Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Synteza na LM7001 uruchomienie

07 Kwi 2012 11:59 8683 21
 • Poziom 13  
  Witam, wykonałem syntezę LM7001 z ATmega 8 według projektu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1395301.html#6900584. Część sterownika pracuje ,to mój pierwszy zaprogramowany układ. Problem to wyj. lm na generator zero reakcji przy zmianie z sterownika ,nap. 0V i ten grzejący tranzystor wzmacniacza po gen. Może ktoś z was uruchamiał ten układ pomocne by były napięcia na tym tranzystorze i czy możliwe są inne typy.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  delgo napisał:
  Problem to wyj. lm na generator zero reakcji przy zmianie z sterownika ,nap. 0V i ten grzejący tranzystor wzmacniacza po gen. .

  To miernik i sonda w.cz. do ręki.

  Synteza na LM7001 uruchomienie


  Pozdrawiam.
 • Poziom 13  
  Dziękuję za odpowiedź. Właśnie że nie mam, po wlutowaniu BFR96 (był ostatni tu propozycje innego) i opornika 100k przy warikapach pływa f. a i wtedy brak nap. na tym oporniku, pochodzącego z z lm7001
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  delgo napisał:
  Właśnie że nie mam, po wlutowaniu BFR96 (był ostatni tu propozycje innego) i opornika 100k przy warikapach pływa f. a i wtedy brak nap. na tym oporniku, pochodzącego z z lm7001

  Ogólny brak lub słaby poziom sygnału w.cz. .

  Bez obrazy ale wyczuwam tutaj mały konflikt co do NIE znajomości tematu.
  Będzie dość trudno Tobie podpowiedzieć - co i jak - jest źle.

  Spróbujemy :
  1. zmierz napięcia tylko na EBC tranzystora separującego generator - BFR96.
  2. poprzez sondę diodową w.cz. - sprawdź czy wogóle masz jakieś napięcie w.cz. na kolektorze BFR-a.

  Tutaj masz jak wygląda sonda w.cz. - przykład.

  Synteza na LM7001 uruchomienie


  Pozdrawiam.
 • Poziom 38  
  Na schemacie jest błąd. Brakuje polaryzacji jednej diody pojemnościowej BB105G, obwód polaryzacji jest przerwany przez kondensator 100p. Prawdopodobnie dlatego nie wzbudza się generator. Masz dwie możliwości usunąć kondensator 100p i w jego miejsce dać zworę, lub pomiędzy kondensator 100p a diodę dodać opornik 100kΩ do masy. Przywrócisz w ten sposób ciągłość obwodu polaryzacji diody i generator powinien zacząć się wzbudzać. Jeśli zastosujesz wariant z opornikiem 100kΩ to zmień też kondensator 100p na 27÷33p to zmniejszy czułość przestrajania z ~6,6MHz/V do ~4,6MHz/V co zmniejszy nieco szumy fazowe.
  delgo napisał:
  i ten grzejący tranzystor wzmacniacza po gen. Może ktoś z was uruchamiał ten układ pomocne by były napięcia na tym tranzystorze i czy możliwe są inne typy.
  Przez tranzystor może płynąć ~33mA wiec wydziela ie na nim ~227mW to prawie połowa mocy PTOT dla BFR96, wiec będzie się grzał Niepotrzebnie dobrano polaryzację bazy tego tranzystora z prądem bazy ~4mA. W dzielniku napięcia trzeba zwiększyć opornik 10kΩ na 22kΩ i w kolektorze 100Ω na 510Ω co powinno zmniejszyć prąd kolektora i poprawić liniowość pracy tranzystora.
 • Poziom 13  
  Pomiar napięcia na tranzystorze separacyjnym E=0.87,B=0.06,C=0.04. Generator oscyluje nie stabilnie. Z uwag kolegi Driver jeszcze w całości nie skorzystałem, tylko zworka C100p. Czy BFY90 miał by tu zastosowanie, przy takim wykonałem pomiary. Zamiana tranzystora sporo wnosi? Napięcie na oporniku 100k.to 11.3V
 • Poziom 38  
  delgo napisał:
  Pomiar napięcia na tranzystorze separacyjnym E=0.87,B=0.06,C=0.04.
  Wartości odnoszą się do napięć w.cz. mierzonych sondą, czy napięć stałych mierzonych woltomierzem bezpośrednio, bo od tego zależy interpretacja wyników. Jeśli ten pomiar odniesiemy do napięć stałych to nijak się to ma do układu w jakim pracuje. Skąd na emiterze wyższe napięcie niż na bazie i kolektorze. To po prostu nie jest możliwe, nawet jeśli tranzystor lub któryś z elementów był uszkodzony. Prawidłowe napięcia stałe dla BFR96 w układzie separatora z wartościami ze schematu to na C ~8V, B ~2,6V, E ~1,8V. Nawet pomiar sondą w.cz. nie dał by takich wyników, ponieważ na emiterze, który jest odsprzęgnięty dla w.cz. (kondensator 1nF), napięcie jest wyższe niż na bazie.
  delgo napisał:
  Generator oscyluje nie stabilnie.
  To znaczy jak, pływa częstotliwość (czym i jakim punkcie mierzona) a może waha się napięcie w.cz. Trzeba pisać dokładniej.
  delgo napisał:
  Czy BFY90 miał by tu zastosowanie, przy takim wykonałem pomiary. Zamiana tranzystora sporo wnosi? Napięcie na oporniku 100k.to 11.3V
  Jeśli chodzi Ci o separator to BFY90 od biedy mógł by być ale trzeba by było dobrać punkt pracy. O jakim oporniku 100kΩ piszesz, gdzie go dodałeś i w jakim punkcie mierzyłeś napięcie. Piszesz zdawkowo a my nie wiemy o co Ci chodzi, pisz bardziej konkretnie, np. mierzyłem napięcia stałe na tranzystorze separatora C=tyle B=tyle a E=tyle i to samo jeśli mierzyłeś sondą. W czym ma ta synteza pracować w radiotelefonie czy w czymś innym.
 • Poziom 13  
  Przepraszam za wprowadzenie w błąd, pomyliłem się pisaniu tzn. kolektor z emiterem,pomiar oczywiście sondą w.cz. stałych napięć nie mierzyłem. Nie mam obecnie tej syntezy "na stole" Syntetyzator buduje do radmora jak pamiętam 3001, pracuje on obecnie na kwarcach, (oczywiście przestrojony na 2m) bardzo ładnie.Driver bardzo dziękuję ,dopiero po przerwie świątecznej układ "na stół". Opornik 100k to ten zasilający warikapy. Na razie nie mam dostępu do F-miarki i posługuję się skanerem.
 • Poziom 13  
  Zastosowałem zalecenia Driver-a wymieniłem w obwodzie warikap cewka c=100p na 33p i do tego punktu R 100k do masy, bez rezultatu, BFY90 we wzmacniaczu w bazie 10k na 22k i 100om na 510om w kolektorze. Tranzystor już się nie grzeje. SQ1FTB podaje dwa schematy swego rozwiązania na jednym zasilanie 2*BC547 podaje 12V a na pierwotnym z 7805. Które rozwiązanie jest prawidłowe. W pdf lm7001 podana jest max graniczna przy pracy FM 130Mhz, może to jest błąd, mój egzemplarz nie "pójdzie" tak wysoko
 • Poziom 38  
  Trudno powiedzieć czy Twój układ "idzie" ponad 130MHz. Która wersja jest właściwa 12V czy 5V, obie są OK jeśli przy tych napięciach masz pełny zakres przestrajania od najniższej do najwyższej częstotliwości dla odbiornika i nadajnika. Piszesz że napięcie przestrajania jest 0V niezależnie od częstotliwości ustawionej w sterowniku. Może to świadczyć o braku lub nieodpowiednim napięciu w.cz. na FMIN lub zbyt małej indukcyjności cewki co powoduje że synteza "ciągnie" napięcie przestrajania w dół aby zwiększyć pojemność warikapów i tym samym obniżyć częstotliwość VCO do wartości ustawionej w sterowniku. Proponował bym Ci sprawdzony sposób uruchamiana syntezy, pomijam sprawdzenie napięć stałych na tranzystorach itp. Między wyjście 133-146MHz a masę podłączasz opornik 50Ω, ponieważ zastępuje on obciążenie jakie wprowadzają następne stopnie radiotelefonu i z nim robisz pomiary napięć na wyjściach z separatora. Oczywiście kabel łączący VCO z następnymi stopniami na czas uruchomienia odłączasz.
  Najpierw uruchamiasz VCO bez syntezy. Podłączasz potencjometr 10kΩ, końcówki zewnętrzne na +12V lub +5V i masę, ślizgacz na wylutowaną od strony kolektorów tranzystorów BC547 końcówkę opornika 5.6kΩ. Ustawiasz potencjometrem na ślizgaczu napięcie 1V. Odczytujesz na częstościomierzu lub słuchasz na skanerze nieco poniżej najniższej częstotliwości dla odbiornika, od wartości częstotliwości z wyświetlacza syntezera odejmujesz częstotliwość p.cz. fodb-10,7=fVCO. Stroisz cewką VCO tak aby uzyskać częstotliwość niższą o 100-150kHz. Mierzysz napięcie sondą w.cz. na wejściu FMIN 7001, powinno zawierać się w wartościach podanych w nocie katalogowej, inaczej będą problemy z synchronizacją syntezera. W nocie katalogowej LM7001 na FMIN podane jest napięcie skuteczne (RMS) a sonda mierzy napięcie szczytowe które jest o √2 wyższe od napięcia skutecznego, więc odczyt nacięcia sondy w.cz. musisz przeliczyć na wartość RMS.
  Ustawiasz potencjometrem na ślizgaczu 11V (4,5V) i odczytujesz wartość częstotliwości lub znajdujesz ją na skanerze. Wartość częstotliwość powinna być nieco większa od najwyższej częstotliwości dla nadajnika, czyli powyżej 146MHz. Ponownie mierzysz napięcie w.cz. na FMIN 7001, podobnie jak poprzednio powinno zawierać się w podanych wartościach. Przy mniejszym przedziale napięć na ślizgaczu, niż może zmienić układ syntezy, masz pewność że przy zmianie napięcia strojenia, synteza będzie mogła sterować częstotliwością w pełnym zakresie przestrajania częstotliwości VCO i pozostanie jeszcze pewien zapas. Odłączasz potencjometr od końcówki opornika 5,6kΩ i wlutowujesz końcówkę opornika na swoje miejsce. Ustawiasz na syntezerze najniższy kanał i sprawdzasz przy odbiorze czy nastąpiła synchronizacja i czy częstotliwość jest stabilna. Tak samo sprawdzasz na najwyższej częstotliwości przy nadawaniu. Jednocześnie na woltomierzu odczytujesz napięcie przestrajania na oporniku 5,6kΩ, nie powinno ono spadać poniżej 1V na najniższej częstotliwości odbiornika i przekraczać 11V (4,5V) na najwyższej częstotliwości nadajnika. Jeżeli po sprawdzeniu VCO z potencjometrem pomimo uzyskania nieco większego zakresu przestrajania częstotliwości VCO i napięcia w.cz. na FMIN w normie synteza się nie synchronizuje, to może znaczyć że układ LM1001 nie wyrabia powyżej 130MHz lub istnieje jakaś inna przyczyna np. sterowania z µC ewentualnie inne nieprawidłowości które trzeba wychwycić i usunąć. Jeśli czegoś z tego co napisałem nie rozumiesz lub masz wątpliwości to pytaj.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Działanie samej kostki PLL i to czy jest dobrze sterowana dosyć łatwo sprawdzić
  dysponując hendikiem mogącym nadawać od 130MHz.
  Można go użyć jako źródło sygnału zamiast VCO (po stłumieniu sygnału TX)
  i obserwować napięcie (stan logiczny) na wyjściu PDout podczas podawania
  sygnału na kostkę PLL. Jeśli stan napięcia na tym wyjściu będzie się zmieniał
  podczas przekraczania częstotliwości nastawionej na wyświetlaczu sterownika minus p.cz. to znaczy że "część cyfrowa" całego układu działa.
 • Poziom 13  
  Zrobiłem jak pisał Driver, odłączyłem wejście sygnału do LM7001 i podłączyłem sterowanie nap. warikapów przez potencjometr. Przy ok.2,2V miałem f=132MHz a przy ok.7,2 f=136MHz to by było z zapasem dla odbioru i ok.11,5 f=146. Ponownie podłączyłem zgodnie ze schematem, nie zaskoczyła i nawet po zwiększeniu c 5,6p na 15p na wejściu sygnału na LM. Napięcie na wej LM to ok. 2,2V (sonda).Pozostał
  by mi drugi sposób Kolegi sq6ade podstawienie syntezy pod wyjście ant. z 50om i tłumieniem by sprawdzić LM z ATmega bez generatora i pytanie czy można by tylko podać gotowy sygnał VCO z np skanera po odłączeniu jego syntezatora tak mam zamiar zrobić. Mam wątpliwości czy poprawnie zaprogramowałem ATmegę w bascom ustawienia są sztywne dla kwarca do 8 MHz zewnętrzny (001100) a w programie odwołuje się konkretnie do 7,2MHz. Na PW miałem dwie odpowiedzi na ten temat i dotyczyły tego samego cewki jak największa dobroć , ekranowanie i tym zajmę się na początek


  Przypomnę, że właściwym jest podawanie jednostek w MHz (a nie Mhz) jako obowiązujące w jednostkach miar SI.
  Popraw te jednostki w tym wpisie na MHz. [SP5ANJ]
 • Poziom 40  
  Kolego - sam pisałeś program na AVR do tego ? Czy wykonałeś gotowca
  od kol. z sp1 ?
 • Poziom 13  
  Mam dwa zaprogramowane ATmegi, oryginał sq1ftb i drugi mało przerobiony. Obydwa zachowują się tak samo.Czy masz uwagi co do programu?
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  delgo napisał:
  Zrobiłem jak pisał Driver, odłączyłem wejście sygnału do LM7001 i podłączyłem sterowanie nap. warikapów przez potencjometr. Przy ok.2,2V miałem f=132MHz a przy ok.7,2 f=136MHz to by było z zapasem dla odbioru i ok.11,5 f=146. Ponownie podłączyłem zgodnie ze schematem, nie zaskoczyła...
  Myślę że podanie częstotliwości ze skanera nie ma co sprawdzać, podejrzewam że wynik będzie negatywny, zakres przestrajania jest Ok i powinna była zaskoczyć o ile się wyrabia powyżej 130MHz.
  delgo napisał:
  nawet po zwiększeniu c 5,6p na 15p na wejściu sygnału na LM. Napięcie na wej LM to ok. 2,2V (sonda).
  Ustaw na wejściu FMIN ~1,5V w.cz. z sondy. Już powyżej 0,1V powinna działać prawidłowo, bez potrzeby nie ma co zwiększać napięcia na wejściu FMIN. Bo może go braknąć do wysterowania następnych stopni nadajnika.
  delgo napisał:
  Mam wątpliwości czy poprawnie zaprogramowałem ATmegę w bascom ustawienia są sztywne dla kwarca do 8 MHz zewnętrzny (001100) a w programie odwołuje się konkretnie do 7,2MHz.
  Jak pisałeś masz dwa zaprogramowane µC, więc na którymś powinno zadziałać. Sama ATmega działa bo wyświetla częstotliwość na wyświetlaczu. A jeśli nawet w programie sztywno ustawione jest 8MHz to może mieć wpływ co najwyżej na częstotliwość tonu 1750Hz. Nie programowałem w BASCOM'ie ale wiem że program symuluje pracę µC i jeśli coś jest nie tak to zgłosił by błędy przed kompilacją do pliku hex. Ale zastanawia mnie co innego mianowicie pętla FOR dla ustawień B0,B1,B2,TB,R0,R1,R2,S. W programie zadeklarowana jest stała "Sterowanie = &B10100000 '25 kHz", która wysyłana jest w pętli
  Code:
  For A = 0 To 7 ' wysyłanie bitów sterujących LM7001
  
        If Sterowanie.a = 1 Then ' B0,B1,B2,TB,R0,R1,R2,S
           Set Portd.0
       Else
          Reset Portd.0
      End If
     Call Zegarek ' po każdym bicie takt zegara
  Next A
  Po sprawdzeniu warunku "If Sterowanie.a = 1" jeśli zostanie spełniony wysyłana jedynka przez "Set Portd.0", lub zero przez "Reset Portd.0" jeśli warunek zwróci fałsz. W datasheet LM7001 podana jest kolejność w ramce po bitach dla dzielnika częstotliwości D0-D13 i dwóch bitach testowych T0 i T1 powinny być wysłane bity B0,B1,B2,TB,R0,R1,R2,S. Z tego co wiem pętla "FOR A=0 TO 7" wykonywana jest tak że zmiennej "A" przypisywana jest wartość po znaku równości, sprawdzany jest warunek czy "A" przekroczyła wartość końcową, wykonywane są rozkazy w pętli, zmienna A zwiększana jest o 1 i pętla zaczyna się od początku. W momencie przekroczenia zadanej wartości po "TO" pętla kończy działanie, wiec rozkazy zawarte w pętli wykonają się dokładnie 8 razy. Nasuwa mi się pytanie jaka jest kolejność bitów przypisywana ze stałej "Sterowanie". Są dwie możliwości pierwsza bity są wysyłane kolejno po &B do końca wartości więc przypisanie wyglądało by tak B0=0, B1=1, B2=0, TB=0, R0=0, R1=0, R2=0, S=0 to ustawia dzielnik referencyjny na 100kHz oraz przestawia wejście dzielnika na AMIN. Nawet jak po podziale z dzielnika częstotliwości VCO jest 25kHz, to występuje różnica w dzieleniu częstotliwości referencyjnej 100kHz i VCO i 25KHz. Ponadto do dzielnika VCO nic nie dochodzi bo sygnał z VCO podany jest na FMIN a nie na AMIN jak zostało ustawione. Mamy więc krach syntezy.
  Druga mozliwość i ta była by prawidłowa jeśli &B było by końcem zmiennej "Sterowanie" a ostatni znak z rzędu przypisywany jako pierwszy, wtedy przypisanie wyglądało by tak B0=0, B1=0, B2=0, TB=0, R0=0, R1=1, R2=0, S=1. Wtedy dla sygnału z VCO ustawione jest dla dzielnika wejście FMIN, na które faktycznie jest sygnał podany, mamy po dzielniku referencyjnym 25kHz, zatem częstotliwości z obu dzielników w którymś momencie się zrównają na 25kHz, a synteza zaskoczy i będzie trzymać. Może w tych ustawieniach coś jest nie tak, spróbuj zadeklarować stałą "Sterowanie = &B00000101". O ile mój tok myślenia jest prawidłowy, całkiem możliwe że synteza saskoczy.
  delgo napisał:
  Na PW miałem dwie odpowiedzi na ten temat i dotyczyły tego samego cewki jak największa dobroć , ekranowanie i tym zajmę się na początek
  Duża dobroć cewki ma wpływ na poziom napięcia w obwodzie rezonansowym i stabilniejszą częstotliwość, więc wyższy i stabilniejszy sygnał na wyjściu generatora. Natomiast ekranowanie zapobiega głównie sprzężeniom pasożytniczym, które przy nadawaniu mogły by powodować wzbudzenie nadajnika na przypadkowych częstotliwościach. Nawet przy braku ekranowania synteza powinna zaskoczyć.
 • Poziom 40  
  Jeśli uznać za pewnik - poprawny i sprzwdzony program oryginalny to trzeba
  najpierw uruchomić na oryginale. Tak na logikę.
  A później bawić się w mieszanie bitami.

  p.s.
  Jeszcze jednego pomysła mam. Możesz dopisać w basie aby program
  zmieniał stan portów BS (band select) w LM7001 - wtedy łatwo sprawdzisz
  czy CCBUS działa prawidłowo.
 • Poziom 13  
  Witam przeglądałem podobne pdf-y syntez Sanyo. Tam deklarowane max f. np.LC7218 jest 130MHz przy standardowym nap. sterowania i większym nap. do 160MHZ, to dlatego przy tej zwiększałem nap. bez rezultatu. Program modyfikowałem zgodnie ze wskazówkami i też nic.Zamówiłem nowe LM-y,wtedy będę działał , może nowe zaskoczą powyżej 130MHZ. Może sterować z portu PC-ta, żeby sprawdzić, tak jak koledzy z ru. ?
 • Poziom 13  
  Podłączyłem lm7001 pod port LPT i program, oczywiście ze strony RU.zmodyfikowana płytka i działa! Nie potrzebnie wstawiałem nowe lm, wina źle zaprogramowany proc. Prawidłowe zmiany na przeł. i enkoderze i prawidłowe wyświetlanie to nie wszystko-tu do szkoły. Dzięki Driver za uwagi w uruchomieniu "w.cz." Oczywiście dalsze wskazówki bardzo mile widziane .
 • Poziom 13  
  Działa całość. Przy podłączaniu sterowania pod lpt nie chodziło mi wymieniłem kwarc 7,2MHz i zadziałało. Dalej szukałem błędu w zaprogramowaniu programem (fuse bit-y) nie w samym programie. Połączyłem w całość i działa prawidłowo.Dziękuję za pomoc sq6ade , Driver.
 • Poziom 12  
  Witajcie u mnie ta synteza działała bez zarzutu od pierwszego włączenia fakt był tylko taki ze pomyłka była w podłączeniu wyświetlacza pomylony pin 4 z 5 lcd.
  wczoraj w sumie złożyłem układ kolejny i jest tak jak kolega opisuje oprócz tego po włożeniu lm7001 w podstawkę nap. ver. rośnie do 12V co do działania samego scalaka lm7001 to u mnie ten pierwszy układ zestroiony i działa na 172,950 pasmo służb. z krokiem jak u autora 25khz
  z tą drugą mam inny problem ponieważ ona ma pracować z normalnym odbiornikiem UKF dokładnie tuner pioneer F227 który ma wbudowaną syntezę lm7001 z kwarcem 7,2Mhz więc chcę wykorzystać sam procek i wyświetlacz no i wszystko jest ok nawet działa tylko do wyświetlanej częstotliwości dodaje dwa razy Pcz po 10,7 czyli na 100Mhz mam wartość wyświetlaną 121,400 kombinuję i przeliczam program w tunerze mam pośrednią 10,7 i nic nie wychodzi krok syntezy 25khz może ktoś pomoże ze zmianą wartości w programie.
 • Poziom 13  
  Witaj w tej części programu masz dodane f+pcz to u ciebie potrzeba jak zrozumiałem f-pcz to wklep ten minus (Freq - Pcz)


  If Portb.2 = 1 Then
  Fpom = Freq + Pcz
  If Rpt = 1 Then
  Fpom = Fpom - 24
  End If
  Else
  Fpom = Freq
  End If
 • Poziom 12  
  to wiem juz do tego doszedłem ale dzięki za info i pomoc.