Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk pod system, Raczej HDD 10k rpm.

07 Kwi 2012 08:47 4428 41
  • Poziom 22  
    Robię upgrade komputera.Windows indeks wydajnosci ustalil wg dysku i jest to 5.9.Nie przejmowałbym się tym ale rzeczywiście komputer jest mułowaty (teraz prcesor Athlon x4 620, system raczej nie jest zaśmiecony). Obecny dysk systemowy to Samsung.Obawiam się, że jak go nie wymienię na SSD poprawa nie będzie znaczna.Moje płyta: Gigabyte MA785GT-UD3H /AMD785G, DDR3 1333/ , karta HD 6850, RAM G.Skill 4GB (2x2GB) 1333MHz CL8 HK.Płyta jak widać nie ma SATA3 -czy to przeszkoda?
    Na 90% wolę szybkoobrotowy dysk twardy np.
    Dysk WD VelociRaptor WD3000HLHX (3.5'', 300GB, SATA/600)
    czy ewentualnie
    Dysk OCZ Agility 3 AGT3-25SAT3-120G (2,5", 120GB, SATA/600)
  • Poziom 43  
    Wg mnie lepiej pójść i tak w SSD - szybkoobrotowe dyski będą cieplejsze i bardzo głośne. Mimo że płyta nie posiada SATA3 to praca na SSD będzie lepsza niż na HDD 10k RPM.
    Te dyski chyba mało kto obecnie kupuje. Nie wiem jak się sprzedają.
  • Poziom 22  
    Jakoś nie mam zaufania do SSD.Chociaż 10k obrotów też nie napawa optymizmem względem żywotności.Z testów na necie ten Velociraptor nie osiągał zbyt zawrotnych transferów (120 MB/sek).W porównaniu z moim obecnym to szybko (ok 50MB/sek).Zapodaj co byś kupił z agito tak około 500zł (120GB-SSD/300GB-HDD).HDD jeszcze dlatego, że na SSD nie nożna używać truecrypt.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    Velociraptor, fajny ale troche drogi.Nie potrzebuje az takiej wydajnosci, polecicie jakis dysk na system tak ok 300GB, z niskim czasem dostepu (kilka ms) i szybkoscia bylo by fajnie 100-120MB/sek.Wydaje mi sie , ze trzeba by szukac w dyskach 2.5" /7200rpm np. WD Caviar Black ,Scorpio Black
  • Poziom 16  
    Samsung SpinPoint F3 502HJ
  • Poziom 43  
    Ostatnio też swój dysk testowałem HD502HJ 138 MB/s odczyt.
    OCZ Agility 3 AGT3-25SAT3-120G dobrze się sprzedaje a czy będzie niezawodny.
    Z tego co wiem OCZ Vertex II szybko padały nawet dwa tygodnie po zakupie.
  • Poziom 43  
    Na dziś jako dysk systemowy to tylko SSD.

I nie chodzi przede wszystkim o transfery (zapis/odczyt), a o czas dostępu.
  • Poziom 22  
    Przeczytawszy za i przeciw jednak SSD na system. Upatrzyłem Samsung 830, kwestia pojemności-cenowo wersja 64GB mi odpowiada ale nie wiem czy rozsądniej dołożyć 240 zł do wersji 128 GB.Założenie jest takie, że i tak na instalacje pozostałych programów (systemowe jak AV, friewall itp. na SSD), i ew. gier będzie HDD 7200rpm.Moja płyta to SATA II, na razie nie chce mi się jej ruszać. Widziałem na allegro dyski SSD na PCiex, dobre to w przypadku braku SATA III? Przy przesiadce na SSD, wypada wydajnościowo przesiąść się na x64 i 8GB RAM?
  • Poziom 43  
    System jeśli chodzi o Win 7 zajmie ci 10 góra 15GB jako świeżak, więc zostanie miejsce na instalację antywirusa, sterowników i programy. Na 64bit warto się przesiąść jeśli posiadasz 4GB pamięci (32bit zaadresuje 3.2GB), 8GB jest przesadą i tego nie wykorzystasz a system 64bitowy wcale nie potrzebuje takiej ilości do poprawnej pracy.
  • Poziom 35  
    wyrobekj napisał:

Jest to wynik jedynie nieco lepszy od starego PC gdzie Windows XP uruchamia się w ciągu ok 60 sekund ze zwykłego dysku HDD 5400 obrotów na Sata2.

Windows XP to niezbyt mądry pomysł jeśli chodzi o SSD (m. in brak TRIM, brak wyrównania partycji - trzeba ręcznie ale nie każdy to robi).
    Na Open Suse 12.1 zredukowałem start systemu z autologowaniem z jakichś 20 sek do 3 s. Więc moim zdaniem jak najbardziej się opłaca.
    Mam też dysk 15k rpm Fujitsu i to w ogóle się na system nie nadaje w porównaniu do SSD.

wyrobekj napisał:

Owszem, programy nieco szybciej startują na nowym PC ale to nie jest tak że po kliknięciu natychmiast pojawia się otwarty program. Trochę jednak trzeba też poczekać.

A ja mam właśnie tak, clik ułamek sekundy okienko i program (np. LibreOffice, Gimp, KOffice)
  • Poziom 22  
    @Jaros , jaki masz SSD?Ja mam win 7 x86, zmieniac przy okazji na 64?
  • Poziom 43  
    Zachęcam osoby które posiadają dysk lub dyski SSD do wyrażenia opinii.
    Może rozjaśnić sprawę dysk SSD i system.
  • Poziom 35  
    shizy napisał:
    @Jaros , jaki masz SSD?Ja mam win 7 x86, zmieniac przy okazji na 64?

Ja mam w tej chwili zwykły OCZ Solid 3, najpierw na starej płycie pod SATA2 podpięty, teraz na nowej pod SATA3.
    Na starej płycie max. transfer gdzieś koło 220-230MB/s, teraz w okolicach 460-480MB/s - testowane hdparmem pod linuksem. Tej różnicy między SATA2 a 3 praktycznie nie da się wyczuć w normalnym codziennym użytkowaniu.
    Największe przyspieszenie działania między zwykłym dyskiem a SSD, daje moim zdaniem, czas dostępu do danych, transfer jest drugorzędny - przynajmniej na dysku systemowym.

Co do systemu - 32bit czy 64bit, to wyznacznikiem powinna być w tym przypadku ilość ramu.
  • Poziom 43  
    Średni czas bezawaryjnej pracy wynosi: 2 miliony godzin.
  • Poziom 35  
    Ja raczej komputera nie oszczędzam, więc prędzej czy później zobaczymy jak to jest z awaryjnością SSD.
    Przez dwadzieścia kilka lat siedzenia przed monitorem uwaliłem kilka/kilkanaście klasycznych dysków samym użytkowaniem, w tym kilka z naprawdę ważnymi danymi.

PS. Baczne obserwowanie Reallocated_Sector_Ct i Current_Pending_Sector już mam we krwi.
  • Poziom 43  
    adamadi33 napisał:
    Średni czas bezawaryjnej pracy wynosi: 2 miliony godzin.

Czego i na podstawie jakich informacji?
    Na moim F3 system startuje w 25 sekund, nie mam powodów do narzekań w tej kwestii. Jak dla mnie na SSD jeszcze za wcześnie, choć to z pewnością jest świetna technologia.
  • Poziom 35  
    A gwarancja to nie jest marketing? Tak samo.
    Dla mnie wartość danych zwartych na nośniku jest zazwyczaj dużo bardziej cenna niż jakiś tam nośnik - przynajmniej tak było do tej pory. Te gwarancje to se mogą w buty wsadzić bo i tak z dane mi nikt nie odda - trzeba backupy robić - i to jest gwarancja.
  • Poziom 43  
    Partycja z Win7 (na bieżąco aktualizowany) po 6miesiącach używania + parę aplikacji, z których korzystam to ~25GB więc skąd Tobie wzięła się taka ilość?

Start systemu z normalnego dysku u mnie wynosi ~40 sekund.
  • Poziom 43  
    Dysk pod system, Raczej HDD 10k rpm.

Jak duży masz plik wymiany? Bo może w tym problem.
    Co to za aplikacja i ile powierzchni dysku zajmuje?
  • Poziom 35  
    Najwięcej to zajmują pewnie kopie po aktualizacjach i hyberfil.sys, pagefile.sys.