Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżenie taktowania karty graficznej

07 Kwi 2012 16:20 7360 6
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie wszystkich użytkowników.

Mam laptopa Aristo Prestige 1800 z GeForce 8400M GS 256MB wbudowaną w płytę główną. Chciałbym się dowiedzieć czy istnieje mażliwość obniżenia taktowania karty graficznej i jeśli tak, to w jaki sposób ? Z góry uprzedzam pytanie po co mi to, a mianowicie jak większość z nas wie te karty mają wadę fabryczną. Przed kupnem tego laptopa (kupiony używany na Allegro) z tą kartą graficzną jeszcze nic o tej wadzie nie wiedziałem. Po ok. miesiącu użytkowania kilka razy wyświetlił mi się obraz podzielony na 6 części. Kilka dni później po uruchomieniu piknął kilka razy i zero obrazu na matrycy (wiatrak od chłodzenia cały czas pracował), i tak przez cały czas. W tym czasie używałem 2 laptopa. Po ok. miesiącu postanowiłem wyjąć procesor (Intel Core 2 Duo T5250) z Aristo i wsadzić go do 2 laptopa. Okazało się, że procesor nie pasował, więc wsadziłem go spowrotem. Z ciekawości uruchomiłem go i jak się okazało URUCHOMIŁ SIĘ NORMALNIE co mnie oczywiście pozytywnie zaskoczyło. I tak chodzi już prawie 2 dni. Postanowiłem więc, możliwie maksymalnie obniżyć taktowanie, żeby temperatura nie przekraczała 70 stopni C (w spoczynku jest ok. 65 stopni C). Udało mi się to zrobić, ale tylko poprzez podkręcanie w dół.
    Stąd moje pytanie, jak zapisać te ustawienia na stałe ?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

ps. jeśli pomyliłem dział to przepraszam
  • Poziom 9  
    A nie da się obniżyć na na stałe w tym sensie, że jak np. zainstaluję na nowo system operacyjny (choćby nawet UBUNTU) to te zegary będą JUŻ obniżone. Coś jak edycja biosu karty graficznej/płyty głównej ?
  • Poziom 32  
    Można to zrobić poprzez modyfikację BIOSu karty graficznej. Jednak nie ma to większego sensu, jeśli laptop ma działać bezawaryjnie układ graficzny należy wymienić.
  • Poziom 9  
    Tylko wymiana na poprawiony model z co najmniej 2009r kosztuje w granicach 400-600 zł, a za kompletnego laptopa (bez HDD) dałem 350 zł z przesyłką. Także nie za bardzo mi się to opłaca. No ale póki co zastosowałem się do tej metody z Riva Tunerem. Obniżyłem tam taktowanie GPU do 200 MHz, bo już niżej się nie dało. Temperatura w jak na razie w spoczynku wynosi 65 stopni C, a w obciążeniu 70 stopni C. Mimo to chciałbym aby w spoczynku temperatura była co najmniej w granicach 55-60 stopni C.
    Jakieś dodatkowe sugestie, uwagi ?
  • Poziom 29  
    Trochę dużo 65 stopni na taktowaniu 200MHz. Napewno chłodzenie jest dobrze zamontowane i nie zasyfione?
  • Poziom 9  
    Tak, chłodzenie jest w jak najlepszym porządku, bo zdejmowane i czyszczone kilka razy. Może poza małym wyjątkiem, nie nakładałem pasty termoprzewodzącej (teraz są święta i nie mam możliwości kupić), ale użyłem termopadów pod CPU i GPU. Zapewne pasta byłaby lepsza, dobrze myślę ? Postaram się ją jutro kupić. Jak myślicie, o ile stopni wtedy temperatura spadnie ?