał kolega powyżej separator może - ale nie musi zakończyć problemu. Jak jest możliwość techniczna, to położyć koncentryk. Te kilkanaście metrów, to niewielki wydatek, a efekt powinien być zadowalający. Koncentryk zastosowałbym do kamery "nadajnika" zakłóceń, a również do tej, na której je najbardziej widać, ale w kolejności: jako pierwszy "nadajnik", a po sprawdzeniu ta druga.

0
  • #11 08 Kwi 2012 15:35
    Jacek28
    Poziom 19  

gigi-44 napisał:
    Szczerze mówiąc na zakłócenia zaczynam od separatora masy i jeszcze się nie przejechałem. Pary na 20m kabla nie powinny mieć wielkiego znaczenia.

Możesz podać link do jakiegoś konkretnego i sprawdzonego separatora ? Również nigdy nie miałem takiego przypadku, nawet na dłuzszych odległościach.

kreslarz napisał:
    Koncentryk zastosowałbym do kamery "nadajnika" zakłóceń, a również do tej, na której je najbardziej widać, ale w kolejności: jako pierwszy "nadajnik", a po sprawdzeniu ta druga.

Wolałbym uniknąć zmiany okablowania, ale jak nic innego nie pomoże to pewnie tak zrobię, ewentualnie może klient wymieni oświetlenie :)

0
  • Pomocny post
    #12 08 Kwi 2012 21:56
    kreslarz
    Poziom 35  

Niektóre modele świetlówek posiadające statecznik elektroniczny powodują powstawanie wokół oprawy dużego pola elektromagnetycznego wielokrotnie przekraczającego dopuszczalne w Polsce normy. Zostało to stwierdzone ponad wszelką wątpliwość z użyciem profesjonalnej aparatury pomiarowej. W odległości około metra od oprawy pole zmniejsza się do poziomu normatywnego, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że generowane przez oprawę zaburzenie jest transmitowane do sieci zasilającej i propagowane na większe odległości. Może jest szansa na zamianę dla próby tej świetlówki na zwykłą ze starterami i statecznikiem magnetycznym?

0
  • #13 09 Kwi 2012 01:08
    Jacek28
    Poziom 19  

kreslarz napisał:
    Niektóre modele świetlówek posiadające statecznik elektroniczny powodują powstawanie wokół oprawy dużego pola elektromagnetycznego wielokrotnie przekraczającego dopuszczalne w Polsce normy. Zostało to stwierdzone ponad wszelką wątpliwość z użyciem profesjonalnej aparatury pomiarowej. W odległości około metra od oprawy pole zmniejsza się do poziomu normatywnego, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że generowane przez oprawę zaburzenie jest transmitowane do sieci zasilającej i propagowane na większe odległości. Może jest szansa na zamianę dla próby tej świetlówki na zwykłą ze starterami i statecznikiem magnetycznym?

Jestem pod wrażeniem tak dużej wiedzy odnośnie oświetlenia. Kamera jest w odległości około pół metra od świetlówki, więc pewnie zbiera podwójnie - elektromagnetycznie i poprzez sieć. Myślisz, że koncentryk lepiej by to zniósł ?Spróbuję się zorientować co to za świetlowki.

0
  • #14 09 Kwi 2012 01:54
    markovip
    Poziom 34  

Najważniejszą informacje podał Kolega na koniec - odległość on świetlówki. Proszę oddalić kamerę o przynajmniej 1,5m.

@kreslarz, takie elektroniczne stateczniki, bardziej od elektromagnetycznych zakłóceń wokół, wprowadzają harmoniczne, ale do sieci.

0
  • #15 11 Kwi 2012 00:55
    dj_volt
    Poziom 22  

Spróbuj zastosować filterki na zasilaniu - np. z Delty. Jeśli nie pomoże - zdejmij kamerę i (testowo) powieś/postaw kawałek dalej od świetlówki nawet wiszącą na kablu.

0
  • #16 12 Kwi 2012 08:40
    humek
    Poziom 32  

W pewnym biurze miałem taki problem (było 16 kamer) a 2 najbliższe serwerowni gdzie znajdował sie rejestrator i zasilacz Rackowy miały obraz z poziomymi kreskami które wyglądały jak iskrzenia. (oczywiście instalacja w/g projektu była na skrętce), trafa dobrej firmy wielokrotnie podmieniane itd. Po poprowadzeniu kabla drogą zewnętrzną obraz był idealny włożony w korytko kabel dawał obraz niepoprawny. Dołączenie akumulatora 12V jako zasilania dawało obraz zadowalający nawet na kablu "starym" leżącym w korytku.Zostało zastosowanie dodatkowego zasilacza choć ten który był miał odpowiednie parametry ,przeznaczony do kamer rackowy o wydajności 10A .16 kamer biorących po 250-300mA każda nie powinno wpływać na prace zasilacza a jednak .Dlatego jak jeden z kolegów wyżej napisał nieodzowne jest stosowanie dla prób akumulatora 12V celem prób eliminacji zakłóceń.

0
  • #17 13 Kwi 2012 09:22
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Wczoraj miałem taki sam problem, znajomy zainstalował rejestrator 4 kanałowy, 3 kamery na skrętce i transformatorach - a jedna na koncentryku.

Kamera na koncentryku - piękna, kamery na skrętce .... falowanie, zakłócenia.
    2 dni walki, 5 rodzajów transformatorków wypróbowanych, nie mówiąc o separatorach itp. No coś się działo że na obrazie falowanie chodziło itp

Aż wreszcie znalazłem coś co pomogło w 100%, obraz żyleta:

ptt-130v

Droga rzecz... ale jak miałem już wizje zrywania kabla... i rozstawiania koncentryka.... to takie koszta to "pikuś"

0
  • #18 27 Kwi 2012 11:57
    Jacek28
    Poziom 19  

jpl, muszę sprawdzić, ale jakoś nie wiążę z tym wielkiej nadziei.

0
  • #19 28 Maj 2012 12:39
    mirekq
    Poziom 17  

Proszę powiedzieć jak jest przykręcona kamera(do czego)?
    Czy obudowa kamery przykręcona jest do ściany (beton) czy też do jakiejś metalowej konstrukcji?
    Miałem podobny problem odizolowanie obudowy kamery od podłoża do którego była przykręcona pomogło.

0
  • #20 28 Maj 2012 12:46
    Jacek28
    Poziom 19  

Kamera przykręcona do betonowego sufitu.

0
  • #21 29 Maj 2012 00:19
    KacSper
    Poziom 11  

zakłócenia znikną gdy zastosujesz tzw. separator galwaniczny, tylko pamiętaj, żęby kupić aktywny. Delta ma taki w ofercie, który działa.

0
  • #23 29 Maj 2012 08:21
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

Porady na temat separatora padały już w tym temacie blisko dwa miesiące temu.

Pytanie do autora tematu: czy przez ten czas od założenia tematu podjąłeś jakieś próby rozwiązania problemu?

I jeszcze ciekawią mnie dwie sprawy:

KacSper napisał:
    zakłócenia znikną gdy zastosujesz tzw. separator galwaniczny, tylko pamiętaj, żęby kupić aktywny. Delta ma taki w ofercie, który działa.
    1. Czy mógłbyś rozwinąć myśl, dlaczego lepszy jest separator aktywny?
    2. Czy Delta ma w ofercie też takie, które nie działają?

0
  • #24 29 Maj 2012 10:04
    KacSper
    Poziom 11  

Jasne, Delta w ofercie ma tylko aktywne. Ma w ofercie kilka rodzai na 1 4 i chyba 16kanałów. Separatory pasywne nie działają a kosztują tylko kilka naście złotych mniej np. separatory novusa. Działają ale tylko gdy zasilacze kamer są podłączone do różnych faz, na zakłócenia niestety one nic nie pomogą.

0
  • #25 29 Maj 2012 13:28
    wotik
    Poziom 20  

Witam

Potwierdzam, iż jarzeniówki z reguły powodują zakłócenia w sygnale cctv. Sam tego doświadczyłem tyle tylko, że przy oświetleniu zewnętrznym (lampy uliczne) gdzie kamera była oddalona o kilkanaście metrów od lampy ulicznej. Problem skutecznie udało się wyeliminować dopiero przy zastosowaniu światłowodu jako medium transmisyjnego...

Pozdrawiam

Wojtk

0
  • #26 30 Maj 2012 00:13
    KacSper
    Poziom 11  

Ja mam również przykre doświadczenia z latarniami miejskimi zasilane wysokim napięciem. Wszystko było ok. tylko, że jeśli się zapalały lampy obraz zaczynał szaleć, namawialiśmy klientów na separatory galwaniczne, a klienci nie chceli bo za drogo. Efekt taki: po 2 tygodniach wszystkie kamery przestały działać, producent określił spalenie przetwornika oraz spalenie zasilania, na szczęście mamy dobre układy z producentem więc nam je wymienili ale to taka przestroga na potem.

Zresztą zobaczcie jak wyglądały przetworniki:

0
  • #27 30 Maj 2012 11:31
    wotik
    Poziom 20  

Witam

Potwierdzam, wszystko działało pięknie dopóki, dopóty nie załączyły się latarnie. Później zaczynało się istne "szaleństwo"...

Pozdrawiam

Wojtek

0